Ulica Tadeusza Rejtana we Wrocławiu

Ulica Tadeusza Rejtana
Przedmieście Świdnickie
Ilustracja
Od ul. H. Kołłątaja do Stawowej
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

137 m

Poprzednie nazwy

Ernststrasse

Przebieg
Ikona ulica początek T.svgul. Stawowa
Ikona ulica koniec T.svgświatłaPL road sign A-21.svgul. H. Kołłątaja
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Ulica Tadeusza Rejtana”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ulica Tadeusza Rejtana”
51°06′03,105″N 17°02′06,695″E/51,100862 17,035193
Skrzyżowanie ul. T. Rejtana i H. Kołłątaja, po prawej budynek ul. T. Reja 11

Ulica Tadeusza Rejtanaulica położona we Wrocławiu, łącząca ulicę Stawową z ulicą Hugona Kołłątaja, na osiedlu Przedmieście Świdnickie w dawnej dzielnicy Stare Miasto. Ulica należy do kategorii dróg gminnych i ma 137 m długości. Przebiega przez obszar zabudowy śródmiejskiej o pierzejowej zabudowie znajdującej się po obu jej stronach. Przy ulicy położone są zachowane z okresu przedwojennego budynki, które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków, w tym jedna z kamienic wpisana także do rejestru zabytków. Sama ulica na całej swojej długości przebiega przez obszar Przedmieścia Południowego, którego układ urbanistyczny podlega ochronie i również wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Jedynym budynkiem współczesnym położonym w pierzei tej ulicy jest budynek biurowy z garażem wielopoziomowym zbudowany w 1998 r. w miejscu zniszczonej podczas II wojny światowej kamienicy.

Historia

Teren, przez który przebiega ulica Tadeusza Rejtana, stanowił obszar na przedpolu fortyfikacyjnym Starego Miasta rozpościerający się przed Bramą Świdnicką. W XVI wieku nazywany był Wygonem Świdnickim (Schweidnitzer Vorstadt), a obejmował zakres od podwala do współczesnej estakady kolejowej oraz od Stawowej i Dworcowej. Na początku XIX wieku wzdłuż obecnej ulicy Józefa Piłsudskiego położone były wiejskie domy ogrodników. Obszar ten włączony do miasta w 1808 r.[1][2][3]

Ulica powstała w 1875 r. na terenie należącym poprzednio do wrocławskich przedsiębiorstw braci Bauerów[4]. Połączyła istniejące już wówczas ulice: Stawową (Teichstrasse) i Hugona Kołłątaja (Neue Taschenstrasse)[5][6][7][8].

W wyniku działań wojennych prowadzonych podczas oblężenia Wrocławia w 1945 r. pod koniec II wojny światowej zniszczeniu uległa kamienica pod numerem 9. W 1969 r. dokonano rozbiórki kamienicy pod numerem 12. Wolny teren wykorzystano do poszerzenia ulicy Hugona Kołłątaja. Pozostała przedwojenna zabudowa ulicy została zachowana. W pierwszych latach po zakończeniu wojny i objęciu miasta przed polską administrację ulica miała bardzo niepochlebną opinię i oceniana były jako niebezpieczna, ze względu na duże prawdopodobieństwo napaści ze strony rzezimieszków oraz ze względu na fakt, iż była również miejscem, w którym prostytutki poszukiwały klientów i zaczepiały przechodzących po zmroku mężczyzn[4].

W 1998 r. na wolnym po zburzonej kamienicy terenie pod numerem 9 zbudowano garaż wielostanowiskowy, wielopoziomowy. Obiekt zaprojektowali architekci: Edward Lach i Anna Rumińska[9].

Nazwy

W swojej historii ulica nosiła następujące nazwy:

Niemiecka nazwa ulicy – Ernststrasse – nosiła miano od imienia Ernst. Było to imię jednego z braci Bauerów – Ernsta Bauera, którzy z kolei byli właścicielami wrocławskich przedsiębiorstw. Na ich terenie powstała właśnie omawiana ulica, której ówcześnie postanowiono nadać nazwę nawiązującą do tego imienia[4][10]. Współczesna nazwa ulicy została nadana przez Zarząd Wrocławia i ogłoszona w okólniku nr 94 z 20.12.1945 r.[14] Upamiętnia ona Tadeusza Rejtana (urodzony w 1746 r., zmarły w 1780 r.), posła nowogródzkiego na sejm w 1773 r., żarliwego patrioty sławnego z walki przeciw legalizacji rozbioru Polski[4].

Można także wspomnieć, że imię Tadeusza Rejtana nosiły do lat 50. XX wieku ulice na Brochowie (ówcześnie samodzielne miasto) i Muchoborze Wielkim (ówcześnie podwrocławska wieś). Po włączeniu tych miejscowości w granice Wrocławia, nazwy tych ulic zmieniono[15][16].

Układ drogowy

Ulica łączy się z następującymi drogami publicznymi, kołowymi oraz innymi drogami[17]:

Drogi powiązane
powiązaniedrogafotoopis
skrzyżowanieulica Stawowa[18][19]
śródmiejska[14][20][21]
dojazdowa[14] (przewiduje się klasę lokalną[22])
w lewo i w prawo
skrzyżowanie
(sygnalizacja świetlna na przejściu dla pieszych przez ulicę Hugona Kołłataja)
ulica Hugona Kołłątaja[23][24]
torowisko tramwajowe[25][26][27][28] (główny korytarz tramwajowy[29])
klasa lokalna[30]
na wprost

Droga

Przystanek przy ul. H. Kołłątaja
Ul. H. Kołłątaja od ul. J. Piłsudskiego, w lewo ul. T. Rejtana

Ulica Tadeusza Rejtana przebiega ona przez osiedle Przedmieście Świdnickie w dawnej dzielnicy Stare Miasto we Wrocławiu[12][31]. Biegnie od ulicy Stawowej do ulicy Hugona Kołłątaja[a][4][12][17]. Jest drogą publiczną, której przypisano kategorię drogową jako gminną[b] (numer drogi: 106483D[c][12][32], numer ewidencyjny drogi: G1064830264011[12]) oraz klasę drogi jako dojazdową[33][34]. Ma długość 137 m[12]. Jej znaczenie określa się jako lokalne[35]. Położona jest na działce ewidencyjnej nr 36, AM-35, obręb Stare Miasto o powierzchni 1792 m2[12][36]. Szerokość pasa drogowego w liniach rozgraniczających wynosi około 18 m[37]. Obowiązuje na niej ruch jednokierunkowy od ulicy Hugona Kołłątaja do ulicy Stawowej, przy czym na całej swojej długości objęta jest strefą ograniczenia prędkości do 30 km/h[35][25] oraz strefą płatnego parkowania[25]. Jezdnia ulicy posiada nawierzchnię z masy bitumicznej[38][39]. Po obu stronach urządzono miejsca postojowe oraz chodniki[33][38][39]. Przebiega przez teren położony na wysokości bezwzględnej od około 118,0 do 118,6 m n.p.m.[40]

Przez ulicę nie przebiegają żadne linie w ramach wrocławskiej komunikacji miejskiej. Linie transportu miejskiego prowadzone są ulicą Hugona Kołłątaja, w ramach której przebiega wydzielone torowisko tramwajowe, z dwoma torami w dwóch kierunkach jazdy dla obsługi linii tramwajowych, a tramwaje tych linii kontynuują jazdę ulicą Józefa Piłsudskiego oraz Peronową. Przy skrzyżowaniu z ulicą Tadeusza Rejtana położony jest jeden z przystanków (wyłącznie dla kierunku do ulicy Józefa Piłsudskiego i Peronowej), w ramach większego zespołu przystanków zlokalizowanych także przy ulicach: Józefa Piłsudskiego, Peronowej i Stawowej, o nazwie „Dworzec Główny”[25][26][27][28], a sam dworzec kolejowy Wrocław Główny oraz położony po południowej stronie linii kolejowej dworzec autobusowy należą do grupy najważniejszych węzłów przesiadkowych, który klasyfikowany jest jako węzeł śródmiejski[41][42]. Wymieniony przystanek obejmuje przystanek tramwajowy oraz przystanek autobusowy, lecz tylko dla niektórych linii autobusowych wyznaczonych ulicą Hugona Kołłątaja, zarówno dziennych jak i nocnych[25][26].

Zabudowa i zagospodarowanie

Ulica Stawowa przebiega przez obszar zabudowy śródmiejskiej[29][43], gęsto wypełniony tkanką miejską[44], charakteryzującej się przemieszaniem zabudowy o podstawowej funkcji mieszkaniowej z zabudową także o innym przeznaczeniu[45]. Obszar ten pod względem podziału na dzielnice urbanistyczne określany jest jako śródmieście, jednostka urbanistyczna Przedmieścia Świdnickiego i Oławskiego. Ponadto pod względem funkcjonalnym wskazano układ pasmowy miasta, a ulica leży w paśmie określanym jako pasmo działalności gospodarczej[42][46][47][48] (centralne pasmo aktywności gospodarczej[49]). Występująca tu wysoka intensywność wykorzystania terenu, przy dominującej funkcji mieszkaniowej, co skutkuje także wysoką gęstością zaludnienia, pomimo lokalizacji w tym obszarze największej liczby obiektów usługowych[42][45][46]. W układzie urbanistycznym dominuje ukształtowanie bloków urbanistycznych w postaci kwartałów zabudowy, w ramach których umiejscowiono funkcje reprezentacyjne na zewnątrz kwartału, a funkcje użytkowe do wewnątrz. Dominuje tu pierzejowa zabudowa wzdłuż ulic[45]. Wskazuje się ponadto na gęstą sieć uliczną i linii transportu publicznego[46]. Ulicę Hugona Kołłątaja wraz z poszerzoną strefą skrzyżowania z ulicą Tadeusza Rejtana określa się jako rdzeń ogólnomiejski przestrzeni publicznej, natomiast ulicę Stawową w ramach przestrzeni publicznej klasyfikuje się jako przestrzeń o charakterze ogólnomiejskim[29]. Przy samej ulicy Tadeusza Rejtana budynki mają wysokość od czterech do sześciu kondygnacji nadziemnych[32][50], z wyjątkiem budynku pod numerem 9 o ośmiu kondygnacjach nadziemnych[51].

Punkty adresowe, budynki

Punkty adresowe przy ulicy Tadeusza Rejtana (wg stanu na luty 2022 r.)[19]:

  • strona południowa – numery nieparzyste
  • strona północna – numery parzyste:
    • ulica Tadeusza Rejtana 2[66]: kamienica z usługowym przyziemiem[53] o sześciu kondygnacjach nadziemnych[67]
    • ulica Tadeusza Rejtana 4[68]: kamienica z usługowym przyziemiem[53] o sześciu kondygnacjach nadziemnych[69]
    • ulica Tadeusza Rejtana 4a[70]: inny o jednej kondygnacji nadziemnej[71]
    • ulica Tadeusza Rejtana 6[72]: kamienica z usługowym przyziemiem[53] o sześciu kondygnacjach nadziemnych[73]
    • ulica Tadeusza Rejtana 8[74]: kamienica z usługowym przyziemiem[53] o pięciu kondygnacjach nadziemnych[75]
    • ulica Tadeusza Rejtana 10[76]: kamienica[53] o czterech kondygnacjach nadziemnych[77].

Demografia

Ulica przebiega przez dwa rejony statystyczne o wykazanej w poniższej tabeli gęstości zaludnienia i ilości zameldowanych osób, przy czym dane pochodzą z 31.12.2021 r.[78]

Demografia[78]
Rejon statystyczny nrLiczba osób zameldowanychGęstość zaludnienia [lud./km2]Położenienumery adresowe
93337047925 391strona północnaod 2 do 10
93338022120 161strona południowaod 1 do 11

Ochrona i zabytki

Obszar, przez który przebiega ulica Tadeusza Rejtana, podlega ochronie i jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków pod pozycją Przedmieście Południowe[79][80][81][82] oraz znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej[83][84]. Ochronie podlega przede wszystkim historyczny układ urbanistyczny Przedmieścia Południowego[82][42][85] kształtowany w różnych okresach historycznych począwszy od XIII wieku, następnie od około 1840 r. do początku lat 60. XX wieku. Obszar ten obejmuje historyczny układ urbanistyczny przedmieścia na południe od Podwala Świdnickiego, w rejonie ulicy Sądowej i Grabiszyńskiej, Kolejowej, placu Rozjezdnego, ulicy Swobodnej, Józefa Piłsudskiego i Dworcowej we Wrocławiu. Stan jego zachowania określa się na 4 – dobry / 5 – bardzo dobry[42][85].

Przy ulicy i w najbliższym sąsiedztwie znajdują się następujące zabytki ujęte w gminnej ewidencji zabytków[53]:

Obiekty zabytkowe
obiekt[d], położeniepowstanie, rodzaj ochrony[e]fotografia
strona południowa
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym przyziemiem
ulica Tadeusza Rejtana 1[53][86][87]
1877 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][88][89]
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym parterem
ulica Tadeusza Rejtana 3[53][90][91]
1876 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][88][89]
Kamienica
ulica Tadeusza Rejtana 5[53][92][93]
1876 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][88][89]
Kamienica
ulica Tadeusza Rejtana 7[53][94][95]
1875 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][88][89]
Hotel „Hauptbanhof”, późniejszy hotel robotniczy nr 1 PKP, następnie budynek użyteczności publicznej (m.in. kancelarie radców prawnych)
ulica Tadeusza Rejtana 11[53][96][97][98][99][100]
1875 r.[53] (lata 1875-1877[101][99][100], 1916 r.[99])
rodzaj ochrony: rejestr zabytków nr A/2376/418/Wm z dnia 30.12.1982 r.[53][96][97][98][99][100][102][103], A/2376/418/Wm z dnia 14.06.2010 r.[98]
Kamienica Rejtana 11 fot BMaliszewska.jpg
strona północna
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym przyziemiem
ulica Tadeusza Rejtana 2[53][104][105] (oraz ulica Stawowa 14[106][107])
1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][108][89]
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym przyziemiem
ulica Tadeusza Rejtana 4[53][109][110]
1876 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][108][89]
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym przyziemiem
ulica Tadeusza Rejtana 6[53][111][112]
lata 1876-1877
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][108][89]
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym przyziemiem
ulica Tadeusza Rejtana 8[53][113][114] (oficyna[115])
lata 1875-1876
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][108][89]
Kamienica
ulica Tadeusza Rejtana 10[53][116][117]
około 1905-1910
rodzaj ochrony: gez, mpzp[53][108][89]

Baza TERYT

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z bazy TERYT, spis ulic (ULIC)[118]:

  • województwo: DOLNOŚLĄSKIE (02)
  • powiat: Wrocław (0264)
  • gmina/dzielnica/delegatura: Wrocław (0264011) gmina miejska; Wrocław-Stare Miasto (0264059) delegatura
  • Miejscowość podstawowa: Wrocław (0986283) miasto; Wrocław-Stare Miasto (0986946) delegatura
  • kategoria/rodzaj: ulica
  • Nazwa ulicy: ul. Tadeusza Rejtana (18575)[17][119].

Zobacz też

Uwagi

  1. Podany tu przebieg ulicy – od ulicy Stawowej do ulicy Hugona Kołłątaja – zgodny jest z numeracją adresową położonych przy tej ulicy nieruchomości oraz z określeniami stosowanymi przez niektórych autorów publikacji dotyczących tej ulicy[4][17]. Niemiej należy zaznaczyć, że zarządca drogi – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu (ZDiUM) – w udostępnianym przez siebie zestawieni dróg pozostających w jego zarządzie podaje inny przebieg, a mianowicie od ulicy Hugona Kołłątaja do ulicy Stawowej[12]. Ponadto ruch kołowy dopuszczalny jest jedynie właśnie od ulicy Hugona Kołłątaja do ulicy Stawowej, jako że ulica jest współcześnie ulicą jednokierunkową[25].
  2. Nadanie ulicy Tadeusza Rejtana kategorii drogi gminnej nastąpiło uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z 13.09.2012 r. nr XXXI/685/12[12][120].
  3. Nadanie ulicy Tadeusza Rejtana numeru drodze gminnej nastąpiło uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 20.12.2013 r. nr 5126/IV/13[12][121].
  4. Uwaga, część informacji o aktualnym stanie budynku i sposobie jego użytkowania zapodana na wrocławskim geoportalu, mapie gminnej ewidencji zabytków, może być niekatualna.
  5. Rodzaj ochrony: gez – gminna ewidencja zabytków, mpzp – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub rejestr zabytków.

Przypisy

  1. Harasimowicz 2006 ↓, s. 723 (Przedmieście Świdnickie).
  2. Harasimowicz 2006 ↓, s. 673 (Piłsudzkiego Józefa).
  3. Antkowiak 1970 ↓, s. 263-267 (Świerczewskiego).
  4. a b c d e f g h Antkowiak 1970 ↓, s. 216-217 (Rejtana).
  5. a b UMWD 2021 ↓, Mapy historyczne: 1901.
  6. UMWD 2021 ↓, Mapy historyczne: 1926-37.
  7. Heyduk 2012 ↓, s. 152 (Teichstr.).
  8. Heyduk 2012 ↓, s. 106 (Neue Taschenstr.).
  9. a b Molicki 2001 ↓, s. 61, 75 (poz. 30).
  10. a b c Heyduk 2012 ↓, s. 43 (Ernststr.).
  11. UMWD 2021 ↓, Mapy historyczne: 1926-1937.
  12. a b c d e f g h i j ZDiUM drogi 2022 ↓, poz. 4740 (Rejtana Tadeusza).
  13. UMWD 2021 ↓, Mapy historyczne: 1948.
  14. a b c ZDiUM drogi 2021 ↓, poz. 5413 (Stawowa).
  15. Heyduk 2012 ↓, s. 66 (Herbert-Stanetzki-Str.).
  16. Heyduk 2012 ↓, s. 68 (Heydebrandstr.).
  17. a b c d UMWr SIP 2022 ↓, EGiB: nr 1478 ul. Tadeusza Rejtana.
  18. ZDiUM drogi 2022 ↓, poz. 5413-5417 (Stawowa).
  19. a b UMWr SIP 2022 ↓, EGiB: nr 1057 (ul. Stawowa).
  20. RMWr 2000 ↓, § 20 pkt 38, 39.
  21. RMWr 2000 ↓, § 11 ust. 4 pkt 1.
  22. UMWr BIP 2019 ↓, Projekt: MPZP § 37 ust. 2 pkt 1.
  23. ZDiUM drogi 2021 ↓, poz. 2226 (Kołłątaja Hugona).
  24. UMWr SIP 2022 ↓, EGiB: nr 721 (ul. Hugona Kołłątaja).
  25. a b c d e f UMWr SIP 2022 ↓, Mapy: komunikacja i transport.
  26. a b c UMWr SKM 2022 ↓.
  27. a b RMWr 2000 ↓, § 20 pkt 42, 43, 44.
  28. a b RMWr 2000 ↓, § 21 pkt 8, 9.
  29. a b c UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 mapa.
  30. RMWr 2000 ↓, § 20 pkt 42.
  31. UMWr SIP 2022 ↓, Mapa: Osiedla Wrocławia.
  32. a b UMWD 2022 ↓, BDOT10k.
  33. a b RMWr 2000 ↓, § 20 pkt 6.
  34. UMWr BIP 2021 ↓, Projekt: MPZP § 26 ust. 2 pkt 1.
  35. a b RMWr 2000 ↓, § 11 ust. 4 pkt 2.
  36. UMWr SIP 2022 ↓, Mapa własności: dz. Stare Miasto, AR_35, 36.
  37. UMWr BIP 2021 ↓, Projekt: MPZP § 26 ust. 2 pkt 2, rys. planu.
  38. a b GUGiK 2022 ↓, Geoportal krajowy, obiekty topograficzne.
  39. a b ZGKiKM 2022 ↓, BDOT500.
  40. UMWr SIP 2022 ↓, Mapa wysokościowa.
  41. UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 s. 263, 266.
  42. a b c d e UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 s. 359-360 (KJU A8).
  43. Mironowicz 2016 ↓, s. 33 (Ryc. 13).
  44. Mironowicz 2016 ↓, s. 32.
  45. a b c Mironowicz 2016 ↓, s. 34.
  46. a b c UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 s. 25-26.
  47. UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 Rys. 5.
  48. UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 s. 132.
  49. UMWr SIP 2022 ↓, Studium ... 2018 s. 131.
  50. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG.
  51. a b ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.39.1_BUD.
  52. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 52816 Tadeusza Rejtana 1.
  53. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af UMWr SIP 2022 ↓, mapy: GEZ.
  54. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.37/10.1_BUD.
  55. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 10766 Tadeusza Rejtana 3.
  56. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.37/16.1_BUD.
  57. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 14839 Tadeusza Rejtana 5.
  58. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.38/1.1_BUD.
  59. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 58796 Tadeusza Rejtana 5a.
  60. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.37/18.1_BUD.
  61. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 14225 Tadeusza Rejtana 7.
  62. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.37/7.1_BUD.
  63. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 25710 Tadeusza Rejtana 9.
  64. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 56784 Tadeusza Rejtana 11.
  65. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.39.2_BUD.
  66. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 47563 Tadeusza Rejtana 2.
  67. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.34/20.1_BUD.
  68. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 19917 Tadeusza Rejtana 4.
  69. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.34/23.1_BUD.
  70. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 41007 Tadeusza Rejtana 4a.
  71. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.34/23.2_BUD.
  72. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 51532 Tadeusza Rejtana 6.
  73. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.34/18.1_BUD.
  74. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 28733 Tadeusza Rejtana 8.
  75. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.34/9.1_BUD.
  76. UMWr SIP 2021 ↓, EGiB: nr 34158 Tadeusza Rejtana 10.
  77. ZGKiKM 2022 ↓, EIBG: G5 026401_1.0001.AR_35.34/5.1_BUD.
  78. a b UMWr SIP 2022 ↓, Mapa: Demografia.
  79. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 53.
  80. WUOZ 2018 ↓, Przedmieście Południowe.
  81. WUOZ 2022 ↓, poz. 10413.
  82. a b UMWr BIP 2021 ↓, Projekt: MPZP § 7 pkt 3 lit. a, pkt 4.
  83. RMWr 2000 ↓, § 7 ust. 1 pkt 5.
  84. UMWr BIP 2021 ↓, Projekt: MPZP § 7 pkt 3, 4.
  85. a b WUOZ 2018 ↓, Przedmieście Południowe - karta ewidencyjna.
  86. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7342.
  87. WUOZ 2022 ↓, poz. 6965.
  88. a b c d RMWr 2000 ↓, § 16 ust. 5.
  89. a b c d e f g h i UMWr BIP 2021 ↓, Projekt: MPZP § 7 pkt 3 lit. b.
  90. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7344.
  91. WUOZ 2022 ↓, poz. 6967.
  92. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7346.
  93. WUOZ 2022 ↓, poz. 6969.
  94. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7348.
  95. WUOZ 2022 ↓, poz. 6971.
  96. a b UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7351.
  97. a b WUOZ 2022 ↓, poz. 6975.
  98. a b c NID geoportal 2022 ↓, Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_02_BK.93004, PL.1.9.ZIPOZ.NID_E_02_BK.183131.
  99. a b c d NID 2021 ↓, s. 231.
  100. a b c NID zabytek.pl 2022 ↓, Hotel Pracowniczy nr 1 PKP.
  101. NID geoportal 2022 ↓, Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_02_BK.93004.
  102. RMWr 2000 ↓, § 16 ust. 8.
  103. UMWr BIP 2021 ↓, Projekt: MPZP § 7 pkt 1 lit. f.
  104. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7343.
  105. WUOZ 2022 ↓, poz. 6966.
  106. UMWr SIP 2022 ↓, EGiB: nr 10441 Stawowa 14.
  107. WUOZ 2022 ↓, poz. 8103.
  108. a b c d e RMWr 2000 ↓, § 16 ust. 14.
  109. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7345.
  110. WUOZ 2022 ↓, poz. 6968.
  111. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7347.
  112. WUOZ 2022 ↓, poz. 6970.
  113. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7349.
  114. WUOZ 2022 ↓, poz. 6972.
  115. WUOZ 2022 ↓, poz. 6973.
  116. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 7350.
  117. WUOZ 2022 ↓, poz. 6974.
  118. GUS 2022 ↓, ULIC.
  119. GUS 2022 ↓, ULIC: 18575.
  120. RMWr 2012 ↓, § 1, 2, zał. poz. 92.
  121. ZWD 2013 ↓, § 1 pkt 16 lit. d poz. 9295.46..

Bibliografia

Linki zewnętrzne

  • Ulica Rejtana Tadeusza, [w:] Wrocław, Przedmieście Świdnickie [online], fotopolska.eu, ID: u149923 [dostęp 2022-02-15] (pol.).
  • ul. Rejtana Tadeusza, [w:] Wrocław, Przedmieście Świdnickie [online], dolny-slask.org.pl (Wratislaviae Amici), ID: 587097 [dostęp 2022-02-15] (pol.).
  • ul. Tadeusza Rejtana, wikimapia.org [dostęp 2022-02-15] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Grabowska-Hawrylak photo maisonette house Wrocław Poland west façade 2006-04-25.JPG
Autor: Shaqspeare, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Maisonette house by Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Maria and Igor Tawryczewski. Kołłątaja Street 9-12 in Wroclaw.
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica koniec T.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - zakończenie skrzyżowaniem
WROCŁAW, AB. 100.JPG
Autor: Antekbojar, Licencja: CC0
STARE KAMIENICE.
Wrocław, Stawowa 13 - fotopolska.eu (201664).jpg
(c) mamik / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Po lewej dawny hotel "Odra", po prawej kamienica nr 11
WROCŁAW, AB. 098.JPG
Autor: Antekbojar, Licencja: CC0
KAMIENICE.
PL road sign A-21.svg
Znak drogowy A-21: Uwaga na tramwaj
Ulica Kołłątaja we Wrocławiu.jpg
Autor: Raf24, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kołłątaja Street in Wrocław
Kamienica Rejtana 11 fot BMaliszewska.jpg
Autor: Barbara Maliszewska, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek Hotelu pracowniczego nr 1 PKP Rejtana 11, Miasto Wrocław - Stare Miasto
Ikona ulica początek T.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - początek skrzyżowanie T