Ulica Pszczyńska w Katowicach

ulica Pszczyńska
Giszowiec, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec
Ilustracja
ulica Pszczyńska w początkowym odcinku
(przed modernizacją; widok na północ)
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Katowice

Długość

około 3 000 metrów

Przebieg
Ikona ulica wiadukt.svg0mul. Murckowska
← al. Górnośląska A4
(węzeł Murckowska)
Ikona ulica pod wiaduktem.svg235mwęzeł Murckowska
Ikona ulica skrzyżowanie.svg475mdroga dojazdowa
Ikona wiad nad torami.svg905mlinia kolejowa
Ikona wiad nad torami.svg1165mlinia kolejowa
Ikona wiad nad torami.svg1235mlinia kolejowa
Ikona wiad nad torami.svg1620mlinia kolejowa
Ikona ulica wiadukt.svg1630mul. Kolista
Ikona ulica z lewej.svg1715mul. Kolista
Ikona ulica z prawej.svg1820mzjazd do ul. Karolinki
i ul. 73 Pułku Piechoty
Ikona ulica wiadukt.svg1970mprzejście podziemne dla pieszych (dojście do ul. Wojciecha i ul. Mysłowickiej)
Ikona ulica wiadukt.svg2340mprzejście podziemne dla pieszych
Ikona ulica z prawej.svg2380mdroga dojazdowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła2750mul. Górniczego Stanu
Ikona ulica z prawej.svg2935mdroga dojazdowa
Ikona ulica z lewej.svg3190mdroga leśna
ul. Bielska
Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Pszczyńska”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Pszczyńska”
Ziemia50°13′41,6″N 19°03′25,5″E/50,228223 19,057081

Ulica Pszczyńska w Katowicach – jedna z najważniejszych miejskich arterii komunikacyjnych w Katowicach, ciągnąca się przez obszar dwóch jednostek pomocniczych: Giszowca oraz Osiedla Paderewskiego-Muchowca. Na całej swojej długości jest częścią drogi krajowej nr 86 prowadzącej do Tychów w kierunku południowym i do Podwarpia w kierunku północnym.

Ulica ta jest jedną z dróg w Katowicach stanowiącą uzupełnienie dróg o znaczeniu międzynarodowym, która zapewnia połączenia miasta zarówno z drogą ekspresową S1 w Tychach (w kierunku południowym; jej kontynuacją jest ulica Bielska) oraz Sosnowcem i portem lotniczym Katowice (w kierunku północnym; dalej jako ulica Murckowska). Trasa w przebiegu obecnej ulicy została wytyczona w 1863 roku, a od 21 listopada 1962 roku nosi ona obecną nazwę. 30 kwietnia 2018 roku rozpoczęto przebudowę węzła w ciągu ulicy Pszczyńskiej i 73 Pułku Piechoty.

Przebieg

Skrzyżowanie ulicy Pszczyńskiej z ulicą Górniczego Stanu

Ulica Pszczyńska rozpoczyna swój bieg przy węźle Murckowska z autostradą A4 (aleja Górnośląska) i ulicą Murckowską, na wysokości szybu V kopalni Staszic w jednostce pomocniczej Osiedle Paderewskiego-Muchowiec. Biegnie ona dalej w kierunku południowym[1] i po przekroczeniu czterech linii kolejowych: nr 401 (Południowa Magistrala Piaskowa; linia rozebrana), 657, 171 i bocznicy do szybu IV kopalni Staszic[2] łączy się na węźle z ulicami: 73 Pułku Piechoty (droga krajowa nr 81), Karolinki i Kolistą. W dalszym ciągu mija zurbanizowaną część Giszowca po stronie wschodniej, natomiast po stronie zachodniej ośrodek rekreacyjny Barbara-Janina oraz dawną willę dyrektora kopalni Giesche. Na skrzyżowaniu z ulicą Górniczego Stanu znajduje się jednopoziomowe skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną[3].

Po minięciu skrzyżowania droga zmienia kierunek na południowo-zachodni. Na wysokości granicy Giszowca i Murcek, przy rozwidleniu ulicy Bielskiej kończy swój bieg. W dalszym ciągu droga krajowa nr 86 kontynuuje swój bieg jako ulica Bielska[1].

Opis

Willa dyrektora kopalni Giesche położony przy ulicy Pszczyńskiej 10
Dawna hala widowiskowo-sportowa kopalni Staszic

Ulica Pszczyńska przebiega przez teren dwóch katowickich jednostek pomocniczych: Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (północą część) i Giszowiec (południowy odcinek). Granica jednostek biegnie wzdłuż torów kolejowych na wysokości ulicy 73 Pułku Piechoty[3]. Na całym odcinku jest ona fragmentem drogi krajowej nr 86 z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, o klasie drogi głównej ruchu przyspieszonego[4]. Jest ona w administracji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach[5]. W systemie TERYT ulica widnieje pod numerem 18045[6]. Kod pocztowy dla adresów wzdłuż ulicy to 40-478 (numery 11 do końca) i 40-479 (numery 1-10)[7].

Przed modernizacją węzła z ulicą 73 Pułku Piechoty, przez ulicę Pszczyńską na wysokości Giszowca przemieszczało się średnio 58,5 tys. pojazdów na dobę[8]. Ulica ta jest także jednym z głównych źródeł hałasu w Katowicach jako ważna arteria komunikacyjna miasta. W tym celu wzdłuż ulicy przy terenach mieszkaniowych Giszowca znajduje się ciąg ekranów akustycznych[4].

Ulicą kursują autobusy miejskiego transportu zbiorowego na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego. W ciągu ulicy zlokalizowane są trzy przystanki ze stanowiskami w obydwie strony: Kolonia Zuzanna [nż], Giszowiec Osiedle i Giszowiec Górniczego Stanu. Według stanu z połowy listopada 2020 roku, z tych przystanków odjeżdżają następujące linie: 1, 4, 14, 672, 672N, 673, 695. Linie te łączą bezpośrednio z większością dzielnic Katowic, a także z ościennymi miastami, w tym z Mikołowem, Mysłowicami, Siemianowicami Śląskimi i Tychami[9].

Wzdłuż drogi zlokalizowane są: Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy Barbara-Janina[4][10], hala widowiskowa (ul. Pszczyńska 6)[11][12][13] oraz przedsiębiorstwa handlowo-usługowe[14]. Przy ulicy Pszczyńskiej, obok hali sportowej, znajduje się buk zwyczajny, który został uznany za pomnik przyrody (nr rejestru: 000589)[4][15]. Przy ulicy znajdują się następujące historyczne obiekty:

Na wysokości w Giszowca, wzdłuż ulicy Pszczyńskiej biegną fragmenty trzech szlaków turystycznych:

Historia

Do 2017 roku

Fragment mapy z 1907 roku; pośrodku znajduje się nieistniejąca obecnie kolonia Zuzanna, a także trasa biegnąca w śladzie obecnej ulicy Murckowskiej i Pszczyńskiej

Trasa w ciągu obecnej ulicy Pszczyńskiej, łącząca Zawodzie z Murckami, została wytyczona w 1863 roku. Biegła ona wówczas dalej na południe, do Pszczyny. Przy tej drodze wówczas znajdowały się dwie nieistniejące obecnie kopalnie węgla kamiennego: Susanna i Jacob. Droga ta na wysokości obecnego Giszowca krzyżowała się ze starą drogą łączącą Mikołów z Mysłowicami[27]. W latach 60. XIX wieku na terenie gminy Janów wybudowano kolonię robotniczą Zuzanna dla pracowników kopalni Susanne. Wszystkie obiekty dawnej kolonii wyburzono w drugiej połowie XX wieku w związku z modernizacją węzła i trasy FSM (obecnie węzeł Murckowska; ulice Pszczyńska i Murckowska)[28].

W latach 1907–1910 przy obecnej ulicy Pszczyńskiej powstało osiedle patronackie Giszowiec z inicjatywy ówczesnego dyrektora generalnego spółki Georg von Giesches ErbenAntona Uthemanna, a architektami osiedla byli Georg i Emil Zillmannowie. Ulica Pszczyńska zamykała nowe osiedle od strony zachodniej[27]. W północno-zachodnim rogu osiedla zlokalizowano komorę celną[29]. W rejonie Giszowca ulica w okresie Rzeszy Niemieckiej (do 1922 roku) nazywała się Kattowitzer Chaussee. W latach międzywojennych trasę przemianowano na ulicę Katowicką[27].

(c) J.Merena, CC BY 3.0
Modernizacja węzła Murckowska trwająca w latach 2008–2009

W latach niemieckiej okupacji Polski (lata 1939–1945) nosiła nazwę Kattowitzerstraße[30], natomiast w swej północnej części w czasie II wojny światowej nosiła nazwę Lettow Vorbeckstraße[31][32]. W tym czasie w willi dyrektora kopalni Giesche zamieszkał Fritz Brachtgauleiter i nadprezydent Górnego Śląska[27].

Po II wojnie światowej szosę przemianowano na ulicę Tyską, a 21 listopada 1962 roku na obecną nazwę[27]. W latach 60. XX wieku, w związku z powstaniem w Giszowcu kopalni Staszic, zadecydowano o wyburzeniu unikatowego osiedla i postawieniu w jego miejscu nowego kompleksu złożonego z wielokondygnacyjnych bloków mieszkalnych. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku rozpoczęto wyburzanie osiedla Giszowiec. Wyburzeniu groziło całe osiedle, dlatego też rozpoczęto działania celem jego uratowania. Przetrwała jedynie jedna trzecia części zabytkowej zabudowy. Nie przetrwały natomiast zabudowania położone przy ulicy Pszczyńskiej prócz wilii i wieży wodnej[27].

Pomiędzy 1973 a 1980 rokiem powstał węzeł drogowy z ulicą Kolistą i 73 Pułku Piechoty[29]. W latach 2008–2009 trwała przebudowa węzła Murckowska. Kontrakt na przebudowę wyniósł około 231 mln złotych[33]. Obecnie węzeł jest przystosowany do przejazdu 100 000 aut dziennie[34].

Przebudowa węzła Giszowiec

Ulica Pszczyńska w lipcu 2011 roku (przed modernizacją)

W 2017 roku przystąpiono do realizacji planów przebudowy węzła dróg krajowych nr 81 i 86 w Giszowcu wraz z przebudową skrzyżowania drogi krajowej nr 81 (ulica T. Kościuszki) z ulicą Armii Krajowej, mając na celu upłynnienie ruchu na wąskich gardłach na terenie Katowic[35]. W ramach przebudowy planuje się również oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytowego[36]. Zadanie te jest największą inwestycją od czasu wybudowania tunelu pod rondem gen. J. Ziętka w 2006 roku[37].

W ramach modernizacji docelowo ma powstać 2,5 km nowych dróg w ulicy Pszczyńskiej 1,1 km w ciągu ulicy 73 Pułku Piechoty. Skrzyżowaniem tych dróg ma być węzeł drogowy typu trąbka, składający się z łukowych zjazdów i wjazdów oraz bezkolizyjnych skrzyżowań. Cały węzeł składać się ma z czterech głównych łącznic: w kierunku Tychów, Warszawy, Skoczowa i do ulicy Karolinki w kierunku Giszowca. Ulica Pszczyńska ma być docelowo drogą z dwoma pasami ruchu w dwóch kierunkach, a w rejonie węzła mają powstać dodatkowe pasy jezdni zbierająco-rozprowadzające. Mają też zostać przebudowane istniejące przejścia podziemne, a także powstanie nowa ścieżka rowerowa łącząca ulicę Mysłowicką z ulicą Górniczego Stanu[38]. W ramach prac przebudowane mają być również obiekty inżynierskie, przejścia dla pieszych, przejazd kolejowy, przepust nad Boliną, ogrodzenia, ekrany akustyczne, kanały technologiczne, monitoring i pozostała infrastruktura podziemna[39].

Budowa wiaduktu ulicy Pszczyńskiej (jezdnia zachodnia) w kwietniu 2020 roku

Postępowanie o udzieleniu zamówienia publicznego związanego z przebudową węzła drogowego opublikowano 8 czerwca 2017 roku. 18 sierpnia 2017 roku nastąpiło otwarcie ofert – na zadanie ubiegało się wówczas osiem przedsiębiorstw. Dnia 5 grudnia tego samego roku Urząd Miasta Katowice wybrał najkorzystniejszą ofertę na to zadanie, opiewające na kwocie około 233,1 mln złotych brutto przez konsorcjum będzińskich firm Banimex i AZI-Bud[40]. Decyzja o wyborze wykonawcy została skutecznie zaskarżona do Krajowej Izby Odwoławczej przez jednego z pozostałych oferentów w postępowaniu, co doprowadziło do powtórnej procedury oceny i wyboru kontrahenta na to zadanie. Po powtórnej analizie zadanie powierzono polsko-hiszpańskiemu konsorcjum NDI i Balzola, oferujące wykonanie prac za kwotę 247,4 mln zł[39]. Wybór nowego wykonawcy ogłoszono 23 lutego 2018 roku[40], natomiast umowę na to zadanie podpisano 30 kwietnia 2018 roku[41]. Od podpisania umowy wykonawca będzie mieć 22 miesiące na wykonanie całości prac[42].

W czerwcu 2018 roku rozpoczęły się prace przygotowawcze przebudowy węzła drogowego, w tym rozpoczęto wycinkę łącznie 640 większych drzew[43], a także przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej oraz linii energetycznych. Zaplanowano wówczas również rozpoczęcie prac nad budową podpór pod trzy wiadukty[44]. Tymczasowe zwężenie ulicy Pszczyńskiej wprowadzono 26 kwietnia 2019 roku od budowy tymczasowych przewiązek na wysokości ulicy Kolistej, a w połowie maja tegoż roku rozpoczęły się główne prace drogowe[37]. Wówczas to, 27 maja 2019 roku wprowadzono znaczne zmiany w organizacji ruchu, zwężając przejazd na wysokości Giszowca do jednego pasa ruchu w obydwu kierunkach oraz zamykając zjazd z autostrady A4 w kierunku ulicy Pszczyńskiej[45]. W związku z montażem belek nośnych na wiadukcie nad ulica Kolistą, od 24 lutego do 1 marca 2020 roku zamknięto przejazd przez tę drogę[46].

Kładka dla pieszych nad ulicą Pszczyńską w rejonie prowadzonych prac w lipcu 2020 roku

Dnia 27 czerwca 2020 roku doszło do zamknięcia wiaduktu na ulicy Pszczyńskiej w związku z osunięciem się ziemi po obfitych opadach deszczu, które nawiedziły Katowice dzień wcześniej. Policja zorganizowała objazdy, a także zwołano sztab kryzysowy[47]. Dla ruchu tranzytowego objazd wyznaczono drogą ekspresową S1, a w ruchu lokalnym przez ulice: Szopienicką, Górniczego Dorobku i Gospodarczą. ZTM wprowadził zmiany w rozkładach jazdy autobusów. Pierwotne założenia prognozowały czas zamknięcia trasy na trzy miesiące[48]. W połowie lipca 2020 roku zdecydowano o wariancie rozwiązania problemu zamkniętego przejazdu przez ulicę Pszczyńską – zadecydowano wówczas, że do końca września tegoż roku ma powstać docelowa zachodnia jezdnia, gdzie ma być puszczony ruch w obu kierunkach. Nowy fragment liczy 900 metrów i powstał na nasypie, w którym prostopadle wybudowano przejazd, który będzie docelowo ścieżką rowerową i ciągiem pieszym[49]. Jeszcze w lipcu rozpoczęły się prace wyburzeniowe uszkodzonego wiaduktu, a celem jak najszybszego otwarcia przejazdu wprowadzono system trzyzmianowy[50]. Ruch wzdłuż ulicy Pszczyńskiej został przywrócony o dziesięć dni wcześniej niż w harmonogramie, bo już 19 września 2020 roku. W tym samym miesiącu został oddany do użytku również ruch na nowej jezdni ulicy 73 Pułku Piechoty[51].

31 marca 2021 roku na części przebudowywanej jezdni wprowadzono nową organizację ruchu – został on przeniesiony na nowy odcinek – z jezdni wschodniej na zachodnią, lecz dalej po jednym pasie w obydwu kierunkach[52].

Zakończenie wszelkich prac planowane jest na drugi kwartał 2022 roku[53].

Przypisy

  1. a b Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  2. Ogólnopolska Baza Kolejowa: Railmap - mapa kolejowa. www.bazakolejowa.pl. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  3. a b OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  4. a b c d Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  5. Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach: O Zarządzie. www.mzum.katowice.pl. [dostęp 2020-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-02-24)]. (pol.).
  6. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 2020-11-14]. (pol.).
  7. Poczta Polska: Wyszukiwarka kodów pocztowych (Pocztowych Numerów Adresowych). kody.poczta-polska.pl. [dostęp 2020-11-26]. (pol.).
  8. Justyna Przybytek - Pawlik: Budują nowy wiadukt na DK86 w Katowicach. Droga od dwóch miesięcy jest zamknięta. Intensywne prace trwają też na Pszczyńskiej. dziennikzachodni.pl, 2020-08-28. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  9. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 2020-11-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-29)]. (pol.).
  10. Baseny. katowice.eu. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-27)]. (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-08-31]
  11. Śpiewająco przed wakacjami (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-08-31]
  12. W wiosennym nastroju (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-08-31]
  13. Piotr Paleczny w Filharmonii Śląskiej i zaproszenie do Filharmonii Malucha (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-08-31]
  14. Mapy Google. www.google.pl. [dostęp 2020-12-01]. (pol.).
  15. Rozporządzenie nr 63/95 Wojewody Katowickiego z 25 kwietnia 1995 r. w sprawie uznania za pomniki przyrody - Dz. Urz. Woj. Katowickiego nr 7 poz. 60
  16. Katowice - Informator, red. S. Adamczyk, wyd. Urząd Miasta w Katowicach, Katowice 1993, s. 10.
  17. Spaziergänge durch die Stadt. www.katowice.eu. [dostęp 2011-08-31]. (niem.).
  18. Willa dyrektora. www.giszowiec.info. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  19. a b Urząd Miasta Katowice: Wykaz obiektów chronionych poprzez wpis do rejestru zabytków. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  20. a b Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  21. Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 3 lipca 2020 r.. wkz.katowice.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-03)]. (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2020-07-03]
  22. a b Urząd Miasta Katowice: Lokalny Program rewitalizacji miasta Katowice na lata 2007-2013. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  23. Urząd Miasta Katowice: Protokół nr 47/10 z posiedzenia Komisji Górniczej Rady Miasta Katowice. (pol.) www.bip.um.katowice.pl [dostęp 2011-08-31]
  24. Dawny system wodociągowy. www.giszowiec.info. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  25. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022 [dostęp 2011-08-31].
  26. a b c Urząd Miasta Katowice: Szlaki turystyczne. www.katowice.eu. [dostęp 2020-06-10]. (pol.).
  27. a b c d e f Joanna Tofilska, Giszowiec. Monografia historyczna, Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2016, s. 10, 30, 115, 138-146, 210, ISBN 978-83-64356-19-3 (pol.).
  28. Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Wydawnictwo Naukowe "Śląsk", 2010, s. 418. ISBN 978-83-7164-636-2.
  29. a b Paweł Grzywocz: Plany i mapy Giszowca. www.giszowiec.info. [dostęp 2020-11-29]. (pol.).
  30. Mapa Giszowca z 1943 www.giszowiec.info [dostęp 2011-08-31]
  31. Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 2011-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)]. (niem.).
  32. Straßenverzeichnis aller Straßen von Kattowitz. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 2011-08-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-12)]. (niem.).
  33. Budimex S.A.: Przebudowa węzła Murckowska. www.budimex.pl. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  34. Węzeł Murckowska gotowy nie do końca. www.katowice.naszemiasto.pl. [dostęp 2011-08-31]. (pol.).
  35. Katowice dostaną 450 mln złotych na przebudowę DK 81. www.infokatowice.pl, 2017-03-16. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  36. Ponad 309 mln zł może kosztować pierwszy etap przebudowy skrzyżowania DK81/DK86. 8 firm zgłosiło oferty. www.infokatowice.pl, 2017-08-18. [dostęp 2020-12-02].
  37. a b Przebudowa węzła „Giszowiec” rozpocznie się od realizacji przewiązek. miasto.pro, 2019-04-23. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  38. Łukasz Kądziołka: Jak Katowice przebudują drogi za ponad pół miliarda złotych. katowice24.info, 2017-03-27. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  39. a b Wykonawca węzła „Giszowiec” ponownie wybrany. miasto.pro, 2018-03-09. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  40. a b Urząd Miasta Katowice: PRZETARG NIEOGRANICZONY. Rozbudowa Drogi Krajowej Nr 81 od węzła autostrady A4 z DK 86 do rozbudowywanego węzła DK81 z DK86– etap I – w ramach zadania inwestycyjnego: Rozbudowa Drogi Krajowej Nr 81 od węzła autostrady A4 z DK 86 do budowanego węzła z ul. Armii Krajowej. bip.katowice.eu, 2017-06-12. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  41. Przebudowa węzła Giszowiec. Katowice podpisały umowę na przebudowę węzła dróg nr 86 i 81. www.portalsamorzadowy.pl, 2018-04-30. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  42. Łukasz Kądziołka: Miasto wybrało wykonawcę przebudowy węzła, który łączy DK 81 i 86. katowice24.info, 2017-12-15. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  43. D. Frost / AM: Rozpoczyna się gehenna drogowa w Katowicach. Rusza ogromna przebudowa węzła w Giszowcu. www.infokatowice.pl, 2018-06-13. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  44. Przemysław Jedlecki; Aleksander Chodura: To inwestycja za ćwierć miliarda złotych. Katowice przygotowywały się do niej od lat. katowice.wyborcza.pl, 2018-09-09. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  45. Urząd Miasta Katowice: Przebudowa DK81 w Katowicach – od 27 maja duże zmiany w organizacji ruchu. www.katowice.eu. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  46. Utrudnienia na węźle Giszowiec w Katowicach. Montaż belek nośnych. www.rynekinfrastruktury.pl, 21.02.2020-02-21. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  47. Piotr Sobierajski: Trasa DK86 w Katowicach zamknięta. Woda podmyła wiadukt. Groźne osuwisko zagraża konstrukcji. Policja poprowadziła objazdy. dziennikzachodni.pl, 2020-06-29. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  48. Piotr Sobierajski: Przejazd trasą DK 86 w Katowicach zamknięty na 3 miesiące. Eksperci zbadają osuwisko pod wiaduktem. Znamy ustalenia sztabu kryzysowego. dziennikzachodni.pl, 2020-06-30. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  49. Grzegorz Żądło: Jest decyzja w sprawie wiaduktu na drodze z Tychów do Katowic. Wykonawca zaczyna prace na trzy zmiany. katowice24.info, 2020-07-16. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  50. Trwa rozbiórka wiaduktu na DK86. Inspektor budowlany nie będzie badał przyczyn jego uszkodzenia. katowice24.info, 2020-07-22. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  51. Wraca ruch na DK86. Będzie wcześniej niż pierwotnie zakładano. www.infokatowice.pl, 2020-09-11. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).
  52. Justyna Przybytek - Pawlik: Katowice. Zmieniła się organizacja ruchu na węźle Giszowiec. Po świętach kolejna zmiana. dziennikzachodni.pl, 2021-04-01. [dostęp 2021-04-03]. (pol.).
  53. Monika Chruścińska-Dragan: Nowy wiadukt na trasie DK86 w Katowicach już otwarty! Kierowcy jeżdżą przez Giszowiec, ale korków nie unikną. dziennikzachodni.pl, 2020-09-19. [dostęp 2020-12-02]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Katowice location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Mapa lokacyjna miasta Katowice. Punkty graniczne mapy:
  • N: 50.30 N
  • S: 50.125 N
  • W: 18.885 E
  • E: 19.125 E
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
POL Szlak zielony.svg
Zielony szlak turystyczny.
POL Szlak niebieski.svg
Niebieski szlak turystyczny.
POL Szlak czerwony.svg
Czerwony szlak turystyczny.
Ikona ulica pod wiaduktem.svg
Autor: SVG by Harry-C, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona ulica pod wiaduktem
KATOWICE, AB. 071.JPG
Autor: Antekbojar, Licencja: CC0
TRASA SZYBKIEGO RUCHU.
Ikona ulica wiadukt.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - wiadukt
Katowice - Ul. Pszczyńska I (8).jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Katowice - Ul. Pszczyńska (DK-86). Przebudowa węzła Giszowiec
Kolonia Zuzanna - mapa z 1907 roku.jpg
Katowice. Kolonia Zuzanna na mapie z 1907 roku
Katowice - ulica Pszczyńska (6).jpg
Autor: Michał Bulsa, Licencja: CC BY 3.0
Katowice Giszowiec - ulica Pszczyńska
Katowice - Pszczyńska - przebudowa.jpg
Autor: Michał Bulsa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Katowice - Pszczyńska - przebudowa
Ikona wiad nad torami.svg
Ikona_wiadukt_nad_torami
Katowice-Giszowiec 047.jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Katowice - Giszowiec. Ulica Pszczyńska. Dawna hala sportowwa
Katowice-Giszowiec 035.jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Katowice - Giszowiec. Ulica Pszczyńska / Górniczego Stanu
Katowice-Giszowiec 043.jpg
Autor: Marek Mróz, Licencja: CC BY-SA 4.0
Katowice - Giszowiec. Ulica Pszczyńska. Willa Uthemanna
Węzeł Murckowski - panoramio.jpg
(c) J.Merena, CC BY 3.0
Węzeł Murckowski