Toyota Yaris WRC

Toyota Yaris WRC
Ilustracja
Toyota Yaris WRC 2017
Producent

Toyota Motorsport GmbH

Poprzednik

Toyota Corolla WRC

Dane techniczne
Segment

samochód rajdowy

Typy nadwozia

3-drzwiowy hatchback

Silniki

1.6 Turbo, bezpośredni wtrysk paliwa, czterocylindrowy, 380 KM przy 6000 obr./min., 425 Nm

Skrzynia biegów

6-biegowa sekwencyjna

Napęd

AWD

Długość

4085 mm

Szerokość

1875 mm

Rozstaw osi

2511 mm

Masa własna

1190 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Toyota Yaris

Konkurencja

Ford Fiesta WRC
Hyundai i20 Coupe WRC
Citroën C3 WRC

Toyota Yaris WRC podczas Rajdu Portugalii w 2017 roku

Toyota Yaris WRCsamochód WRC konstrukcji Toyota Gazoo Racing, startujący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata (ang. World Rally Championship) od 2017 do 2021 roku w barwach zespołu Toyota GAZOO Racing WRT. Samochód oparty jest na modelu Toyota Yaris[1] trzeciej generacji. Testy konstrukcji rozpoczęły się w marcu 2014 roku. Kierowcami testowymi byli Stephane Sarrazin i Sebastian Lindholm[2]. Prace rozwojowe były nadzorowane przez Tommi Mäkinena, czterokrotnego mistrza świata kierowców WRC.

Toyota ogłosiła powrót do WRC i zaprezentowała Yarisa WRC w styczniu 2015 roku, po raz pierwszy od 1999 roku, kiedy to zespół Toyota Castrol Team zdobył mistrzostwo Toyotą Corollą WRC[3]. Samochód po raz pierwszy pojawił się publicznie w maju 2016 r. podczas testów w Palokka-Puuppola, w których jechali Mäkinen i Juho Hänninen[4].

Samochód wystartował w zespole Toyota Gazoo Racing WRT we wszystkich rundach WRC sezonu 2017, 2018, 2019 2020 i 2021.

W 2018 roku zespół Toyota Gazoo Racing WRT zdobył Yarisem WRC mistrzostwo producentów[5].

W 2019 roku Ott Tänak i Martin Järveoja zdobyli mistrzostwo kierowców i pilotów[6].

W 2020 roku Sébastien Ogier i Julien Ingrassia zdobyli mistrzostwo kierowców i pilotów[7].

W 2021 roku zespół Toyota Gazoo Racing WRT zdobył mistrzostwo świata producentów, a Sébastien Ogier i Julien Ingrassia zdobyli mistrzostwo kierowców i pilotów[8].

W 2022 roku Toyota Gazoo Racing wystawiła nowy samochód z napędem hybrydowym kategorii Rally1[9]. Samochód opiera się na GR Yarisie. Jest to hot-hatch oparty na Yarisie 4. generacji[10].

Dane techniczne[11][12]

Silnik:

Przeniesienie napędu:

  • na 4 koła, 2 mechaniczne mechanizmy różnicowe, aktywny centralny mechanizm różnicowy z możliwością zmiany stosunku przekazywanej mocy na osie
  • Skrzynia biegów: 6-biegowa, hydrauliczna
  • sprzęgło dwutarczowe, spiekowe

Pozostałe:

Sezon 2017

W sezonie 2017 za kierownicą Toyoty Yaris WRC zasiadli Jari-Matti Latvala (pilot: Miikka Anttila), Juho Hanninen (pilot: Kaj Lindstrom), a od Rajdu Portugalii w trzecim aucie ścigał się Esapekka Lappi (Janne Ferm), pełniący wcześniej rolę kierowcy testowego[13]. Od początku sezonu rajdówka Toyoty stawała na podium. W swoim pierwszym starcie - Rajdzie Monte Carlo, Latvala doprowadził ją do drugiego miejsca[14]. Podczas kolejnej rundy - Rajdu Szwecji Latvala okazał się najszybszym kierowcą. W Rajdzie Finlandii po raz pierwszy dwa Yarisy WRC znalazły się na podium rundy mistrzostw świata. Zwyciężyli Lappi z Fermem, a trzecią lokatę zajęli Hanninen z Lindstromem.

W pierwszym sezonie startów zespół Toyota Gazoo Racing WRT wywalczył w sumie 251 punktów i zajął trzecie miejsce w klasyfikacji producentów. Dwa zwycięstwa, dwa drugie miejsca i jedno trzecie – to bilans lokat na podium Yarisa WRC w pierwszym sezonie startów.

Rajdy

Rajd Monte Carlo

Jari-Matti Latvala i Miika Anttilla zajęli 2. miejsce ze stratą 2 minut 15 sekund do lidera. Juho Hänninen i Kaj Lindström zajęli 16. miejsce, tracąc 32 minuty 16,8 s. Po pierwszym rajdzie sezonu Toyota Gazoo Racing zajęła 2. miejsce w tabeli.

Rajd Szwecji

Jari-Matti Latvala zajął 1. miejsce po wygraniu 6 odcinków specjalnych. Łączny czas wyniósł 2 h 36 min 3,6 s. Było to jego 17. zwycięstwo w karierze, 4. w Rajdzie Szwecji[15]. Podczas piątkowego etapu Juho Hänninen miał wypadek, ale wrócił na trasę. Kierowca dojechał na metę jako 23. ze stratą 23 min 5,6 s. Po drugiej rundzie WRC2017 Latvala zajął 1. miejsce w tabeli, a Toyota Gazoo Racing 2. miejsce[13].

Rajd Meksyku

Latvala zajął 6. miejsce z czasem o 4 min 40.3 s słabszym od lidera, a Hänninen dojechał jako 7. z czasem o 5 min 06.2 s gorszym od lidera.

Rajd Francji (Korsyki)

Latvala zajął 4. miejsce z czasem 3:24:03.0, o 1 min 09.6 s słabszym od lidera.

Rajd Argentyny

Latvala zajął 5. miejsce z czasem 3:39:58.7, tracąc 1 min 48.1 s do lidera. Hänninen dojechał jako 7, tracąc 11 min 16.9 s do lidera (3:49:27.5).

Rajd Portugalii

W rajdzie wystartowały 3 Yarisy WRC. Hänninen (#11) zajął 7. miejsce, z czasem 3:46:44.6, tracąc 3 min 48.9 s. Latvala zajął 9. miejsce, tracąc 5 min 43.6 s. Debiutujący w WRC Lappi dojechał do mety jako 10., tracąc 8 min 13.3 s[16][17].

Rajd Włoch

W Rajdzie Włoch ponownie wystawiono trzy auta. Jari-Matti Latvala ukończył rywalizację na drugim miejscu, czwarty był Esapekka Lappi, a szóstą pozycję na mecie zajął Juho Hänninen[18].

Rajd Polski

W Rajdzie Polski w Mikołajkach Toyota wystawiła 3 Yarisy WRC. Jari-Matti Latvala wygrał 4 odcinki specjalne, w tym Power Stage w Paprotkach o długości 18,68 km, gdzie zdobył 5 punktów. W sobotę, w drugim dniu rajdu przerwał udział w rajdzie z powodu problemów technicznych, ale powrócił w niedzielę, by zawalczyć o punkty w Power Stage. Latvala zajął w rajdzie 20. miejsce z czasem 3:08:47.1, o 28:01.0 słabszym od lidera, Thierry'ego Neuville'a.

Juho Hänninen zakończył Rajd Polski na 10. pozycji z czasem 2:45:39.8, ze stratą 4:53.7 do lidera. Esapekka Lappi nie ukończył rajdu[19][20].

Rajd Finlandii

W Rajdzie Finlandii wystartowały trzy Toyoty Yaris WRC. Triumfatorem i jednocześnie największą sensacją rajdu okazał się 26-letni debiutant Esapekka Lappi, który z czasem 2h 29m 26,9s wywalczył swym Yarisem WRC pierwsze miejsce. Juho Hänninen był trzeci, ze stratą zaledwie 0,3 sekundy w stosunku do drugiego miejsca na podium. Jari-Matti Latvala, który wygrał pod rząd aż pięć odcinków, musiał się jednak w pewnym momencie wycofać i ostatecznie został sklasyfikowany na 21. miejscu[21].

Rajd Niemiec

W Rajdzie Niemiec najwyższą pozycję spośród kierowców TOYOTA GAZOO Racing zajął Juho Hänninen, ze stratą 1m 49.2s do zwycięzcy. Fin osiągnął najlepszy czas na najdłuższym odcinku specjalnym tegorocznego rajdu - Panzerplatte 1. Na siódmej pozycji uplasował się ostatecznie Jari-Matti Latvala, którego spowolniły problemy z zapłonem i przebita opona. Na 21. miejscu zmagania ukończył Esapekka Lappi[22].

Rajd Hiszpanii

Tylko jeden z kierowców Yarisów WRC - Juho Hänninen - ukończył Rajd Hiszpanii, dojeżdżając do mety na czwartej pozycji. Jari-Matti Latvala, chociaż uzyskał najlepszy czas na 4. odcinku specjalnym, na następnym OS-ie uderzył w przeszkodę i uszkodził układ olejowy, co nie pozwoliło mu ukończyć zmagań. Podobny pech spotkał Esapekka Lappiego, który zderzył się ze stojącą przy trasie barierą[23].

Rajd Wielkiej Brytanii

W rajdzie Wielkiej Brytanii Yarisa WRC najszybciej poprowadził Jari-Matti Latvala, zajmując 5. miejsce. Na 9. pozycji uplasował się Esapekka Lappi. Zmagań nie ukończył Juho Hänninen, którego Yaris na jednym z odcinków uderzył w belę słomy, co uszkodziło zawieszenie oraz nadwozie jego auta i zmusiło go do wycofania się z rajdu. Dla Fina był to ostatni występ w sezonie, zawodnik żegna się z zespołem. W przyszłym roku jego miejsce zajmie Ott Tänak[24].

Rajd Australii

W Rajdzie Australii zespół Toyoty reprezentowały dwa Yarisy WRC. Esapekka Lappi zmagał się z problemami z wspomaganiem kierownicy i ukończył rajd na 6. pozycji. Jeszcze mniej szczęścia miał Jari-Matti Latvala. Na ostatnim odcinku specjalnym jego auto zahaczyło kołem o znajdujący się przy drodze pień drzewa. Uszkodzenia zmusiły Fina do wycofania się z rywalizacji tuż przed jej zakończeniem[25].

Sezon 2018

W 2018 roku w Yarisach WRC ponownie startowali Jari-Matti Latvala (pilot: Miikka Anttila) i Esapekka Lappi (pilot: Janne Ferm), a do zespołu dołączył estoński duet Ott Tänak - Martin Järveoja. Hanninen został kierowcą testowym zespołu[26]. Tänak wygrał cztery rajdy (Rajd Argentyny, Rajd Finlandii, Rajd Niemiec, Rajd Turcji), sześciokrotnie stawał na podium i do ostatniej rundy sezonu walczył o tytuł w klasyfikacji kierowców. Ostatecznie rok zakończył na trzecim miejscu. Jari-Matti Latvala, który wygrał kończący sezon Rajd Australii, był na koniec sezonu czwarty, a Esapekka Lappi był piąty.

Trzech kierowców zdobyło dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRT 368 punktów i tym samym zapewniło Toyocie mistrzowski tytuł w kategorii producentów. Był to pierwszy tytuł japońskiej marki w rajdowych mistrzostwach świata od 1999 roku[27].

Sezon 2019

Przed sezonem 2019 doszło w składzie TOYOTA GAZOO Racing WRT do zmiany - fiński duet Esapekka Lappi - Janne Ferm zastąpili Brytyjczycy Kris Meeke i Sebastian Marshall. Sezon 2019 był wyjątkowy dla Latvali - Rajd Szwecji był jego 197. startem w WRC, dzięki czemu został kierowcą z największą liczbą startów w mistrzostwach świata. Rekord wyśrubował w sumie do 209 startów.

Szczególne znaczenie dla zespołu miał Rajd Niemiec, w którym jego kierowcy zajęli wszystkie miejsca na podium. Triumfował Ott Tänak, drugie miejsce zajął Kriss Meeke, a na trzeciej lokacie dojechał Jari-Matti Latvala. Japońska marka na taki wynik czekała 23 lata[28].

Przez cały sezon dobre wyniki utrzymywał Ott Tänak, bez względu na rodzaj nawierzchni. Wygrał zimowy Rajd Szwecji, potem triumfował na szutrowych drogach w Rajdzie Chile, Rajdzie Portugalii, Rajdzie Finlandii i Rajdzie Wielkiej Brytanii, wygrał także asfaltowy Rajd Niemiec. Nie było rajdu, w którym nie zdobyłby punktów - w sumie uzbierał ich aż 263 i zdobył tytuł mistrza świata WRC 2019[29].

Meeke tylko raz stanął na podium (drugie miejsce w Rajdzie Niemiec), a w klasyfikacji kierowców rok zakończył na szóstej lokacie. Siódme miejsce zajął Latvala. Zespół TOYOTA GAZOO Racing WRT sezon ukończył na drugim miejscu w klasyfikacji producentów, z 18-punktową stratą do Hyundaia.

Sezon 2020

Przed sezonem 2020 skład kierowców i pilotów Toyota Gazoo Racing WRT całkowicie się zmienił. Zatrudnione zostały trzy nowe duety. Liderami ekipy zostali wielokrotni mistrzowie świata Sébastien Ogier razem z pilotem Julienem Ingrassią. Elfyn Evans i Scott Martin byli załogą drugiego Yarisa WRC, a trzecie auto poprowadził młody kierowca Kalle Rovanperä, którego pilotem jest Jonne Halttunen[30]. Nowi kierowcy zadebiutowali w Rajdzie Monte Carlo.

Skrócony z powodu pandemii sezon liczył siedem rund, spośród których załogi w Yarisach WRC wygrały połowę. Do ostatniego rajdu sezonu o mistrzostwo świata kierowców walczyli Ogier z Evansem. Brytyjczyk wygrał dwa rajdy, raz był trzeci i przed ostatnią rundą sezonu miał 14-punktową zaliczkę, ale podczas decydującego o tytule Rajdu Monzy popełnił błąd, który wykluczył go z walki o punkty. Ogier wygrał ostatnią rundę sezonu i po raz siódmy w karierze został mistrzem świata. Yaris WRC był trzecim autem, za kierownicą którego tego dokonał[31].

W klasyfikacji producentów Toyota zajęła drugie miejsce z zaledwie pięcioma punktami straty do zwycięzców. Kierowcy w Yarisach WRC wygrali cztery z siedmiu rajdów.

Od sezonu 2020 czwartym Yarisem WRC w wybranych rundach WRC startował Takamoto Katsuta z pilotem Danielem Barrittem. Japończyk jest członkiem programu TGR WRC Challenge Program.

Sezon 2021

W sezonie 2021 skład kierowców pozostał ten sam. Zmiana zaszła na stanowisku szefa TOYOTA GAZOO Racing WRT. Tommiego Mäkinena zastąpił Jari-Matti Latvala, były kierowca zespołu.

Kierowcy w Yarisach WRC zdominowali rywalizację w mistrzostwach świata w sezonie 2021, wygrywając osiem z pierwszych dziesięciu rajdów. Cztery triumfy miał na swoim koncie Sébastien Ogier, a po dwa rajdy wygrali Elfyn Evans i Kalle Rovanperä. Na dwie rundy przed końcem było pewne, że mistrzem świata zostanie kierowca TOYOTA GAZOO Racing WRT - Ogier lub Evans[32].

Kierowcy w Yarisach WRC zdominowali rywalizację w mistrzostwach świata w sezonie 2021, wygrywając dziewięć z 12 rajdów. Zespół Toyota Gazoo Racing WRT zdobył mistrzostwo świata w kategorii producentów, a Sébastien Ogier i Julien Ingrassia zdobyli mistrzostwo kierowców i pilotów. Francuski duet wygrał w pięciu rajdach, dwie imprezy wygrali Elfyn Evans i Scott Martin, którzy zostali wicemistrzami świata, dwa razy pierwsze miejsce zajęli Kalle Rovanperä i Jonne Halttunen[8].

Kalle Rovanperä za kierownicą Yarisa WRC ustanowił nowy rekord - został najmłodszym zwycięzcą rundy rajdowych mistrzostw świata w historii, wygrywając razem ze swoim pilotem Jonne Halttunenem Rajd Estonii[33]. Gdy Rovanperä osiągał największy dotychczasowy sukces w swojej karierze, miał dokładnie 20 lat i 290 dni. Rekord najmłodszego triumfatora rundy WRC odebrał swojemu szefowi – Jari-Matti Latvala prowadził w zestawieniu wszech czasów od 2008 roku, gdy jako 22-latek wygrał Rajd Szwecji.

Czwartym Yarisem WRC w sezonie 2021 startował Takamoto Katsuta, członek programu TGR WRC Challenge Program.

Zwycięstwa w WRC

SezonNr.RajdNawierzchniaKierowcaPilot
20171Szwecja 65. Rajd SzwecjiśniegFinlandia Jari-Matti LatvalaFinlandia Miikka Anttila
2Finlandia 67. Rajd FinlandiiszuterFinlandia Esapekka LappiFinlandia Janne Ferm
20183Argentyna 38. Rajd ArgentynyEstonia Ott TänakEstonia Martin Järveoja
4Finlandia 68. Rajd Finlandiiszuter
5Niemcy 36. Rajd Niemiecasfalt
6Turcja 11. Rajd Turcjiszuter
7Australia 27. Rajd AustraliiszuterFinlandia Jari-Matti LatvalaFinlandia Miikka Anttila
20198Szwecja 67. Rajd SzwecjiśniegEstonia Ott TänakEstonia Martin Järveoja
9Chile 1. Rajd Chileszuter
10Portugalia 53. Rajd Portugaliiszuter
11Finlandia 69. Rajd Finlandiiszuter
12Niemcy 37. Rajd Niemiecasfalt
13Wielka Brytania Rajd Wielkiej Brytanii 2019szuter
202014Szwecja Rajd Szwecji 2020śniegWielka Brytania Elfyn EvansWielka Brytania Scott Martin
15Meksyk Rajd Meksyku 2020szuterFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia
16Turcja Rajd TurcjiszuterWielka Brytania Elfyn EvansWielka Brytania Scott Martin
17Włochy Rajd MonzaasfaltFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia
202118Monako 89. Rajd Monte CarloasfaltFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia
19Chorwacja Rajd ChorwacjiasfaltFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia
20Portugalia Rajd PortugaliiszuterWielka Brytania Elfyn EvansWielka Brytania Scott Martin
21Włochy Rajd SardyniiszuterFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia
22Kenia Rajd SafariszuterFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia
23Estonia Rajd EstoniiszuterFinlandia Kalle RovanperäFinlandia Jonne Halttunen
24Grecja Rajd AkropoluszuterFinlandia Kalle RovanperäFinlandia Jonne Halttunen
25Finlandia Rajd FinlandiiszuterWielka Brytania Elfyn EvansWielka Brytania Scott Martin
26Włochy Rajd MonzaasfaltFrancja Sébastien OgierFrancja Julien Ingrassia

Przypisy

  1. Toyota Motorsport wraca do serii WRC, toyotanews.pl, 30 stycznia 2015
  2. David Evans, Toyota starts testing Yaris WRC car ahead of potential return, autosport.com, 19 marca 2014, dostęp: 4 maja 2015
  3. M. Zagórny, Toyota Corolla WRC, rajdy.v10.pl, 18 lutego 2007, dostęp: 4 kwietnia 2015
  4. Pictures of Toyota's WRC test car emerge from running in Finland, www.autosport.com [dostęp 2021-10-12] (ang.).
  5. Toyota Rajdowym Mistrzem Świata po wygranej w Australii - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  6. Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  7. Kierowca TOYOTA GAZOO Racing WRT Sébastien Ogier zdobył tytuł rajdowego mistrza świata 2020 - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  8. a b WRC. Toyota z kompletem tytułów, pl.motorsport.com [dostęp 2021-12-01] (pol.).
  9. TOYOTA GAZOO Racing stawia na sprawdzone załogi w nowej erze WRC - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  10. Toyota potwierdza dalszą dostępność GR Yarisa w Polsce - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-10-12] (pol.).
  11. Zespół TOYOTA GAZOO Racing WRC (pol.). www.toyota.pl. [dostęp 2017-10-27].
  12. CAR DETAILS | 2021 | WRC, TOYOTA GAZOO Racing [dostęp 2021-10-12] (ang.).
  13. a b Zwycięzca Rajdu Polski wystartuje w Rajdzie Portugalii w barwach zespołu TOYOTA GAZOO Racing, toyotanews.pl, 2017-04-19
  14. Latvala drugi na Rajdzie Monte Carlo - udany debiut Toyoty - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  15. Debiut Toyoty Yaris WRC oraz pełny skład zespołu TOYOTA GAZOO Racing WRC, toyotanews.pl, 2016-12-13
  16. Championship Standings, wrc.com, dostęp: 2017-06-06
  17. Latvala pierwszy w Rajdzie Szwecji – kierowca Toyoty liderem Rajdowych Mistrzostw Świata, toyotanews.pl, 2017-02-13
  18. TOYOTA MOTOR CORPORATION., SUMMARY | Italia Sardegna | 2017 | WRC | TOYOTA GAZOO Racing, toyotagazooracing.com [dostęp 2018-01-28] (ang.).
  19. Results, wrc.com, dostęp: 2017-07-10
  20. Rajd Polski: Latvala wygrywa Power Stage, awansuje na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, toyotanews.pl, 2017-07-03
  21. Toyota News - Yaris WRC - Rajd Finlandii: Historyczny wynik Toyoty Yaris WRC, www.toyotanews.pl, 31 lipca 2017 [dostęp 2017-07-31] (pol.).
  22. The Yaris WRC evolves into a rally car that can compete at the top at tarmac rallies Hänninen finishes fourth at the challenging Rallye Deutschland, www.toyotagazooracing.com, 20 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-10] (pol.).
  23. The steady evolution of Hänninen and the Yaris WRC, as seen on the high-speed tarmac SSs of the Rally de España, www.toyotagazooracing.com, 8 października 2017 [dostęp 2017-11-10] (pol.).
  24. The Yaris WRC encounters unexpected difficulties at this traditional gravel rally; yet, on the Welsh dirt roads, the team identifies clues essential for further progress, www.toyotagazooracing.com, 29 października 2017 [dostęp 2017-11-13] (pol.).
  25. TOYOTA MOTOR CORPORATION., SUMMARY | AUSTRALIA | 2017 | WRC | TOYOTA GAZOO Racing, toyotagazooracing.com [dostęp 2018-01-24] (ang.).
  26. Toyota Yaris WRC 2018 oficjalnie zaprezentowana - Motorsport.info.pl | Sporty motorowe według Toyoty, www.motorsport.info.pl [dostęp 2018-01-24] (pol.).
  27. Toyota Rajdowym Mistrzem Świata po wygranej w Australii - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  28. Całe podium Rajdu Niemiec dla Toyoty - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  29. Ott Tänak w Yarisie WRC rajdowym mistrzem świata - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  30. Ogier, Evans, Rovanperä w Toyocie Yaris WRC - nowy skład rajdowego zespołu na sezon 2020 - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  31. Rajdowe MŚ: Sebastien Ogier po raz siódmy mistrzem świata - Polsat Sport, www.polsatsport.pl [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  32. TOYOTA GAZOO Racing z szansą na dwa tytuły w Hiszpanii - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).
  33. Rekord kierowcy Toyoty Yaris WRC. Kalle Rovanperä najmłodszym zwycięzcą rajdu WRC w historii - Toyotanews.eu - Newsroom Toyota Central Europe, www.toyotanews.eu [dostęp 2021-11-09] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
2017 Rally Portugal - 7.jpg
Autor: Harpagornis, Licencja: CC BY-SA 4.0
2017 Rally Portugal
Toyota Yaris WRC.jpg
Autor: Toyota Gazoo Racing, Licencja: CC BY 4.0
Toyota Yaris WRC 2017