Trójpole

Trójpole - biurowce przy ul. Piątkowskiej
Neomodernistyczna zabudowa na Trójpolu
Zabudowa sprzed II wojny światowej

Trójpole – część Poznania powstała w wyniku parcelacji gruntów rolnych w 1935 roku. Początkowo zajmowała obszar 3-krotnie większy od dzisiejszego (aż do ul. Połabskiej). Ze względu jednak na budowę osiedli winogradzkich oraz trasy szybkiego tramwaju PST została ograniczona do obszaru zajmowanego dzisiaj. Zlokalizowana w obrębie Winiar, lecz obecnie stanowiąca samodzielną jednostkę topograficzną. Granice Trójpola stanowią następujące ulice: Piątkowska na zachodzie, Lechicka na północy, trasa PST na wschodzie i Aleje Solidarności na południu.

Gospodarka

W wymienionych wyżej granicach, na terenie Trójpola znajdują się dwie duże galerie handlowe: Poznań Plaza i Galeria Pestka. Działa tu również hurtownia Makro Cash and Carry, restauracja McDonald’s i Sąd apelacyjny.

Zabudowa

Oprócz wyżej wymienionych hal i galerii, zabudowę Trójpola tworzą przede wszystkim domy jednorodzinne i (w mniejszym stopniu) szeregowe. W ostatnich latach pojawiły się tutaj realizacje biurowców i willi w stylu neomodernizmu, reprezentujące wysoki poziom formalny.

Przy południowo-zachodnim krańcu Trójpola stoi jedna z czterech winiarskich kapliczek słupowych.

Toponimia

Nazwa dzielnicy wywodzi się prawdopodobnie od metody uprawy roli – trójpolówki. Nazwy ulic zlokalizowanych na terenie Trójpola reprezentują przede wszystkim jedną grupę toponimiczną – zasłużeni Wielkopolanie – np. Krzysztofa Żegockiego, Leona Przyłuskiego, Ksawerego Zakrzewskiego. Do 1948 ulica Siewna nosiła nazwę Marcina Dunina. Istnieje także ulica Trójpole. W 1935 nadano nazwę ulicy Dobrzyckiego, która miała upamiętniać Mikołaja Dobrzyckiego, powstańca listopadowego (1793-1848). Obecnie uważa się, że upamiętnia ona Stanisława Dobrzyckiego, historyka i rektora UAM (1875-1931)[1].

Prawdopodobne jest też że nazwa zarówno dzielnicy jak i ulicy wywodzi się od dawnego podziału Winiar na trzy ogromne pola, które rozciągały się od dzisiejszej ul. Witosa prawie do samych terenów nadwarciańskich, czyli dzisiejszego Wilczaka.

Komunikacja

Osiedle obsługiwane jest przez MPK Poznań – przede wszystkim Poznański Szybki Tramwaj - linie: 12, 14, 15, 16 i 201 (stacje Aleje Solidarności i Lechicka). Można także dojechać tu autobusami linii 168, 178, 187, 190, 193, 236, 246, 322 i 905 (przystanki Trójpole i Piątkowska) oraz tramwajami linii 9 i 11 do pętli Piątkowska. Linię tramwajową do pętli Piątkowska oddano do użytku w 1980.

Zobacz też

Dzielnice graniczące z Trójpolem to:

Przypisy

  1. Antoni Gąsiorowski, Pomyłkowi patroni poznańskich ulic, w: Kronika Miasta Poznania, nr 3-4/1984, s.60, ISSN 0137-3552

Bibliografia

  • Poznań – plan miasta i okolic 1:20.000, Wydawnictwo Pietruska & Mierkiewicz, Poznań, 2004, ISBN 83-87157-01-5

Media użyte na tej stronie

Trojpole Poznan old house.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przedwojenna zabudowa Trójpola (Poznań).
Trojpole Poznan Neomodernism.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Neomodernistyczna zabudowa poznańskiego Trójpola.
Trojpole Poznan Offices Buildings.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Trójpole w Poznaniu - biurowce przy ul. Piątkowskiej.
Poznan DS Zbyszko i Jagienka.JPG
Domy Studenckie Zbyszko i Jagienka Poznań.
Trojpole Poznan Plaza Gallery.jpg
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Galeria Handlowa Poznań Plaza widziana z Trójpola.