Ulica Mała we Wrocławiu
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/39/Hotel_Wroc%C5%82aw_%282%29.jpg/360px-Hotel_Wroc%C5%82aw_%282%29.jpg)
Ulica Mała (niem. Friedrich-Schiller-Straße) – ulica w rejonie wrocławskiego osiedla Południe, jedna z przecznic Kaiser-Wilhelm-Straße (dzisiejszej ul. Powstańców Śląskich), łączących ją z Höfchenstraße (dzisiejszą ul. Zielińskiego). Na przedłużeniu tej ulicy w kierunku północno-zachodnim (naprzeciw jej wylotu na Höfchenstraße) znajdował się wlot (przez bramę przejazdową w kamienicy nr 49) do Bräuergaßchen (Zaułka Browarnego). Zniszczona podczas II wojny światowej, ostatecznie zlikwidowana pod koniec lat 70. XX wieku.
Historia
Ulica została wytyczona przez Śląskie Towarzystwo Akcyjne Nieruchomości w II połowie XIX wieku (w okresie konstruowania siatki ulic w dzielnicy Kaiser-Wilhelm-Viertel wzdłuż Kaiser-Wilhelm-Straße) i przekazana miastu w 1874. Nosiła wówczas nazwę Friedrich-Schiller-Straße[a].
Podczas oblężenia Festung Breslau w 1945 zabudowa ulicy, tak jak większość w tym rejonie, zrujnowana została w stopniu nienadającym się do odbudowy[1]. Po koniecznych wyburzeniach i odgruzowaniu przez ponad 20 lat była jedną z kilkunastu „martwych” ulic[2] na ponadstuhektarowym pustym placu dzisiejszego osiedla Południe. Friedrich-Schiller-Straße uzyskała nazwę ulicy Małej (a równoległa do niej po południowej stronie, odległa o ponad sześćset metrów Goethestraße – ulicy Wielkiej[b]).
W roku 1968, w związku z budową bloku przy ul. Zielińskiego 22–36 oraz sąsiadującego z nim przedszkola[c], zlikwidowany został odcinek ul. Małej między ul. Zielińskiego a ul. Gwiaździstą. Dziesięć lat później, z chwilą rozpoczęcia budowy hotelu Wrocław, zlikwidowany został także odcinek między Gwiaździstą a Powstańców Śląskich; tym samym ulica ostatecznie znikła z map miasta.
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/80/Wroc%C5%82aw%2Cul.Gwia%C5%BAdzista%26d.Ma%C5%82a.jpg/360px-Wroc%C5%82aw%2Cul.Gwia%C5%BAdzista%26d.Ma%C5%82a.jpg)
Bibliografia
- Gwiaździsta. W: Zygmunt Antkowiak: Ulice i place Wrocławia. T. 11. Wrocław: Ossolineum, 1970, s. 65, seria: Biblioteka wrocławska.
- fotopolska.eu – mapy i plany Wrocławia
Uwagi
- ↑ Patron ulicy, Friedrich Schiller, był niemieckim poetą (autorem m.in. „Ody do radości”) i dramaturgiem, żyjącym w latach 1759–1805.
- ↑ Patronem tej ulicy też był niemiecki poeta i dramaturg przełomu XVIII i XIX w. (1749–1832), Johann Wolfgang von Goethe (autor m.in. „Fausta”).
- ↑ Przedszkole to przekształcono później, w 1992, w szkołę prywatną, od 1999 funkcjonującą pod nazwą „Parnas”.
- ↑ Jest to jedyna pozostałość po zlikwidowanej ulicy Małej, która dotrwała do XXI wieku: widoczna ze skrzyżowania z ulicą Gwiaździstą (jej asfaltowa jezdnia znajduje się na pierwszym planie zdjęcia w poprzek kadru) linia granitowych kostek brukowych w głąb parkingu między gimnazjum „Parnas” po lewej a narożnikiem bloku przy ul. Zielińskiego 36 wyznacza linię krawężnika dawnej ulicy Małej.
Przypisy
- ↑ Skrzyżowanie ulic Małej i Powstańców Śląskich w 1945 r.. fotopolska.eu, 1945. [dostęp 2019-04-14]. (pol.).
- ↑ 1962, kamienice przy ul. Zielińskiego, widziane z ul. Małej. fotopolska.eu, 1962. [dostęp 2019-04-14]. (pol.).
Media użyte na tej stronie
Autor: Rafał M. Socha (Azymut), Licencja: CC BY-SA 4.0
Hotel Wrocław (Novotel Wrocław Centrum, Ibis Wrocław Centrum)
Autor: Julo, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zjazd z ulicy Gwiaździstej we Wrocławiu na parking przy prywatnym gimnazjum "Parnas" i przy bloku ul. Zielińskiego 22-36.
Jest to jedyna pozostałość po zlikwidowanej ulicy Małej, która dotrwała do XXI wieku: widoczna ze skrzyżowania z ulicą Gwiaździstą (jej asfaltowa jezdnia widoczna jest na pierwszym planie w poprzek kadru) linia granitowych kostek brukowych w głąb parkingu między gimnazjum "Parnas" po lewej a narożnikiem bloku przy ul. Zielińskiego 36, wyznaczająca niegdyś linię krawężnika ulicy Małej. Widoczne w głębi za drzewami przedwojenne jeszcze kamienice to budynki przy ul. Zielińskiego 45-53.