Ulica św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem

ulica Św. Kingi
Ilustracja
Widok ulicy od Rynku w stronę południową. Widoczna otaczająca pierwszy odcinek ulicy zabytkowa, drewniana zabudowa: po prawej stronie – wille o numerach 4 i 6
Państwo Polska
MiejscowośćKrościenko nad Dunajcem
Długość1200 m
Przebieg
Ikona ulica z lewej.svg0Rynek
Ikona ulica z prawej.svg90ul. Esperanto
Ikona ulica z prawej.svg130ul. Pienińska
Ikona ulica z prawej.svg660ul. Władysława Szafera
Ikona ulica ślepy koniec.svg1200przechodzi w drogę Kras
Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa konturowa gminy Krościenko nad Dunajcem, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Św. Kingi”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Św. Kingi”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Św. Kingi”
Ziemia49°26′13,2″N 20°25′53,0″E/49,437000 20,431400
Kaplica Przemienienia Pańskiego przy ulicy św. Kingi
Stylowy dom przy ul. Kingi 51 – Willa „Krysia”, w której mieszka i prowadzi pensjonat Krystyna Aleksander
Kapliczka świętej Kingi przy drodze Kras

Ulica świętej Kingi w Krościenku nad Dunajcem – jedna z głównych ulic Krościenka nad Dunajcem, prowadząca od Rynku na południowy wschód, równolegle do Dunajca, do Zawiesów, dalej do Krasu – równiny w zakolu Dunajca. Nazwa ulicy pochodzi od św. Kingi.

Przebieg i ważniejsze obiekty

Ulica św. Kingi odchodzi od południowo-zachodniego narożnika Rynku. Na jej samym początku po jej prawej (zachodniej) stronie stoją dwie drewniane wille o bogatej historii. Pod numerem 4 mieści się kancelaria notarialna Michała Zachwiei, natomiast pod numerem 6 – willa, w której niegdyś funkcjonowała apteka. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów tradycji pienińskiej ornamentyki snycerskiej, która według opisu na stojącej obok tablicy informacyjnej: cechuje się lekkością, silnie podkreśloną symetrią, wirtuozerią rzeźbiarską i bogactwem wielu wykorzystywanych motywów. Dom ten zbudowano w latach 90. XIX wieku i przez wiele lat służył jako siedziba jedynej krościeńskiej apteki „Pod Trzema Koronami” prowadzonej przez rodzinę Walterów. Na przełomie XIX i XX wieku część piętrową wykorzystywano jako pokoje gościnne dla tutejszych wczasowiczów i kuracjuszy[1].

Kilka kroków dalej, przy skrzyżowaniu z ulicami Pienińską i Esperanto stoi wielka stara lipa, będąca pomnikiem przyrody. Została zasadzona podobnie jak kilkadziesiąt innych (zachowało się zaledwie kilka w dalszej części ulicy) krótko po 1860 roku, kiedy władze austriackie zdecydowały o przekształceniu starej drogi do Szczawnicy w oficjalną drogę krajową o ustawowej szerokości ówczesnych 2,5 sążni, czyli około 4,5 metra.

Dalej, po lewej (nieparzystej, wschodniej) stronie ulicy stoi Kaplica Przemienienia Pańskiego, naprzeciwko której jest wejście na teren tzw. Nowego Cmentarza. Przy ul. św. Kingi 51 mieści się dom wypoczynkowy p. Krystyny Aleksander, w którym często bywają artyści polskich scen teatralnych[2].

Ten fragment ulicy to pomnik przyrody: 14 lip drobnolistnych i 1 wiąz polny stanowią aleję drzew zarejestrowaną w ewidencji pomników przyrody w Krościenku nad Dunajcem.

Po wyjściu spomiędzy zabudowań ulica zmienia charakter w leśną drogę. Po jej prawej stronie, ok. 250 m przed Zawiesami stoi kapliczka św. Kingi.

Przy ulicy św. Kingi wybudowano wiele willi pełniących funkcje pensjonatów, m.in. (w nawiasach podano numer adresowy domu przy ul. św. Kingi): Pensjonat „Watra” (7), Willa „Pieniny”(70c), Willa „Maria” (75a).

Historia

W połowie XIX wieku powyżej ujścia potoku Krośnica zbudowano na Dunajcu kładkę na palach (dziś przy niskich stanach rzeki odsłaniają się pale kładki). Do 1871 roku ta kładka oraz prom, który działał przy Zawiesach (parę kilometrów w górę Dunajca od rynku; do promu prowadziła ulica św. Kingi) stanowiły jedyne sposoby pokonania Dunajca w tej okolicy.

Wyższe stany wody często niszczyły kładkę, a prom przy dużej wodzie był niebezpieczny i czasami do Szczawnicy przez kilka dni nie można się było dostać.

W latach 1871–1872 wybudowano pierwszy drewniany most na Dunajcu – kryty, o konstrukcji kratownicowej. Wtedy ulica św. Kingi stała się elementem głównej drogi prowadzącej z Nowego Sącza i Nowego Targu do Szczawnicy.

W lipcu 1934 roku, gdy kończono budowę nowego mostu w centrum wsi, wystąpiła powódź stulecia, która 15 lipca zniosła drewniany most. Płynący drewniany kryty most i pozostałości „Białego Domku” z Cypla zniszczyły część nowego mostu[3].

Przed II wojną światową na polanie Pajówka przed Zawiesami znajdowała się karczma, a miejsce po drugiej stronie Dunajca naprzeciwko Zawiesów do tej pory nosi nazwę Zerwany Most. Niszczejące przyczółki przypominają o dawnej przeprawie przez Dunajec. W nurcie rzeki można zauważyć pozostałości filara.

Po wybudowaniu nowego żelbetowego mostu w pobliżu Rynku i kościoła Wszystkich Świętych na przedłużeniu ulicy Jagiellońskiej ulica św. Kingi straciła swoje tranzytowe znaczenie.

Szlak

Ulicą św. Kingi prowadzi zielony szlak turystyczny szlak turystyczny zielony z Krościenka na przełęcz Sosnów, gdzie łączy się z Sokolą Percią. Jest to najkrótsza trasa z Krościenka na Sokolicę.

Przypisy

  1. Tablica informacyjna stojąca obok willi przy ul. św. Kingi 6.
  2. Koper 2008 ↓, s. 88.
  3. Żelbetowy most w Krościenku. [dostęp 2013-08-04].

Bibliografia

  • Krzysztof Koper: Mały przewodnik historyczny po krościenku nad Dunajcem. 660 lat lokacji miasta (1348–2008). Nowy Targ: Wydawnictwo „MK” s.c., 2008. ISBN 978-83-60306-31-4.
  • Krzysztof Koper: Z dziejów Krościenka nad Dunajcem. Nowy Targ: Zakład Poligraficzny „MK” s.c., 2006. ISBN 83-60306-10-9.

Media użyte na tej stronie

Lesser Poland Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 50.59 N
  • S: 49.07 N
  • W: 18.92 E
  • E: 21.55 E
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
IPOL Kroscienko nad Dunajcem 51 Kingi Street.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY 3.0
Willa Krysia – pensjonat prowadzony przez p. Krystynę Aleksander, przy ul. św. Kingi 51 w krościenku nad Dunajcem
POL Chapel of Saint Kinga of Poland in Krościenko nad Dunajcem - northern view.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kapliczka Św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem - widok od północy
UlicaŚwKingi-WidokNaPołudnie-POL, Krościenko nad Dunajcem.jpg
Autor: Mach240390, Licencja: CC BY 4.0
Ulica św. Kingi w Krościenku nad Dunajcem. Widok od Rynku na południe. 2016
Ikona ulica ślepy koniec.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - ślepy koniec
POL Chapel of Transfiguration of Jesus in Krościenko nad Dunajcem northern view.JPG
Autor: Happa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kaplica Przemienienia Pańskiego przy ul. Św. Kingi w Krościenku - widok od północy