Traktat Spitsbergeński

państwa-sygnatariusze

Traktat Spitsbergeński, znany także jako Traktat Paryski jest dokumentem dotyczącym archipelagu Svalbard. Traktat został podpisany w Paryżu 9 lutego 1920, a wszedł w życie 14 sierpnia 1925[1]. Zawarty został pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Danią, Francją, Włochami, Japonią, Holandią i Szwecją. Ponad trzydzieści innych państw podpisało Traktat w czasie późniejszym. Związek Radziecki (obecnie Federacja Rosyjska) przyłączył się w 1935, a Polska podpisała Traktat 2 września 1931[2]. Obecnie państw-sygnatariuszy jest 42[3].

Język autentyczny angielski i francuski, depozytariuszem jest rząd Francji.

W myśl art. 1 Traktatu archipelag Svalbard stanowi własność Królestwa Norwegii, ale państwa-sygnatariusze mają równe prawo do korzystania z zasobów naturalnych archipelagu i prowadzenia na jego terenie badań naukowych. W zakresie działalności gospodarczej prawa przyznane zapisami traktatu wykorzystują jedynie Norwegia i Rosja, które mają na Svalbardzie kopalnie węgla kamiennego. Pozostałe państwa, w tym w dużym zakresie Polska, prowadzą tam badania naukowe.

Svalbard jest strefą zdemilitaryzowaną (art. 9). W latach 1950. rząd norweski ogłosił Svalbard terytorium neutralnym, z zastrzeżeniem, że siły NATO mają prawo je zająć, jeśli neutralność Svalbardu zostanie naruszona.

Przypisy

  1. Treaty concerning the Archipelago of Spitsbergen, signed at Paris, February 9, 1920 League of Nations Treaty Series nr 41, Spitsbergen Treaty and Ratification, Oświadczenie Rządowe z 7 kwietnia 1932 r. (Dz.U. z 1932 r. nr 36, poz. 368)
  2. Oświadczenie Rządowe z 3 września 1931 r. w sprawie przystąpienia Polski do traktatu dotyczącego Spitsbergu, podpisanego w Paryżu 9 lutego 1920 r. (Dz.U. 1931 nr 97 poz. 747) na podstawie ustawy z 17 marca 1931 r. (Dz. U. Nr. 38, poz. 294)
  3. Z dużych państw leżących w całości lub w części na półkuli północnej traktatu nie podpisały m.in. Brazylia, Meksyk, Pakistan i Turcja; spośród członków Unii Europejskiej nie ma wśród sygnatariuszy Cypru, Irlandii, Luksemburga, Łotwy, Malty i Słowacji

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Svalbard signatories.png
Autor: User:Alinor, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Map over Svalbard signatories countries
SVALBARD.jpg
(c) I, Aotearoa, CC-BY-SA-3.0
Mapa Svalbardu