Uganda na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984

Uganda na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984
Uganda
Kod MKOl

UGA

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984
Los Angeles
Chorąży

Ruth Kyalisima

Liczba zawodników

26 w 24 konkurencjach w 5 dyscyplinach

Medale
Pozycja: –.
Złoto
0
Srebro
0
Brąz
0
Razem
0

Reprezentacja Ugandy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 liczyła 26 zawodników (24 mężczyzn i 2 kobiety), którzy startowali w pięciu dyscyplinach. Nie zdobyli oni żadnego medalu[1]. Chorążym Ugandy była lekkoatletka Ruth Kyalisima[2], specjalizująca się w biegach płotkarskich[3]. Nie można jednoznacznie ustalić najmłodszego i najstarszego reprezentanta, ponieważ data urodzenia dwóch kolarzy jest nieznana[1]. 22 zawodników debiutowało na igrzyskach[1].

Był to siódmy start tej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich[2]. Najlepszym wynikiem, jaki osiągnęli reprezentanci tego kraju na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984, była 5. pozycja ex aequo (porażka w ćwierćfinale), jaką Dodovic Owiny i Charles Lubulwa zajęli w Boksie.

Tło startu

Narodowy Komitet Olimpijski powstał w 1950 roku[4], a Międzynarodowy Komitet Olimpijski zatwierdził go w 1956 roku.

Przed startem w Los Angeles, Ugandyjczycy mieli na koncie medale igrzysk olimpijskich. Jedyny złoty dla tego kraju wywalczył John Akii-Bua. Jak na razie[a] jedynym medalistą, który uczynił to więcej niż jeden raz, jest Leo Rwabwogo, który w latach 1968 i 1972, zdobył odpowiednio: brązowy i srebrny medal w Boksie[2][5].

Uganda na letnich igrzyskach olimpijskich zadebiutowała w 1956 roku (wówczas jako kolonia brytyjska). Do czasu startu w igrzyskach w Los Angeles, Ugandyjczycy zdobyli 5 medali[2].

Statystyki według dyscyplin

Lp.SportMężczyźniKobiety
1.Boks11
2.Kolarstwo20
3.Lekkoatletyka82
4.Pływanie10
5.Podnoszenie ciężarów20
Łącznie242

Boks

Ugandę w Boksie reprezentowało jedenastu zawodników. Każdy z nich wystartował w jednej konkurencji. Dwóch zawodników rozpoczęło zawody 29 lipca, czterech 30 lipca, dwóch 31 lipca, jeden 1 sierpnia, jeden 3 sierpnia, zaś ostatni 6 sierpnia.

Jednym z zawodników, który rozpoczął zawody 29 lipca, był Charles Lubulwa, który wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze piórkowej. W pierwszej rundzie zmierzył się z Shane'em Knoxem z Australii, z którym wygrał 3-2. W drugiej rundzie jego rywalem był Dieudonné Mzatsi z Gabonu, z którym wygrał 5-0. W następnej, trzeciej rundzie zmierzył się z Irlandczykiem, Paulem Fitzgeraldem, którego pokonał 3-2. W ćwierćfinale uległ 0-5 Peterowi Konyegwachie z Nigerii, i tym samym odpadł z rywalizacji o medale, zajmując 5. miejsce. W wadze piórkowej najlepszy był Meldrick Taylor ze Stanów Zjednoczonych[6].

Tego samego dnia wystartował także William Galiwango, który wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze lekkopółśredniej. W pierwszej rundzie jego przeciwnikiem był Anthony Rose z Jamajki, którego pokonał 5-0. W kolejnej zmierzył się z Nigeryjczykiem Charles'em Nwokolo. Tym razem przegrał 0-5, i zakończył swój udział w igrzyskach. Zawody wygrał Jerry Page ze Stanów Zjednoczonych[7].

Następnego dnia kolejni Bokserzy z tego kraju rozpoczęli swoje pojedynki. Jednym z nich był William Bagonza, który wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze papierowej. W pierwszej rundzie wygrał przez RSC z reprezentantem Iraku, Abbasem Zeghayerem. W drugiej jego przeciwnikiem był Paul Gonzales ze Stanów Zjednoczonych, z którym Bagonza przegrał 0–5. W całych zawodach wygrał wspomniany Paul Gonzales[8].

Tego samego dnia wystąpił kolejny zawodnik, którym był John Siryakibbe. Wziął on udział w rywalizacji pięściarzy w wadze koguciej. W pierwszej rundzie wygrał 3-2 z Wenezuelczykiem, Manuelem Vílchezem. W drugiej jego przeciwnikiem był Pedro Nolasco z Dominikany, z którym przegrał 0-5. W całych zawodach wygrał Włoch, Maurizio Stecca[9].

Kolejnym zawodnikiem, startującym w igrzyskach, był Patrick Lihanda. Wziął udział w zawodach w wadze średniej. Lihanda odpadł już w pierwszej rundzie po porażce z Koreańczykiem, Sin Jun-seopem, (0–5). W całych zawodach triumfował wspomniany Sin Jun-seop[10].

Również Jonathan Kiriisa wystąpił 30 lipca. Wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze półciężkiej. W pierwszej rundzie wygrał 5-0 z Malijczykiem, Djiguiblem Traoré. W drugiej jego przeciwnikiem był Kevin Barry z Nowej Zelandii, z którym przegrał 2–3. W całych zawodach wygrał reprezentant Jugosławii, Ante Josipović[11].

Kolejnego dnia wystąpił m.in. John Kakooza, który wziął udział w rywalizacji Bokserów w wadze muszej. W pierwszej rundzie zmierzył się z Meksykaninem Fausto Garcíą, z którym przegrał (0-5). Mistrzem olimpijskim został Amerykanin, Steve McCrory[12].

Kolejnym reprezentantem Ugandy był Vicky Byarugaba, Bokser wagi lekkośredniej. W pierwszej rundzie miał wolny los. W drugiej jego rywalem był Simen Auseth z Norwegii, z którym wygrał 4-1. Kolejnym przeciwnikiem Byarugaby był Francuz Christophe Tiozzo, z którym przegrał 0-5. Mistrzem olimpijskim został Amerykanin, Frank Tate[13].

Następnym zawodnikiem z Ugandy był Peter Okumu, Bokser wagi półśredniej. W pierwszej rundzie miał wolny los. W drugiej jego rywalem był Neva Mkadala z Tanzanii, z którym wygrał 3-2. Jego następnym rywalem był Włoch Luciano Bruno, z którym przegrał 1-4. Mistrzem olimpijskim został Amerykanin, Mark Breland[14].

Kolejnym reprezentantem Ugandy był Geofrey Nyeko, Bokser wagi lekkiej. W pierwszej rundzie miał wolny los. W drugiej jego rywalem był Ama Sodogah z Togo, z którym wygrał 5-0. Kolejnym przeciwnikiem Nyeki był Amerykanin, Pernell Whitaker (zwycięzca całych zawodów[15]), z którym przegrał 0-5.

Ostatnim reprezentantem Ugandy, był Dodovic Owiny, który wziął udział w rywalizacji pięściarzy w wadze ciężkiej. W pierwszej rundzie miał wolny los. W drugiej jego rywalem był Michael Kenny z Nowej Zelandii, z którym Owiny wygrał przez RSC. Jego przeciwnikiem w ćwierćfinale był Willie deWit z Kanady, z którym ugandyjski Bokser przegrał przez nokaut, i tym samym odpadł z rywalizacji o medale, zajmując 5. miejsce. W wadze ciężkiej najlepszy był Henry Tillman ze Stanów Zjednoczonych[16].

Zawodnicy
  • Charles Lubulwa
  • William Galiwango
  • William Bagonza
  • John Siryakibbe
  • Patrick Lihanda
  • Jonathan Kiriisa
  • John Kakooza
  • Vicky Byarugaba
  • Peter Okumu
  • Geofrey Nyeko
  • Dodovic Owiny
ZawodnikKonkurencja1/321/161/8ĆwierćfinałPółfinałFinałŹródło
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja
William Bagonzawaga papierowa Zeghayer
W RSC (druga runda)
Stany Zjednoczone Gonzales
P 0:5
NQ9.[17]
John Kakoozawaga muszaMeksyk García
P 0:5
NQ17.[18]
John Siryakibbewaga koguciaWenezuela Vílchez
W 3:2
Dominikana Nolasco
P 0:5
NQ17.[19]
Charles Lubulwawaga piórkowaAustralia Knox
W 3:2
Gabon Mzatsi
W 5:0
Irlandia Fitzgerald
W 3:2
Nigeria Konyegwachie
P 0:5
NQ5.[20]
Geofrey Nyekowaga lekkaBYETogo Sodogah
W 5:0
Stany Zjednoczone Whitaker
P 0:5
NQ9.[21]
William Galiwangowaga lekkopółśredniaJamajka Rose
W 5:0
Nigeria Nwokolo
P 0:5
NQ17.[22]
Peter Okumuwaga półśredniaBYETanzania Mkadala
W 3:2
Włochy Bruno
P 1:4
NQ9.[23]
Vicky Byarugabawaga lekkośredniaBYENorwegia Auseth
W 4:1
Francja Tiozzo
P 0:5
NQ9.[24]
Patrick Lihandawaga średniaKorea Południowa Sin J-s
P 0:5
NQ17.[25]
Jonathan Kiriisawaga półciężkaMali Traoré
W 5:0
Nowa Zelandia Barry
P 2:3
NQ9.[26]
Dodovic Owinywaga ciężkaBYENowa Zelandia Kenny
W RSC (2 runda)
Kanada deWit
P TKO (1 runda)
NQ5.[27]

Kolarstwo szosowe

Ugandę w kolarstwie reprezentowało dwóch zawodników – Muharud Mukasa i Ernest Buule. Wystartowali w indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego (odbył się on 29 lipca), jednakże obydwoje nie ukończyli go i zostali niesklasyfikowani. Mistrzem olimpijskim został Alexi Grewal ze Stanów Zjednoczonych[28].

Zawodnicy
  • Muharud Mukasa
  • Ernest Buule
ZawodnikKonkurencjaCzasPozycjaŹródło
Muharud Mukasawyścig ze startu wspólnegoDNF[29]
Ernest BuuleDNF[30]

Lekkoatletyka

Ugandę w lekkoatletyce reprezentowało dziesięcioro zawodników (8 mężczyzn i 2 kobiety). 6 zawodników wystartowało w jednej konkurencji, a czterech wystąpiło w dwóch konkurencjach. Trzech zawodników wystąpiło 3 sierpnia, trzech 4 sierpnia, jeden 5 sierpnia, jeden 6 sierpnia, dwóch 12 sierpnia, a sztafeta 4 razy 400 metrów wystąpiła 10 sierpnia.

Jednym z pierwszych lekkoatletów ugandyjskich, którzy startowali w Los Angeles, był Charles Mbazira, który wziął udział w rywalizacji sprinterów w biegu na 100 metrów. Mbazira startował z trzeciego toru w drugim biegu eliminacyjnym. Z wynikiem 11,03 zajął 7. miejsce, co nie dało mu awansu do następnej rundy. W łącznej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 69. miejsce na 82 sprinterów, którzy wystąpili w eliminacjach[31]. Zwycięzcą tej konkurencji został Carl Lewis ze Stanów Zjednoczonych[32].

Kolejnym reprezentantem Ugandy był Peter Rwamuhanda, który startował w eliminacjach biegu na 400 metrów przez płotki. Wystąpił w biegu eliminacyjnym nr 8, gdzie wylosował zewnętrzny, ósmy tor. Jego czas (50,55) pozwolił mu na zajęcie czwartego miejsca, a w generalnej klasyfikacji pierwszej rundy zajął 23. miejsce na 45 startujących (nie przeszedł eliminacji)[33]. Zwycięzcą tej konkurencji został Edwin Moses ze Stanów Zjednoczonych[34].

Pierwszą kobietą reprezentująca Ugandę na tych igrzyskach, była Evelyn Adiru – specjalizująca się w biegu na 800 metrów. Wystąpiła w biegu eliminacyjnym nr 3, gdzie wylosowała zewnętrzny, ósmy tor. Jej czas (2:07,39) pozwolił jej na zajęcie szóstego miejsca, a w generalnej klasyfikacji pierwszej rundy zajęła 21. miejsce na 25 startujących (nie przeszła eliminacji). Zwyciężczynią tej konkurencji została Doina Melinte z Rumunii[35].

Następnego dnia, w eliminacjach biegu na 400 metrów pojawiło się dwóch ugandyjskich sprinterów – Moses Kyeswa i Mike Okot. Pierwszy z nich wystąpił w biegu eliminacyjnym nr 5, gdzie wylosował zewnętrzny, pierwszy tor. Jego czas (46,78) pozwolił mu na zajęcie czwartego miejsca, jednakże nie przeszedł eliminacji. Zaś drugi z Ugandyjczyków wystartował w dziesiątym biegu eliminacyjnym (wylosował tor nr 1). Uzyskał czas 46,68, co pozwoliło mu na zajęcie piątego miejsca, jednakże podobnie jak Kyeswa, nie awansował do dalszej fazy zawodów. W generalnej klasyfikacji pierwszej rundy zajęli odpowiednio: 41. i 34. miejsce (na 80 startujących). Zwycięzcą tej konkurencji został Alonzo Babers ze Stanów Zjednoczonych[36].

Jedynym przedstawicielem konkurencji technicznych był Justin Arop, który specjalizował się w rzucie oszczepem. W kwalifikacjach wystąpił w grupie B. W najlepszej próbie uzyskał odległość 69,76 m, tym samym nie wypełnił minimum potrzebnego do awansu do finału (83 metry) i został sklasyfikowany na 27. miejscu w gronie 28. uczestników tej konkurencji. Mistrzem olimpijskim został Arto Härkönen z Finlandii[37].

Następnego dnia, w eliminacjach biegu na 400 metrów przez płotki wystartowała Ruth Kyalisima. W eliminacjach pobiegła w trzecim biegu eliminacyjnym, gdzie wylosowała tor nr 7. Czas, który uzyskała (57,38), dał jej awans (zajęła 3. miejsce w tym biegu) do biegu półfinałowego, który odbył się dzień później. Tam zaś startowała w drugim półfinale, gdzie wylosowała czwarty tor. Uzyskawszy wynik 57,02 (który jest zarazem jej rekordem życiowym), zajęła 7. miejsce, i nie awansowała do finału. W końcowej klasyfikacji zajęła 14. miejsce (na 26 zawodniczek). Zwyciężyła Marokanka, Nawal El Moutawakel[38].

6 sierpnia, w biegu na 200 metrów wystartował John Goville. W eliminacjach startował z siódmego toru w dziesiątym biegu eliminacyjnym. Zajął drugie miejsce, przegrywając ze zwycięzcą o 0,27 sekundy (Goville uzyskał czas 21,59) a tym samym awansował do biegu ćwierćfinałowego, który odbył się tego samego dnia[39]. W tym zaś (startując z siódmego toru w trzecim biegu ćwierćfinałowym) uzyskał czas 21,55, jednakże nie awansował do biegów półfinałowych. W łącznej klasyfikacji zajął 29. miejsce na 30 startujących. Zwycięzcą tej konkurencji został Carl Lewis ze Stanów Zjednoczonych[40].

10 sierpnia w sztafecie 4 razy 400 metrów wystartowało czterech ugandyjskich sprinterów w składzie: Goville, Kyeswa, Rwamuhanda, Okot. Startowali w drugim biegu eliminacyjnym, w którym to uzyskali czas 3:06,65, a tym samym awansowali do półfinału, który odbył się tego samego dnia[41]. Startowali w pierwszym biegu półfinałowym, w którym zajęli czwarte miejsce (uzyskali czas 3:04,02), jednak mimo to awansowali do finału[42]. Ten zaś odbył się następnego dnia. Ugandyjczycy po raz kolejny poprawili swój wynik (tym razem uzyskując czas 3:02,09) i zajęli 7. miejsce, wyprzedzając jedynie ekipę Kanady[43]. Zwyciężyła sztafeta amerykańska[43].

Ostatnimi reprezentantami Ugandy w Los Angeles, byli Vincent Ruguga i Wilson Achia. Rozpoczęli oni swój występ od finału w biegu maratońskim. Ruguga uzyskał czas 2:17:54, i przybiegł na metę jako 29. zawodnik, zaś Achia nie ukończył biegu i został niesklasyfikowany. Zwycięzcą tej konkurencji został Carlos Lopes z Portugalii[44].

Mężczyźni
Kobiety
ZawodnikKonkurencjaEliminacjeĆwierćfinałPółfinałFinałŹródło
RezultatMiejsceRezultatMiejsceRezultatMiejsceRezultatMiejsce
Charles Mbazirabieg na 100 m11,0369.NQ[45]
John Govillebieg na 200 m21,5943. Q21,5529.NQ[46]
Moses Kyeswabieg na 400 m46,7841.NQ[47]
Mike Okot46,6834.NQ[48]
Vincent Rugugamaraton2:17:5429.[49]
Wilson AchiaDNF[50]
Peter Rwamuhandabieg na 400 m przez płotki50,5523.NQ[51]
Peter Rwamuhanda
John Goville
Mike Okot
Moses Kyeswa
sztafeta 4 × 400 m3:06,6513. Q3:04,029. q3:02,097.[41]
[42]
[43]
ZawodnikKonkurencjaEliminacjeFinałŹródło
RezultatMiejsceRezultatMiejsce
Justin Aroprzut oszczepem69,7627.NQ[52]
Kobiety
ZawodniczkaKonkurencjaEliminacjePółfinałFinałŹródło
RezultatMiejsceRezultatMiejsceRezultatMiejsce
Evelyn Adirubieg na 800 m2:07,3921.NQ[53]
Ruth Kyalisimabieg na 400 m przez płotki57,3811. Q57,0214.NQ[3]

Pływanie

Ugandę w pływaniu reprezentował jeden zawodnik. Był nim Daniel Mulumba, który wystąpił w jednej konkurencji.

31 lipca Ugandyjczyk wystąpił w eliminacjach wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym. Mulumba startował w dziewiątym wyścigu eliminacyjnym. Z wynikiem 1:07,86 zajął ostatnie, 8. miejsce w swoim wyścigu eliminacyjnym i tym samym nie awansował do następnej fazy zawodów (w łącznej klasyfikacji zajął ostatnie, 68. miejsce[54]). Zwycięzcą tej konkurencji został Rowdy Gaines ze Stanów Zjednoczonych[55].

Mężczyźni
  • Daniel Mulumba
ZawodnikKonkurencjaEliminacjeFinał BFinałŹródło
CzasMiejsceCzasMiejsceCzasMiejsce
Daniel Mulumba100 m stylem dowolnym1:07,8668.NQ[56]

Podnoszenie ciężarów

Uganda w podnoszeniu ciężarów reprezentowana była przez dwóch sztangistów. Każdy z nich wystartował w jednej konkurencji.

Jako pierwszy podczas igrzysk wystąpił Fred Bunjo, który wystartował w kategorii do 75 kilogramów. W rwaniu dwie próby na 100 i 105 kilogramów miał udane, natomiast próbę na 110 kilogramów spalił. Rwanie zakończył na 20. miejscu[57]. W podrzucie wszystkie trzy próby na 130, 135 i 140 kilogramów miał udane. Podrzut zakończył na 18. miejscu[58], i z wynikiem 245 kilogramów w dwuboju zajął 18. miejsce wyprzedzając jednego sklasyfikowanego i dwóch niesklasyfikowanych zawodników[59]. Zwycięzcą tej konkurencji został Karl-Heinz Radschinsky z RFN[60].

Kolejnym reprezentantem Ugandy był John Kyazze. Startował w kategorii do 110 kilogramów. W rwaniu dwie próby na 92,5 oraz na 95 kilogramów spalił, natomiast trzeciej próby nie wykonał[61]. W podrzucie pierwszą próbę na 115 kilogramów miał udaną, następną na 120 kilogramów spalił, natomiast ostatnią na 120 kilogramów, zaliczył. Podrzut zakończył na 12. miejscu[62]. Jednakże nie zaliczywszy rwania, Kyazze został niesklasyfikowany[63]. Zwycięzcą tej konkurencji został Norberto Oberburger z Włoch[60].

Zawodnicy
  • Fred Bunjo
  • John Kyazze
ZawodnikKonkurencjaRwaniePodrzutRazemPozycjaŹródło
WynikPozycjaWynikPozycja
Fred Bunjowaga do 75 kg105 kg18.140 kg18.245 kg18.[64]
John Kyazzewaga do 110 kgDNF120 kg12.DNF[65]

Uwagi

  1. Stan po LIO 2012

Przypisy

  1. a b c Uganda at the 1984 Los Angeles Summer Games (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 2012-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-18)].
  2. a b c d Uganda (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-08-14)].
  3. a b Ruth Kyalisima (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  4. Uganda (ang.). olympic.org. [dostęp 2012-08-05].
  5. Leo Rwabwogo (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-06)].
  6. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Featherweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-01)].
  7. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Light–Welterweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-30)].
  8. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Light Flyweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-01)].
  9. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Bantamweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-01)].
  10. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Middleweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-01)].
  11. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Light-Heavyweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-23)].
  12. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Flyweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-17)].
  13. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Light-Middleweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-12)].
  14. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Welterweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-30)].
  15. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Lightweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-25)].
  16. Boxing at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Heavyweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-30)].
  17. William Bagonza (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  18. John Kakooza (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
  19. John Siryakibbe (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-06)].
  20. Charles Lubulwa (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-07)].
  21. Geofrey Nyeko (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-07)].
  22. William Galiwango (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
  23. Peter Okumu (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-31)].
  24. Vicky Byarugaba (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  25. Patrick Lihanda (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-21)].
  26. Jonathan Kiriisa (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
  27. Dodovic Owiny (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  28. Cycling at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Road Race, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-15)].
  29. Muharud Mukasa (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
  30. Ernest Buule (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  31. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 100 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-30)].
  32. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 100 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-14)].
  33. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 400 metres Hurdles Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-02)].
  34. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 400 metres Hurdles Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-16)].
  35. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Women's 800 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-10)].
  36. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 800 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-07)].
  37. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Javelin Throw Qualifying Round (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-30)].
  38. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Women's 400 metres Hurdles Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
  39. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 200 metres Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-30)].
  40. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 200 metres Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-06)].
  41. a b Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 4 × 400 metres Relay Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-02)].
  42. a b Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 4 × 400 metres Relay Semi-Finals (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-02)].
  43. a b c Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 4 × 400 metres Relay Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-06)].
  44. Athletics at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Marathon (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  45. Charles Mbazira (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-11)].
  46. John Goville (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  47. Moses Kyeswa (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  48. Mike Okot (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-06)].
  49. Vincent Ruguga (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-18)].
  50. Wilson Achia (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-18)].
  51. Peter Rwamuhanda (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  52. Justin Arop (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-05)].
  53. Evelyn Adiru (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-25)].
  54. Swimming at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 100 metres Freestyle Round One (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-21)].
  55. Swimming at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's 100 metres Freestyle Final (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-21)].
  56. Daniel Mulumba (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-15)].
  57. Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Middleweight Snatch (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-22)].
  58. Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Middleweight Clean & Jerk (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-22)].
  59. Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Middleweight (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-03)].
  60. a b Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games (ang.). sports-reference. [dostęp 2012-06-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-28)].
  61. Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Heavyweight II Snatch (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
  62. Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Heavyweight II Clean & Jerk (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-12)].
  63. Weightlifting at the 1984 Los Angeles Summer Games: Men's Heavyweight II (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-03)].
  64. Fred Bunjo (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  65. John Kyazze (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-08-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-05-21)].

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of the Dominican Republic.svg
The flag of the Dominican Republic has a centered white cross that extends to the edges. This emblem is similar to the flag design and shows a bible, a cross of gold and 6 Dominican flags. There are branches of olive and palm around the shield and above on the ribbon is the motto "Dios,Patria!, Libertad" ("God, Country, Freedom") and to amiable freedom. The blue is said to stand for liberty, red for the fire and blood of the independence struggle and the white cross symbolized that God has not forgotten his people. "Republica Dominicana". The Dominican flag was designed by Juan Pablo Duarte, father of the national Independence of Dominican Republic. The first dominican flag was sewn by a young lady named Concepción Bona, who lived across the street of El Baluarte, monument where the patriots gathered to fight for the independence, the night of February 27th, 1844. Concepción Bona was helped by her first cousin María de Jesús Pina.
Flag of Jamaica.svg
Flag of Jamaica. “The sunshine, the land is green, and the people are strong and bold” is the symbolism of the colours of the flag. GOLD represents the natural wealth and beauty of sunlight; GREEN represents hope and agricultural resources; BLACK represents the strength and creativity of the people. The original symbolism, however, was "Hardships there are, but the land is green, and the sun shineth", where BLACK represented the hardships being faced.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.