Totonakowie

(c) Frank C. Müller, CC BY-SA 4.0
Totonakowie tańczący na słupie
Ruiny Cempoala
Ceramiczna figurka Totonaków

Totonakowie – lud indiański w Meksyku, w czasach prekolumbijskich zajmowali wschodnie wybrzeże i górzyste regiony Meksyku. Obecnie zamieszkują północną część stanów Veracruz, Hidalgo i Puebla. Posługują się językiem totonac, spokrewnionym z językiem maja, używają także języka hiszpańskiego. Obecnie społeczność Totonaków liczy ok. 280 tys. osób (1993). Zajmują się przede wszystkim rolnictwem, rybołówstwem morskim i rzemiosłem, zachowując dawne zwyczaje i folklor. Do połowy XIX w. ziemie zamieszkane przez Totonaków były największym na świecie producentem wanilii.

Na podstawie znalezisk archeologicznych wyróżniono trzy kręgi kulturowe na obszarze zamieszkałym później przez Totonaków[1]:

  • kultura Remojadas
  • kultura Cerro de las Mesas
  • kultura Veracruz

Totonakowie przybyli na wybrzeża Zatoki Meksykańskiej prawdopodobnie w VIII w. Założyli takie miasta, jak: Xiuhtetelco, Macuilquila i Tlacuiloztoc[1], a głównym centrum ich kultury i religii stało się El Tajín. Inne miejscowości, to Cempoala i Castillo de Teayo.

Kultura Totonaków przeżywała swój największy rozkwit od II do X wieku, a jej głównym ośrodkiem było El Tajín. Totonacapan – czyli kraj Totonaków zorganizowany był teokratycznie. W panteonie bóstw najważniejsze miejsce zajmował Centeotl – bóg kukurydzy, reprezentujący potęgę życiodajnego słońca, następnie Tajín – bóg deszczu i piorunów, odpowiednik Tlaloca, i Quetzalcoatla. Cechą charakterystyczną ich sztuki była rzeźba.

W XII w. Totonakowie opuścili El Tajín i inne miasta i założyli nowy ośrodek ze stolicą w Cempoala. Powstały tu podwójne piramidy i kompleksy świątynne. Materiał budowlany stanowiły otoczaki rzeczne[1].

Obszar zamieszkany przez Totonaków został podporządkowany przez Azteków w połowie XV wieku. W okresie konkwisty Cempoala nadal była stolicą Totonaków[1]. Totonakowie byli pierwszymi sprzymierzeńcami Hiszpanów w ich walce przeciwko państwu azteckiemu[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Renata Faron-Bartels: Ludzie i bogowie Ameryki Środkowej, Ossolineum, Wrocław 2009
  2. Tadeusz Łepkowski: Historia Meksyku. Wyd. 1. Warszawa: Ossolineum, 1986, s. 96. ISBN 83-04-02182-X.


Media użyte na tej stronie

El Tajin Los Voladores fcm.jpg
(c) Frank C. Müller, CC BY-SA 4.0

  • Bildinhalt: Fliegende Tänzer in El Tajín
  • Aufnahmeort: El Tajín bei Papantla, Mexiko
Zempoala-06.jpg

Photo taken in Cempoala, State of Veracruz, Mexico.

IMPROVED: This is a digitalize picture from and old picture. Picture should be improved when posible.

NOTE: Photo nead to be describe.

SPANISH: Foto tomada en Cempoala, Estado de Veracruz, México.

MEJORA: Esta imagen se ha digitalizado a partir de un negativo viejo, la foto debe ser mejorada cuando sea posible.

SPANISH: Foto tomada en Zempoala, Veracruz, México.
El Tajín 1.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0
Totonaque Auch 4.jpg
Statuette totonaque (600-1200 + JC).Musée d'Auch.