Uniwersytecki System Obsługi Studiów
Autor | Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji |
---|---|
Pierwsze wydanie | rok 2000 |
Aktualna wersja stabilna | 6.8.0 – 7 lipca 2022; ponad 4 miesiące temu[1] |
Rodzaj | Uniwersytecki System Obsługi Studiów |
Strona internetowa |
USOS (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) – system informatyczny służący do zarządzania tokiem studiów w szkole wyższej.
Zastosowanie
Główne obszary zastosowań USOS[2][3]:
- oferta dydaktyczna uczelni (definiowanie przedmiotów, zajęć, programów, terminów zajęć itp.)
- obsługa toku studiów każdego studenta (zajęcia, oceny, protokoły, wznowienia studiów itp.)
- immatrykulacja studentów
- drukowanie i obsługa elektronicznych legitymacji: studenckiej, doktoranta, nauczyciela akademickiego
- podania studenckie
- wnioski o pomoc socjalną
- pensum pracownicze
- prace i egzaminy dyplomowe
- stypendia
- rejestracje na zajęcia
- płatności za usługi edukacyjne
- sprawozdawczość
- eksport danych do systemu POL-on[4] – zintegrowanej platformy informatycznej MNiSW
- międzyuczelniana (w tym międzynarodowa) wymiana studencka
- ankiety.
USOS wspiera obsługę wszystkich rodzajów i poziomów studiów: studia pierwszego i drugiego stopnia, jednolite magisterskie, podyplomowe, szkoły doktorskie.
USOS jest dostępny (m.in. ze względów bezpieczeństwa) tylko dla upoważnionych użytkowników i komputerów (co jest regulowane np. przy wykorzystaniu zapory sieciowej). Użytkownikami systemu są niemal wyłącznie pracownicy administracji uczelnianej oraz pracownicy dydaktyczno-naukowi pełniący funkcje administracyjne (np. kierownicy jednostek dydaktycznych uczelni lub ich pełnomocnicy)[2].
Historia rozwoju i warunki licencjonowania
Pierwsza wersja systemu powstała w 2000 r. na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie system jest aktywnie rozwijany przez uczelnie[5]:
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Jagielloński
- Politechnika Warszawska
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
W skali całej Polski system rozwijany jest w ramach projektu USOS realizowanego przez Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji – konsorcjum powołane w celu utrzymywania i rozwoju systemów informatycznych wspierających zarządzanie szkołami wyższymi[6]. MUCI jest właścicielem praw autorskich do USOS. Użytkownikami USOS są uczelnie będące członkami MUCI (udziałowcy konsorcjum) lub uczelnie będące tzw. Członkami Stowarzyszonymi MUCI w ramach projektu USOS[7]. W ramach MUCI funkcjonuje Komisja ds. USOS, składająca się z przedstawicieli uczelni użytkujących USOS. Komisja ta decyduje o kierunkach rozwoju systemu.
Za rozwój i utrzymywanie systemu odpowiada Zespół roboczy ds. USOS z główną siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego[2]. Niektóre elementy USOS oraz aplikacji współpracujących z systemem tworzone są (m.in. w ramach prac dyplomowych) przez studentów uczelni korzystających z systemu[2]. Kierownikiem Komisji ds. USOS oraz szefem Zespołu roboczego ds. USOS od początku istnienia systemu jest dr Janina Mincer-Daszkiewicz, nauczyciel akademicki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego[2][8].
Aplikacje stowarzyszone z USOS
Z USOS stowarzyszony jest szereg aplikacji (najczęściej realizowanych w formie serwisu internetowego) przeznaczonych dla społeczności związanej z daną szkołą wyższą (kandydaci na studia, studenci, nauczyciele akademiccy)[2][9]. Serwisy internetowe stowarzyszone z USOS są ogólnie dostępne przez przeglądarkę internetową, jakkolwiek dostęp do większości ich funkcji zazwyczaj jest możliwy jedynie dla odgórnie zarejestrowanych użytkowników i wymaga zalogowania[2].
Aplikacje rozwijane w ramach projektu USOS
- USOSweb – serwis internetowy zawierający dane oparte na informacjach zgromadzonych w bazie danych USOS, co w pośredni sposób pozwala studentom i pracownikom na korzystanie z zasobów USOS. USOSweb umożliwia m.in. zdalne załatwianie spraw związanych z tokiem studiów, w których w tradycyjnej formie musiały pośredniczyć dziekanaty oraz inne instytucje lub osoby, co pozwala na użycie względem serwisu określenia wirtualny dziekanat. USOSweb udostępnia studentom m.in. plan zajęć, przegląd ocen i zaliczeń, zapisy na zajęcia i egzaminy, składanie podań, wypełnianie ankiet dotyczących procesu dydaktycznego, informacje o płatnościach i stypendiach, komunikację z uczestnikami tych samych zajęć i prowadzącymi. Nauczycielom akademickim serwis umożliwia m.in. obsługę wyników przeprowadzanych sprawdzianów, wystawianie ocen i zaliczeń, wypełnianie protokołów do zajęć, wysyłanie wiadomości do uczestników zajęć. Społeczność uczelniana może brać udział w organizowanych w USOSweb internetowych wyborach do ciał kolegialnych uczelni. USOSweb jest zintegrowany z systemami płatności elektronicznych oraz systemem mObywatel[2][9].
- Mobilny USOS – aplikacja mobilna (w wersji na systemy Android i iOS) dająca dostęp do części funkcji realizowanych w USOSweb oraz do funkcji dedykowanych specjalnie dla urządzeń mobilnych. Użytkownik w ramach aplikacji otrzymuje powiadomienia o dotyczących go zdarzeniach zachodzących w USOS (np. wystawienie oceny) lub wysłanych do niego bezpośrednio przez uczelnianą administrację (np. upływający termin ważności badań lekarskich lub wniesienia opłat). Aplikacja pozwala też uzyskać dostęp do mLegitymacji dzięki integracji z systemem mObywatel[9].
- APD (Archiwum Prac Dyplomowych) – serwis internetowy pełniący rolę repozytorium prac dyplomowych. Wraz z pracami w APD przechowywane są takie informacje jak ocena z pracy lub recenzje opiekuna pracy i recenzenta. Serwis wspiera również zdalny proces przebiegu obrony pracy dyplomowej, w tym wprowadzanie i zatwierdzanie recenzji oraz zdalne wypełnianie i zatwierdzanie protokołu egzaminu dyplomowego[9].
- EVA (Ewaluacja Nauczycieli Akademickich) – serwis internetowy wspierający ustawową ewaluację pracowników dydaktyczno-naukowych oraz przeprowadzanie ocen okresowych pracowników[9].
- Informator ECTS – serwis internetowy zawierający informacje dotyczące systemu transferu i akumulacji punktów ECTS[9].
- Ankieter – serwis internetowy służący do przeprowadzania dowolnego rodzaju ankiet elektronicznych dla ogółu lub dowolnego podzbioru społeczności danej uczelni. System może być również wykorzystywany do przeprowadzania zdalnych głosowań[9].
- SRS (System Rezerwacji Sal) – serwis internetowy służący pracownikom do rezerwowania sal w skali całej uczelni. Pozwala na zarządzanie wykorzystaniem wszystkich pomieszczeń dydaktycznych na danej uczelni, a także kosztami związanymi z ich wynajmem[9].
- Planista – aplikacja desktopowa działająca w systemie Microsoft Windows. Ma na celu wspomaganie układania planu zajęć z możliwą dokładnością do każdego tygodnia roku kalendarzowego[9].
- USOS API – publicznie dostępny interfejs programowania aplikacji, służący do integracji USOS z innymi aplikacjami, z których korzysta uczelnia[9][10].
- Migrator – aplikacja synchronizująca bazy danych. Migrator zwykle jest używany do synchronizacji danych pomiędzy centralną bazą USOS a jego aplikacjami stowarzyszonymi oraz uczelnianymi systemami dziedzinowymi. Synchronizacja danych przy użyciu Migratora, zwana migracją, jest procesem polegającym na (zazwyczaj dwukierunkowej) replikacji danych pomiędzy USOS a bazą danych innego systemu[2].
Aplikacje rozwijane w ramach innych projektów
- IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów) – serwis dla kandydatów na studia. Jego głównymi zadaniami są prezentacja katalogu oferowanych przez szkołę wyższą kierunków i programów studiów, rejestrowanie zdalnych zgłoszeń kandydatów oraz wspomaganie procesu rekrutacji. Zgromadzone w IRK dane osób, które dostały się na studia, mogą być przeniesione do USOS w procesie elektronicznej immatrykulacji. Serwis jest zintegrowany z profilem zaufanym Login.gov.pl.Projekt IRK jest podprojektem projektu USOS, co oznacza, że każda uczelnia, która uczestniczy w projekcie USOS może tym samym wdrożyć własną instancję serwisu IRK[11].
- IRK-MOST – wzorowany funkcjonalnie na IRK ogólnopolski serwis internetowy dla studentów pragnących odbyć część studiów poza macierzystą uczelnią w ramach Programu Mobilności Studentów MOST. Uczelnie biorące udział w programie umieszczają w serwisie ofertę kierunkową, na podstawie której student może elektronicznie zarejestrować się na wybrany kierunek w konkretnej szkole wyższej[11].
- biurokarier.edu.pl – ogólnopolski serwis internetowy dla pracodawców, studentów i absolwentów zarejestrowanych w Akademickich Biurach Karier. Pracodawcy otrzymują możliwość zamieszczania ofert pracy, stażu i praktyk oraz przeglądania CV studentów i absolwentów. Studentom i absolwentom serwis oferuje dostęp do ofert w nim zamieszczonych (wraz z opcją odpowiedzi na ofertę) oraz możliwość zredagowania własnego CV. Serwis jest przystosowany do współpracy z działającymi lokalnie na uczelniach instancjami USOS, z których pobiera aktualne dane studentów i absolwentów[11][12].
- Krajowy Rejestr Matur – ogólnopolskie repozytorium wyników matur i numerów PESEL maturzystów, którzy zamierzają ubiegać się o przyjęcie na studia wyższe. Dane o wynikach matur uzupełniane są w serwisie bezpośrednio przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne, które podpisały umowę z Uniwersytetem Warszawskim, reprezentującym uczelnie zrzeszone w projekcie. Wyniki zgromadzone w KReM mogą być przekazane do aplikacji rekrutacyjnej stosowanej przez daną szkołę wyższą, np. do serwisu IRK[11][13].
- ects.edu.pl – ogólnopolski serwis pełniący rolę zbioru uczelnianych katalogów studiów. Zawiera informacje o działających w polskich szkołach wyższych elektronicznych katalogach studiów, np. lokalnych uczelnianych instancjach Informatora ECTS[11][14].
Integracja USOS z systemami dziedzinowymi uczelni
USOS może współpracować z systemami dziedzinowymi szkoły wyższej takimi jak np. centralny system uwierzytelniania, serwery poczty elektronicznej, platforma e-learningowa Moodle, systemy biblioteczne, systemy klasy ERP. Integracja jest realizowana, zależnie od potrzeb uczelni, zwykle z wykorzystaniem USOS API lub Migratora[2][9].
Elektroniczna wymiana informacji z uczelniami partnerskimi
Dzięki udziałowi Zespołu roboczego ds. USOS w projektach Unii Europejskiej system jest zintegrowany z siecią uczelni europejskich w ramach platform Erasmus Without Paper[15] i EMREX[16], służących do elektronicznej wymiany informacji pomiędzy uczelniami korzystającymi z USOS i uczelniami partnerskimi w zakresie mobilności[17] i osiągnięć[18] studentów.
Architektura USOS i aplikacji stowarzyszonych
USOS został wykonany z wykorzystaniem głównie technologii firmy Oracle Corporation: część bazodanową stanowi system Oracle Database. Dostępny przez przeglądarkę internetową interfejs użytkownika oraz główne mechanizmy przetwarzania danych wykonane są w technologii wykorzystującej język programowania Java. W okresie przejściowym dostępne są starsze wersje systemu wykonane przy użyciu narzędzia Oracle Forms (w formie aplikacji działającej w systemach Microsoft Windows). Raporty (zestawienia danych, listy, zaświadczenia, dokumenty) są przygotowywane z użyciem systemu raportowania BIRT[2].
Aplikacje stowarzyszone z USOS to w większości przypadków serwisy internetowe wykonane z wykorzystaniem darmowych technologii takich jak: PHP, Smarty, Python, Django, BIRT. Większość serwisów działa bezpośrednio na bazie danych USOS, niektóre używają własnej bazy danych (MySQL lub PostgreSQL). Jeżeli aplikacja stowarzyszona z USOS posiada własną bazę danych, to w przypadku aplikacji wymieniających z USOS niewielkie pakiety danych (np. IRK) proces ten odbywa się na bieżąco. Natomiast synchronizacja dużych ilości danych (np. USOSweb) odbywa się poprzez Migrator[2][19][20].
Integracja z platformą wymaga wykorzystania wykorzystania protokołu OAuth 1.0a. Protokół ten jest powszechnie uważany za przestarzały i wspomagające bibliteki są z reguł nieaktualne.
Szkoły wyższe korzystające z oprogramowania dystrybuowanego w ramach projektu USOS i projektów stowarzyszonych
Udziałowcy MUCI[21]:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Jagielloński
- Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
- Uniwersytet Kazimierza Wielkiego
- Uniwersytet Łódzki
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
- Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
- Uniwersytet Opolski
- Uniwersytet Śląski
- Uniwersytet w Białymstoku
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Wrocławski
Członkowie Stowarzyszeni MUCI w ramach projektu USOS[22]:
- Akademia Finansów i Biznesu Vistula
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
- Akademia Ignatianum w Krakowie
- Akademia Kaliska im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego
- Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych
- Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
- Akademia Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa
- Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
- Akademia Nauk Stosowanych w Elblągu
- Akademia Nauk Stosowanych w Koninie
- Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
- Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
- Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
- Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
- Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
- Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu
- Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk
- Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
- Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu
- Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
- Olsztyńska Szkoła Wyższa im. Józefa Rusieckiego
- Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego
- Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
- Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie
- Politechnika Białostocka
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
- Politechnika Częstochowska
- Politechnika Koszalińska
- Politechnika Opolska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
- Politechnika Śląska
- Politechnika Świętokrzyska
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Wrocławska
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Szkoła Główna Służby Pożarniczej
- Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula
- Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości
- Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku
- Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
- Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie
- Uniwersytet Morski w Gdyni
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
- Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
- Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego
- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa
- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego w Krakowie „Apeiron”
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
- Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie
- Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu
- Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich
- Wyższa Szkoła Prawa
- Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Z udostępnionych przez GUS informacji dotyczących szkół wyższych[23] wynika, że w roku 2018:
- 57% studentów uczelni publicznych studiowało na uczelniach, które wdrożyły USOS,
- 37% uczelni publicznych korzystało z USOS do obsługi toku studiów,
- jedenaście uczelni z czternastu największych (liczących powyżej dwudziestu tysięcy studentów) korzystało z USOS,
- 31% studentów uczelni publicznych przechodziło rekrutację w systemie IRK.
Nie wszystkie szkoły wyższe, które wdrożyły USOS, korzystają ze wszystkich serwisów stowarzyszonych z systemem. Część szkół wdrożyła tylko niektóre z serwisów, część korzysta jedynie z samego USOS[24].
Nagrody i wyróżnienia
W 2005 r. MUCI zostało finalistą organizowanego przez polską edycję tygodnika Computerworld konkursu Lider Informatyki w kategorii Organizacje użyteczności publicznej[25].
W 2007 r. MUCI otrzymało za USOS nagrodę EUNIS Elite Award[25][26].
W 2013 r. USOS w osobie swojego kierownika projektu, dr Janiny Mincer-Daszkiewicz, został laureatem nagrody INFO-STAR 2012 w kategorii Rozwiązania Informatyczne[25][27].
W 2013 r. Uniwersytet Warszawski został jednym z dwóch laureatów konkursu EDUinspiracje 2013 (kategoria instytucjonalna programu Erasmus) organizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji za projekt USOS-moduł BWZ oraz Mobility – nowoczesne technologie na rzecz rozwoju uczelni[25][28].
Przypisy
- ↑ Portal USOS: Użytkownicy. (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l USOS – wstęp do dokumentacji wdrożeniowej. (pol.).
- ↑ Portal USOS: USOS. (pol.).
- ↑ POL-on – strona główna systemu. (pol.).
- ↑ Portal USOS: Twórcy. (pol.).
- ↑ Regulamin MUCI. (pol.).
- ↑ Procedura przystąpienia do MUCI. (pol.).
- ↑ Janina Mincer-Daszkiewicz, Ph.D. – personal page. (ang.).
- ↑ a b c d e f g h i j k Portal USOS: Serwisy. (pol.).
- ↑ USOS API Reference. (ang.).
- ↑ a b c d e Portal USOS: Inne projekty. (pol.).
- ↑ biurokarier.edu.pl – strona główna. (pol.).
- ↑ Krajowy Rejestr Matur – strona informacyjna. (pol.).
- ↑ ects.edu.pl – „katalog katalogów studiów” polskich uczelni. (pol.).
- ↑ EWP Knowledge Base: 3rd-party software. [dostęp 2020-10-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-12-29)]. (ang.).
- ↑ EMREX: EMREX in Poland. (ang.).
- ↑ Erasmus Without Paper – strona projektu. (ang.).
- ↑ EMREX – strona projektu. (ang.).
- ↑ Prezentacja USOS i MUCI na konferencji Rozwiązania Oracle dla placówek edukacyjnych. (pol.).
- ↑ Zintegrowane narzędzia informatyczne w projekcie USOS. (pol.).
- ↑ Portal USOS: Udziałowcy MUCI korzystający z oprogramowania dystrybuowanego przez konsorcjum. (pol.).
- ↑ Portal USOS: Członkowie MUCI - uczelnie stowarzyszone w ramach projektu USOS. (pol.).
- ↑ Główny Urząd Statystyczny: Szkoły wyższe i ich finanse w 2018 roku. (pol.).
- ↑ Portal USOS: Wdrożenia na polskich uczelniach oprogramowania dystrybuowanego przez MUCI. (pol.).
- ↑ a b c d Portal USOS: Wyróżnienia. (pol.).
- ↑ Eunis Elite Award. (ang.).
- ↑ Info STAR Nominowani 2012, Centrum Promocji Informatyki [dostęp 2019-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-18] (pol.).
- ↑ EDUinspiracje – Galeria zwycięzców. (pol.).
Linki zewnętrzne
- Portal USOS – strona główna projektu
Media użyte na tej stronie
Autor: University of Warsaw, Licencja: CC BY 3.0
Zrzut ekranowy z USOSWeb, aplikacji Uniwersytetu Warszawskiego do zarządzania tokiem studiów