Towarzystwo budownictwa społecznego
Towarzystwo budownictwa społecznego (TBS) – podmioty utworzone ustawą z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa[1], których celem jest realizacja zadań wynikających z ww. ustawy, w szczególności budowy mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach dla osób o średnich dochodach, ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
TBS mogły działać w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni osób prawnych.
Z uwagi na brak możliwości wypłaty dywidendy, TBS-y do końca 2006 roku korzystały ze zwolnienia z podatku dochodowego. Stawki czynszu ustalane były przez wewnętrzne uchwały podmiotu tworzącego TBS (spółki lub spółdzielni). Ustawy określają minimalną i maksymalną wysokość czynszu. Maksymalna wartość czynszu nie mogła przekroczyć w skali roku 4% wartości odtworzeniowej lokalu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego[2].
Pierwszym w Polsce budynkiem czynszowym wybudowanym przez TBS jest 36-mieszkaniowy blok w Śremie, wybudowany w sierpniu 1994 roku[3].
Od 19 stycznia 2021 roku nie jest możliwe tworzenie towarzystw budownictwa społecznego. Zostaną one zastąpione społecznymi inicjatywami mieszkaniowymi[4].
Zobacz też
- Polska Izba Gospodarcza Towarzystw Budownictwa Społecznego
- spółdzielnia mieszkaniowa
- wspólnota mieszkaniowa
Przypisy
- ↑ Dz.U. z 2019 r. poz. 2195
- ↑ Dz.U. z 2022 r. poz. 172
- ↑ Śremskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego: Działalność inwestycyjna. [dostęp 2009-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-31)].
- ↑ Dz.U. z 2021 r. poz. 11
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: Mateuszgdynia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Bloki TTBM na Glinkach w Toruniu