Układ (cybernetyka)
Układ - w najogólniejszym znaczeniu cybernetycznym – wyodrębniony (realnie lub jedynie myślowo) fragment rzeczywistości, rozważany pod względem przekształcania oddziaływań na niego (docierających bodźców, stanów wejścia), na jego oddziaływania (przejawiające się reakcje, stany wyjścia)[1].
Wszystko, co znajduje się poza rozważanym układem, i co może (mogłoby) wywierać na niego wpływ, lub na co układ może (mógłby) wywierać wpływ, to otoczenie układu[2][3].
Dany układ można traktować także[3] jako część składową większego układu (nadukładu)[4] lub rozważać jego części składowe (podukłady)[5].
W układzie wyróżnia się wejścia (przez które do układu docierają bodźce)[6] i wyjścia (przez które układ przejawia reakcje)[7] - wewnętrzne i zewnętrzne. Wejścia i wyjścia wewnętrzne służą oddziaływaniu układu na samego siebie, zewnętrzne - oddziaływaniu między układem a otoczeniem[3].
Układ niemający żadnych wejść i wyjść zewnętrznych to układ bezwzględnie odosobniony[8][3], układ mający takie wejścia i wyjścia to układ względnie odosobniony[9][3].
Z innego punktu widzenia można wyróżnić wejścia i wyjścia informacyjne, przez które układ przyjmuje i przekazuje informację, oraz zasileniowe, przez które układ przyjmuje i przekazuje zasilenie (energię)[3].
Układ fizyczny
Jeżeli wyodrębnionym fragmentem rzeczywistości jest obiekt fizyczny lub zbiór takich obiektów, układ jest układem fizycznym[10][11]. Może on być oddzielony od otoczenia wyraźnymi granicami, które są powierzchniami nieciągłości określonych wielkości fizycznych, charakteryzujących układ[10][11].
Układ fizyczny nie oddziałujący z otoczeniem, to układ fizyczny odosobniony[11].
Układ fizyczny rozpatrywany ze względu na jego stan termodynamiczny oraz wymianę z otoczeniem energii i składników (cząstek), to układ termodynamiczny.
Wyróżnia się[11]:
- układ termodynamicznie otwarty - gdy możliwy jest przepływ energii i składników między układem a otoczeniem,
- układ termodynamicznie zamknięty - gdy możliwy jest przepływ energii, ale nie składników,
- układ termodynamicznie izolowany - gdy niemożliwy jest ani przepływ energii, ani składników.
- układ termodynamicznie zamknięty - gdy możliwy jest przepływ energii, ale nie składników,
Układ fizyczny rozpatrywany ze względu na zachodzące w nim reakcje chemiczne to układ chemiczny.
Układ jako system
Układ rozpatrywany ze względu na budowę wewnętrzną (jako całość składająca się z powiązanych, sprzężonych ze sobą, oddziałujących wzajemnie na siebie elementów[12][3]), określa się jako system[13]. Jest to zbiór elementów (zwany składem systemu) wraz ze zbiorem relacji między nimi (zwanym strukturą systemu)[14].
Termin "układ" ("system") może też oznaczać sposób rozmieszczenia (uporządkowania) elementów według określonych zasad[12].
Układ fizyczny jako system
Układ fizyczny, rozpatrywany jako system, określa się jako zespół obiektów fizycznych, oddziałujących na siebie wzajemnie tzn. mogących przekazywać sobie nawzajem energię[15].
Cechy układów
Rodzaje układów w automatycznych układach regulacji
Zmienność i stabilność układu
- układ dynamiczny zawiera elementy i przepływy zmienne w czasie;
- układ dynamiczno-statyczny zawiera elementy lub przepływy zmienne w czasie;
- układ statyczny nie zawiera elementów i przepływów zmiennych w czasie.
- układ stabilny – wytrącony ze stanu lub położenia równowagi dynamicznej wraca do niego samorzutnie, np. układ homeostatyczny lub wahadło (zob. ujemne sprzężenie zwrotne),
- układ warunkowo stabilny – wytrącony ze stanu lub położenia równowagi dynamicznej nie wraca do poprzedniego stanu lub położenia równowagi ale osiąga inny stan lub położenie równowagi, np. automatyczna skrzynia biegów (zob. samosprzężenie),
- układ niestabilny – wytrącony ze stanu początkowego już do niego nie wraca, ale oddala się od niego coraz bardziej – np. śnieg na stoku i lawina (zob. dodatnie sprzężenie zwrotne).
Przypisy
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 473.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 291.
- ↑ a b c d e f g Mały słownik terminów i pojęć filozoficznych, 1983, s. 411.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 271.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 305.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 499.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 508.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 431.
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 488.
- ↑ a b Leksykon naukowo-techniczny, 1984, s. 1032.
- ↑ a b c d Wielka encyklopedia PWN, t. 28, 2005, s. 242.
- ↑ a b Uniwersalny słownik języka polskiego, 2003, hasło "układ".
- ↑ Mały słownik cybernetyczny, 1973, s. 430.
- ↑ Mały słownik terminów i pojęć filozoficznych, 1983, s. 380.
- ↑ Słownik fizyczny, 1992, hasło "układ fizyczny".