Trichophyton mentagrophytes

Trichophyton mentagrophytes
Ilustracja
Strzępki, makrokonidia i mikrokonidia
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwogrzyby
Typworkowce
KlasaEurotiomycetes
RządOnygenales
RodzinaArthrodermataceae
RodzajTrichophyton
GatunekTrichophyton mentagrophytes
Nazwa systematyczna
Trichophyton mentagrophytes (C.P. Robin) Sabour.
Bouchard Traite de Pathologie generale 2: 912 (1895)
Obraz mikroskopowy

Trichophyton mentagrophytes (C.P. Robin) Sabour. – gatunek grzybów należący do klasy Eurotiomycetes[1]. Grzyb mikroskopijny, dermatofit będący jednym z głównych patogenów powodujących u ludzi grzybicę[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Trichophyton, Arthrodermataceae, Onygenales, Eurotiomycetidae, Eurotiomycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1853 r. Charles Philippe Robin nadając mu nazwę Microsporum mentagrophytes. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Raymond Sabour w 1895 r.[1]

Ma około 70 synonimów. Są nimi wszystkie odmiany i formy. Niektóre inne[3]:

  • Sabouraudites mentagrophytes (C.P. Robin) M. Ota & Kawats. 1933
  • Spiralia mentagrophytes (C.P. Robin) Grigoraki 1932
  • Trichophyton erinacei (J.M.B. Sm. & Marples) A.A. Padhye & J.W. Carmich. 1969

Morfologia i rozwój

Znane jest występowania Trichophyton mentagrophytes w Ameryce Północnej, Eurazji, Afryce i Australii[4]. Jest to drugi co do częstości występowania dermatofit (po Trichophyton rubrum). Atakuje ludzi, wiele gatunków zwierząt dzikich i hodowlanych, sporadycznie może występować także w glebie. Jest dermatofitem antropofilnym, tzn, że ludzie infekują się nim głównie od innych ludzi[2].

Jest to grzyb niezwiązany z glebą i nie wymagający żadnych specyficznych warunków podczas hodowli w laboratorium na sztucznych podłożach. Kolonie wyrosłe na podłożu SDA są białe o proszkowatej teksturze. Rozróżnia się go morfologicznie na podstawie rozwoju makro i mikrokonidiów o gładkich ścianach. Makrokonidia powstają bocznie w strzępkach lub w krótkich szypułkach o cienkich lub grubych ścianach, są maczugowate lub wrzecionowate, o wielkości wahającej się od 4-8 do 8–50 μm. Mikrokonidia są obfite, kuliste, gruszkowate lub o nieregularnym kształcie, o rozmiarach od 2–3 do 2–4 μm. Najbardziej spójną cechą T. mentagrophytes jest wytwarzanie kulistych mikroaleuriospor ułożonych w grupy (jak kiść winogron)[2].

Diagnostyka

Tradycyjnie T. mentagrophytes identyfikuje się na podstawie jego cech makro i mikroskopowych, a czasem cech fizjologicznych (perforacja włosa i aktywność ureazy); jednak wyniki są zwykle niepewne ze względu na różnice fenotypowe między izolatami, takie jak tempo wzrostu grzybni, kolor (biały lub beżowy) i wygląd kolonii (pudrowa lub aksamitna), liczbę mikrokonidów, obecność lub brak włókien spiralnych itp. W praktyce klinicznej antropofilne, aksamitne izolaty pozyskane z ludzkiej stopy są powszechnie określane jako Trichophyton interdigitale, podczas gdy izolaty sproszkowane, niezależnie od ich pochodzenia, klasyfikowane są jako T. mentagrophytes. Jednak ta strategia jest niewystarczająca i nieodpowiednia do odróżnienia T. mentagrophytes od pozostałych gatunków, które mogą powodować infekcje u ludzi i podobnie jak T. interdigitale, również wytwarzają aksamitne kolonie. Dlatego, aby zapewnić dokładność identyfikacji, zaleca się stosowanie metod molekularnych w połączeniu z analizami morfologicznymi. Leczenie grzybicy wywołanej przez T. mentagrophytes sensu lato jest na ogół skuteczne wobec wielu pozostałych dermatofitów; odnotowano jednak wzrost liczby przypadków wywołanych przez T. interdigitale oporny na terbinafinę, która jest leczeniem z wyboru. Dlatego, aby osiągnąć celowaną terapię i lepsze rokowanie, a także dla celów epidemiologicznych, ważne jest przeprowadzenie identyfikacji grzyba na poziomie gatunkowym za pomocą metod molekularnych[2].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2021-10-18].
  2. a b c d Erick Martínez-Herrera María Guadalupe Frías-De-León i inni, Molecular identification of isolates of the Trichophyton mentagrophytes complex, „Int J Med Sci”, 17 (1), 2020, s. 45–52, DOI10.7150/ijms.35173 [dostęp 2021-10-18].
  3. Species Fungorum [dostęp 2021-10-18].
  4. Mapa występowania Trichophyton mentagrophytes na świecie [dostęp 2021-10-18].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Trichophyton mentagrophytes PHIL22306.png
Under a magnification of 475X, this photomicrograph revealed some of the ultrastructural morphology exhibited by the dermatophytic fungal organism, Trichophyton mentagrophytes, including strands of filamentous hyphae, numbers of cigar-shaped, septate macroconidia, and numerous, spheroid-shaped microconidia.
Trichophyton mentagrophytes (257 18) Cultured.jpg
Autor: Doc. RNDr. Josef Reischig, CSc., Licencja: CC BY-SA 3.0
This image comes from the archive of Josef Reischig and is part of the 384 pictures kindly donated by the authorship heirs under CC BY SA 3.0 license as a part of Wikimedia Czech Republic's GLAM initiative.