Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic
Państwo | |
---|---|
Siedziba | Czechowice-Dziedzice ul. Niepodległości 42 43-502 woj. śląskie |
Data założenia | 13.03.1959 |
Prezes | Anna Wlazło |
Strona internetowa |
Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic – stowarzyszenie, którego statutowym celem jest podejmowanie inicjatywy oraz działalność zmierzająca do podnoszenia poziomu oświaty, kultury duchowej i materialnej mieszkańców jak też gospodarczego rozwoju Czechowic-Dziedzic.
Historia
Za datę powstania Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic przyjmuje się 13.03.1959 roku, kiedy to powstało Koło Miłośników Czechowic-Dziedzic. Z czasem zrodziła się inicjatywa by Koło Miłośników Czechowic-Dziedzic przekształcić w Towarzystwo i zarejestrować go. Założycielskie zebranie Towarzystwa odbyło się 30 października 1980 roku w siedzibie Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy Czechowice-Dziedzice. W spotkaniu uczestniczyło 16 osób i ich określa się jako członków założycieli. Na zebraniu ustalono nazwę organizacji i brzmiała ona: Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Przyjęto też projekt statutu, tryb rejestracji oraz wybrano tymczasowe władze.
Decyzją Naczelnika Miasta i Gminy z dnia 16 marca 1981 roku Towarzystwo zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń i związków Urzędu Miasta i Gminy – Wydziału Spraw Społeczno – Administracyjnych w Czechowicach-Dziedzicach pod nazwą Towarzystwo Przyjaciół Czechowic-Dziedzic. Cele Towarzystwa określone w statucie to między innymi: zbieranie materiałów dotyczących Czechowic-Dziedzic, zabezpieczanie zabytkowych nieruchomości, ruchomości i ich konserwacja oraz odbudowa, opieka nad Izbą Regionalną, organizowanie imprez obrazujących tradycję, historię i współczesność, wydawanie materiałów informacyjnych, historycznych oraz zorganizowanie miejskiego muzeum.
Celem aktywizacji działalności Towarzystwa utworzono w nim 3 komisje: historyczną, zabytków i imprez. Towarzystwo nie posiadało własnej siedziby. Zebrania członków odbywały się w gmachu Urzędu Miasta i Gminy, lokalu Związku Nauczycielstwa Polskiego, w świetlicy Spółdzielni Mieszkaniowej. Dopiero w 1990 roku Towarzystwo zyskało swoją siedzibę, a stało się nią lokum Izby Regionalnej przeniesionej ze Szkoły Podstawowej nr 1 do Miejskiego Domu Kultury. W 1992 roku Towarzystwo zmieniło statut, co umożliwiło mu prowadzenie działalności gospodarczej[1].
Cele i środki działania
Towarzystwo realizuje swoje cele statutowe w szczególności poprzez:
- zabieganie o właściwy stan zabytkowych nieruchomości i ruchomości, ich konserwację i odbudowę,
- gromadzenie piśmiennictwa itp. materiałów dotyczących Czechowic-Dziedzic,
- opiekę nad zbiorami i eksponatami historycznymi oraz muzealnymi,
- organizowanie imprez ukazujących tradycję, historię i dokonania współczesne Czechowic-Dziedzic,
- wydawanie i publikowanie materiałów informacyjnych, historycznych i reklamowych,
- współpraca z organami, organizacjami oraz instytucjami krajowymi i zagranicznymi wspierającymi statutową działalność Towarzystwa[2].
Towarzystwo dokumentuje przeszłość, rozwija zainteresowania dziejami, tradycjami i kulturą regionu. Młodemu pokoleniu ukazuje wartości i piękno tkwiące w historii, kulturze, zabytkach, wytworach kultury materialnej i duchowej oraz naszej pięknej i bogatej przyrody. Popularyzuje dzieje regionu organizując konkursy, wystawy, spotkania, sesje naukowe.
Członkowie Towarzystwa uczestniczą w obchodach kolejnych Dni Czechowic-Dziedzic, rocznic i świąt państwowych. W poznaniu własnej „małej ojczyzny” i budzeniu emocjonalnego stosunku do niej wielką rolę odgrywa edytorska działalność Towarzystwa, które wydało już kilkadziesiąt publikacji[3].
Zarząd TPCZ-DZ
Przewodniczący/Prezesi Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic
Bronisława Maresz (1980-1983)
Józef Bartoszek (1983-1990)
Henryk Szopa (1990-1992)
Erwin Woźniak (1992-2016)
Jacek Cwetler (2016-2018)
Anna Wlazło od 2019
Przypisy
- ↑ TPCZ-DZ, Towarzystwo Przyjaciół Cz-Dz, 21 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-10] .
- ↑ TPCZ-DZ, StatutTPCzDz.pdf - Dysk Google, 21 stycznia 2018 .
- ↑ TPCZ-DZ, Książki, 21 stycznia 2018 [dostęp 2018-01-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-10] .