Torowisko tramwajowe

Przekrój poprzeczny szyny tramwajowej

Torowisko tramwajowetory używane przez tramwaje lub przez lekką kolej. Torowisko może być wydzielone, wtedy poruszać po nim mogą się jedynie pojazdy szynowe lub niewydzielone wtedy tramwaj uczestniczy w ruchu wraz z pozostałymi użytkownikami drogi.

W Polsce

W Polsce warunki techniczne jaki powinny odpowiadać torowiska tramwajowe określa Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Wedle tych przepisów torowisko tramwajowe powinno być wydzielone z jezdni z wyjątkiem dróg klasy G i niższych. Wydzielone torowisko powinno być wyniesione nad poziom jezdni o co najmniej 10 cm i oddzielone krawężnikami od jezdni. Minimalny dozwolony promień łuku to 50 m na szlaku i 25 m na skrzyżowaniu rozjazdach i pętlach. Maksymalne dozwolone pochylenie podłużne to 5%, a promień łuku w przekroju podłużnym 2000 m

Bibliografia

  • Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. z 2016 r. poz. 124).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Twist Częstochowa Limanowskiego.JPG
Autor: Mix321, Licencja: CC BY-SA 3.0
PESA TWIST on Limanowskiego Street in Częstochowa
Zabrze Wolnosci (2).jpg
Autor: Andrzej Otrębski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Zabrze - ul. Wolności