Ulica Adama Próchnika w Łodzi

ulica dr. Adama Próchnika
Centrum, Stare Polesie
Ilustracja
Kamienica na rogu ulic Próchnika i Piotrkowskiej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica dr. Adama Próchnika”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica dr. Adama Próchnika”
Ziemia51°46′27,3″N 19°26′58,6″E/51,774260 19,449600

Ulica Adama Próchnika – ulica w centrum Łodzi, przebiegająca przez dawne dzielnice Śródmieście oraz Polesie, w tym głównie przez obszar tzw. Starego Polesia.

Budynek hotelu i restauracji Manteufel znajdujący się przy ulicy Zachodniej róg Próchnika (fot. Bronisław Wilkoszewski, 1896)

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ul. Piotrkowską, krzyżując się z ul. Zachodnią, ul. Wólczańską, ul. Gdańską i ul. Stefana Żeromskiego, a kończąc się na wysokości ul. Lipowej. Nazwę nadano na cześć dr. Adama Próchnika. Ulica jest w pełni zabudowana starymi kamienicami z końca XIX w. Na ulicy tej mieszkał m.in. Emil Fieldorf „Nil” (tablica pamiątkowa).

Media użyte na tej stronie

Łódź Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 52.45 N
  • S: 50.78 N
  • W: 17.95 E
  • E: 20.75 E
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Bronisław Wilkoszewski – Hotel Manteufel i Restauracja.jpg

Fotografia przedstawia budynek hotelu i restauracji Manteufel znajdujący się przy ulicy Zachodniej 45 (obecnie jest to numer 81/83). Budynek został zbudowany w 1879 roku według projektu Hilarego Majewskiego przez Adolfa Manteuffela, który pochodził ze spolonizowanego rodu grafów niemieckich. Dla urozmaicenia pobytu gości w hotelu dostępne były fontanna, ogród letni oraz scena teatralna. W 1885 roku hotel został sprzedany Józefowi i Romanowi Petrykowskim, którzy pozostali jego właścicielami aż do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu budynek przejęła Akademia Medyczna. W latach 1954-1989 działał w nim Studencki Teatr Satyry "Cytryna", następnie w latach 1997-2009 w dawnej kawiarni hotelowej funkcjonowało kino "Cytryna". W 2012 roku w budynku uruchomiono klub muzyczny Scenografia.

Fotografia pochodzi z wydanego w 1896 roku albumu Bronisława Wilkoszewskiego „Widoki m. Łodzi”. Saryusz Bronisław Paweł Wilkoszewski (1847-1901), zwany "łódzkim Canaletto" był mistrzem fotografii ilustracyjnej. Udokumentował zabudowę Łodzi z końca XIX wieku przede wszystkim wille, fabryki, budynki użyteczności publicznej, obiekty sakralne, ulicę Piotrkowską. Jego zakład fotograficzny znajdował się w willi "Trianon" w Pasażu Meyera 5 (obecnie ulica Moniuszki).
Kamienica Scheiblerów.jpg
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kamienica Scheiblerów