Tyrtajos

Tyrtajos
Τυρταίος
ilustracja
Data urodzenia

ok. VII wieku p.n.e.

Zawód, zajęcie

Poeta i śpiewak grecki.

Tyrteusz, Tyrtajos (stgr. Τυρταῖος Tyrtaios) – poeta, śpiewak grecki z VII wieku p.n.e.

Według późniejszych legend, Tyrtajos pochodził z Aten (choć źródła historyczne podają także jako ojczyznę Tyrtajosa Spartę lub Milet) i miał zostać wysłany przez Ateńczyków na pomoc Spartanom podczas drugiej wojny messeńskiej, aby zagrzewać ich do boju swoimi pieśniami.

Z jego twórczości zachowało się do dzisiaj zaledwie ok. 150 wersów, stanowiących jednak dość zróżnicowaną twórczość, którą podzielono na pięć ksiąg. Największą częścią są pieśni (elegie) bojowe, marszowe i utwory o charakterze politycznym.

Od jego imienia wywodzi się nazwa poezji patriotycznej wzywającej do walki, określanej jako poezja tyrtejska, a postawa tyrtejska oznacza postawę pełną gotowości do oddania życia za ojczyznę.

Jego imieniem (Tyrtej) nazwano pięć numerów konspiracyjnego dodatku literackiego do Biuletynu Kujawskiego, redagowanego przez Tadeusza Sarneckiego i Grzegorza Timofiejewa, konspiracyjnego organu łódzkiego okręgu AK. Ukazywały się w okresie od 21 marca do 26 sierpnia 1942, do momentu aresztowania obu redaktorów.

Media użyte na tej stronie

Gustave Moreau, "Tyrtée".jpg
Autor: Eunostos, Licencja: CC BY-SA 4.0
"Tyrtée", tableau de Gustave Moreau. Musée Gustave-Moreau, Paris, France. Tyrtée est un poète spartiate du VIIe siècle avant J.-C. connu pour ses poèmes qui glorifiaient la guerre et la mort au combat. Moreau lui a consacré au moins deux toiles : "Tyrtée" et "Tyrtée chantant au combat".