Trzypunktowy układ zawieszenia

Kosiarka zawieszona na trzypunktowym układzie (ciągnik Ursus C-360)
TUZ w ciągniku Fendt
TUZ z przodu ciągnika Claas

Trzypunktowy układ zawieszenia (TUZ) – układ dźwigniowy stosowany w ciągnikach rolniczych do agregowania maszyn i urządzeń zawieszanych na hydraulicznym podnośniku.

Układ taki umożliwia podnoszenie narzędzi w położenie transportowe i odpowiednie ustawienie go w położeniu roboczym. Narzędzia są połączone z ciągnikiem w trzech punktach, na dwóch hydraulicznie podnoszonych belkach dolnych (lewej i prawej) z łącznikiem centralnym. Przeguby kuliste umieszczone w belkach i łączniku centralnym umożliwiają ruchy narzędzi we wszystkich kierunkach. Do sterowania TUZ-em (podnośnikiem) jest wykorzystywany rozdzielacz hydrauliczny. Sterowanie to może odbywać się mechanicznie za pomocą dźwigni lub elektronicznie za pomocą EHR-u (niem. Elektronische Hubwerksregelung).

TUZ znajduje się z tyłu ciągnika rolniczego, ale istnieje możliwość montażu także z przodu, co daje ogromne możliwości zestawiania w grupy maszyn i urządzeń rolniczych, a co za tym idzie oszczędzanie czasu i kosztów podczas uprawy roli.

W czasach, kiedy wprowadzano w rolnictwie ciągniki, każda z firm, która je produkowała, miała w swojej ofercie odmienne rozwiązanie konstrukcyjne, co przysparzało problemów rolnikom, gdyż nie każdy ciągnik mógł pracować z każdą maszyną czy narzędziem.

Trzypunktowy układ zawieszenia w obecnej formie wywodzi się z rozwiązań konstrukcyjnych Harry'ego Fergusona – późniejszego współzałożyciela firmy Massey Ferguson.


Media użyte na tej stronie

Ursus C360 PICT0076.jpg
Autor: Pibwl, Licencja: CC BY-SA 3.0
Polish Ursus C-360-3P tractor. Perkins engine.
Traktor Rückansicht.jpg
Autor: Werner Willmann (user WerWil), Licencja: CC BY 2.5
Rückseite eines Fendt-Traktors. Sichtbar sind die Unterlenker der Dreipunkthydraulik, die Zapfwelle des Nebenantriebs, sowie darüber die vielfachen Anschlüsse für Strom und Hydraulikschläuche.
Claas Celtis 436 RX.jpg
Claas Celtis 436 RX mit rotem Schnellkuppeldreieck am Fronthubwerk, Deutschland