Uistiti czarnoucha

Uistiti czarnoucha[1]
Callithrix kuhlii[2]
Coimbra-Filho, 1985
Ilustracja
Callithrix kuhlii w Blank Park Zoo w Des Moines
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Rząd

naczelne

Rodzina

pazurkowcowate[3]

Rodzaj

uistiti[1]

Gatunek

uistiti czarnoucha[1]

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 VU pl.svg
Zasięg występowania

Uistiti czarnoucha[1] (Callithrix kuhlii) – gatunek małpy szerokonosej z rodziny płaksowatych (Cebidae), występującej w tropikalnych i subtropikalnych lasach południowowschodniej Brazylii. Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Callithrix żyją w grupach składających się z 4 lub 5 samic i 2 lub 3 samców (nie licząc potomstwa) w społecznościach matriarchalnych. Jedynie dominująca samica może się rozmnażać. Potomstwo zawsze rodzi się w parach.

Żywią się sokiem z owoców, kwiatów i nasion, a także pająkami i owadami. Ze względu na występowanie tych składników pożywienia już od środkowych i niskich partii lasu, Callithrix kuhlii często wędrują i odżywiają się w towarzystwie lwiatek złotogłowych, które stołują się w koronach drzew.

Na Callithrix kuhlii polują głównie ptaki drapieżne (harpia wielka, myszołowik prążkowany, myszołów krzykliwy i myszołów białosterny), kotowate (jaguar, jaguarundi i ocelot) i węże.

Callithrix kuhlii jest zwierzęciem silnie socjalnym, spędza dużo czasu na iskaniu. Ma indywidualny, charakterystyczny głos. Komunikuje się za pomocą gestów i sygnałów zapachowych.

Gatunek jest ubarwiony w większości na czarno, z białymi oznaczeniami na policzkach i czole. Ma pierścienie na ogonie i czarne kępki na futrze, wychodzące od uszu.

Przypisy

  1. a b c d Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 36. ISBN 978-83-88147-15-9.
  2. Callithrix kuhlii, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  3. a b Callithrix kuhlii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).

Bibliografia

  • The Diversity of the New World Primates (Platyrrhini). W: Rylands AB and Mittermeier RA: South American Primates: Comparative Perspectives in the Study of Bahavior, Ecology, and Conservation. Wyd. Garber PA, Estrada A, Bicca-Marques JC, Heymann EW, Strier KB. Springer, 2009, s. 23–54. ISBN 978-0-387-78704-6.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Status iucn3.1 VU pl.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Callithrix kuhlii distribution.svg
(c) IUCN Red List of Threatened Species, species assessors and the authors of the spatial data., CC BY-SA 3.0
Geographic distribution of the Wied's Marmoset (Callithrix kuhlii).
Wied's Marmoset at Blank Park Zoo.gk.jpg
Autor: grendel|khan, Licencja: CC BY-SA 3.0
This is a Wied's Marmoset (aka Wied's Black-tufted-ear Marmoset), Callithrix kuhlii, at Des Moines's Blank Park Zoo. Taken with a Canon Digital Rebel and a Canon 70-300/4-5.6 IS USM.