Turystyka uzdrowiskowa

Turystyka uzdrowiskowaświadome i dobrowolne udanie się na pewien okres do miejscowości posiadającej status uzdrowiska w czasie wolnym od pracy, mając na celu utrzymanie lub polepszanie obecnego stanu zdrowia przez wypoczynek fizyczny i psychiczny z wykorzystaniem balneoterapii (czyli metod korzystania z wód leczniczych i peloidów oraz z warunków klimatycznych w celach leczniczych i profilaktycznych) oraz przez oderwanie się od szkodliwych wpływów otoczenia stałego pobytu i niehigienicznego trybu życia .

Turystyka uzdrowiskowa (lecznicza) jest również definiowana jako wyjazdy wypoczynkowe do uzdrowisk, gdzie wykorzystuje się do regeneracji organizmu czynniki naturalne, takie jak woda, klimat itp.[1] W literaturze można również spotkać termin turystyka uzdrowiskowa, jako ogólne określenie turystyki realizującej funkcję zdrowotną w uzdrowisku.

Turystyka uzdrowiskowa zawiera się w turystyce zdrowotnej. Rozróżnienie między turystyką zdrowotną i uzdrowiskową jest konieczne m.in. ze względu na możliwość uprawiania turystyki zdrowotnej nie tylko w miejscowościach posiadających status uzdrowiska, ale również tych, które pozwalają na efektywną realizację funkcji zdrowotnej . Mogą to zatem być miejscowości o potwierdzonych (przez ministra właściwego ds. środowiska) korzystnych właściwościach klimatycznych, walorach krajobrazowych oraz warunkach umożliwiających pobyt w celach zdrowotnych.

Cechy turystyki uzdrowiskowej[2]:

  • znikoma sezonowość pobytów;
  • krajowy charakter wyjazdów.

Przypisy

  1. W. W. Gaworecki, Turystyka. PWE, Warszawa 2000, s. 22, 36 i 37
  2. Aleksander Szwichtenberg, Podstawy turystyki. Wyd. Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2000, s. 51

Bibliografia

  • W. W. Gaworecki, Turystyka, PWE, Warszawa 2000, s. 22, 36 i 37
  • A. R. Szromek, Turystyka w polskich uzdrowiskach i prawne uwarunkowania jej rozwoju. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej, seria Organizacja i zarządzanie, zeszyt 40; Gliwice 2007, s. 267-288;
  • A. R. Szromek, Wskaźniki ilościowe w ocenie sprawności operacyjnej sanatoriów. Wydawnictwo Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Gliwice 2007
  • Aleksander Szwichtenberg, Podstawy turystyki, Wydawnictwo Politechniki Koszalińskiej, Koszalin 2000, s. 51
  • Art. 17 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku (Dz.U. z 2022 r. poz. 1452)
  • Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 1301)