Trolejbusy w Gdańsku

Trolejbusy w Gdańsku – niezrealizowany pomysł wprowadzenia komunikacji trolejbusowej w Gdańsku.

Pojawienie się planów wprowadzenia trolejbusów w Gdańsku było spowodowane wybuchem II wojny światowej i wprowadzeniem wielu ograniczeń i oszczędności dla funkcjonującej komunikacji tramwajowej. Materiały powszechnie stosowane w tramwajach takie jak miedź czy mosiądz stały się nieosiągalne, ponieważ w pierwszej kolejności przeznaczone były na potrzeby armii. Z powodu braku szyn zaprzestano ich wymiany.

W 1942 roku powstała spółka akcyjna Verkehrsbetriebe Danzig-Gothenhafen AG (Zakłady Komunikacyjne Gdańsk – Gdynia), która planowała likwidację linii tramwajowej do Siedlec i do Oruni oraz zastąpienie ich trolejbusami[1]. W tym celu zakupiono 10 trolejbusów Henschel z przyczepami. Podwozi do pojazdów dostarczyła niemieckie przedsiębiorstwo Henschel. Osprzęt elektryczny oraz silniki elektryczne o mocy 45 kW wyprodukowało przedsiębiorstwo AEG, a nadwozia do trolejbusów oraz przyczep wykonała Gdańska Fabryka Wagonów[1][2].

W ostateczności zrezygnowano z wprowadzenia komunikacji trolejbusowej w Gdańsku, a zakupione trolejbusy przeznaczono dla pierwszej linii trolejbusowej w Gdyni[1] uruchomionej 18 września 1943 roku[3].

XXI wiek

W 2006 roku pojawiły się koncepcje budowy linii trolejbusowej od pętli w Sopocie do pętli tramwajowej w Oliwie. Aby nie przecinać trakcji tramwajowej, linia miałaby mieć przebieg Sopot: Niepodległości → Gdańsk ul. Czyżewskiego → Stary Rynek Oliwski → Opata Rybińskiego → Oliwa Pętla. Pętla trolejbusowa w Gdańsku miałaby mieć miejsce najprawdopodobniej na Placu Inwalidów[4].

1 października 2018 wybrane kursy linii trolejbusowej nr 31, obsługiwane przez trolejbusy z napędem akumulatorowym, skierowane zostały do przystanku Sopot Ergo Arena. Oznacza to, że na niewielkim fragmencie linia ta została poprowadzona przez terytorium Gdańska.

Przypisy

Media użyte na tej stronie

KRESZ troli.svg
Autor: Közúti Rendelkezések Egységes Szabályozása (Road Unified Regulatory Provisions), Licencja: CC0
Icon of trolley in Hungary