Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych

Towarzystwo Kontroli Rekordów Niecodziennych – towarzystwo powołane w 2000 roku na terenie Rabkolandu w Rabce-Zdroju, którego celem jest zbieranie informacji o nietypowych polskich rekordach i zjawiskach, organizowanie i nadzorowanie imprez rozrywkowych z nimi związanych oraz publikowanie ich w formie książkowej. Jako stowarzyszenie zwykłe towarzystwo zostało zarejestrowane w starostwie powiatowym w Nowym Targu.

Rabkoland4.JPG

Historia

Inicjatorem zawiązania towarzystwa był Eugeniusz Wiecha, przedstawiciel Rabkolandu, który postanowił zgromadzić w jednym miejscu różne osobliwości i dziwne rekordy ustanawiane w Polsce. Z podobnym zamiarem nosił się Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, Cezary Leżeński, ale chciał ograniczyć się do rekordów dziecięcych. On też został pierwszym prezesem Towarzystwa Rekordów Niecodziennych. Z końcem 2004 roku towarzystwo liczyło 126 członków. Wśród nich są znani ludzie radia i telewizji, jak np.: Maciej Kuroń, Leszek Mazan, Krystyna Bochenek, Katarzyna Dowbor, Maciej Dowbor, Stefan Friedmann, Kuba Sienkiewicz, Bogdan Wołkowski, Tadeusz Zwiefka. W 2001 dla potrzeb gromadzonych eksponatów powstało na terenie Rabkolandu Muzeum Rekordów i Osobliwości, które jest własnością towarzystwa.

Organizacja towarzystwa

Działalność towarzystwa opiera się na pracy społecznej swoich członków. Jako stowarzyszenie zwykłe towarzystwo nie ma obowiązku organizowania walnych zebrań. Członkowie towarzystwa pełnią różne dobrowolnie przyjęte na siebie funkcje, w zależności od zakresu działań, np.: Kontroler Wysokich, Naczelny Kontroler Rekordów Podhala, Wysoki Kontroler Rekordów Kulinarnych (Maciej Kuroń). Jedynym obowiązkiem członków jest rzetelność w kontroli rekordów i osobliwości. Towarzystwo prowadzi archiwum polskich rekordów oraz przyznaje certyfikaty i wpisuje je do rejestru. Na wzór Księgi rekordów Guinnessa co roku wydaje księgę polskich rekordów. Jednym z rekordowych obiektów który otrzymał certyfikat rekordu Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych jest Karpacka Barć Milenijna o wysokości 15,31 m która jest najwyższym obiektem tego typu w Polsce. Rekordowa barć znajduje się na terenie Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach a wpisana jest do "Księgi Rekordów i Osobliwości".

Barć o rekordowej wysokości 15,31 m w Stróżach

Imprezy organizowane przez towarzystwo

Oprócz różnych pomiarów i konkursów odbywających się na Placu Rekordów przed muzeum, w stały kalendarz wpisało się kilka imprez:

  • Mistrzostwa Polski w jeździe na muszlach klozetowych - Historia zabawy sięga 1999 roku, kiedy to na wystawie branżowej w Paryżu w Eugeniusz Wiecha poznał Nowozelandczyka, który zajmował się produkcją różnych niekonwencjonalnych pojazdów, w tym jeżdżących klozetów. Zimą 2000 roku nabył od niego 4 egzemplarze w niemieckim oddziale firmy. Pierwszy wyścig w Rabkolandzie odbył się 19 sierpnia 2000 roku. Impreza wzbudziła zainteresowanie mediów oraz publiczności i odtąd jest organizowana corocznie w trzecią sobotę sierpnia.
Rabkoland5.JPG
  • Mistrzostwa Polski w dojeniu sztucznej krowy - pomysł zabawy Eugeniusz Wiecha podpatrzył u zaprzyjaźnionego niemieckiego przedstawiciela z branży rozrywkowej, Hansa Zimmera, który od 1995 roku z dużym powodzeniem organizował mistrzostwa Niemiec w dojeniu sztucznej krowy. Od niego też zakupił takową zimą 2001 roku. Pierwsze zawody odbyły się 4 sierpnia 2001 roku w związku z otwarciem Muzeum Rekordów i Osobliwości. Obecnie co roku mają miejsce w trzecia sobotę lipca. Krowa Rabkolandu zwana "Robculą" użyczana była kilkakrotnie do programów emitowanych przez telewizję oraz na różne imprezy, jak np. podobne mistrzostwa Warszawy w 2002 roku i mistrzostwa Wrocławia w rok później.
  • Mistrzostwa Polski w dmuchaniu balonu z gumy do żucia - wydmuchany balon jest mierzony specjalnym "balonomierzem". Impreza odbywa się w pierwszą sobotę czerwca.

Bibliografia

  • Tatiana Wiecha, Historia wesołego miasteczka w Rabce. Fakty, zdjęcia, dokumenty. 1985-2005, Wyd. Dom Handlowy Vita, Katowice 2005 ​ISBN 83-88808-13-3
  • Polskie rekordy i osobliwości. Księga Rabkolandu, rocznik ósmy, red. Dionizy Zejer, Wydawca: Park Rodzinny Piotr Wiecha na zlecenie Towarzystwa Rekordów Niecodziennych w Rabce-Zdroju, 2008 ​ISBN 83-88808-16-8

Media użyte na tej stronie

Rabkoland4.JPG
Autor: Dariusz.Biegacz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Rekordów i Osobliwości
Karpacka Barć Milenijna, Sądecki Bartnik.jpg
Autor: Zalasem1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Karpacka Barć Milenijna w Stróżach, barć o wysokości 15,31m znajduje się na terenie muzeum "Sądeckiego Bartnika". Najwyższy tego typu obiekt w Polsce.
Rabkoland5.JPG
Autor: Dariusz.Biegacz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Muzeum Rekordów i Osobliwości