2021–Melbourne Victory
Dorobek medalowy
Puchar Konfederacji
brązJaponia i Korea 2001

Tony Popovic, właśc. Anthony Popovic (chorw. Ante Popović; ur. 4 lipca 1973 w Sydney) – australijski piłkarz pochodzenia chorwackiego grający na pozycji środkowego obrońcy, a także trener.

Piłkę na poziomie ligowym Popovic zaczął kopać w 1989 roku w zespole Sydney United. Był solidnym ligowym obrońcą i w ojczyźnie grał do roku 1997. W zimowym oknie transferowym w 1997 wyjechał do Japonii do zespołu J-League, Sanfrecce Hiroszima. W różnych okresach grał m.in. ze swoimi czterema rodakami (Haydenem Foxem, Aurelio Vidmarem, Steve’em Coricą oraz Grahamem Arnoldem). W sierpniu 2001 przeszedł na zasadzie wolnego transferu do Crystal Palace, zespołu który grał wówczas w First Division. W sezonie 2003/2004 pomógł zespołowi w awansie do Premier League. W sezonie 2004/2005 rozegrał 23 mecze w Premiership, jednak jego drużyna nie zdołała się utrzymać i spadła o klasę niżej. Popovic był także kapitanem klubowym. W lecie 2006 na zasadzie wolnego transferu przeszedł do zespołu z ligi katarskiej Al-Arabi. W 2007 roku wrócił do ojczyzny i podpisał kontrakt z Sydney FC. W 2008 roku zakończył karierę.

2008/0970

W reprezentacji Australii Popovic zadebiutował 11 lutego 1995 roku w przegranym 0:1 meczu z reprezentacją Kolumbii. Popovic brał m.in. udział w IO 1992, gdzie reprezentacja Australii przegrała m.in. z Polską. Zagrał w obu barażowych meczach z reprezentacją Urugwaju i pomógł reprezentacji Australii w awansie do finałów Mistrzostw Świata w Niemczech po dramatycznym konkursie rzutów karnych. Dzięki dobrej postawie w klubie i reprezentacji został powołany przez Guusa Hiddinka do 23-osobowej kadry na same finały MŚ. Tam zagrał tylko w jednym meczu – przegranym 0:2 z reprezentacją Brazylii. Jednak w 40 minucie musiał opuścić z powodu kontuzji łydki i więcej na Mundialu nie zagrał.

Był jednym z najważniejszych piłkarzy w drużynie australijskiej, łącznie wziął udział w 55 meczach reprezentacji zdobywając 8 goli. Ostatniego gola zdobył w swoim ostatnim meczu rozegranym 7 października 2006 w Sydney przeciwko Paragwajowi w 88. minucie meczu, ostatecznie zremisowanego 1:1 dzięki samobójczemu golowi Australii w 94. minucie meczu.