Transport kolejowy w Chinach
Transport kolejowy w Chinach (chiń. 中国铁路; pinyin Zhōngguó Tiělù) – sieć kolejowa Chin pod względem długości plasuje się obecnie na 1. miejscu w Azji oraz na 3. w świecie i wynosi ponad 124 tys. km.[1] W Chinach, podobnie jak w Polsce, dominują tory o rozstawie 1435 mm[2][3].
Początki chińskiego kolejnictwa sięgają 1865. Od chwili zainicjowania w ChRL w 1979 przemian gospodarczych i polityki otwarcia, trwa tam rozwój gospodarczo-społeczny na skalę niespotykaną gdzie indziej na świecie. Jednym z zadań jest rozbudowa infrastruktury, w tym transportu kolejowego.
Sieć kolejowa w Chinach
Stan na koniec 2016:[1]
- łączna długość sieci: 124 000 km
- dużych prędkości 22 000 km
Stan na koniec 2015:
Kolej tybetańska
Po 52 latach od podjęcia pierwszych prac, w dniu 1 lipca 2006 zakończono budowę najbardziej spektakularnego w skali światowej połączenia kolejowego, łączącego centrum kraju ze stolicą Tybetu, Lhasą. Ostatnie 960 km trasy przebiega na wysokości ponad 4000 m n.p.m. zaś najwyższy jej punkt znajduje się na wysokości 5072 m. Jest to linia kolejowa docierająca najwyżej na świecie.
W lipcu 2017 roku rozpoczęto pracę nad drugą linią kolejową do Tybetu, z Chengdu w prowincji Syczuan do Lhasy. Trasa ma liczyć około 1700 km i ma biec w 80 procentach przez mosty i tunele, zaś w najwyższym punkcie ma osiągnąć wysokość 4400 m n.p.m. Po uruchomieniu linii czas przejazdu ma skrócić się z 48 do 13 godzin. Planowany koszt budowy wynosi 37 miliardów dolarów.[5]
Podział organizacyjny
W 1993 rozpoczęto w Chinach wdrażanie nowoczesnego systemu zarządzania i reformowania przedsiębiorstw transportu kolejowego. Koleje chińskie będące pod nadzorem Ministerstwa Transportu ChRL (do 2013 roku podlegało nieistniejącemu już Ministerstwu Kolei ChRL[6]) funkcjonują obecnie w różnej formie własności: kolei państwowych, lokalnych i zarządzanych przez spółki.
Zarządzanie kolejami w terenie
W terenie Kolejami Chińskimi CR (中国铁路, Chinese Railways) kieruje 16 administracji (odpowiedników byłych DOKP w strukturze PKP) z siedzibami w:
- Chengdu
- Harbinie
- Hohhot
- Jinan
- Kunmingu
- Lanzhou
- Liuzhou
- Nanchangu
- Pekinie
- Xi’an
- Shenyangu
- Szanghaju
- Taiyuan
- Urumczi
- Wuhanie
- Zhengzhou
oraz dwie wydzielone korporacje:
- Kolej Kantońska (Guangzhou Railway Group Corp)
- Kolej Qinghai-Tybet (Qinghai-Tibet Railway Group Co Ltd)
Przewoźnicy pasażerscy
W Chinach funkcjonuje też 5 przedsiębiorstw przewozów pasażerskich, które zarządzają na swoim terenie również dworcami:
- 4 podległe bezpośrednio Ministerstwu Kolei: w Hohhot, Kunmingu, Liuzhou i Nanchangu
- 1 pozostające w strukturach Kolei Kantońskiej
Zjednoczenia zaplecza kolejnictwa
Ze struktury resortu wyłączono 6 zjednoczeń, które funkcjonują obecnie na rynku samodzielnie. Szeregowi przedsiębiorstw nadano formę spółek z ograniczoną odpowiedzialnością:
- budownictwa drogowego (tory)
- budownictwa przemysłowego
- budownictwa ogólnego
- zabezpieczenia ruchu i łączności
- logistyki
- produkcji taboru
Dużą wagę przywiązuje się do rozwoju naukowo-technicznego (m.in. funkcjonuje m.in. Akademia Nauk Kolejowych, instytuty i ośrodki naukowo-badawcze oraz podległe ministerstwu edukacji lub władzom lokalnym ponad 10 wyższych uczelni). Podejmuje się m.in. produkcję nowych typów taboru oraz ciężkiego sprzętu drogowego. Na ponad 700 stacjach działa zintegrowany system rezerwacji miejsc. Kolej chińska ma też udziały w ponad 200 przedsiębiorstwach typu joint-venture, w które zaangażowany jest kapitał zagraniczny. Spółka Sinorails Development Inc. powstała przy zaangażowaniu koncernu Mitsubishi.
W 1996 na bazie wchodzącego dotychczas w skład Kolei Kantońskiej przedsiębiorstwa Koleje Guangshen (ang.Guangshen Railway Co) zarejestrowano spółkę Chińskie Koleje Guangshen (The China Guangshen Railway Co. Ltd), notowaną na giełdach w Hongkongu i Nowym Jorku. Kapitał spółki należy w 70% do państwa. Kolej ta obsługuje jedynie trasę szybkiego ruchu łączącą Kanton z Shenzhen, przebiegającą przez szybko rozwijające się gospodarczo w południowych Chinach tereny delty Rzeki Perłowej. Linia ta jest jedną z zyskowniejszych. Od granicy w Lo Wu do centrum dzielnicy Hongkongu Koulun (34 km) linią zarządza spółka Kolej Koulun-Kanton KCR (The Kowloon-Canton Railway Corp.). Jest też ona jednym z operatorów linii do Kantonu. W 1997 zainaugurowano bezpośrednie połączenie Hongkongu z Pekinem.
Dynamiczny rozwój kolei w Chinach, porównywalny z okresem budowy sieci kolejowych w Europie i Ameryce Północnej na przełomie XIX i XX w., nie byłby możliwy bez uruchomienia gigantycznych nakładów finansowych. W 1991 utworzono Fundusz Budowy Kolei, aktualnie będący częścią budżetu państwa. Wielkich kredytów udziela rząd, międzynarodowe organizacje finansowe (m.in. Bank Światowy, Azjatycki Bank Rozwoju) oraz zagraniczne rządy. Zaangażowano również zasoby finansowe społeczeństwa chińskiego, emitując wielokrotnie od 1992 Obligacje Budowy Kolei Chińskich. Obligacje wypuszczają również koleje lokalne. Wdrażane są też projekty emisji obligacji na rynkach międzynarodowych.
Przypisy
- ↑ a b Railway Construction Tasks in 2016 Completed - china-railway.com.cn. [dostęp 2017-09-02].
- ↑ ChinaRailroads, www.nychicagorr.org [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ TRANSPORT SZYNOWY - Niezależna strona informacyjna, www.transportszynowy.pl [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ a b 2014年铁道统计公报. nra.gov.cn. [dostęp 2016-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-29)].
- ↑ Work starts on second railway to Tibet - macaudailytimes.com.mo. [dostęp 2017-09-02].
- ↑ China scraps railways ministry in streamlining drive - bbc.com. [dostęp 2017-09-02].
Bibliografia
- (mzm): Koleje Chińskie. artykuł w biuletynie Warsztat, Warszawa, wrzesień 2003
Linki zewnętrzne
- http://www.beijingchina.net.cn/transportation/ (Informacja o kolejach, rozkład jazdy pociągów, w tym ekspresów)
- strona Ministerstwa Transportu ChRL (chiń.)
- Mapa sieci kolei chińskich (1). nordling.nu. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-27)].
- Mapa sieci kolei chińskich (2). railwaysofchina.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-03-10)].
- Polski opis rodzajów pociągów i klas przedziałów w Chińskich pociągach
Media użyte na tej stronie
Description: Central terminal in Nanchang, China Source: Photograph by myself Date: August 2004
Photographer: m1laAutor:
- Beijing_West_train_station_01.jpg: 金娜 Kim S
- derivative work: MrPanyGoff
Beijing West Railway Station, China.
中國鐵路網絡圖(中華人民共和國宣稱的官方疆域版本)。根據2010年3月1日的數據繪制。
The railway network of People's Republic of China. (In the map, the political divisions is claimed People's Republic of China). The map is based on the data as of 1 March 2010.)
Autor: Myself, Licencja: CC BY-SA 4.0
Beijing South Railway Station
Autor: Peter Vigier, Licencja: CC BY 2.5
Qingzang railway (Lhasa railway), one of the first trains while the track is not finished completly. Positon aprox. 29°31′26″N 90°26′07″E / 29.524°N 90.4353°E
Autor: KimonBerlin, Licencja: CC BY-SA 2.0
A unit of China Railways CRH2