Trójkąt dyjski

Trójkąt dyjski
Ilustracja
(c) Michal Jančina, CC BY 3.0

Trójstyk graniczny
Państwo Austria
 Czechy
 Słowacja
Rodzaj obiektutrójstyk
Położenie na mapie kraju południowomorawskiego
Mapa lokalizacyjna kraju południowomorawskiego
Trójkąt dyjski
Trójkąt dyjski
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Trójkąt dyjski
Trójkąt dyjski
Ziemia48°37′01″N 16°56′25″E/48,616944 16,940278

Trójkąt dyjski (cz. Dyjský trojúhelník, Moravskodyjský trojúhelník, dawniej Podyjský roh) – obszar na południu Czech, u zbiegu granic z Austrią i Słowacją. Jeden z trzech skrawków Dolnej Austrii przyłączonych do Czechosłowacji po rozpadzie monarchii habsburskiej. Niekiedy bywa włączany do innego z tych skrawków – pobliskiej Ziemi Valtickiej, z którą jednak nie graniczy.

Trójkąt dyjski leży w widłach dolnej Dyi i Morawy. Obszar jest niezamieszkany, trudno dostępny, stanowią go podmokłe nadrzeczne łęgi porośnięte lasem i pocięte korytami strumieni.

Obszar w widłach Dyi i Morawy należał do państwa Samona, później do państwa wielkomorawskiego, od X wieku – do Królestwa Czech, a od XI wieku – do Marchii Wschodniej, późniejszej Austrii. Mocą traktatu w Saint Germain z 10 września 1919 roku część gmin katastralnych Hohenau an der March (cz. Cáhnov) i Rabensburg (cz. Ranšpurk) – bezludny obszar o powierzchni 30 km² – została 31 lipca 1920 włączona do Czechosłowacji. Dziś należy do miast Brzecław i Lanžhot w powiecie Břeclav kraju południowomorawskiego.

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie