Traktat z Roskilde
Ten artykuł od 2012-10 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Pokój w Roskilde – zawarty 26 lutego?/ 8 marca 1658 w Roskilde na terenie duńskiej wyspy Zelandii przez królów: duńskiego Fryderyka III ze szwedzkim Karolem X Gustawem. W istocie był to akt duńskiej kapitulacji w II wojnie północnej. Oddawał on Skanię, Bornholm, Trondheim i wyspę Ven Szwecji oraz zatwierdzał szwedzkie władanie nad Hallandem. Dania zobowiązała się nie przepuszczać przez Cieśniny Duńskie na Morze Bałtyckie żadnych wrogich Szwecji okrętów i miała trwać w przymierzu ze Sztokholmem. Król Szwecji ufny w swą potęgę oraz myślący o odnowieniu unii kalmarskiej – zjednoczeniu Skandynawii, zerwał traktat doprowadzając następnie do pokoju w Kopenhadze.
Warunki traktatu
- Oddanie Szwecji kilku duńskich prowincji:
- Wyrzeczenie się przez Danię wszystkich sojuszy antyszwedzkich.
- Dania zobowiązała się blokować wrogie Szwecji okręty przechodzące przez cieśniny na Bałtyk.
- Przywrócenie księciu Holstein-Gottorp jego posiadłości.
- Dania musiała zapłacić Szwecji za koszty okupacji.
- Dania przekazała swoje oddziały wojskowe na potrzeby króla Szwecji Karola X.
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Kasper Holl (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Denmark-Norway ceded the Danish provinces of Terra Scania and the Norwegian provinces of Trondheim and Bahusia to Sweden. In red; Hallandia was already ceded to Sweden for a 30-year period. In yellow; the provinces of Terra Scania and Bahusia. In purple; provinces that were returned to Danish rule as a result of the peace accords in Copenhagen in 1660. Created by Kasper Holl, 2005.