Tramwaj zwany pożądaniem

Reklama sztuki

Tramwaj zwany pożądaniem (A Streetcar Named Desire) – sztuka autorstwa Tennessee Williamsa z 1947. Jeden z najsłynniejszych dramatów, wielokrotnie wystawiany na scenach całego świata i ekranizowany. 

Premiera sztuki w reżyserii Elii Kazana miała miejsce na Broadwayu w grudniu 1947. W rolach głównych zagrali: Marlon Brando i Jessica Tandy[1].

Tytuł sztuki wiąże się z nowoorleańskim tramwajem „Desire” (pożądanie), który kursował do 1948 (później zastąpiony przez autobus)[2]. Chodzi o ulicę Desire Street, której nazwa była prawdopodobnie zniekształconą formą imienia Desiree. Linie tramwajowe w tym mieście nie były oznaczone numerami. Bohaterka sztuki jechała linią Pożądanie, później przesiadła się do Cmentarzy i wysiadła na Polach Elizejskich.

Fabuła

Główną bohaterką jest Blanche DuBois, osoba niezrównoważona psychicznie, nimfomanka żyjąca iluzją minionej elegancji i wysokiej pozycji. Blanche przyjeżdża do Nowego Orleanu w odwiedziny do siostry – Stelli, która wyszła za mąż za prostackiego i brutalnego Stanleya Kowalskiego. Stanley chce jak najszybciej pozbyć się Blanche z domu: podejrzewa ją o to, że przy sprzedaży rodzinnej posiadłości oszukała Stellę. Blanche spotyka w domu Kowalskich Harolda „Mitcha” Mitchella odznaczającego się delikatnością i zaczyna marzyć o poślubieniu go i odnalezieniu w nim obrońcy i oparcia w życiu. Tymczasem Stanley dowiaduje się o ostatnich latach życia Blanche w Laurell – romansie z jej uczniem, zakończonym zwolnieniem Blanche z posady nauczycielki i o jej późniejszym rozwiązłym trybie życia. W trakcie urodzinowego przyjęcia Blanche dochodzi do awantury, a Stella, będąca w ciąży, musi zostać odwieziona do szpitala. Pod nieobecność Kowalskich Mitch, który miał być gościem na urodzinach, odwiedza Blanche i zrywa z nią, gdyż Stanley opowiedział mu wszystkie rewelacje dotyczące jej życia. Po powrocie Stanleya ze szpitala dochodzi do gwałtu (nie wiadomo, czy prawdziwego, czy urojonego) przez Blanche. W ostatniej scenie sztuki Blanche zabierana jest do zakładu dla chorych psychicznie.

Ekranizacje i adaptacje

Przypisy

  1. strona Teatru Bagatela w Krakowie. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-04)].
  2. Historyczny tramwaj
  3. Spektakle - Teatr Wielki w Łodzi, www.operalodz.com [dostęp 2020-07-09].
  4. „Tramwaj zwany pożądaniem” wjechał na przystanek sukces [RECENZJA] | Dziennik Łódzki, dzienniklodzki.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  5. Teatr w Polsce - polski wortal teatralny, www.e-teatr.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  6. Uczta dla najbardziej wymagających melomanów, www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2020-07-09].
  7. Wyborcza.pl, lodz.wyborcza.pl [dostęp 2020-07-09].

Media użyte na tej stronie

Midland Theatre Co programme Streetcar Named Desire.jpg
Autor: Andy Mabbett, Licencja: CC BY-SA 3.0
Midland Theatre Company programme for a production of 'A Streetcar Named Desire', in the library of the Black Country Living Museum.