Turystyka rowerowa
Turystyka rowerowa – rodzaj aktywności fizycznej, metoda spędzania wolnego czasu, która zakłada podróżowanie rowerem w celach rozrywkowych lub turystycznych, a nie współzawodnictwa sportowego lub transportowych (np. dojazd do szkoły, pracy itp.). Inaczej mówiąc, jest to forma turystyki, w której przemieszczanie się wykonywane jest głównie przy pomocy roweru (a nie pieszo, samochodem, pociągiem itd.)[1].
Zakres znaczenia tego słowa jest różny w zależności od kraju. W niektórych regionach przyjmuje się, że turystyka rowerowa zakłada podróż najwyżej kilkudniową, w innych natomiast dopuszcza się podróże długodystansowe.
Turystykę rowerową uprawia się indywidualnie lub w zorganizowanych klubach turystyki rowerowej. Jej elementem może być także rowerowa turystyka kwalifikowana.
Infrastruktura
W wielu rejonach dla turystów rowerowych (dawniej „cyklistów”) wytyczane są specjalne, znakowane trasy i szlaki rowerowe, często wielodniowe, o charakterze ponadregionalnym lub nawet międzynarodowym. W miejscach, w których ta forma turystyki ma najdłuższą tradycję, powstaje wzdłuż tych szlaków odpowiednia infrastruktura turystyczna (punkty noclegowe, gastronomia, punkty serwisowe dla rowerów i in.).
Wydawane są specjalne rowerowe mapy turystyczne i przewodniki w formie papierowej i elektronicznej (strony, aplikacje mobilne).
Zobacz też
- szlak rowerowy
- rowertour
Przypisy
- ↑ Jolanta Śledzińska (red.), Turystyka rowerowa w Zjednoczonej Europie, Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 2012, ISBN 978-83-7005-534-9 [dostęp 2020-11-25] .
Media użyte na tej stronie
(c) Marek Slusarczyk, CC BY 3.0
Trzech rowerzystów na wyprawie rowerowej w Słowenii, niedaleko Luže.