Tygodnik Dźwiękowy Guberni Generalnej

Kadr z czołówki Tygodnika Dźwiękowego Guberni Generalnej

Tygodnik Dźwiękowy Guberni Generalnej (zapis oryg.: Tygodnik Dźwiękowy Gubernii Generalnej) – niemiecka propagandowa cotygodniowa kronika filmowa skierowana do Polaków, wyświetlana w czasie II wojny światowej na terenie Generalnego Gubernatorstwa przed seansami filmowymi, będąca polskojęzyczną wersją niemieckiej kroniki Die Deutsche Wochenschau[1].

Historia

W niepodległej Polsce w 1925 powstał informacyjny Tygodnik Filmowy PAT, prezentujący przegląd najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata[2]. Przemysł filmowy na okupowanych przez III Rzeszę od 1939 ziemiach polskich został zlikwidowany przez okupantów, a kina i teatry przejęła administracja niemiecka. Funkcjonowanie kultury dla Polaków ograniczono do najbardziej prymitywnych form. Okupanci uznali kino za najskuteczniejszy instrument gloryfikacji nazistowskich porządków[1]. Każdy seans poprzedzał krótki Tygodnik Dźwiękowy Guberni Generalnej. Była to czytana przez polskiego lektora niemiecka czarno-biała kronika filmowa. Jednym z jej lektorów był aktor Andrzej Szalawski[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko teatralne i filmowe w czasie II wojny światowej. ipn.gov.pl, 2017. [dostęp 2021-08-06].
  2. Historia PAP, pap.pl [dostęp 2021-08-06].
  3. Nie przeżył co czwarty, gdansk.ipn.gov.pl [dostęp 2021-08-06].

Media użyte na tej stronie

Tygodnik Dźwiękowy Gubernii Generalnej.JPG
Niemiecki propagandowy „Tygodnik Dźwiękowy Gubernii Generalnej” z okresu II wojny światowej, fragment czołówki.