Tykotek rudowłos

Tykotek rudowłos
Xestobium rufovillosum
De Geer, 1774
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kołatkowate

Podrodzina

Ernobiinae

Rodzaj

Xestobium

Podrodzaj

(Xestobium)

Gatunek

tykotek rudowłos

Tykotek rudowłos (Xestobium rufovillosum) – gatunek owada z rodziny kołatkowatych, rzędu chrząszczy.

Opis

Ciało długości od 5 do 9 mm, czarne, pozbawione metalicznego połysku, opatrzone plamkami jasnych, przylegających i krótkich włosków na bokach przedplecza i pokrywach. Człony czułków od szóstego do ósmego znacznie dłuższe niż szersze. Pierwszy segment odwłoka na tylnej krawędzi nieco wygięty[1].

Biologia i ekologia

Larwy żerują w martwym, zagrzybiałym drewnie, głównie olch i dębów, rzadziej buków i grabów, a niekiedy drzew iglastych. Ich cykl rozwojowy trwa co najmniej dwa lata, a z tego samego materiału może się wywodzić wiele pokoleń. Imagines pojawiają się na powierzchni w kwietniu i maju[2].

Rozprzestrzenienie

W Europie wykazany został z Austrii, Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Danii, europejskiej Turcji, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, byłej Jugosławii, Korsyki, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Sardynii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Sycylii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch[3]. Ponadto znany z wschodniej Palearktyki, Bliskiego Wschodu, Algierii, Nearktyki i Nowej Kaledonii[2][3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Jan Dominik: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze — Coleooptera. Zeszyt 41 Kołatki — Anobiidae. Warszawa: Polski Związek Entomologiczny, PWN, 1955.
  2. a b Xestobium rufovillosum. [w:] Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2015-04-04].
  3. a b Xestobium rufovillosum. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2015-04-04].

Media użyte na tej stronie