Tunelowa Góra

Tunelowa Góra
Ilustracja
Tunel kolejowy pod Tunelową Górą (widok ze stacji Bardo Śląskie)
Państwo Polska
PasmoSudety
Góry Bardzkie
Grzbiet Wschodni
Wysokość373[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na prawo u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Tunelowa Góra”
Ziemia50°29′49,72″N 16°43′17,15″E/50,497144 16,721431

Tunelowa Góra (373 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce, w Górach Bardzkich, w Sudetach Środkowych.

Położenie i opis

Wzniesienie położone jest w północno-zachodniej części Grzbietu Wschodniego Gór Bardzkich, nad Przełomem Bardzkim, na południowy zachód od Barda[1]. Górę w dziejach nazywano: Prause Berg, Tunnelberg[1].

Wzniesienie o kształcie kopca z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem i stromymi zboczami leży w zakolu Nysy Kłodzkiej, w jej przełomie, po południowej (prawej) stronie rzeki[1]. Od wschodu górę od Brony oddziela krótka, stroma dolina potoku górskiego Węglówka. Wzniesienie stanowi zakończenie długiego, bocznego ramienia w Grzbiecie Wschodnim, odchodzącego na północny zachód od Łaszczowej i Mysiej Góry, przez Dębowinę, Kozi Grzbiet i opadającego w stronę Barda[1].

Góra zbudowana jest z dolnokarbońskich szarogłazów, zlepieńców i łupków ilastych struktury bardzkiej[1].

Szczyt i zbocza wzniesienia porasta las mieszany z przewagą liściastych gatunków drzew[1]. Dolną część zajmują użytki rolne, z odnowieniami lasu.

U podnóża północno-wschodniego i wschodniego zbocza rozłożone są zabudowania Barda, a u północnego i północno-zachodniego podnóża stoją domy należące do wsi Opolnica[1]. Wierzchołek i część grzbietu zajmuje rozległy park pałacowy, którego wschodnim skrajem przechodzi ruchliwa droga krajowa nr 8[1]. Przez masyw góry przechodzi tunel linii kolejowej, łączącej Wrocław z Kłodzkiem[1].

Historia

W połowie XIX wieku właściciel pobliskiej Opolnicy na Tunelowej Górze zbudował pałac i założył park przypałacowy[1]. Obecnie w pałacu mieści się Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci „Zamek". W latach 1871-1875 w zboczu góry, prawie pod pałacem, wydrążono tunel kolejowy. Prace prowadzono równocześnie z obu stron, przebicie tunelu nastąpiło 2.12.1873 r.[1] Od czasu budowy tunelu, zaczęto używać nazwy szczytu Tunelowa Góra. Dawniej wzniesienie z zespołem pałacowym stanowiło atrakcję krajoznawczą i turystyczną. Prowadziły tamtędy trasy turystyczne na Przełęcz Łaszczową i Przełęcz Bardzką[1].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 12: Góry Bardzkie. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 227. ISBN 83-85773-04-5.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
2019 Tunel kolejowy w Bardzie 2.jpg
Autor: Jacek Halicki, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel kolejowy w Bardzie