Ulica Mysłowicka w Siemianowicach Śląskich

ulica Mysłowicka
Centrum
Ilustracja
Ulica Mysłowicka na wysokości skrzyżowania z ulicą Kolejową (widok w kierunku Centrum)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Siemianowice Śląskie

Długość

około 1440 m

Przebieg
Ikona ulica.svgul. Powstańców
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła0 m← ul. J. Kilińskiego / ul. Cmentarna →
Ikona ulica z prawej.svg155 m← ul. Kolejowa
Ikona ulica.svgświatła175 m
Ikona ulica z lewej.svg195 mul. J. Słowackiego →
Ikona ulica z prawej.svg480 m← ul. Srokowiecka
Ikona ulica z lewej.svg540 mul. Sadzawki →
Ikona ulica z prawej.svg570 m← ul. Mysłowicka (Kol. Wojewódzka)
Ikona ulica z prawej.svg680 m← ul. Mysłowicka (Kol. Wojewódzka)
Ikona ulica z prawej.svg820 m← ul. Mysłowicka (Kol. Wojewódzka)
Ikona ulica.svg1440 mZnak d43.svg granica miasta
Ikona ulica.svgKatowice, ul. Strzelców Bytomskich
Położenie na mapie Siemianowic Śląskich
Mapa konturowa Siemianowic Śląskich, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Mysłowicka”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Mysłowicka”
Ziemia50°17′30,3″N 19°02′59,0″E/50,291750 19,049722

Ulica Mysłowicka w Siemianowicach Śląskichulica w południowo-wschodniej części Siemianowic Śląskich, łącząca dzielnicę Centrum (w północno-zachodniej części) z sąsiednimi Katowicami.

Droga ta swój początek bierze przy skrzyżowaniu ulic: J. Kilińskiego, Powstańców i Cmentarnej, zaś kończy się na granicy miasta z Katowicami – jej przedłużeniem jest ulica Strzelców Bytomskich, biegnąca w kierunku katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała. Przy samej zaś ulicy Mysłowickiej rozwinęła się osada Sadzawki, składająca się z budynków powstałych w różnym okresie, w tym z domu rodziny Korfantych przy ulicy Mysłowickiej 3, na którym umieszczona jest tablica upamiętniająca Wojciecha Korfantego. Przy znajdują się siedziby szeregu przedsiębiorstw różnych branż. Wzdłuż kursują autobusy na zlecenie ZTM-u.

Przebieg

Fragment ulicy na wysokości bud. nr 3; widok w kierunku Katowic

Ulica Mysłowicka jest położona w południowo-wschodniej części Siemianowic Śląskich, w granicach dzielnicy Centrum, na terenie osady Sadzawki[1]. Łączy ona siemianowickie śródmieście ze znajdującą się na terenie Katowic Dąbrówką Małą. Numeracja budynków położonych przy ulicy Mysłowickiej zaczyna się od północno-zachodniej strony. Ulica Mysłowicka krzyżuje się na swoim początku z ulicami: J. Kilińskiego, Powstańców i Cmentarną. Skrzyżowanie to jest sterowane za pomocą sygnalizacji świetlnej[2].

Z początkowego miejsca ulica biegnie w kierunku południowo-wschodnim przez Sadzawki. Droga na wysokości budynku nr 3 skręca na południe, potem przy skrzyżowaniu z ulicą Srokowiecką na wschód, a dalej na wysokości „Pańskich domów” ponownie w kierunku południowo-wschodnim. Droga kończy się przy granicy miasta z Katowicami[2] i kontynuuje swój bieg na terenie jednostki pomocniczej Dąbrówka Mała jako ulica Strzelców Bytomskich, prowadząca dalej w kierunku m.in. drogi ekspresowej nr 86 (al. W. Roździeńskiego)[3]. Od strony północnej ulica Mysłowicka krzyżuje się kolejno z następującymi ulicami: J. Słowackiego i Sadzawki, zaś od strony południowej z ulicami: Kolejową i Srokowiecką. Łączna długość ulicy Mysłowickiej wynosi około 1440 metrów[2].

Charakterystyka

Drogowskaz na skrzyżowaniu ulic: Powstańców, Cmentarnej, Mysłowickiej i J. Kilińskiego

Ulica Mysłowicka jest drogą powiatową[4] i w systemie TERYT widnieje pod numerem 13542[5]. Kod pocztowy dla adresów 1-55 (numery nieparzyste), 2-6 (numery parzyste) i 34-36 (numery parzyste) to 41-100, zaś dla numerów 18-32 (numery parzyste) i numeru 38 to 41-106[6]. Nawierzchnia ulicy wykonana jest z asfaltobetonu[7], zaś równolegle do niej – na części długości – poprowadzona jest ścieżka rowerowa[8].

Wzdłuż ulicy Mysłowickiej kursują autobusy organizowane na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Zlokalizowane są tu dwa przystanki: Siemianowice Kolonia Wojewódzka i Siemianowice Mysłowicka, przy których zatrzymywały się na początku listopada 2021 roku 3 linie. Łączą one tę część miasta z innymi dzielnicami oraz niektórymi miejscowościami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym z: Bytomiem, Chorzowem, Katowicami, Sosnowcem i Świętochłowicami[9]. Przy ulicy Mysłowickiej zlokalizowana jest także stacja rowerów miejskich, będąca częścią systemu Siemianowickiego Roweru Miejskiego[10].

Wierni rzymskokatoliccy mieszkający przy ulicy Mysłowickiej przynależą do parafii Krzyża Świętego[11].

Historia

Tablica na fasadzie budynku pod numerem 3 upamiętniająca miejsce narodzin Wojciecha Korfantego

Droga w śladzie obecnej ulicy Mysłowickiej na całej swojej długości zaznaczona jest na mapach wydanych na przełomie XIX i XX wieku. Była wówczas trasą łączącą Hutę Laurę i Siemianowice w rejonie kolonii Wandy po północno-zachodniej stronie z Dąbrówką Małą po stronie południowo-wschodniej. Wzdłuż tej drogi rozwijała się osada Sadzawki, położona w północno-zachodniej części obecnej ulicy[4]. Sama zaś obecna ulica Mysłowicka na początku XX wieku była położona w rejonie obszarów dworskich Siemianowice II i Michałkowice II[12]. Równolegle do drogi w dniu 15 listopada 1868 roku[13] bądź 1 lutego 1870 roku[14] oddano do użytku linię kolejową, będąca częścią Kolei Prawego Brzegu Odry (obecna linia kolejowa nr 161)[13].

Kolonia Wojewódzka w okresie międzywojennym; u góry po lewej widoczny fragment tzw. „Pańskich domów”

Pierwotna zabudowa ulicy Mysłowickiej powstawała w różnych okresach. Na odcinku od ulicy Cmentarnej do ulicy J. Słowackiego znajdowały się niewielkie, parterowe domy, zaś bliżej Dąbrówki Małej powstały m.in. trzy istniejące do dziś duże budynki[15] – tzw. „Pańskie domy”. W tamtym rejonie, po drugiej stronie drogi powstała Kolonia Wojewódzka, będąca kolonią domów[1].

W czasach Polski Ludowej ulica nosiła swoją obecną nazwę[4]. W okresie powojennym, wzdłuż ulicy Mysłowickiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Srokowiecką do skrzyżowania z ulicą Powstańców, wyburzono znaczną część zabudowy – kamienice oraz domy (tzw. „Arki”, które znajdowały się w rejonie dzisiejszej siedziby firmy Elstan). Zachowała się natomiast kamienica należąca do rodziny Wojciecha Korfantego. Bliżej ulicy Powstańców – w miejscu dzisiejszego dyskontu – stały baraki mieszkalne, a w jednym z nich funkcjonował dom dla bezdomnych. W miejsce starej zabudowy Siemianowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa postawiła czteropiętrowe bloki mieszkalne[1].

W pobliżu skrzyżowania z ulicą J. Kilińskiego ulicę Mysłowicką przecinał rów Kanikla, który w latach 80. XX wieku został zakryty. Płynęła nim woda przemysłowa m.in. z huty „Jedność” oraz woda ze stawów Richter i Hutnik. W miejscu dzisiejszej hurtowni elementów stalowych znajdował się duży budynek hotelu robotniczego, późniejszy dom rotacyjny, który został wyburzony w latach 90. XX wieku[1].

W dniu 7 sierpnia 2015 roku rozpoczęto prace modernizacyjne ulicy na odcinku od skrzyżowania z ulicą Srokowiecką do budynku nr 32. W ramach robót wymieniono na tym odcinku nawierzchnię asfaltobetonową jezdni[7]. Rok później kontynuowano prace modernizacyjne na odcinku o długości 1,07 km, od skrzyżowania ulic: Powstańców, Cmentarnej i J. Kilińskiego do budynku nr 18 oraz od budynku nr 32 do granicy miasta Siemianowice Śląskie z Katowicami. Koszt inwestycji wyniósł blisko 380 tys. złotych[16].

Stacja Siemianowickiego Roweru Miejskiego przy ulicy Mysłowickiej, uruchomiona w kwietniu 2019 roku

W dniu 29 kwietnia 2019 roku w Siemianowicach Śląskich ruszył system wypożyczalni rowerów miejskich – Siemianowicki Rower Miejski. Jedną ze stacji – Centrum II – zlokalizowano w rejonie skrzyżowania ulicy Mysłowickiej i ulicy J. Kilińskiego[17].

W dniu 24 lipca 2019 roku dokonano odbioru robót związanych przebudową nawierzchni bocznego odgałęzienia ulicy Mysłowickiej w rejonie Kolonii Wojewódzkiej. W ramach wykonanych prac ułożono nową nawierzchnię z kostki brukowej, a także zabudowano krawężniki. Inwestycję tę zrealizowano w ramach projektu siemianowickiego budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Koszt prac wyniósł 135 tys. złotych[18].

W kwietniu 2020 roku ruszyły prace budowlane nad budową sieci ciągów rowerowych w ramach drugiego etapu budowy ścieżek na terenie Siemianowic Śląskich. Zaprojektowano m.in. ścieżkę nr 2, biegnącą wzdłuż ulicy Mysłowickiej – od granicy miasta z Katowicami do „Pańskich domów” i dalej ulicami: Brzozową i Cmentarną wraz z zintegrowanym centrum przesiadkowym przy przystanku Siemianowice Kolonia Wojewódzka[19]. Centrum przesiadkowe składa się z wiat przystankowych, zamykanych boksów rowerowych oraz zadaszonych stanowisk do parkowania rowerów typu bike & ride. Prace budowlane przy ścieżce nr 2 o łącznej długości 2,52 km zrealizowano do końca 2020 roku. Wraz ze ścieżką powstało nowe oznakowanie i oświetlenie. W ramach inwestycji umieszczono również mapy z przebiegiem tras i elementy małej architektury. Koszt prac wyniósł około 10,7 mln złotych, z czego większa część została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej[8].

Pod koniec 2020 roku zakończono prace związane z zagospodarowaniem skweru na rogu ulic: Mysłowickiej i J. Słowackiego. W ich ramach powstał plac zabaw oraz siłownia na otwrtej przestrzeni. Wybudowano również nowe chodniki, oświetlenie i elementy małej architektury. Koszt prac wyniósł około 690 tys. złotych[20].

Ulica Mysłowicka wielokrotnie stanowiła część tras wyścigów Tour de Pologne, odbywających się m.in. przez terytorium Siemianowic Śląskich, w tym: IV etapu 70. konkursu 31 lipca 2013 roku[21], IV etapu 71. konkursu 6 sierpnia 2014 roku[22] oraz I etapu 77. konkursu 5 sierpnia 2020 roku[23]. Organizowano tu także coroczne zawody Silesia Marathon, w tym: VI edycję 5 października 2014 roku[24], VIII edycję 2 października 2016 roku[25], IX edycję 1 października 2017 roku[26], X edycję 7 października 2018 roku[27], XI edycję 6 października 2019 roku[28], XII edycję 4 października 2020 roku[29] czy XIII edycję 3 października 2021 roku[30].

Obiekty zabytkowe i historyczne

Dom rodziny Korfantych położony przy ulicy Mysłowickiej 3

Przy ulicy Mysłowickiej położone są następujące historyczne budynki:

  • Dom rodziny Korfantych (ul. Mysłowicka 3) – kamienica należąca do bliskich krewnych Wojciecha Korfantego[31]; na budynku jest umieszczona tablica upamiętniająca Wojciecha Korfantego; wskazuje miejsce urodzenia[32], lecz właściwy dom narodzin stał w głębi i był prawdopodobnie niską chatą[31] bądź też wg innego autora przylegał on od strony zachodniej do obecnej ściany kamienicy i został wyburzony w latach 70. XX wieku[33],
  • Kamienice, tzw. „Pańskie domy”[1] (ul. Mysłowicka 22, 24/24a, 26) – są to domy trzykondygnacyjne z komórkami, chlewikami i przylegającymi ogródkami[15]; wpisane do gminnej ewidencji zabytków[34].

Gospodarka i instytucje

Do systemu REGON do początku listopada 2021 roku zostało wpisanych łącznie 114 podmiotów zarejestrowanych przy ulicy Mysłowickiej[35]. Siedziby mają tutaj takie placówki jak m.in.: sklep sieci Biedronka[36] i stacja paliw LOTOS[37] (ul. Mysłowicka 1), zakład przetwórstwa mięsa, warsztaty, stacja paliw, bar, przedsiębiorstwa wielobranżowe, serwisy samochodowe, piekarnia, skład wyrobów hutniczych[38] i inne[35].

Przypisy

  1. a b c d e Jadwiszczok 2017 ↓.
  2. a b c Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 2021-11-01]. (pol.).
  3. Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  4. a b c Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach: Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. mapy.orsip.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  5. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  6. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., lipiec 2013, s. 1143 [zarchiwizowane 2013-07-15].
  7. a b Marcin Dylus: Remont nawierzchni fragmentu ul. Mysłowickiej. www.siemianowice.pl, 2015-08-06. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  8. a b Dagmara Brudek-Schulz: Nowe ścieżki rowerowe już w komplecie. www.siemianowice.pl, 2021-08-05. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  9. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  10. Rafał Jakoktochce: Rowerem z Siemianowic Śląskich przez Metropolię – bezpłatne szkolenie z Nextbike’a. www.siemianowice.pl, 2019-07-27. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  11. Rzymsko-Katolicka Parafia Krzyża Świętego: Informacje ogólne. krzyzsiemianowice.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  12. Halor 2000 ↓, s. 20.
  13. a b Hubert Waguła; Sławomir Fedorowicz: 161 Katowice Szopienice Północne – Chorzów Stary. [w:] Atlas Kolejowy Polski, Czech, Słowacji [on-line]. www.atlaskolejowy.net, 2020-04-18. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  14. Halor 2008 ↓, s. 126.
  15. a b Derus 2012 ↓, s. 118.
  16. Najważniejsze inwestycje od 2015 roku. www.google.com. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  17. Adrian Merta: Siemianowicki Rower Miejski łączy pokolenia. www.siemianowice.pl, 2019-04-29. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  18. Rafał Jakoktochce: Nowa nawierzchnia na ulicy Mysłowickiej (Kolonia Wojewódzka). www.siemianowice.pl, 2019-07-24. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  19. Dagmara Brudek-Schulz: Ruszyła budowa ścieżek rowerowych. www.siemianowice.pl, 2020-04-27. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  20. Dagmara Brudek-Schulz: Mysłowicka z nowym skwerem. www.siemianowice.pl, 2020-12-29. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  21. IV etap 70. Tour de Pologne w Siemianowicach Śląskich. www.siemianowice.pl, 2013-07-31. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  22. Tour de Pologne – utrudnienia w ruchu. www.siemianowice.pl, 2014-07-28. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  23. WKiS; Natalia Wojna-Stolorz: 77. Tour de Pologne już dziś !! Utrudnienia w ruchu. www.siemianowice.pl, 2020-08-05. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  24. Krzysztof Nos: Będą utrudnienia w ruchu. www.siemianowice.pl, 2014-10-03. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  25. Silesia Marathon. www.siemianowice.pl, 2016-10-02. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  26. PKO Silesia Marathon. www.siemianowice.pl, 2017-10-01. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  27. X PKO Silesia Marathon już w niedzielę ! Utrudnienia w ruchu !. www.siemianowice.pl, 2018-10-04. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  28. Krzysztof Nos: XI Silesia Marathon – utrudnienia w ruchu!!!. www.siemianowice.pl, 2019-09-30. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  29. XII Silesia Marathon. www.siemianowice.pl, 2020-10-04. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  30. Krzysztof Nos: XIII Silesia Marathon już 3 października !. www.siemianowice.pl, 2021-09-22. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  31. a b Halor 2000 ↓, s. 81.
  32. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Spis miejsc pamięci. Siemianowice Śląskie. www.archiwalnastrona.slask.eu. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  33. Derus 2010 ↓, s. 91.
  34. Pędzińska 2019 ↓, s. 29.
  35. a b Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. Stan danych na dzień: 05-10-2021. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl, 2021-10-09. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  36. Jeronimo Martins Polska: Siemianowice Śląskie. www.biedronka.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  37. LOTOS: Stacje LOTOS. www.lotos.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).
  38. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Centurion. www.centurion.katowice.pl. [dostęp 2021-11-07]. (pol.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Siemianowice Śl. - Centrum (24).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Mysłowicka
Siemianowice Śl. - Centrum (20).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Mysłowicka 3. Dom narodzin Wojciecha Korfantego
Siemianowice Śląskie Kolonia Wojewódzka 3 1 0 9 5669 80148.jpg
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Mysłowicka. Osiedle robotnicze. Widok ogólny osiedla
Znak d43.svg
Znak D-43 – "koniec terenu zabudowanego".
Siemianowice Śl. - Centrum (60).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Powstańców / Cmentarna / Mysłowicka / Kilińskiego
Siemianowice Śląskie location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Siemianowice Śląskie, Poland
Ta mapa of Siemianowice Śląskie została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Ikona ulica.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy
Siemianowice Śl. - Centrum (5).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Mysłowicka
Siemianowice Śl. - Centrum (3).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Mysłowicka. Siemianowicki Rower Miejski
Siemianowice Śl. - Centrum (13).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Siemianowice Śląskie - Centrum. Ulica Mysłowicka 3. Dom narodzin Wojciecha Korfantego