Trójstyk granic Belgii, Holandii i Niemiec

Miejsce styku trzech granic

Trójstyk granic Belgii, Holandii i Niemiec – punkt styku granic trzech państw (trójstyk): Belgii, Holandii oraz Niemiec. Znajduje się w pobliżu miasta Vaals, na zachód od Akwizgranu, tuż obok najwyższego punktu wzniesienia Vaalserberg, najwyżej położonego punktu w europejskiej części Królestwa Niderlandów[1]. Jest to jedyny trójstyk granic Holandii, jeden z trzech trójstyków Belgii i jeden z siedmiu Niemiec.

Historia

Teren w okolicach trójstyku już w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego pełnił ważną rolę strategiczną, polityczną i ekonomiczną[2]. Łagodny klimat i piękno przyrody przyciągały tu ludzi[2]. W lasach można w dalszym ciągu odnaleźć historyczne słupy graniczne, z których najstarsze pochodzą z 1340 roku, z czasów Wolnego Miasta Akwizgranu, i charakteryzują się tym, że został na nich umieszczony wizerunek orła pruskiego[2].

W latach 1815–1919 w tym punkcie zbiegały się granice czterech terytoriów, tworząc czwórstyk, ponieważ granice Belgii, Holandii i Niemiec łączyły się tu również z granicami Moresnetu[2].

W czasie II wojny światowej granice zostały zamknięte i cały region podupadł ekonomicznie[2]. We wrześniu 1944 roku podczas bitwy o Akwizgran została zniszczona wieża widokowa Wilhelminatoren, którą członkowie holenderskiego ruchu oporu wykorzystywali jako punkt obserwacyjny[2]. Po zakończeniu wojny zniszczona wieża została rozebrana, lecz wkrótce wybudowano nową wieżę Wilhelminatoren[2].

Zaraz po wojnie ożywił się handel – Niemcy przyjeżdżali do holenderskiego miasta Vaals po zakupy (tzw. Butterfahrten)[2]. Natomiast mieszkańcy Vaals znajdowali zatrudnienie w Akwizgranie[2].

W XX wieku w okolicach trójstyku była prowadzona działalność przemytnicza przez małe, jak i duże, zorganizowane grupy przestępcze, ponieważ ceny niektórych artykułów (np. masła, mięsa, papierosów, kawy i alkoholu) znacznie różniły się pomiędzy sąsiadującymi państwami[2]. Szmuglowanie było dochodowym zajęciem, szczególnie po zakończeniu II wojny światowej, więc przemytnicy starali się oszukiwać celników[2].

Atrakcje turystyczne

Trójstyk jest częstym celem wizyt turystów[2]. Na trójstyku oraz dookoła niego znajdują się łąki oraz zalesione tereny rekreacyjne, głównie szlaki do spacerowania prowadzące do Holandii, Belgii i Niemiec, z których wiele było dawniej wykorzystywanych przez przemytników[2]. Z myślą o turystach wybudowano w pobliżu trójstyku m.in. kawiarnie, restauracje, wieżę widokową Tour Roi Baudouin i labirynt Drielandenpunt[2][3]. Niecały kilometr na północ mieści się druga wieża widokowa, Wilhelminatoren[4].


Przypisy

  1. Waar is het topje van Nederland?. jeugdjournaal.nl, 28 stycznia 2014. [dostęp 2014-04-22]. (niderl.).
  2. a b c d e f g h i j k l m n Drielandenpunt historie. www.drielandenpunt.nl. [dostęp 2014-04-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-05)]. (niderl.).
  3. Vaalserberg (321 m). www.quaeldich.de. [dostęp 2014-04-22]. (niem.).
  4. WilhelminaToren. www.wilhelminatorenvaals.nl. [dostęp 2014-04-22]. (niderl.).

Media użyte na tej stronie

Vaals-Drielandenpunt-Monument.jpg
Autor: Inoue-hiro, Licencja: CC BY-SA 3.0
Drielandenpunt(NL)/Trois Bornes(BE)/Dreiländereck(D), Monumnet at three countries boarder, between Netherlands and Belgium and Germany. near Netherlands town en:Vaals