Ułan Księcia Józefa

Ułan Księcia Józefa
Gatunekmelodramat
Data premiery1937
Kraj produkcjiPolska
Językpolski
Czas trwania79 min
ReżyseriaKonrad Tom
ScenariuszKonrad Tom
Główne roleFranciszek Brodniewicz,
Jadwiga Smosarska,
Witold Conti,
Stanisław Sielański
MuzykaZygmunt Wiehler,
Ivo Wesby
ZdjęciaZbigniew Gniazdowski,
Albert Wywerka
ScenografiaJacek Rotmil,
Stefan Norris

Ułan Księcia Józefa, również pod tytułem Dziewczyna i ułan – polski film fabularny z 1937 roku. Autorem dialogów i kierownikiem literackim był popularny pisarz Wacław Gąsiorowski.

W głównej roli kobiecej wystąpiła Jadwiga Smosarska[1], największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego[2].

Fabuła

Jest rok 1809. Ewakuowane z Warszawy wojska polskie kwaterują w Serocku, w oberży prowadzonej przez piękną Kasię. Ze wzajemnością zakochuje się w niej młody porucznik Andrzej. Jednak wojsko wyrusza i młodzi kochankowie muszą się rozstać. Nieco później do oberży przybywa dowódca wojsk polskich książę Józef Poniatowski. Nie ujawniając swojego nazwiska i rangi usiłuje uwieść Kasię, ale zostaje odrzucony. Wkrótce po wyjeździe księcia Kasia odnosi rany w potyczce z austriackimi szpiegami. Wieść o przygodzie Kasi dociera w wyolbrzymionej formie do wioski, w której przebywa Andrzej. Ten bojąc się o los ukochanej, samowolnie opuszcza oddział, by udać się do Serocka. Zostaje oskarżony o dezercję. Ponieważ nie chce ujawnić przyczyn swojego występku, bojąc się narazić na szwank honor ukochanej, zostaje skazany na karę śmierci. Zrozpaczona Kasia postanawia udać się do księcia Poniatowskiego i błagać o życie Andrzeja.

Obsada

Nagrody filmowe

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Wiesław Kot, Manewry miłosne. Najsłynniejsze romanse polskiego filmu. Wydawnictwo Poznańskie. Poznań 2016, s.29.
  2. Uważam Rze Historia, nr 6 (63) czerwiec 2017, s. 7