Ulica Józefa Piłsudskiego we Wrocławiu

ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego
Przedmieście Świdnickie
Ilustracja
końcowy północno-zachodni odcinek ulicy (widok z pl. Legionów do pl. Orląt Lwowskich) wytyczony w latach 60. XX wieku i zabudowany typowymi blokami tzw. „ery gomułkowskiej”
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

1,7 km

Przebieg
Ikona ulica plac.svgświatła0mpl. Orląt Lwowskich
Ikona ulica z prawej.svg280mul. Pawłowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła370mul. Grabiszyńska / ul. Sądowa
Ikona ulica plac.svg400mplac Legionów
Ikona ulica z prawej.svg510mul. Lelewela
Ikona ulica z prawej.svgświatła730mul. Zielińskiego
Ikona ulica skrzyżowanie.svg840mul. G. Zapolskiej / ul. M. Bałuckiego
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła1000mul. Świdnicka
Ikona ulica z prawej.svg1160mul. Komandorska
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła1350mul. Stawowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła1490mul. Kołłątaja / ul. Peronowa
Ikona ulica z lewej.svg1560mul. Gwarna
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła1700mul. Dworcowa
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego”
51,101475°N 17,028963°E/51,101475 17,028963

Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego – jedna z głównych ulic współczesnego Wrocławia (długości około 1,7 km), przebiegająca z początku (we wschodniej części) niemal równoleżnikowo na południe od historycznego centrum miasta (ok. 900 metrów od Rynku), w zachodnim odcinku skręcająca na północ. Łączy dworce kolejowe: Wrocław Główny (na wschodnim krańcu) i Wrocław Świebodzki (na zachodzie). Przedłużeniem Piłsudskiego na wschód, poza Dworzec Główny i ul. Dworcową, jest ul. Małachowskiego; na krańcu północno-zachodnim, za Dworcem Świebodzkim i Orląt ulica łączy się z ulicą Podwale. Z Rynkiem łączy ją ul. Świdnicka.

Opis

Rejon dzisiejszej ulicy Piłsudskiego znajdował się poza linią zburzonych w latach 1807–1810 fortyfikacji miejskich, na obszarze Przedmieścia Świdnickiego (Schweidnitzer Vorstadt). Droga biegnąca na przedpolu fortyfikacji, pokrywająca się częściowo z dzisiejszą ulicą, znana była z nazwy już w XIV wieku jako Schweidnitzer Anger, tj. Świdnickie Błonia albo Świdnickie Pastwiska. Północna strona środkowego odcinka dzisiejszej ul. Piłsudskiego włączona została pod jurysdykcję miasta jeszcze pod koniec XVIII wieku; pozostałe obszary formalnie przyłączono w 1808. Jeszcze przed uruchomieniem we Wrocławiu pierwszej linii kolejowej i Dworca Górnośląskiego (1842) wschodni odcinek obecnej ul. Piłsudskiego nazywał się Angerstraße (ulica Pastwiskowa)[a], przechodząc dalej na zachód w Gartenstraße (Ogrodową)[b], która przecinała Świdnicką[c]; po dalszych około 400 metrach ulica kończyła się na skrzyżowaniu z dzisiejszą ul. Grabiszyńską (prowadzącą do wsi GräbchenGrabiszyn) przy dzisiejszym placu Legionów (dawniej – Sonnenplatz, Plac Słoneczny[d]). Plac ten połączony był z Dworcem Świebodzkim ul. Słoneczną (Sonnestraße)[e]. Południowe rogatki miejskie jeszcze w 1847 znajdowały się w większości do 100 metrów na południe od ul. Piłsudskiego, w przybliżeniu na linii dzisiejszego nasypu kolejowego: oprócz Rogatki Strzelińskiej przy Dworcu Górnośląskim były to Bohrauer Barriere na przecięciu z dzisiejszą ul. Borowską prowadzącą do wsi Borów (niem. Markt Bohrau) i Schweidnitzer Barriere przy Świdnickiej; Rogatka Kącka (przy drodze do Kątów Wrocławskich, niem. Canth), Canther Barriere, przy skrzyżowaniu Grabiszyńskiej i Jęczmiennej znajdowała się od Piłsudskiego nieco dalej, około 500 metrów.

Ulica Ogrodowa do początku XIX wieku zamieszkana była m.in. przez ogrodników, którzy swoje działki mieli po południowej stronie drogi. W ciągu XIX wieku znaczenie peryferyjnej dotąd ulicy rosło, w znacznej mierze dzięki lokalizacji Dworca Górnośląskiego (od niego wziął nazwę jej wschodni odcinek, który pod koniec XIX wieku nosił nazwę Am Oberschlesischen Bahnhof – Przy Dworcu Górnośląskim) i później Dworca Głównego (funkcjonowała także przejściowo nazwa ulicy Am Hauptbahnhof – Przy Dworcu Głównym); budowano tu kamienice, rezydencje, hotele i restauracje, a także budynki użyteczności publicznej (m.in. wybudowany w 1895 przy Gartenstraße 31/32 budynek Krajowego Sejmu Śląskiego – Landeshaus der Provinz Schlesien, dziś gmach Naczelnej Organizacji Technicznej przy Piłsudskiego 74). Pomimo to, prawie aż do połowy XX wieku niemal przy samej ulicy, na wprost Dworca Głównego (pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Gwarną a pl. Konstytucji) znajdował się cmentarz[f] gminy żydowskiej[g]. Z powstałych tu na przełomie XIX i XX wieku hoteli zachowało się do dzisiejszych czasów kilka: hotel Kronprinz nosi dziś nazwę „Piast”, hotel Du Nord to dzisiejszy „Grand”, hotel Hohenzollernhof to „Europejski”, a hotel Vier Jahreszeiten nosi nazwę „Polonia”. Nie zachowały się natomiast budynki Dyrekcji Kolei[h] i Archiwum Państwowego, wybudowane w latach 1872–1873.

Po 1945

Oblężenie Wrocławia w 1945 zrujnowało znaczną część zabudowy ulicy, m.in. w okolicach skrzyżowania ze Świdnicką, a także przy skrzyżowaniu z Zielińskiego i przy placu Legionów. Krótko po II wojnie światowej ul. Ogrodową przemianowano na Świerczewskiego[i]. Na początku lat 60. XX wieku zrujnowany w wyniku oblężenia Wrocławia obszar pomiędzy dawnym placem Słonecznym a Dworcem Świebodzkim został zabudowany nowymi budynkami mieszkalnymi; przy tej okazji w 1961 wytyczono nową ulicę, która dziś stanowi ostatni dwustumetrowy odcinek obecnej ul. Piłsudskiego[j].

Przez kilkadziesiąt lat istnienia PRL ulica ta (pod nazwą generała Świerczewskiego) była miejscem corocznych pochodów 1-majowych. Trasa tych pochodów wiodła od skrzyżowania ze Świdnicką w stronę pl. PKWN (dzisiejszy pl. Legionów), gdzie tradycyjnie ustawiona była trybuna honorowa dla partyjnych oficjeli. Obecną nazwę ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymała po przemianach ustrojowych w Polsce, w 1992.

Podczas powodzi tysiąclecia w lipcu 1997 ul. Piłsudskiego znajdowała się na całej jej długości od kilkudziesięciu centymetrów do około jednego metra pod wodą.

Obecnie na całej długości ul. Piłsudskiego przebiegają dwukierunkowo tory tramwajowe (na odcinku od pl. Legionów do Dworca Świebodzkiego w wydzielonym torowisku, na pozostałym odcinku torowisko biegnie środkiem jezdni). Sygnalizacja świetlna zainstalowana jest na siedmiu skrzyżowaniach tej ulicy.

Galeria

1945-1989

Współczesne

Zobacz też

  • Dobry wieczór we Wrocławiu
  • Kościuszkowska Dzielnica Mieszkaniowa

Uwagi

  1. Na wschodnim końcu Angerstraße w latach 40. XIX wieku znajdowały się miejskie rogatkiStrehlener Barriere (Rogatka Strzelińska).
  2. W XVIII w. odcinek od Grabiszyńskiej do Stawowej nazywano Große Anger – Wielkie Błonia, od Stawowej do Dworcowej Neue Anger (Nowe Błonia) albo Judenanger (Błonia Żydowskie); nazwy Gartenstraße zaczęto używać w 1823.
  3. Ulica Świdnicka od średniowiecza łączyła historyczne centrum Wrocławia ze szlakiem prowadzącym na południe, w kierunku Świdnicy.
  4. Polskie nazwy: ul. Ogrodowa i pl. Słoneczny były w użyciu także krótko po II wojnie światowej.
  5. Aż do połowy XX wieku ulica ta (od końca lat 40. XX wieku pod zmienioną nazwą ul. Pawłowa, na cześć rosyjskiego fizjologa Iwana Pawłowa) stanowiła łącznik Dworca Świebodzkiego z pl. Słonecznym (przemianowanym jeszcze przed 1948 – na cześć Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego – na plac PKWN).
  6. Na miejscu cmentarza dziś znajdują się korty tenisowe.
  7. Zezwolenie na budowę cmentarza w tym miejscu wydał w 1760 lub 1761 (podczas wojny siedmioletniej) Fryderyk II Wielki żydowskiemu bractwu szpitalnemu, a pierwszy pochówek na tym cmentarzu miał miejsce 18.04.1761[1]; jeszcze w 1345 Jan Luksemburski zakazał grzebania Żydów w mieście; okolica ul. Gwarnej formalnie włączona została do Wrocławia w 1808.
  8. Obecna dyrekcja dolnośląska Polskich Kolei Państwowych znajduje się po przeciwnej stronie Dworca Głównego, przy ul. Dyrekcyjnej.
  9. Na cześć generała Karola Świerczewskiego.
  10. Ulica Pawłowa formalnie istnieje nadal, obecnie jej pozostałość pełni rolę wewnątrzosiedlowej uliczki dojazdowej.

Przypisy

Bibliografia

  • Plany Wrocławia z lat: 1847, 1865, 1866, 1873, 1891, 1910, 1911, 1912, 1936, 1946, 1948, 1957
  • Encyklopedia Wrocławia, Wrocław 2000
  • Marek Burak, Halina Okólska, Cmentarze dawnego Wrocławia, Wrocław: Muzeum Architektury we Wrocławiu: Wydawnictwo Via Nova, 2007, s. 289–293, ISBN 978-83-89262-38-7, ISBN 978-83-60544-21-1, OCLC 832459570.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Osiedle PKWN.jpg
Zabudowa okolic pl. PKWN (pl. Legionów) we Wrocławiu – bloki przy ul. Pawłowa, ul. Tęczowej – między blokami widoczny fragment Dworca Świebodzkiego.
Ulica Pilsudskiego.jpg
Zabudowa zachodniego odcinka ul. Świerczewskiego (Piłsudskiego) we Wrocławiu.
Ulica Piłsudskiego we Wrocławiu.JPG
Autor: Flavien77, Licencja: CC BY-SA 4.0
widok w kierunku wschodnim
Wroclaw Wyscig Pokoju.jpg
Dekoracja pl. PKWN (Legionów) we Wrocławiu z okazji Wyścigu Pokoju.
Ul.Pilsudskiego-doPl.Orlat.jpg
ulica Piłsudskiego we Wrocławiu, odcinek północno-zachodni, widok na północ z placu Legionów do placu Orląt Lwowskich; w głębi (na prawo od niebiesko przeszklonego wieżowca Europejskiego Funduszu Leasingowego) widoczna perspektywa odcinka ulicy Podwale
Czworaczki Jozefa Pilsudskiego.jpg
Punktowce przy ul. Piłsudskiego 4-10 we Wrocławiu, proj. Konrad Jarodzki.
Naprzeciwko wrocławskiego Dworca Głównego(Aw58MW).jpg
Autor: Aw58, Licencja: CC BY-SA 4.0
Naprzeciwko wrocławskiego Dworca Głównego
Grand Hotel Wrocław 2017.jpg
Autor: Piotr Michalak, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grand Hotel Wrocław 2017
Wroclaw1maja1982.jpg
1 maja 1982 - stan wojenny w Polsce; oficjalny pochód pierwszomajowy we Wrocławiu (ul. Świerczewskiego na zachód w stronę pl. PKWN, dziś ul. Piłsudskiego i pl. Legionów)
Plac PKWN neon.jpg
Dawny neon sklepu Elektronik przy pl. PKWN (Legionów) we Wrocławiu.
Wroclaw-Pilsudskiego splot torow.jpg
Wrocław, ul. Piłsudskiego: splot torów tramwajowych przed skrzyżowaniem z ul. Stawową. Widoczny na drugim planie tramwaj znajduje się w chwili wykonania fotografii nad zwrotnicą, około 50 metrów przed skrzyżowaniem. Po minięciu zwrotnicy może pojechać albo torami na wprost, albo drugimi torami, które poprowadzą go do skrętu w prawo. W czasie oczekiwania na światłach, w godzinach szczytu, może się za nim ustawić drugi tramwaj, który może wybrać sobie inne przełożenie zwrotnicy i dzięki temu zdąży na tej samej zmianie świateł pokonać to skrzyżowanie.
Ulica Swierczewskiego neony.jpg
Ulica Świerczewskiego (Piłsudskiego) we Wrocławiu w nocy.
Ikona ulica plac.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona placu