Tunel (piercing)

Tunele są to rozszerzone otwory w różnych miejscach ciała (najczęściej w płatku ucha). Ich wielkość waha się już od 1,6 mm do w zasadzie nieograniczonych rozmiarów.

Mężczyzna z tunelem w rozmiarze 30 mm

Tunel można wykonać operacyjnie (polega to na wycięciu określonego miejsca na ciele, w którym umieszcza się tunel, najczęściej jest to płatek ucha), lub przez rozpychanie specjalnymi rozpychaczami, bądź wkładanie coraz większych kolczyków. W zależności od miejsca przekłucia, tunele goją się od 4 tygodni do roku. Często, na skutek braku higieny bądź obniżonej odporności, przekłucia tego typu nie przyjmują się w organizmie, powodując trudno gojące się rany lub trudne do usunięcia narośle, tzw. blow-outy.

Przykładowe ozdoby tuneli

Krótka historia

Rozpychanie uszu i innych przekłutych miejsc na ciele nie pochodzi z Europy. Znane jest z różnych plemion afrykańskich, australijskich, a także mieszkańców wysp Oceanii. Również niektóre ludy Ameryki Południowej praktykowały taki sposób ozdabiania ciała. Był to jeden z symboli przynależności do danej społeczności plemiennej. Dziś tradycja ta zanika u jej prekursorów, ale rozpychanie przekłutych miejsc stało się popularne w kulturze zachodniej. Jest to jeden ze sposobów wyrażania swojej indywidualności.


Media użyte na tej stronie

Tunel30mm.jpg
Autor: tunnel, Licencja: CC BY-SA 4.0
tunele

piercing

body modification
Fleshtunnel.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Nicor (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
photo by User:Nicor