Towarzystwo Urbanistów Polskich

Towarzystwo Urbanistów Polskich
Państwo Polska
SiedzibaWarszawa
Data założenia1923
Rodzaj stowarzyszeniaStowarzyszenie
Prezesdr inż. arch. Tomasz Majda
Nr KRS0000103249
Data rejestracji2002
Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Towarzystwo Urbanistów Polskich”
Ziemia52°13′15″N 21°00′43″E/52,220956 21,011944
Strona internetowa

Towarzystwo Urbanistów Polskich (oficjalny skrót: TUP) – ogólnopolskie stowarzyszenie społeczno-naukowo-zawodowe urbanistów z siedzibą w Warszawie przy ulicy Lwowskiej 5/100.

Historia

Towarzystwo Urbanistów Polskich powstało w styczniu 1923 roku. Inicjatorem jego powstania był Oskar Sosnowski, kierownik nowo powstałego Zakładu Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zaś założycielami grupa twórców i naukowców z Politechniki Warszawskiej, Działu Regulacji Miast Ministerstwa Robót Publicznych oraz Miejskiego Biura Regulacji: Jerzy Raczyński, Bruno Zborowski, Juliusz Żakowski, Roman Feliński, Antoni Jawornicki, Adam Kuncewicz, Kazimierz Saski, Józef Jankowski, Józef Podgórski[1].

Działalność

Celem Towarzystwa jest aktywne oddziaływanie na wszelkie dziedziny twórczości i działalności kształtującej zagospodarowanie przestrzenne kraju oraz ochronę środowiska.

Towarzystwo realizuje swoje cele w szczególności poprzez działalność organizacyjną i naukową związaną z organizacją wydarzeń o charakterze lokalnym lub ogólnopolskim, prowadzenie działalności wydawniczej oraz krzewienie w społeczeństwie kultury użytkowania przestrzeni. Towarzystwo podejmuje również współpracę z organami administracji rządowej i samorządowej wyrażając opinie o projektach aktów prawnych oraz poprzez udział w pracach legislacyjnych. Istotnym obszarem działalności jest również doskonalenie i rozpowszechnianie wiedzy specjalistycznej oraz podnoszenie poziomu zawodowego w ramach wewnętrznego systemu potwierdzania kwalifikacji i umiejętności[2].

Struktury organizacyjne

Podstawowa struktura organizacyjna Towarzystwa składa się z Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej z siedzibą w Warszawie oraz Rady Towarzystwa i Walnego Zjazdu Delegatów[2].

Rzeczoznawcy Towarzystwa Urbanistów Polskich

W ramach Towarzystwa funkcjonuje wewnętrzny system podnoszenia kwalifikacji i umiejętności polegający na potwierdzaniu kompetencji członków ubiegających się o wpisanie do rejestru Rzeczoznawców Towarzystwa Urbanistów Polskich. System ten ma na celu doskonalenie i rozpowszechnianie wiedzy specjalistycznej oraz podnoszenie poziomu zawodowego członków Towarzystwa. Tytuł nadaje się w specjalnościach, których wykaz określa Zarząd Główny Towarzystwa i obejmuje planowanie przestrzenne, planowanie regionalne, projektowanie urbanistyczne, rewitalizację urbanistyczną, urbanistykę społeczną, urbanistykę operacyjną, ochronę dziedzictwa urbanistycznego, ekofizjografię urbanistyczną, ruralistykę, projektowanie krajobrazu, systemy transportowe i mobilność, geoinformację i analizę urbanistyczną oraz prawo zagospodarowania przestrzeni[3].

Członkowie

Przypisy

  1. Krzysztof Kazimierz Pawłowski, Geneza i działalność TUP w latach 1923-1939 a rozwój myśli urbanistycznej w Polsce, [w:] Edward Usakiewicz (red.), Towarzystwo Urbanistów Polskich 1923-1973, Warszawa: ARKADY, 1972.
  2. a b Statut, tup.org.pl [dostęp 2022-02-23].
  3. Rzeczoznawcy TUP, tup.org.pl [dostęp 2022-02-23].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E