Ulica Gwiaździsta we Wrocławiu

ulica Gwiaździsta
Powstańców Śląskich
Ilustracja
Rondo Václava Havla a za nim perspektywa ul. Gwiaździstej[a]. W lewo od ronda odchodzi ul. Krucza, w prawo – ul. Wielka.
Państwo Polska
Województwo dolnośląskie
MiejscowośćWrocław
Długość690 m
Przebieg
Ikona ulica początek T.svg0ul. Swobodna
Ikona ulica z lewej.svg100 mdojazd do Novotelu
Ikona ulica z prawej.svg190 mdojazd do bloku przy ul. Zielińskiego 22-36
(dawna ul. Mała)
Ikona ulica z prawej.svg345 mdojazd do bloku przy ul. Zielińskiego 40-54
Ikona ulica z prawej.svg495 mdojazd do bloku przy ul. Zielińskiego 58-72
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła600 mul. Szczęśliwa
Ikona ulica.svgświatła685 mprzejście dla pieszych
Ikona ulica rondo.svg810 mRondo Václava Havla
(ul. Wielka i ul. Krucza)
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Gwiaździsta”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Gwiaździsta”
Ziemia51°05′54,6″N 17°01′23,5″E/51,098500 17,023200

Ulica Gwiaździsta – ulica na terenie osiedla Południe we Wrocławiu łącząca obecnie rondo Havla (u zbiegu z ul. Wielką i ul. Kruczą) na południowym zachodzie z ul. Swobodną na północnym wschodzie. Leży pomiędzy równoległymi do niej ul. Powstańców Śląskich a ul. Zielińskiego i liczy obecnie ok. 810 m długości. Do roku 1945 nosiła nazwę Kronprinzenstraße[b].

Projekt ulicy powstał w roku 1873, a jako pierwszy zrealizowany został odcinek pomiędzy ówczesnymi Viktoriastraße i Augustastraße (po wojnie noszących nazwy Lwowska i Szczęśliwa). Do ok. 1883 powstały dalsze odcinki (do Friedrich Schiller Straße – późniejszej ul. Małej – na północny wschód oraz na południowy zachód do Hohenzollernstraße – późniejszej ul. Zaporoskiej). Jako ostatni powstał kilkudziesięciometrowy, ślepy odcinek na północny wschód (nie dochodzący jednak wówczas do Sadowastraße, czyli późniejszej ul. Swobodnej). W latach 1884–1887 ułożono na tej ulicy brukowaną nawierzchnię.

Jedyny budynek przy ul. Gwiaździstej ocalały po II wojnie światowej: Gwiaździsta 65-67[c]; maj 2014

Z ważniejszych obiektów, położonych przy tej ulicy przed II wojną światową, wymienić można Provinzial-Hebammen-Lehr-Anstalt, czyli Szkołę Akuszerek (spory kompleks na posesji pod numerem 23)[d] oraz wybudowany w 1886 jeden z kilku[e] budynków Landesversicherungsanstalt Schlesien (zakładu ubezpieczeniowego pruskiej prowincji śląskiej) – pod numerem 65-67[c].

Oprócz nich wiadomo między innymi, że na posesji nr 42 znajdował się zakład mistrza piekarskiego Hermanna Tosta[1], na posesji nr 48 (na rogu z Viktoriastraße, tj. ze Lwowską) znajdowała się restauracja Hermanna Girlicha[2], na posesji nr 74 (na rogu z Goethe Straße, tj. z późniejszą Wielką) znajdowała się restauracja Paula Schuberta[3], zaś na posesji 84 (na rogu z Lothringenstraße, tj. z późniejszą ul. Ostrą, już nieistniejącą) gospoda „Barisch”[4].

Gwiaździsta w kierunku pd.-zach., w tle budowa Sky Tower, po prawej blok przy ul. Zielińskiego 58-72; listopad 2010
Gwiaździsta w kierunku pn.-wsch., po prawej budowa (z siatkami na rusztowaniach) II etapu Nowego Centrum Południowego (ul. Gwiaździsta 14-16); kwiecień 2019

Oblężenie Festung Breslau w 1945 doprowadziło do zrujnowania praktycznie całej zabudowy tej ulicy[c] i po usunięciu gruzów przez ponad dwadzieścia lat pozostawała ona częścią ponadstuhektarowego obszaru pustej przestrzeni w mieście. Dopiero w roku 1969 wybudowano i oddano do użytku pierwsze budynki mieszkalne przy południowo-wschodniej (nieparzystej) stronie ul. Gwiaździstej[f]; w kolejnych latach również obiekty usługowe i handlowe, przy czym aż do końca XX wieku niemal wszystkie po tej samej, nieparzystej stronie[g]; jedynymi obiektami po stronie parzystej (stałymi[h]) był zbudowany w latach 1978–1980 Hotel Wrocław[i] i kilkanaście lat później (w 1997) – parking wielopoziomowy przy tym hotelu. Dokonano też pewnych korekt przebiegu ulicy: jej końcowy odcinek, pierwotnie dochodzący do ul. Zaporoskiej, w latach 1966–1967 został zabudowany od nowymi budynkami mieszkalnymi[j], przez co ulica Gwiaździsta została skrócona i kończyła się skrzyżowaniem z ulicą Kruczą. Natomiast po przeciwnej stronie, na początku ulicy (który był cały czas „ślepy”), pod koniec lat 70. przedłużono ją o kolejnych kilkadziesiąt metrów doprowadzając jezdnię do ulicy Swobodnej.

Dopiero w wieku XXI rozpoczęto zabudowę parzystej strony ulicy Gwiaździstej: przy końcowym odcinku ulicy, w kwartale Gwiaździstej, Wielkiej, Powstańców Śl. i Szczęśliwej w miejscu, gdzie znajdował się wieżowiec Poltegor Centre wraz z otaczającymi go tymczasowymi barakami i placem parkingowym zbudowano w latach 2008–2012 kompleks Sky Tower. Wraz z budową tego kompleksu dokonano wymiany nawierzchni ulicy w jego sąsiedztwie, a skrzyżowanie z ul. Wielką i Kruczą przebudowano tak, że utworzono na nim rondo, którego patronem został Václav Havel. Z kolei przy odcinku początkowym ulicy (Gwiaździsta 6-12) w roku 2015 ukończono etap I zabudowy tzw. „Nowego Centrum Południowego”, a kolejny etap (dwa budynki przy Gwiaździstej 14-16) ukończony ma być w 2019 r. Rozpoczęto też roboty na działce sąsiedniej przy Gwiaździstej (tymczasowo oznaczonej w Systemie Informacji Przestrzennej Wrocławia numerami 36-60).

Uwagi

  1. Pozycja fotografującego na krótkim kikucie zlikwidowanego w latach 70. XX w. odcinka ul. Gwiaździstej, obecnie pełniącego już tylko rolę dojazdu do parkingu osiedlowego.
  2. W języku niemieckim Kronprinz, czyli książę koronny, to tytuł monarszego następcy tronu.
  3. a b c Budynek przy Gwiaździstej 65-67 jest jedynym przy tej ulicy, który nadawał się do odbudowy po zniszczeniach z 1945 roku i istnieje do dzisiaj; mieści się w nim obecnie dyrekcja Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Wojnę przetrwały również pozostałe budynki kompleksu dawnego zakładu ubezpieczeniowego; po roku 1945 odbudowano je i przekazano pierwotnie na potrzeby ZUS, ale w 1954 r. podjęto decyzję o zorganizowaniu w nich kompleksu Wojewódzkiego Ośrodka Onkologicznego, który – po niezbędnych adaptacjach – rozpoczął swoją działalność 1 lipca 1956. Późniejsze przekształcenia i rozbudowa Ośrodka doprowadziły do powstania w nim Dolnośląskiego Centrum Onkologii.
  4. Na tyłach tego kompleksu, od strony ulicy równoległej do Kronprinzenstraße (Gwiaździstej), tj. od Höfchenstraße (Zielińskiego), pod numerem 68, znajdowała się willa dyrektora tej Szkoły.
  5. Pozostałe budynki należące do całego kompleksu, miały swoje wejścia od dzisiejszych ul. Kruczej, ul. Zielińskiego i pl. Hirszfelda.
  6. Są to trzy jedenastokondygnacyjne budynki z wielkiej płyty, ustawione ukosem do ul. Gwiaździstej i do ul. Zielińskiego, noszące adresy ul. Zielińskiego numery: 22-36, 40-54 i 58-72.
  7. Strona nieparzysta ulicy Gwiaździstej znajduje się po strony ul. Zielińskiego.
  8. Naprzeciwko ośrodka onkologicznego ustawione zostały w latach 60. XX wieku lekkie baraki, które choć miały być obiektami tymczasowymi, to przetrwały aż około pół wieku (służyły potrzebom administracji szpitala); zlikwidowano je dopiero w roku 2006.
  9. Budynek hotelu nosi adres ul. Powstańców Śląskich 5/7.
  10. W związku z tą zabudową znikła też ulica Ostra, dawna Lothringenstraße.

Przypisy

  1. Breslau, Hermann Tost, Bäckermeister, 1912 (pol.). [dostęp 2019-04-14].
  2. Restauracja Girlicha (pol.). [dostęp 2019-04-14].
  3. Kamienica narożna ul.Wielka 9 i ul.Gwiaździsta 74. Restauration Paul Schubert. (pol.). [dostęp 2019-04-15].
  4. Gospoda Barisch (pol.). [dostęp 2019-04-15].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Ikona ulica początek T.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - początek skrzyżowanie T
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy
Ikona ulica rondo.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ronda
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Gwiaździsta20190414 182817.jpg
Autor: Julo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok ul. Gwiaździstej od połowy jej długości w kierunku północno-wschodnim. Po prawej widoczna budowa II etapu Nowego Centrum Południowego (zasłonięta siatką z reklamą Awbud), nieco dalej ukończony etap I.
Wroclaw@2014-BudynekH-Gwiazdzista65-67.jpg
Autor: Columba livia, Licencja: CC BY-SA 3.0
Na pierwszym planie jedyny budynek przy ul. Gwiaździstej ocalały po II wojnie światowej: Gwiaździsta 65-67, dziś bud.H Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Po lewej ul. Szczęśliwa, po prawej ul. Wielka i Rondo Havla, pomiędzy nimi końcowy odcinek Gwiaździstej.

Za ulicą, naprzeciw bud. H, widoczny fragment kompleksu Sky Tower
RondoHavla2019Wroclaw.jpg
Autor: Julo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Rondo Havla we Wrocławiu, zbieg Gwiaździstej, Kruczej i Wielkiej (Gwiaździsta - na wprost, Wielka - w prawo, Krucza - w lewo).
Pozycja fotografującego na krótkim kikucie zlikwidowanego odcinka Gwiaździstej, obecnie pełniącego rolę dojazdu do parkingu osiedlowego.
Wrocław - fotopolska.eu (147293).jpg
(c) Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Ulica Gwiaździsta, w tle budowa Sky Tower – największego budynku mieszkalnego (z częścią biurową) we Wrocławiu (i w Polsce?).