Tyszkiewicze

Tyszkiewicze
Państwo

 Ukraina

Obwód

Flag of Volhynian Oblast.svg wołyński

Rejon

iwanicki

Wysokość

223 m n.p.m.

Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość


585
8,1 os./km²

Nr kierunkowy

+380 3372

Kod pocztowy

45322

Położenie na mapie obwodu wołyńskiego
Mapa konturowa obwodu wołyńskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Tyszkiewicze”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia50°43′17″N 24°12′13″E/50,721389 24,203611
Portal Ukraina

Tyszkiewicze (uk. Тишковичі, ru. Тишковичи) – wieś na Ukrainie w rejonie Iwanickim obwodu wołyńskiego.

Historia

Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o wsi pojawiła się 31 grudnia 1450 roku – wielki książę litewski Świdrygiełło w Łucku nadaje na wieczne słudze swemu Myszkowi, siostrzeńcowi starosty Łuckiego Niemiry, następujące dobra: w powiecie Przemyski wieś Lipa, we Włodzimierskim wsie: Budiatycze, Tyszkiewicze, Dubrowicę, Lesznie oraz Stiachy[1].

Pierwsze upominanie o rodzinie starosty Łuckiego Niemiry odnosi się do 1413 roku, kiedy to w Horodle wielki książę litewski Witold i król Polski Jagiełło podpisali „Unię Horodelską”. Wśród herbów polskich nadanych bojarom litewskim znaczy się że starosta Łucki Niemira został przyjęty do herbu „Jastrzębiec”.

3 stycznia 1452 roku w Wilnie, król Polski Kazimierz Jagiellończyk potwierdza nadanie dóbr Myszkowi, wyłączając jednak wieś Stiachy[2].

Następny dokument z dnia 24 kwietnia 1490 roku mówi, że król Kazimierz w zamian dobra Trostianycia, które było dane księciu Sanguszce jego poprzednikiem królem Zygmuntem, nadaje jego synom Aleksandrowi i Michałowi Sanguszkom wsie: Falemicze, Bratuliwske, Zajeczicze, Kramczyńskie oraz Tyszkiewicze w powiecie Włodzimierskim.[3].

Nie wiemy, kto w trakcie kolejnych stu lat był właścicielem wsi, ale z dokumentu z dnia 20 września 1521 roku sporządzonego we Włodzimierzu wynika, że episkop włodzimierski i Brzeski Jona potwierdza, że jego poprzednik władyka Pachnotej, przeprowadził zamianę dóbr cerkiewnych Siadmarty z księciem Wasylem Michałowiczem Sanguszkom-Kowelskim na dobro jego ojczyste Tyszkiewicze[4].

Następne dwieście lat Tyszkiewicze nie są wspominane w kronikach historycznych.

W 1710 roku do magistratu włodzimierskiego przybyła sotnia kozaków na czele z oboźnym wojska zaporoskiego, pułkownikiem pułku Połtawskiego Grzegorzem Czerniakiem, który przywiózł ze sobą uniwersał hetmana Ukrainy Iwana Skoropadskiego o nadaniu mu dóbr w powiecie włodzimierskim. Tak był położony początek folwarku „Czerniaków”. Dobra folwarku stanowiły wsie Tyszkiewicze i Stara Lesznia. Żoną Grzegorza była Jewdokija, córka generała chorążego Iwana Sulimy.

Pierwszą wzmiankę o rodzinie Czerniaków znajdujemy w liście szlachty wołyńskiej do mieszczan łuckich w kwestii Łuckiego bractwa z roku 1619. Wśród znanych działaczy Wołynia takich jak Ławrenty Drewiński i Iwan Wyhowski – przyszły hetman Ukrainy, znajdujemy imię podczasznika Grzegorza Czerniaka. Jego potomek Fiodor Czerniak był sprzymierzeńcem hetmana Bohdana Chmielnickiego i dowodził pułkiem Czyhyryńskim w czasie wojny kozacko-polskiej. Zmarł w 1650 roku. Kolejny przedstawiciel tego rodu Ławrenty Czerniak, był dowódcą pułku Połtawskiego w latach 1680-1682 oraz 1689.

Najbardziej znanym przedstawicielem tej rodziny był Iwan Ławrentowicz Czerniak, który również był pułkownikiem Połtawskiego pułku w latach 1708-1714 oraz 1717. Testament pułkownika był sporządzony 12 lutego 1722 roku. Mówi się w nim o podziale majątku pomiędzy rodziną, oraz wskazanie, kto ma otrzymać majątek który odejdzie żonie, tym samym uniemożliwiając jej sprzedaż lub darowanie majątku innym. W tymże roku Iwan zmarł podczas budowy Ładoskiego kanału, pogrzebany w Połtawie. W 1744 roku jego żona była w posiadaniu 41 dworów i 3 młynów.

Po nim, dowodzącym Połtawskiego pułku stał się jego syn Jakub Iwanowicz Czerniak. Razem z nim, również w czynie pułkownika, odbywał służbę Grzegorz Czerniak właściciel Tyszkiewicz, który wybudował we wsi kamienną cerkiew pw. Poczęcia św. Jana Chrzciciela. W 1565 roku właścicielem dóbr był Iwan Iwanowicz Czerniak, którego rząd carski za udział w powstaniu polskim zmusił sprzedać część dóbr rosyjskiemu nadwornemu radcy Aleksandrowi Dunikowu, w tym Tyszkiewicze i Starą Lesznie.

Ostatni z rodu Czerniaków – Iwan Iwanowicz miał dwie córki Jewdokię i Julię. Pierwsza wyszła za mąż za litewskiego ziemianina Lwa Stanisławowicza Fabrycia i wyjechała do Litwy. Było postanowione sprzedać resztę dóbr oraz dwór folwarku radcy stackiemu Grzegorzowi Kiriłowiczowi Bogusławskiemu, który był sędzią we Włodzimierzu Wołyńskim. Część ziemi była zakupiona przez chłopów, którzy przeprowadzili się tu z powiatu Sokalskiego. Tak powstała kolonia Nowa Lesznia.

Etapy historyczne

Tyszkiewicze na różnych etapach historycznych leżały w granicach różnych jednostek terytorialnych różnych tworów państwowych:

Cerkiew pw. Poczęcia św. Jana Chrzciciela

Cerkiew pw. Poczęcia św. Jana Chrzciciela (Ioanno-Zaczatiwska (Zagotijewska) cerkwa) należy do obiektów sakralnych końca XVII początku XIX wieku. Dokładna data budowy cerkwi nie jest znana, jednak wiadomo, że została wzniesiona kosztem pułkownika Połtawskiego pułku Grzegorza Czerniaka. Cerkiew jest jedną z nielicznych na Wołyniu rotund. W 1834 roku Teklia Czerniak własnym kosztem wybudowała ściany, czym połączyła cerkiew i oddaloną od niej o 5 metrów dzwonnice w jedną budowę, utworzywszy nawę. Po śmierci Grzegorz Czerniak został pogrzebany w krypcie cerkwi, zaś jego żona wybudowawszy cerkiew pw. Piotra i Pawła w Nowosiółkach (rejon włodzimierz-wołyński obwodu wołyńskiego) została pogrzebana w niej.

Oprócz tej cerkwi, w dokumencie z dnia 9 grudnia 1622 roku wspomniana jest Spaśka cerkiew w Tyszkiewiczach, księdzem w której był niejaki Ieremia.[5]

Cerkiew zorientowana z zachodu na wschód. Na wysokości trzech metrów w rotundzie z północy i południa znajdują się po dwa okna. W nawie która łączy rotundę z dzwonnicą po każdej stronie znajduje się para okien. Zewnątrz od północy i południa rotunda ozdobiona parami dekoracyjnych kolumn z frontonami. Ze wschodniej strony do rotundy dobudowano kwadratowe prezbiterium. Dzwonnica piętrowa.

W czasach władzy radzieckiej i w latach „wojowniczego ateizmu” w cerkwi, chociaż nie regularnie, ale odbywały się nabożeństwa. Podczas wojny cerkiew nie została uszkodzona.

Do naszych czasów przetrwały fragmenty królewskich wrót, wykonanych w stylu barokowym, które teraz służą jako ikony na ścianach. Można domniemywać że są to fragmenty pierwotnych carskich wrót ufundowanych jeszcze przez Grzegorza Czerniaka, tak jak w tym czasie na Ukrainie rozpowszechniony był styl „kozacki barok”.

W 2002 roku nad wejściem do świątyni, w miejscu starej freski zamontowano ikonę św. Jana Chrzciciela. W 2004 roku przeprowadzono kapitalny remont: zamieniono elewację dachową oraz podłogę, zamontowano nowe okna.

Księża w cerkwi zmieniali się dość często, za zwyczaj parafią w Tyszkiewiczach opiekował się ksiądz z sąsiedniej wsi Niskinicze. Najdłużej duszpasterzem cerkwi był Włodzimierz Ponahajbo. Aktualnie księdzem jest Michał Laguniak.

W 2001 roku cerkiew przeszła pod władzę Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Patriarchatu Kijewskiego. Nieliczne osoby niezadowolone odejściem od Patriarchatu Moskiewskiego założyli własną parafię o podobnej nazwie. Sprawa przekazania cerkwi do Patriarchatu Kijewskiego była przedmiotem licznych rozpraw sądowych, podczas których roszczenia Patriarchatu Moskiewskiego zostały odrzucone.

Galeria zdjęć

Linki zewnętrzne

Przypisy

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Volyn Oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of Volyn region since July 17, 2020
Volynskaya oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Districts of Volyn region since July 17, 2020
Wikimedia Community Logo.svg
Logo społeczności Wikimedia. Proszę zauważyć, że w przeciwieństwie do większości logotypów związanych z ruchem Wikimedia, to logo nie jest zarejestrowane jako znak towarowy.
Xor 24.10.1938.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Хор сільської молоді у Тишковичах 24.10.1938
Widok sadu.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
View on the apple orchard
Szkoła powszecha tyszkiewicze2.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Загальноосвітня школа у Тишковичах поч. XX ст.
Widok cerkwi z zachodu.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
View of the church from the west
Ikonostas Ioanno Zaczatiwska (1).jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Іконостас Іоанно-Зачатівської церкви у Тишковичах
Zabytkowe nagrobki.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ancient tombs on the cemetery
Krzyz przy cerkwi.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cross with names of the people killed abroad in the Second World War
Plan Ioanno Zaczatiwska.gif
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
План Іоанно-Зачатівської церкви у Тишковичах
Ioanno Zaczatiwska 2004.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Іоанно-Зачатівська церква у Тишковичах 2004 рік
Slowacki nagrobek.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Slovak tomb on the village cemetery
Szkola powszechna tyszkiewicze.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Учні сільської школи у Тишковичах поч. XX ст.
Widok od strony cmentarz.jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
View of the church from the cemetery
Ikonostas Ioanno Zaczatiwska (2).jpg
Autor: Bohdan Prystupa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Іоанно-Зачатівська церква у Тишковичах поч. XX ст.
Flag of Volhynian Oblast.svg
Flag of Volhynian Oblast, Ukraine