Tymianka (województwo łódzkie)

Artykuł

51°55′13″N 19°34′42″E

- błąd

38 m

WD

51°55'29"N, 19°34'32"E, 51°55'13.37"N, 19°34'45.08"E

- błąd

2010 m

Odległość

4 m

Tymianka
wieś
Ilustracja
(c) rpogrebniak, CC BY 3.0
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Powiat

zgierski

Gmina

Stryków

Sołectwo

Tymianka

Liczba ludności 

200

Strefa numeracyjna

42

Kod pocztowy

95-010

Tablice rejestracyjne

EZG

SIMC

0416284

Położenie na mapie gminy Stryków
Mapa konturowa gminy Stryków, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Tymianka”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Tymianka”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Tymianka”
Ziemia51°55′13″N 19°34′42″E/51,920278 19,578333
Strona internetowa

Tymiankawieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Stryków. Tymiankę (stan na 31.12.2005) zamieszkuje ok. 200 osób.

Położenie

Sołectwo Tymianka (Tymianka, Tymianka Mała, Krucice, Lipa) położone jest w centralnej części gminy. Od południowego wschodu sąsiaduje z bezpośrednio od z miastem Stryków. W skład sołectwa wchodzą wsie: Tymianka, Krucice (znajdująca się w północnej części) i Lipa (leży na wschód od centrum sołectwa) oraz przysiółek Tymianka Mała, położona w południowo-zachodniej części sołectwa. Przez ten teren przebiegają drogi relacji Stryków – Koźle i Stryków – Osse, a na południowym wschodzie – linia kolejowa z Łodzi do Łowicza.

Rzeźbę obszaru stanowi w większości równina morenowa płaska przechodząca w równinę sandrową, doliny niewielkich cieków są szerokie i słabo zarysowane w morfologii terenu.

Historia

Podczas prac archeologicznych przeprowadzonych na terenie sołectwa Tymianka odkryto fragmenty ceramiki pochodzącej z epoki brązu należące do kultury łużyckiej oraz liczne dowody wskazujące na istnienie, na obszarze dzisiejszej wsi, osady już w okresie wczesnego średniowiecza. W późnym średniowieczu funkcjonowała tu osada zaliczana do kultury staropolskiej. Nazwa wsi po raz pierwszy w źródłach pisemnych pojawiła się w 1399 r., jako Tymanka. W XVI w. była własnością szlachty leżącą w parafii strykowskiej, w powiecie brzezińskim i województwie łęczyckim[1]. W XVIII w. właścicielem dóbr Tymianka był Antoni Maliński, który, w 1752 r. sprzedał Stryków i Tymiankę Wawrzyńcowi Czarneckiemu. W czasie, gdy majątek należał posiadania do Czarneckich, centrum dóbr stała się Tymianka, a dobra zwano tymiankowskimi. Niecałe 100 lat później, spadkobiercy Wawrzyńca Czarneckiego zadłużyli majątek i, w 1835 r. prawa własności przeszły na wierzycieli – rodzinę Matuszewskich[2].

Poniemiecki dom z końca XIX w. Tymianka 62 (k. Strykowa)
Poniemiecki dom z końca XIX w. Tymianka 62 (k. Strykowa)
Poniemiecki dom mieszkalny z 1922 r. Tymianka 23 (k. Strykowa)
Poniemiecki dom mieszkalny z 1922 r. Tymianka 23 (k. Strykowa)

W XIX w. w Tymiance znajdowały się: folwark i wieś. W 1921 r. Tymianka składała się z 3 części – wsi właściwej i dwóch kolonii. Znajdowało się tam 40 budynków mieszkalnych (364 osoby, w tym 176 kobiet). Zdecydowana większość, bo 186 osób, deklarowała wyznanie ewangelickie, 113 osób – katolickie. Dominowali osadnicy niemieccy – 186 osób, narodowość polską deklarowało 169 osób, zaś żydowską 9. Domy mieszkalne określały zamożność gospodarza – te, w całości zbudowane z cegły, świadczyły o bogatym właścicielu, natomiast budynki łączące cegłę z drewnem należały do mniej zamożnych. Liczne były domy w całości zbudowane z drewna. Po ludności niemieckiej zostały: dom z końca XIX w. (Tymianka 62/63) i budynek mieszkalny z początku XX w. (Tymianka 11) oraz z 1922 r. (Tymianka 23).

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r., domy Niemców, którzy uciekli przez Sowietami, zajęła, w większości, ludność przesiedlona z kresów wschodnich – głównie z Brześcia nad Bugiem. Po wojnie, we wsi, działało tylko 10 gospodarstw rolnych. W latach pięćdziesiątych założono tu Kółko Rolnicze, które, 2 dekady później, weszło w skład Spółdzielni Kółek Rolniczych Stryków. Funkcjonowała tu Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna zajmująca się hodowlą bydła z przeznaczeniem na mięso, która zajmowała około 300 ha powierzchni. Działalność zakończyła po przemianach ustrojowych, w 1989 r.[1], a dokumentację archiwalną przechowuje Elba w Łodzi przy ul. Zakładowej 147e[3]. W okresie PRL-u była to dość prężnie działająca wieś, o czym świadczy istniejący tam dom kultury, klub sportowy LZS Tymianka i przedszkole[1].

Zabudowa

Tymianka, wzdłuż lokalnej drogi wiodącej od strony torów kolejowych w kierunku centrum wsi, układem przestrzennym przypomina ulicówkę. Zabudowa zagrodowa w tej części wsi powstała w różnych latach, przy dużym udziale budynków pochodzących sprzed II wojny światowej. W latach osiemdziesiątych XX w., w centralnej części wsi Tymianka, po prawej stronie drogi, powstało osiedle mieszkaniowe składające się z 23 domów, w większości dwukondygnacyjnych. W zachodniej części Tymianki, przy drodze do Osse, zabudowa zagrodowa występuje niemal wyłącznie po północnej stronie drogi przypominając swym wyglądem rzędówkę. Dominują tam zabudowania sprzed II wojny światowej oraz z lat 1970–1990.

Inne

Rzeźbę obszaru stanowi w większości równina morenowa płaska przechodząca w równinę sandrową, doliny niewielkich cieków są szerokie i słabo zarysowane w morfologii terenu.

W Tymiance znajdują się: sklep spożywczo-przemysłowy, przystanek PKS, punkt wymiany butli z gazem, firma produkująca stolarkę okienną z PCV i aluminium, firma importująca stroje karnawałowe i fajerwerki, firma remontowo-budowlana oraz zakład produkujący opakowania z tektury.

Od 1975 r. miejscowość administracyjnie znajduje się w województwie łódzkim.

Zobacz też

  • Tymianka

Przypisy

  1. a b c Praca zbiorowa pod redakcją: Mariusz Lamprecht, Tadeusz Marszał, MONOGRAFIA MIASTA I GMINY STRYKÓW, 2007–2008, s. 134.
  2. Archiwum Rzewuskich z Bratoszewic, szukajwarchiwach.pl.
  3. Dokumentacja Osobowa i Płacowa.

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
POL Stryków COA.svg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to WarX (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

Author

  • real name: Artur Jan Fijałkowski
  • pl.wiki: WarX
  • commons: WarX
  • mail: [1]
  • jabber: WarX@jabber.org
  • irc: [2]
Tymianka 23.jpg
Autor: Agnes.galeria, Licencja: CC BY-SA 4.0
Poniemiecki dom mieszkalny z 1922 r. Tymianka 23. (k. Strykowa)
Tymianka 62.jpg
Autor: Agnes.galeria, Licencja: CC BY-SA 4.0
Poniemiecki dom z końca XIX w. Tymianka/k. Strykowa
Kol. Tymianka - panoramio.jpg
(c) rpogrebniak, CC BY 3.0
Kol. Tymianka