Twierdzenie Baire’a
Twierdzenie Baire’a – twierdzenie w topologii mówiące, że przeliczalna suma zbiorów nigdziegęstych w przestrzeni zupełnej jest zbiorem brzegowym. Twierdzenie to zostało nazwane na cześć francuskiego matematyka René-Louisa Baire’a.
Twierdzenie
Niech będzie zupełną przestrzenią topologiczną i niech będzie przeliczalną rodziną domkniętych zbiorów nigdziegęstych. Niech oznacza sumę mnogościową tych zbiorów:
Wówczas jest zbiorem brzegowym.
Równoważnie: Przekrój przeliczalnej rodziny gęstych zbiorów otwartych jest gęsty.
Równoważnie: W przestrzeni zupełnej każdy zbiór I kategorii jest brzegowy.
Dowód: Niech będzie zbiorem I kategorii, czyli gdzie jest nigdziegęsty dla dowolnego Pokażemy, że jest brzegowy, czyli
Niech będzie dowolną kulą otwartą. Udowodnimy, że Skoro jest nigdziegęsty, to istnieje kula że Możemy przyjąć, że jest kulą domkniętą oraz (gdzie oznacza średnicę zbioru). Następnie, w kuli znajdziemy kulę domkniętą że i
Indukcyjnie, znajdziemy ciąg kul domkniętych taki, że: dla dowolnego mamy: Z twierdzenia Cantora, mamy:
Zatem:
oraz
więc
Zastosowania
Twierdzenie Baire’a ma liczne zastosowania. W analizie funkcjonalnej wykorzystuje się je w dowodach takich twierdzeń, jak: twierdzenie o odwzorowaniu otwartym, twierdzenie o wykresie domkniętym, twierdzenie Banacha-Steinhausa.
Z twierdzenia Baire’a wynika także fakt, że każda przestrzeń metryczna zupełna bez punktów izolowanych jest nieprzeliczalna. W szczególności zbiór liczb rzeczywistych jest nieprzeliczalny.
Dowód Banacha twierdzenia o istnieniu funkcji ciągłych i nieróżniczkowalnych
Stefan Banach użył twierdzenia Baire’a do dowodu istnienia funkcji ciągłych na odcinku które nie są różniczkowalne w żadnym punkcie swojej dziedziny[1]. Dowód Banacha pokazuje, że zbiór funkcji które mają pochodną w choć jednym punkcie jest I kategorii, tj. jest topologicznie mały.
Dowód. Niech oznacza przestrzeń Banacha funkcji ciągłych na odcinku z normą supremum. Ponadto niech dla wszelkich liczb naturalnych dany będzie zbiór
Zbiory ( jest liczbą naturalną) są domknięte. Istotnie, niech będzie ciągiem funkcji ze zbioru zbieżnym do pewnej funkcji Niech będzie punktem dla którego funkcja spełnia warunek w definicji zbioru oraz niech będzie punktem skupienia ciągu (punkt taki istnieje, co wynika z (ciągowej) zwartości odcinka ). Wówczas funkcja graniczna spełnia warunek określający zbiór w punkcie tj. co dowodzi domkniętości.
Niech będzie rodziną funkcji ciągłych, odcinkami liniowych (tj. takich, których wykresami są łamane). Zbiór ten jest gęsty w Ponadto każdą funkcję ze zbioru można aproksymować z dowolną dokładnością funkcjami spoza zbioru Wynika stąd, iż
co w szczególności implikuje, że każdy ze zbiorów ma puste wnętrze. Dowodzi to, że zbiory są brzegowe.
Każdy ze zbiorów jest domknięty i brzegowy, a więc nigdziegęsty. Z twierdzenia Baire’a wynika, że
Dla zakończenia dowodu wystarczy zauważyć, że jeżeli funkcja w pewnym punkcie ma skończoną pochodną, to należy do pewnego zbioru a zatem zbiór funkcji ciągłych na które mają pochodną w choć jednym punkcie jest pierwszej kategorii. Istnieją więc funkcje ciągłe na odcinku bez pochodnych w żadnym punkcie.
Zobacz też
- przestrzeń Baire’a
- twierdzenie Banacha-Steinhausa
- własność Baire’a
- zbiór nigdziegęsty
- zbiór pierwszej kategorii
Przypisy
- ↑ S. Banach, Über die Baire’sche Kategorie gewisser Funktionenmengen. Studia. Math. 3 (1931), s. 174–179.