Ulica Długa we Wrocławiu

ulica Długa
Szczepin
Ilustracja
Stacja energetyczna przy pn.-zach. odcinku ul. Długiej
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

2 km

Przebieg
Ikona ulica most.svgMost Dmowskiego
Ikona ulica z lewej.svgul. Rybacka
Ikona ulica z lewej.svgświatłaul. Inowrocławska
Ikona ulica z prawej.svgświatłaul. Michalczyka
Ikona ulica z lewej.svgul. Młodych Techników
Ikona ulica z lewej.svgświatłaul. Poznańska
Ikona ulica skrzyżowanie.svgul. Gnieźnieńska
Ikona ulica z prawej.svgul. Starogroblowa
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Długa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Długa”
Ziemia51°07′14,1″N 17°00′48,4″E/51,120583 17,013444

Ulica Długa (do 1945 Lange Gasse, północny odcinek do II poł. XIX wieku nosił nazwę Weg von Pöpelwitz, tj. „Droga z Popowic”) we Wrocławiu – niegdyś (do lat 70. XX wieku) peryferyjna ulica na Szczepinie prowadząca od ul. Rybackiej na północny zachód, w stronę dawnych wojskowych terenów ćwiczebnych (wykorzystywanych do tego celu już od czasów co najmniej pruskich w XVIII wieku).

Dawny spichlerz (obecnie hurtownia spożywcza) przy ul. Długiej 14-16, widok z odcinka ulicy obecnie przypisanego do Rybackiej
Stacja paliw przy dawnym hipermarkecie Tesco przy ul. Długiej

Historia

Ulica wzmiankowana była już (jej południowo-wschodni odcinek) w 1556 roku jako ulica wsi Szczepin i do połowy XVIII wieku ciągnęła się do okolic obecnego skrzyżowania z ul. Młodych Techników, tj. na odcinku ponad trzystu metrów[a]. We wsi Szczepin znajdowała się również druga droga biegnąca w podobnym kierunku co ul. Długa; nosiła ona nazwę Kurze Gasse (Krótka), dziś jest to ul. Zachodnia. W latach 70. XIX w. ulica Długa została przedłużona o dalsze pół kilometra, do nasypu kilometrowego Kolei Prawoodrzańskiej, w celu poprawienia dojazdu do nowo powstałych koszar 51. Pułku Piechoty[b], tzw. Westendkaserne[c], i terenu poligonu, a także do wzniesionych w tym samym okresie za linią kolejową obiektów strzelnicy wojskowej. Wkrótce nazwą Lange Gasse objęto także leżący za nasypem odcinek „Drogi z Popowic”. Na początku XX wieku za strzelnicą, na końcu ulicy Długiej, zlokalizowano magazyn wyrobów naftowych[d].

Oprócz terenów ćwiczeń, strzelnic wojskowych oraz obiektów magazynowych (m.in. związanych z pobliskim nabrzeżem przeładunkowym na Odrze), przy ul. Długiej znajdowały się m.in. baraki dla bezdomnych (w latach 20.); po wojnie niektóre z obiektów na terenie dawnej strzelnicy zaadaptowano m.in. na potrzeby studium wojskowego Politechniki Wrocławskiej, dobudowując tam przy tym dodatkowe baraki; część z nich Politechnika wykorzystuje nadal, ale do innych celów.

Zniszczenia wojenne z 1945 roku spowodowały zniknięcie znacznej części zabudowy ulicy, zachowały się jednak m.in. XIX-wieczny spichlerz (na fotografii obok, posesja nr 14/16 przy początkowym odcinku ulicy Długiej włączonym obecnie do ul. Rybackiej) i budynek administracji wojskowej (posesja nr 67). Tereny dawnego poligonu przy ul. Długiej przeznaczono po wojnie częściowo pod ogródki działkowe, a część zajmuje stacja elektroenergetyczna. Na terenie wybudowanego w latach 80. XIX wieku browaru Kipkego[e] po wojnie znajdowały się zakłady urządzeń komunalnych oraz różne przedsiębiorstwa w tym między innymi Przedsiębiorstwo Zmechanizowanych Robót Budownictwa Przemysłowego „Zachód”[f]. Zabudowa wzdłuż ulicy Długiej miała przez dziesięciolecia mieszany charakter, przemysłowo-podmiejski; w latach 60. XX w. po południowej jej stronie rozpoczęto budowę pierwszych bloków mieszkalnych, później powstawały tu także placówki handlowe i usługowe. Po przeciwnej stronie ulicy przewagę mają obiekty przemysłowe i handlowe.

Po wybudowaniu i oddaniu w 1992 do eksploatacji Mostu Dmowskiego ulica Długa stała się ważną arterią[g] łączącą północno-wschodnie okolice miasta (Psie Pole) poprzez centrum (rejon Kępy Mieszczańskiej, a także pośrednio pl. Jana Pawła II) z dzielnicami północno-zachodnimi, m.in. z Popowicami. Znaczna część ulicy biegnie pomiędzy ogródkami działkowymi, a ostatni północno-zachodni fragment (licżacy ok. 0,2 km) z 1,2-kilometrowej ulicy Długiej podczas przebudowy w latach 90. XX w. został odcięty od głównej linii ulicy (dojazd doń jest okrężny, od ul. Starogroblowej), która w tym rejonie przechodzi prowadzącą na zachód Starogroblową.

25 maja 2019 r. ruszył pierwszy etap budowy tramwaju na Popowice[1], w ramach którego ulica Długa na całej swojej długości zyska torowisko oraz stację kolejową Wrocław Szczepin. Powstanie ona w ramach przebudowy wiaduktu obok Zakładu Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM). Planowany koniec inwestycji to 2022 rok.[2]

Handel

Przy ulicy Długiej powstał w 1995 roku jeden z pierwszych hipermarketów w mieście, był to należący do niemieckiej sieci Hit[h]. Po siedmiu latach cała działająca w Polsce sieć została przejęta przez brytyjskie Tesco, tworząc w ten sposób w 2002 r. swój drugi wrocławski sklep[3]. W wyniku problemów finansowych spółki, Tesco zdecydowało się stopniowo wychodzić z polskiego rynku. Sklep przy Długiej oraz działająca przy nim stacja paliw, zakończyły swoją działalność 11 kwietnia 2020 r., natomiast market został kupiony przez niemiecką sieć sklepów Kaufland[4], który rozpoczął swoją działalność 14 maja tego samego roku[5].

W bezpośrednim sąsiedztwie hipermarketu działa niemiecki market budowlany Obi[6].

Uwagi

  1. Do czasu wybudowania Mostu Dmowskiego, tj. do ostatniej dekady XX wieku, ulica Długa zaczynała się kilkadziesiąt metrów dalej na południe, przy dawnej przeprawie na Kępę Mieszczańską; obecnie fragment ten należy do ulicy Rybackiej.
  2. Ulicę Długą nazywano też Einundfünfzieger Straße, tj. „ulica Pięćdziesiątego Pierwszego”.
  3. Koszary te nie przetrwały oblężenia w 1945 roku, a znajdujące się nieopodal (przy ul. Poznańskiej) zachowane do dziś obiekty wojskowe są wybudowanymi na początku XX wieku (widocznymi po raz pierwszy na planie z 1909 r.) warsztatami wojskowymi (Militair-Werkstätte).
  4. Petroleum-Lager widoczny na planie miasta z 1909 r.
  5. Od nazwiska właściciela browaru w użyciu była też nazwa Kipke Weg.
  6. Część ich terenu przeznaczono w 1995 pod budowę hipermarketu „HiT” (później wykupionego przez sieć „Tesco”), a resztę budynków zburzono w 2005 i przekazano sieci „OBI”.
  7. Wymagało to generalnej przebudowy (poszerzenia, częściowo do dwóch osobnych pasów ruchu) samej ulicy Długiej, a także obu jej końców: zarówno wjazdu z Mostu Dmowskiego ulicy Dmowskiego (wówczas początkowy odcinek dawnej ul. Długiej przypisany został do ul. Rybackiej), jak będącego północno-zachodnim przedłużeniem ulicy Długiej, ul. Starogroblowej. W ten sposób ulica Długa włączona została w tzw. „Trasę Mieszczańską”.
  8. Dziennikarz Jacek Kulesza napisał, że „HiT”, wybudowany w 1995, był pierwszym tego rodzaju supermarketem w mieście[3], tymczasem w rzeczywistości dwa lata wcześniej wybudowano i uruchomiono „Marino”[7] przy ul. Paprotnej 7.

Przypisy

  1. Rusza budowa tramwaju na Popowice. Od soboty pierwsze utrudnienia w ruchu, www.tuwroclaw.com [dostęp 2020-04-26] (pol.).
  2. Tramwaj na Popowice pojedzie w 2022 roku? Są oferty na kolejne etapy, Wroclife.pl, 9 kwietnia 2020 [dostęp 2020-04-26] (pol.).
  3. a b Jacek Kulesza, Zamykają Tesco w Magnolii i przy Długiej. Zastąpią je sklepy znanych sieci, wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 2020-04-26].
  4. Kinga Czernichowska, Wrocław. Promocje i wyprzedaże w Tesco na ul. Długiej. Za chwilę zamknięcie sklepu. Zobacz!, Wrocław Nasze Miasto, 23 lutego 2020 [dostęp 2020-04-26] (pol.).
  5. Nowy Kaufland w miejscu Tesco przy Długiej. Dziś otwarto nowy sklep, Gazeta Wrocławska, 14 maja 2020 [dostęp 2020-05-26] (pol.).
  6. OBI - Wrocław Długa, OBI.pl [dostęp 2020-04-26] (pol.).
  7. DARO: Marino: reaktywacja. naszemiasto.pl. [dostęp 2020-04-27].

Bibliografia

  • Encyklopedia Wrocławia, ISBN 83-7023-749-5, s. 137–138, Wrocław 2000 r.
  • Plan Wrocławia Oscara Brunna, J.U. Kern’s Verlag (Max Müller), 1891 r.
  • Plan Wrocławia, Brockhaus’ Konversations-Lexikon, 14. Aufl., maj 1904 r.
  • Plan Wrocławia, Grass, Barth & Comp. (W. Friedrich), załącznik do księgi adresowej, 1909 r.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Ikona ulica most.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z mostem
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
StacjaTESCOulDluga.jpg

ul. Długa

stacja benzynowa przy Tesco
Ul.Dluga14-16-hurtownia.spozywcza.JPG
budynek przy ul. Długiej 14-16 we Wrocławiu, obecnie hurtownia spożywcza, dawniej (ok. 1830 r.) spichlerz
Trafostacja-ulDluga.jpg

ul. Długa

stacja transformatorowa na miejscu dawnych terenów ćwiczeń wojskowych
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej