Transport w Kopenhadze

Mapa przedstawiająca sieć drogową i kolejową w Kopenhadze i strefy biletowe komunikacji miejskiej

Transport w Kopenhadzetransport drogowy, kolejowy i rowerowy na terenie stolicy Danii, Kopenhagi.

Opiera się na dobrze rozwiniętej infrastrukturze kolejowej i drogowej, dzięki czemu Kopenhaga stanowi ważny węzeł komunikacyjny w Europie Centralnej. Ważną rolę pełni także port lotniczy Kopenhaga-Kastrup. W Kopenhadze istnieje dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych, a miasto jest jednym z najprzyjaźniejszych dla rowerzystów. W mieście funkcjonuje też dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej.

Transport drogowy

Most nad Sundem między Kopenhagą a Malmö

W Kopenhadze znajduje się dobrze rozwinięta sieć bezpłatnych autostrad i dróg krajowych. Umożliwiają one szybki dojazd z przedmieść do centrum miasta, a także dobrze komunikują miasto z innymi częściami kraju. Podobnie, jak w większości europejskich miast, ruch drogowy w stolicy Danii stale wzrasta, a w godzinach szczytu na głównych arteriach tworzą się zatory. W 2000 roku most nad Sundem połączył Kopenhagę ze szwedzkim Malmö, dzięki czemu wzrósł ruch tranzytowy na trasie z Europy Centralnej i Zachodniej do Szwecji i Norwegii[1][2].

Transport rowerowy

Rowerzyści w Kopenhadze

Kopenhaga należy do najprzyjaźniejszych rowerzystom miast na świecie[3]. Decyduje o tym dobrze rozwinięta sieć dróg rowerowych. Często są one oddzielone od jezdni pasem zieleni, w wielu miejscach zamontowana jest także specjalna sygnalizacja świetlna dla rowerzystów. Trwają prace nad systemem 22 szybkich ścieżek rowerowych, które umożliwią sprawne przemieszczanie rowerem również na większych dystansach. Obejmie on łącznie ponad 100 km dróg dla rowerów. Każdego dnia rowerzyści w Kopenhadze przejeżdżają 1,1 mln km, a ponad 45% podróży w granicach miasta odbywa się za pomocą tego środka transportu. W Kopenhadze działa także rozbudowany publiczny system wypożyczania rowerów[4], o nazwie Bycyklen[5].

Transport zbiorowy

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska na terenie Kopenhagi opiera się na sieci szybkiej kolei miejskiej S-tog, metrze oraz autobusach miejskich. Do 1972 roku w Kopenhadze istniała także sieć tramwajowa[6].

S-tog

(c) Jan Oosterhuis, CC BY-SA 3.0
Pociąg S-tog

S-tog jest systemem szybkiej kolei miejskiej opartym na sześciu liniach promieniście rozchodzących się z centralnej linii kolejowej, gdzie wszystkie przebiegają przez główną stację Københavns Hovedbanegård oraz jednej obwodowej Ringbanen otaczającej łukiem ścisłe centrum miasta. System S-tog obejmuje 170 km dwutorowych linii kolejowych i 84 stacje, z czego 8 znajduje się poza granicami Kopenhagi. Na liniach S-tog obowiązuje takt dziesięciu pociągów na godzinę, przy czym na centralnej linii dzięki pokrywaniu się linii pociągi kursują co 2–3 minuty. Wyjątkiem jest linia Ringbanen, gdzie obowiązuje 5-minutowy takt. Siecią S-tog zarządzają Danske Statsbaner[7].

Metro

System metra w Kopenhadze składa się z czterech linii oznaczonych jako M1, M2, M3 i M4. Linie M1 i M2 na większej części trasy pokrywają się, łącząc zachodnie dzielnice miasta (stacja końcowa Vanløse) ze śródmieściem i częściami południowo-wschodnimi miasta, gdzie się rozdzielają odpowiednio do stacji końcowej Vestamager i portu lotniczego Kopenhaga-Kastrup. Z kolei linia M3 (tzw. Cityringen) obiega najważniejsze obiekty w centrum Kopenhagi[8]. Częściowo pokrywa się ona trasą z linią M4 kursującą na trasie z dzielnicy portowej na północnym wschodzie miasta Orientkaj do głównego dworca kolejowego København H, a docelowo do południowo-zachodniej części miasta do stacji Ny Ellebjerg[8][9]. Metro w Kopenhadze kursuje przez całą dobę siedem dni w tygodniu[10].

Autobusy miejskie

Autobusy miejskie w Kopenhadze pełnią głównie funkcje dowożenia pasażerów do sieci transportu szynowego. Autobusy eksploatuje przedsiębiorstwo Movia[11].

Kolej

Pociąg dalekobieżny DSB

Pociągi regionalne

W okolicach Kopenhagi funkcjonują trzy odrębne systemy kolei podmiejskiej. Obejmują one linie niezelektryfikowane i dowożą pasażerów do stacji początkowych S-tog[12].

Pociągi dalekobieżne

Pociągi dalekobieżne kategorii Intercity odjeżdżają z dworca Københavns Hovedbanegård i co pół godziny łączą Kopenhagę z największymi miastami w Danii, m.in. z Aarhus, Odense, Roskilde. Ponadto kursują pociągi międzynarodowe łączące miasto kilka razy dziennie z Berlinem, Hamburgiem oraz Sztokholmem, a pociągi EuroNight z Pragą, Amsterdamem i Bazyleą[13][12].

Autokary dalekobieżne

Autokar FlixBus w Kopenhadze

W Kopenhadze nie ma dalekobieżnego dworca autobusowego. Większość autokarów odjeżdża z okolic głównego dworca kolejowego. Przez Kopenhagę przejeżdżają m.in. autokary przewoźników Eurolines, FlixBus, Nettbus oraz Swebus Express[14].

Porty lotnicze

Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup

Kopenhaga-Kastrup

Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup (IATA: CPH; ICAO: EKCH) jest największym portem lotniczym w Danii i całej Skandynawii i 17. największym w Europie. Port ten jest dobrze skomunikowany z centrum Kopenhagi metrem oraz pociagami regionalnymi. Stanowi węzeł dla linii lotniczych SAS, a wraz z około 60 innymi liniami lotniczymi oferuje także bezpośrednie loty międzykontynentalne[15][16].

Roskilde

Port lotniczy Roskilde (IATA: RKE, ICAO: EKRK) jest usytuowany ok. 30 km na zachód od Kopenhagi. Jest głównie wykorzystywany w lotach szkoleniowych, prywatnych lotach biznesowych oraz lotach czarterowych[17].

Żegluga

Havnebus

W Kopenhadze działają cztery linie tramwajów wodnych, tzw. „Havnebus”. Obsługują one dziesięć przystani[18].

Kopenhaga ma bezpośrednie połączenie promowe z Oslo, a także na Bornholm. Port w Kopenhadze nie ma obecnie dużego znaczenia przemysłowego. W 2001 roku połączył się on z portem w Malmö i stworzył Port Kopenhaga Malmö. Jego głównym przeznaczeniem są rejsy statków wycieczkowych. Rocznie port przyjmuje ok. 800 tys. pasażerów oraz 400 statków wycieczkowych[19].

Przypisy

  1. Set up business in Copenhagen - free expert consulting, www.copcap.com [dostęp 2018-08-23] (ang.).
  2. Light rail project in Copenhagen – the Ring 2½ corridor.
  3. 11 most bike-friendly cities, www.virgin-vacations.com [dostęp 2018-08-23] [zarchiwizowane z adresu 2010-01-01].
  4. COPENHAGEN COMES TO SWANSTON STREET, 1 września 2005 [zarchiwizowane z adresu 2012-10-21].
  5. Bycyklen, 1 września 2005.
  6. Letbaner.DK, Letbaner.DK - For 40 år siden kørte sidste sporvogn i Danmark, www.letbaner.dk [dostęp 2018-08-23].
  7. Virksomheden DSB S-tog a/s [zarchiwizowane z adresu 2012-07-28].
  8. a b The Copenhagen Metro, intl.m.dk [dostęp 2020-08-05] (ang.).
  9. M4 to Sydhavn - The Copenhagen Metro, intl.m.dk [dostęp 2020-08-05] (ang.).
  10. The timetable - The Copenhagen Metro, intl.m.dk [dostęp 2020-08-05] (ang.).
  11. Movia, www.moviatrafik.dk [dostęp 2018-08-23] (duń.).
  12. a b Trains in Denmark, „Interrail” [dostęp 2018-08-23] (ang.).
  13. Train in Denmark, www.dsb.dk [dostęp 2018-08-23] (ang.).
  14. Bus terminal Ingerslevsgade, „VisitDenmark” [dostęp 2018-08-23] (lingala).
  15. Københavns Lufthavn / Copenhagen Airport - Copenhagen, Denmark - Airports on Waymarking.com, www.waymarking.com [dostęp 2018-08-23] (ang.).
  16. CPH Route map.
  17. Roskilde Airport, www.rke.dk [dostęp 2018-08-23] (ang.).
  18. Havnebussen, „Visitcopenhagen” [dostęp 2018-08-23] (duń.).
  19. Europe's Leading Cruise Port 2012, World Travel Awards [dostęp 2018-08-23] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Double-decker train at Østerport Station 01.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Double-decker train at Østerport Station in Østerbro in Copenhagen.
Havnebus Nyhavn.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
The harbor bus Nyhavn seen from Langebro in Inderhavnen in Copenhagen
DSB SA8145.jpg
(c) Jan Oosterhuis, CC BY-SA 3.0
Deense S-tog SA 8145 te Jægersborg
Cph districts.png
Autor: Stefan Ertmann, Licencja: CC BY-SA 2.0
Unofficial district map of Copenhagen with S-train lines. Official districts pr. 2013 can be seen on File:Districts of Copenhagen urban area.jpg
FlixBus on Vigerslev Allé.jpg
Autor: Leif Jørgensen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Abildskou coach operating for FlixBus on Vigerslev Allé at Toftegårds Plads in Valby in Copenhagen. The bus is the 50th Neoplan bus delivered to Abildskou.
CPH LUFTHAVNEN 2011 (ubt).JPG
Autor: © 2011 by Tomasz Sienicki [user: tsca, mail: tomasz.sienicki at gmail.com], Licencja: CC BY 3.0
Lotnisko w Kopenhadze
Öresundbrücke nach Malmö.JPG
Autor: Hajotthu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Öresundbrücke Richtung Malmö (R-80-ES Roaldsen nähert sich der Brücke)
Børsgade, Copenhagen.jpg
Autor: pedrik, Licencja: CC BY-SA 2.0
Børsgade in Copenhagen, Denmark