Ulica Zygmunta Krasińskiego we Wrocławiu

Ulica Zygmunta Krasińskiego
Przedmieście Oławskie
Ilustracja
końcowy odcinek ulicy
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Wrocław

Długość

632 m

Poprzednie nazwy

Feldstrasse

Przebieg
Ikona ulica początek T.svgal. Juliusza Słowackiego
Ikona ulica plac.svg
Ikona koniec ulicy początek deptaku.svg
Ikona ulica w lewo L z dochodzacym deptakiem.svgświatłaPL road sign A-21.svgpl. Społeczny
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatłaPL road sign A-21.svgul. gen. Romualda Traugutta
Ikona ulica z lewej.svgul. gen. Józefa Haukego-Bosaka
Ikona ulica plac.svgskwer Zygmunta Krasińskiego
Ikona ulica z lewej.svgul. Stanisława Worcella
Ikona ulica plac.svgskwer Zygmunta Krasińskiego
Ikona ulica koniec T.svgul. Komuny Paryskiej
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Ulica Zygmunta Krasińskiego”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Ulica Zygmunta Krasińskiego”
51°06′21,397″N 17°02′35,519″E/51,105944 17,043200
Ul. Z. Krasińskiego i gen. J. Haukego-Bosaka
Pl. Społeczny, ul. Z. Krasińskiego, Poczta Główna w 1970 r.
Pl. Społeczny, ul. Z. Krasińskiego, Poczta Główna
Ul. gen. R. Traugutta, na wprost ul. Z. Krasińskiego, na 1 planie dach Poczty Głównej
Ul. Zygmunta Krasińskiego 34
Od nr 25 w kierunku ul. Komuny Paryskiej
Autobus MPK na ul. Zygmunta Krasińskiego

Ulica Zygmunta Krasińskiegoulica położona we Wrocławiu na osiedlu Przedmieście Oławskie, a wcześniej w dawnej dzielnicy Krzyki. Biegnie od Alei Juliusza Słowackiego do ulicy Komuny Paryskiej. Jest drogą gminną, która ma 632 m długości, przy czym określana jest jako przestrzeń publiczna o charakterze ogólnomiejskim. Przebiega przez teren zabudowy śródmiejskiej, który jako obszar objęty jest ochroną i wpisany jest do rejestru zabytków. Przy ulicy znajdują się między innymi budynki ujęte w gminnej ewidencji zabytków, w tym wpisane do rejestru zabytków: Gmach Poczty Czekowej Rzeszy, obecnie Gmach Poczty oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji, oraz kamienica z oficynami przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 21-23. Przy południowej części ulicy położony jest Skwer Zygmunta Krasińskiego.

Historia

Przed powstaniem ulicy

Ulica przebiega przez teren stanowiący niegdyś przedpole dla fortyfikacji miejskich[1][2][3] (Ohlauer Vorstadt[2]), a północny odcinek pomiędzy aleją Juliusza Słowcakiego i ulicą gen. Romualda Traugutta na terenach pofortecznych[4]. Fortyfikacje zostały rozebrane, a obszar ten włączony został do miasta w 1808 r.[2]

Zanim powstała droga w miejscu dzisiejszej ulicy Zygmunta Krasińskiego, istniał już średniowieczny trakt w kierunku Oławy, ale także do osady Walonów, na śladzie którego dziś przebiega ulica gen. Romualda Traugutta (Wallgasse, Klosestrasse), z Bramą Oławską położoną nieco na zachód od dzisiejszego skrzyżowania tej ulicy z ulicą Zygmunta Krasińskiego[5][6][7][8], będący główną arterią Przedmieścia Oławskiego[8], oraz nieco bardziej na wschód droga na śladzie której dziś istnieje równoległa ulica gen. Kazimierza Pułaskiego (Brüderstrasse)[4][9][10][11], o której najstarszy zapis o niej pochodzi z 1370 r.[9]. Ponadto już w 1562 r. istniał nienazwany trakt, co potwierdza plan Wernera z tegoż roku, stanowiący później ulicę Stanisława Worcella (Paradiesstrasse)[12][13]. Jeszcze inną drogą związaną z tym obszarem był trakt do tzw. Czerwonego Folwarku. Wytyczony prawdopodobnie w XIV wieku, został po raz pierwszy wzmiankowany w 1403 r. Obecnie na jego śladzie przebiega ulica Komuny Paryskiej (Langegasse, Vorwerkstrasse)[14].

Natomiast teren przy północnym odcinku po stronie zachodniej ulicy pomiędzy aleją Juliusza Słowackiego a ulicą gen. Romualda Traugutta istniał już w 1203 r. najstarszy wrocławski cmentarz żydowski. W późniejszych latach został przekształcony w cmentarz wojskowy[4][15][16]. W latach 20. XX wieku (1926-1929) zbudowano na tym terenie siedzibę Pocztowego Urzędu Czekowego (po 1945 r. gmach Poczty Głównej)[2][4][15][16][17], na podstawie projektu Lothara Heumanna[15][16][18]. Na północ od tego terenu przepływała rzeka Oława (Die Ohlau)[19].

Przy południowym krańcu dzisiejszej ulicy założono w 1777 r. pierwszy cmentarz, następnie kolejne. Były to począwszy od północy 3 cmentarze protestanckie: św. Bernardyna (do 1868 r.), św. Krzysztofa (do 1891 r. ?), Zbawiciela (do 1867 r.), oraz cmentarz katolicki św. Doroty (czynny w latach 1816-1861)[20][21].

Powstanie i rozwój ulicy do 1945 r.

Pierwotnie ulica Zygmunta Krasińskiego była drogą biegnącą w rozciągające się tu pola, bez nazwy własnej, przy czym dotyczy do drogi biegnącej od dzisiejszej ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy Komuny Paryskiej. Dopiero w 1823 r. otrzymała nazwę ulicy Polnej nawiązującej do jej wyglądu[4][10]. Odcinek północny jeszcze wówczas nie istniał. Decyzja o przedłużeniu ulicy do alei Juliusza Słowackiego[4] (Am Steindamm, Am Ohlauufer[22]) zapadła w 1839 r. Została ona następnie zrealizowana. Natomiast nie zrealizowano innej koncepcji, wskazanej w 1843 r. przez specjalnie powołaną przez magistrat miejski komisję. Wypowiedziała się ona za przedłużeniem ulicy w linii prostej do Dworca Górnośląskiego, położonego przy ulicy Stanisława Małachowskiego. Uzasadniając swoje stanowisko komisja wskazała bardzo dynamiczny rozwój tego rejonu miasta, lecz planu tego jednak nie wykonano[4].

Później niż ulica Zygmunta Krasińskiego powstała kolejna przecznica dziś stanowiąca ulicę gen. Józefa Haukego-Bosaka. Z projektem jej utworzenia w 1860 r. wystąpił kupiec Henryk Krakowski. Ponieważ miała przebiegać przez tereny prywatne, realizacja projektu napotykała trudności i była prowadzona etapami, to znaczy najpierw zbudowano fragment biegnący od ulicy Zygmunta Krasińskiego i drugi fragment biegnący od ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego, a dopiero potem oba odcinki połączono. Także nie od razu nadano nowej ulicy nazwę, co skutkowało tym, że położone tu posesje początkowo miału przypisane numery adresowe częściowo do ulicy Zygmunta Krasińskiego, a częściowo do ulicy gen. Kazimierza Pułaskiego. Z czasem oczywiście nadano ulicy własną nazwę (w 1911 r. – Clausewitzstrasse), a posesjom przypisano nowe numery porządkowe[23][24][25][26].

W 1862 r. zbudowano nową przecznicę biegnącą od północnego odcinka ulicy Zygmunta Krasińskiego do ulicy Mazowieckiej. Początkowo ulicę tę nazwano Małą Polną (Kleine Feldstrasse), a samą ulicę Zygmunta Krasińskiego nazwano wówczas Dużą Polną (Grosse Feldstrasse). Dopiero zmiana nazwy tej ulicy na ulicę Aleksandra (Alexanderstrasse) pozwoliła na przywrócenie ulicy Zygmunta Krasińskiego nazwy ulicy Polnej (Feldstrasse). Natomiast wzmiankowana przecznica nosiła po wojnie nazwę ulicy Sandomierskiej, lecz dziś ona nie istnieje w związku z budową w latach 80. XX wieku nowego węzła drogowego Placu Społecznego, który całkowicie zatarł dawny układ urbanistyczny i komunikacyjny[27][28][29].

W 1881 r. zasypano koryto Oławy zmieniając miejsce ujścia tej rzeki do Odry. Zlikwidowano wówczas most leżący na przedłużeniu dzisiejszej ulicy Zygmunta Krasińskiego. Umożliwiło to także przedłużenie alei Juliusza Słowackiego w kierunku wschodnim i jej urządzenie w postaci reprezentacyjnej, zielonej alei miejskiej[19][22][30][31], oraz urządzenie terenu spacerowego – Promenady Staromiejskiej – oraz parkuPark Juliusza Słowackiego[32][33].

Zabudowa ulicy powstawała sukcesywnie, a zachowane dziś budynki pochodzą głowinie z końca XIX wieku lub z początku XX wieku. Północny odcinek po jego powstaniu również był zabudowany powoli i stopniowo, a największą, ostatnią inwestycją była budowa gmachu pocztowego w latach 20. XX wieku[4][17][16][29]. Wzdłuż całej długości ulicy przebiegały tory tramwajowe[34][35][36].

Teren cmentarzy, które stopniowo ulegały likwidacji, od 1888 r. był sukcesywnie przekształcany w skwer z placem zabaw dla dzieci, następnie urządzony w 1892 r. według projektu H. Richtera, przed 1945 r. modernizowany[20][21][34][35] (Königl Hebammen Institut[30], Spielplatz[35][37]).

W 1900 r. utworzono szkołę rzemiosł (Handwerkerschule, Meisterschule des deutsche Handwerks), od 1910 r. działająca jako Miejska Szkoła Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego (Städtische Handwerker- und Kunstgewerbeschule). Szkoła działała w budynkach oficyn położonych we wnętrzu kwartału za pierzeją wschodnią ulicy Zygmunta Krasińskiego, z adresami przypisanymi do ulicy gen. Romualda Traugutta. Budynki te po wojnie stały się baz dla Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych[38][39].

II wojna światowa

Podobnie jak w całej okolicy, podczas oblężenia Wrocławia w 1945 r., w wyniku prowadzonych działań wojennych zniszczeniu uległa znaczna część zabudowy[4][8][12][23]. Sama ulica była wówczas kilkukrotnie bombardowana. Pierwsze bombardowanie miało miejsce 4 lutego 1945 r. Był to ostrzał altyreryjski prowadzony z okolic Wzgórz Trzebnickich. Natomiast 12 lutego prowadzono bombardowania przy pomocy lotnictwa. W czasie kolejnego bombardowania 25 lutego bomba spadła na dom nr 40 zaś 20 marca pocisk artyleryjski ugodził we wschodnią stronę gmachu poczty, w wyniku czego powstała tam olbrzymia wyrwa w murze. Zginęła wówczas znajdująca się w budynku urzędniczka[4]. Sam budynek jednak przetrwał, mimo że całkowitemu zniszczeniu uległa zabudowa położona po przeciwnej stronie ulicy Zygmunta Krasińskiego, na którą składały się dwie ciągłe pierzeje utworzone z kamienic (numery od 2 do 20), rozdzielone ulicą Sandomierską (dziś nieistniejącą), przy której zabudowa również nie przetrwała[4][27]. Zniszczeniu uległy także budynki położone po obu stronach ulicy na południe od ulicy gen. Romualda Traugutta[4][8], narożna zabudowa po północnej stronie ulicy gen. Józefa Haukego-Bosaka (numery 34 i 36)[4][23] oraz zabudowa pod numerami od 48 do 52 i powiązany budynek przy ulicy Stanisława Worcella 1[4][12].

Okres powojenny

Jedną z pierwszych znaczących inwestycji przy ulicy przeprowadzoną po wojnie była odbudowa uszkodzonego gmachu poczty. Związane to było z koniecznością uruchomienia urzędu pocztowego[4], a ten budynek nadawał się do tego celu znaczenie lepiej niż zniszczony gmach Poczty Głównej, położony w rejonie ulicy Wita Stwosza, bł. Czesława i Krawieckiej[4][40][41][42][43][44][45]. Roboty budowlane związane z odbudową zniszczonego fragmentu budynku przeprowadzono stosunkowo szybko i urząd pocztowy uruchomiono tu już kilka miesięcy od zakończenia II wojny światowej[4]. Można także wspomnieć, że stosunkowo dużo zachowanych budynków mieszkalnych sprawiło, że po wojnie Przedmieście Oławskie było jednym z bardziej zaludnionych osiedli Wrocławia. Tu i na Przedmieściu Odrzańskim łącznie mieszkało około 40% mieszkańców miasta według stanu na 1955 r.[2]

W 1960 r. po północnej stronie ulicy gen. Józefa Haukego-Bosaka zbudowano wieloklatkowy budynek mieszkalny, który otrzymał numery od 2 od 14[23], z kontynuacją ciągłej zabudowy także przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 36[4][46], a zabudowę tę uzupełniono także budynkiem plombowym przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 34[47][48]. Powojenne budynki położone przy ulicy Zygmunta Krasińskiego to także zabudowa pod numerami 27, 29, 48, 50 i 52[17].

Pośród inwestycji z XXI wieku związanych z ulicą Zygmunta Krasińskiego można wymienić między innymi remont i przebudowę budynku pod numerem 13 z lat 2007–2008 (2012 r.)[17][49]. W jej wyniku powstał budynek mieszkalny o 30 mieszkaniach z dodatkową funkcją biurową. Budynek ma 7 kondygnacji nadziemnych[49]. Całkowicie nowa zabudowa powstała natomiast w miejscu zniszczonej zabudowy po południowej stronie ulicy gen. Romualda Traugutta, tworząca dziś początkowe pierzeje południowego odcinka ulicy Zygmunta Kasińskiego. I tak po jej stronie wschodniej od maj 2010 do października 2012 r. budowano Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności należące do Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu przy ulicy gen. Romualda Traugutta 19-21. Budynek powstał w oparciu o projekt opracowany przez architektów z pracowni PAG – Pracownia Architektury Głowacki, a generalnym wykonawcą była firma Hochtief Polska z Warszawy, a koszt pierwszego etapu wyniósł około 53 mln [50]. Zaś po stronie zachodniej od stycznia 2020 r. do października 2021 r. powstawał budynek o nazwie Studio Plac Dominikański przy ulicy gen. Romualda Traugutta 9-11 i Zygmunta Krasińskiego 13a. Projektantami budynku są architekci z pracowni Dziewoński Łukasiewicz Architekci z Wrocławia. Inwestorem był deweloper działający pod firmą Toscom Development[51].

Należy także wskazać, że za wschodnią pierzeją zabudowy biegnącą od ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy gen. Józefa Haukego-Bosaka, w głębi kwartału, po wojnie w położonych tu budynkach prowadziła działalność Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, wykorzystując budynki o adresach przy ulicy gen. Romualda Traugutta 21 (położone w głębi działki względem wymienionej ulicy) oraz budynek przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 30b, dawnej Wyższej Szkoły dla Dziewcząt i Ewangelickiego Seminarium dla Nauczycielek, będący oficyną położoną w drugiej linii zabudowy. Szkołę powołano dekretem Ministra Kultury i Sztuki z 30.03.1946 r. jako Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych, a uroczyste rozpoczęcie działalności miało miejsce 7.10.1946 r. Uczelnia uzyskała status akademii w 1998 r.[17][38][39][52][53][54][55] Dopiero w XXI wieku nastąpiła wyżej wspomniana rozbudowa tu położnego kompleksu obiektów akademii. Zbudowano mianowicie budynek Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności[50][52][53][54][55].

Sam skwer położony po zachodniej stronie południowego odcinka ulicy został poddany gruntownej rewaloryzacji po 2000 r.[20][21][34][35] Obecnie nosi nazwę Skweru Zygmunta Krasińskiego[56] i przeznaczony jest na zieleń parkową z dopuszczeniem lokalizacji określonych obiektów parkowych, takich jak ogrody zimowe, altany, pergole oraz toalety ogólnodostępne[57].

W latach 80. XX wieku w budynku poczty przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 1 miało swoją siedzibę Przedsiębiorstwo Wdrażania i Upowszechniania Postępu Technicznego i Organizacyjnego „POSTEOR”. Zostało ono założone w 1973 r. i stanowiło jednostkę pośredniczącą między nauką a przemysłem, poprzez współpracę w zakresie opracowania, wdrożenia i upowszechnienia prac naukowo-badawczych i projektów wynalazczych oraz ochrony patentowej. W 1985 ilość wdrożeń przeprowadzonych przez tą firmę określano na ponad 700[58].

Powojenne przekształcenia układu komunikacyjnego

Wspomniane wyżej tory tramwajowe były użytkowane również po wojnie. Tramwaje jeździły tędy od ulicy Stanisława Małachowskiego, przez ulicę gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, dalej poprzez ulicę Komuny Paryskiej (na stosunkowo krótkim odcinku), a następnie ulicą Zygmunta Krasińskiego do alei Juliusza Słowackiego i oczywiście także w kierunku przeciwnym. Transport szynowy prowadzony był ulicą jeszcze w latach 60. i 70. XX wieku, do 1977 r.[59][60][61][62], a w 1978 r. zostało wyłączone z eksploatacji torowisko tramwajowe od ulicy ulicy Stanisława Małachowskiego do ulicy gen. Romualda Traugutta. Wówczas tramwaje korzystały jeszcze z torów w ulicy Zygmunta Krasińskiego tyko na północnym odcinku od alei Juliusza Słowackiego do ulicy gen. Romualda Traugutta[63]. Zarówno w latach poprzednich jak i następnych prowadzono przebudowę układu komunikacyjnego w centrum miasta. Zbudowano między innymi tak zwaną trasę W-Z i dalej kontynuowano inwestycję budując jeszcze w latach 80. XX wieku węzeł komunikacyjny Placu Społecznego, z dwiema estakadami i przejściem podziemnym oraz nowymi jezdniami, a także torowiskami tramwajowymi łączącymi między innymi Most Pokoju i Most Grunwaldzki z ulicą gen. Romualda Traugutta[2][64][65][66][67]. Zatarto przy tym całkowicie wcześniejszy układ ulic, likwidując między innymi ulicę Sandomierską w połowie lat 80. XX wieku[27][28][29]. Po zakończeniu tej inwestycji północy odcinek ulicy Zygmunta Krasińskiego stracił połączenie drogowe z pozostałą częścią ulicy i z ulicą gen. Romualda Traugutta, stając się sięgaczem połączonym tylko z aleją Juliusza Słowackiego, co skutkowało także wyłączeniem z eksploatacji położonego w tym odcinku ulicy torowiska tramwajowego, a ruch tramwajów skierowano na nowe odcinki torów placu Społecznego[66][67].

Należy jednakże wspomnieć, iż kwestię ukształtowania układu komunikacyjnego i zabudowy w tym rejonie, także w odniesieniu do północnego odcinka ulicy Zygmunta Krasińskiego, rozpatrywano w okresie powojennym wielokrotnie, między innymi organizując konkursy architektoniczne. Można tu wymienić konkurs z 1960 r. na Plac Dzierżyńskiego (współcześnie Plac Dominikański), konkurs z 1964 r. na ukształtowanie przestrzeni Placu Społecznego oraz z 1969 r. na opracowanie układu urbanistycznego łącznie Placu Dzierżyńskiego i Placu Społecznego. Pojawiały się przy tym różne koncepcje kierujące przeważnie ruch uliczny przez aleję Juliusza Słowackiego i ulicę Podwale, a także np. koncepcja z trasą od Mostu Pokoju łukiem przez ulicę Zygmunta Krasińskiego przy poczcie, pozostawiając Plac Społeczny wolny od komunikacji oraz inna koncepcja (I nagroda) w której ten północy odcinek ulicy Zygmunta Krasińskiego miałby być jak obecnie sięgaczem ale ulicy gen. Romualda Traugutta. Z łącznego kształtowania obszaru obydwu placów jednakże zrezygnowano, gdyż koncepcja ta zdewaluowała się, bowiem gmach poczty głównej okazał się stanowić tak silną przegrodę, że próby integracji oceniono jako chybione i nieudane. Jak wyżej opisano wybrano wariant przecięcia placu Społecznego po przekątnych, które to rozwiązanie zresztą było niezgodne z zasadami konkursu, i w zmienionej nieco formie zrealizowano[68]. Współcześnie jednak ten układ podlega krytyce i postuluje się rehabilitację obszaru z odtworzeniem kwartałowego układu ulic i zabudowy[69][70][71].

Od 23.08.2019 r. do 10.07.2020 r. prowadzono inwestycję miejską obejmującą przebudowę dróg, mającą na celu stworzenie dróg rowerowych w ulicach: Podwale, Komuny Paryskiej i Zygmunta Krasińskiego. Prowadzona była ona w ramach programu budowy dróg rowerowych we Wrocławiu – etap II[72]. W jej wyniku powstała droga rowerowa na odcinku od ulicy Komuny Paryskiej do ulicy gen. Romualda Traugutta, częściowo w północnej części jako kontrapas (od skrzyżowania z ulicą gen. Józefa Haukego-Bosaka do ulicy gen. Romualda Traugutta)[66][72][73]. Wartość całej inwestycji wynosiła 1 440 017 zł[72].

Numeracja adresowa

Numeracja adresowa posesji położonych przy ulicy początkowo była całkowicie odmienna od współczesnej. W 1866 r. (wówczas Grosse Feldstrasse) mianowicie numer 1 nadano posesji położonej po wschodniej stronie ulicy, pierwszej od skrzyżowania z ulicą Komuny Paryskiej (Vorwerkstrasse). Numery adresowe rosły w kierunku północnym, w sposób ciągły, to znaczy bez podziału na numery parzyste i nieparzyste. Numery te kończyły się na numerze 21 przed drogą[30] biegnącą wzdłuż niezasypanego jeszcze wówczas koryta rzeki Oława (Die Ohlau), która miała swoje ujście częściowo w miejscu dzisiejszej Zatoki Gondoli, a częściowo zasilała fosę miejską[30][31]. Dalej numery adresowe biegły z północy na południe po stronie zachodniej. Nie istniał jeszcze wtedy budynek poczty lecz znajdował się tu teren cmentarza wojskowego (Militair Begräbniss Platz). Pozostawiono jednak niewykorzystaną numerację dla tej nieruchomości (nr 23-26) i kolejne numery zaczynały się za ulicą gen. Romualda Traugutta (Klosestrasse) od numeru 27 do numeru 30, choć niezabudowanym dalej działkom gruntów także przypisano kolejne numery od 31 do 40[30].

W 1901 r. numeracja ta wyglądała następująco:

Numeracja adresowa w 1901 r.[34]
strona zachodniaulica Zygmunta Krasińskiego
(Grosse Feldstrasse)
strona wschodnia
aleja Juliusza Słowackiego (Am Ohlauufer)
Friedhof:
od 23
do 26
od 22
do 20
ulica Sandomierska (Alexanderstrasse)
od 19
do 16
ulica gen. Romualda Traugutta (Klosestrasse)
od 27
do 30
od 15c
do 11
od 11a do 11f
ulica gen. Józefa Haukego-Bostaka (ówcześnie bez nazwy)
część posesji przypisana do Grosse Feldstrasse
od 10
do 7
od 10a do 10h
skwerulica Stanisława Worcella (Paradiesstrasse)
od 6
do 1
cmentarz:
40
ulica Komuny Paryskiej (Vorwerkstrasse)

W kolejnych latach zmieniono numerację adresową, która w znaczącym stopniu zachowana jest do dziś. Wówczas to nastąpił podział na numerację nieparzystą po stronie zachodniej i numerację parzystą po stronie wschodniej, przy czym tak jak współcześnie numeracja ta rozpoczynała się przy alei Juliusza Słowackiego (Am Ohlauufer)[35][74]. Pod numerami nieparzystymi od 1 do 9 znajdował się budynek poczty (Postscheckamt), identycznie jak współcześnie. Dalej za ulicą gen. Romualda Traugutta (Klosestrasse) numeracja ta była kontynuowana, przy czym wówczas kończyła się na numerze 31 przed skwerem Spielplatz[35], natomiast współcześnie numeracja ta kończy się na numerze 29 i 29a[74]. Po stronie wschodniej numeracja zaczynała się od numeru 2 przy alei Juliusza Słowackiego (Am Ohlauufer) do 8 przy ulicy Sandomierskiej (Alexanderstrasse), od niej biegły numery od 10 do 20 przed ulicą gen. Romualda Traugutta (Klosestrasse)[35]. Współcześnie zabudowa w tym obszarze nie istnieje i nie ma tych numerów adresowych[74]. Dalej za ulicą gen. Romualda Traugutta (Klosestrasse) numeracja parzysta była kontynuowana od numeru 22 do numeru 62 przy ulicy Komuny Paryskiej (Vorwerkstrasse)[35]. Współcześnie numeracja kończy się tu na numerze 60[74].

Nazwy

W swojej historii ulica nosiła następujące nazwy:

Niemiecka nazwa ulicy – Feldstrasse (ulica Polną: słowo Feld w j. niemieckim oznacza pole) – pochodziła z czasów, gdy była drogą prowadzącą pośród pól[4][10]. Wobec ulicy stosowano także nazwę Grosse Feldstrasse[30][34] dla odróżnienia od dziś nieistniejącej ulicy Sandomierskiej, powstałej później i wówczas nazywanej Kleine Feldstrasse (do czasu zmiany jej nazwy na Alexanderstrasse)[27][28]. Współczesna nazwa ulicy została nadana przez Zarząd Miejski 15.11.1945 r.[76] Upamiętnia ona Zygmunta Krasińskiego, urodzonego w 19.02.1812 r. w Paryżu, zmarłego w 23.02.1859 r. tamże, poetę, dramaturga, powieściopisarza epoki romantyzmu, epistolografa, autora między innymi Nie-Boskiej komedii oraz Irydiona[4][77].

Układ drogowy

Ulica Zygmunta Krasińskiego biegnie od Alei Juliusza Słowackiego do ulicy Komuny Paryskiej[b][4][74]. Ulica łączy się z następującymi drogami publicznymi, kołowymi oraz innymi drogami[74] (przy czym przebieg podano dla odcinka jednokierunkowego przeciwnie do kierunku jazdy, jako że ulica na znacznej długości jest drogą jednokierunkową, ale zgodnie z numeracją adresową[74][66]):

Drogi powiązane
powiązaniekierunek jazdydroganr drogiklasafotoopis
skrzyżowanie↑ ↓aleja Juliusza Słowackiego[76][78][79]105054D[79]lokalna[80]AlSlowackiego (2015-12-28) Fotopolska 809866.jpgna wprost
koniec sięgacza
skrzyżowanie
(sygnalizacja świetlna[81])
pl. Społeczny[c][82]
torowisko tramwajowe[83]
105849D[82]zbiorcza[84]lewy dolny róg
ulica gen. Romualda Traugutta[85][86]
torowisko tramwajowe[83]
105796D[86]zbiorcza[87]w lewo i w prawo
skrzyżowanieulica gen. Józefa Haukego-Bosaka[88][89]105481D[89]dojazdowa[90]Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 057.jpgw prawo
skrzyżowanieulica Stanisława Worcella[91][92]105748D[92]dojazdowa[93]Wrocław - Przedmieście Oławskie 20.jpgw lewo
skrzyżowanieulica Komuny Paryskiej[76][94][95]105825D[95]lokalna[96]w lewo i w prawo

Droga

Przystanek "Krasińskiego"

Ulica Zygmunta Krasińskiego przebiega przez osiedle Przedmieście Oławskie w dawnej dzielnicy Krzyki[76][97]. Jest drogą publiczną, której przypisano kategorię drogową jako gminną[d][76] (numer drogi: 105778D[e][76][98][99], numer ewidencyjny drogi: G1057780264011[76]; do 2012 r. ulica była drogą powiatową o numerze 1692D[100]). Ulica ma 632 m długości[f][76]. Teren, przez który przebiega, leży na wysokości bezwzględnej od około 118,0 do 120,1 m n.p.m.[101][102]. Jest to droga klasy lokalnej[80][103], przy czym na odcinku od ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy Komuny Paryskiej szerokość w liniach rozgraniczających wynosi od 18 m do 25 m[103]. Odcinek początkowy od alei Juliusza Słowackiego jest sięgaczem, natomiast na pozostałym odcinku ulicy ruch zorganizowany jest jako jednokierunkowy z południa (od ulicy Komuny Paryskiej, jako kontynuacja jazy zarówno z tej ulicy jak i z ulicy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego) na północ (do ulicy gen. Romualda Traugutta i placu Społecznego)[66]. Ulica, jako droga jednojezdniowa, posiada pojedynczą jezdnię o nawierzchni z masy bitumicznej, z wyłączeniem części sięgacza, gdzie nawierzchnia wykonana jest z płyt betonowych z wbudowanym, starym torowiskiem tramwajowym[102][104]. Przy ulicy wykonane są obustronna chodniki[102][105][106]. Ulicą przebiegają linie pasażerskie w ramach wrocławskiej komunikacji miejskiej. Są to trasy komunikacyjne przejeżdżających tędy autobusów miejskich, w ramach których urządzono dwa przystanki autobusowe, o nazwach "Skwer Krasińskiego" oraz "Krasińskiego"[66][67]. Na części ulicy od ulicy Komuny Paryskiej do ulicy gen. Józefa Hukego-Bosaka urządzono drogę rowerową, dalej kontrpas do ulicy gen. Romualda Traugutta[66][73].

Postuluje się przywrócenie funkcjonowania torowiska tramwajowego w ulicy Zygmunta Krasińskiego na odcinku od alei Juliusza Słowackiego do ulicy gen. Romualda Traugutta i ewentualnie skierowaniu tu ruchu ulicznego po likwidacji obecnego układu komunikacyjnego placu Społecznego i zabudowie tego obszaru siecią lokalnych, prostopadłych uliczek tworzących niewielkie kwartały zabudowy z centralnym dla tego układu placem[69][107][108].

Ulica, w zakresie dróg gminnych, położona jest na działkach ewidencyjnych o łącznej powierzchni wynoszącej 10 071 m2 (10 075 m2)[f], a ponadto obejmuje działki o statusie drogi wewnętrznej i rezerwy, zgodnie z poniższym zestawieniem[76]:

Drogi i działki ewidencyjne
OdcinekKategoria drogiDziałkaPowierzchnia[g]
od alei Juliusza Słowackiego do ulicy gen. Romualda Trauguttagminnadziałka nr 4, AM-1, obręb Południe2 954 m2[109][110]
od ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy Komuny Paryskiejgminnadziałka nr 25, AM-5, obręb Południe7 117 m2[111] (7 121 m2[112])
przy działce nr 4, AM-1, obręb Południewewnętrznadziałka nr 8/2, AM-1, obręb Południe664 m2[111][113]
przy działce nr 4 i 8/2, AM-1, obręb Południerezerwadziałka nr 6/2, AM-1, obręb Południe7 192 m2[114] (7 191 m2[115])
przy działce nr 4 i 8/2, AM-1, obręb Południerezerwadziałka nr 9, AM-1, obręb Południe1 107 m2[116][117]
drogi: gminne – 10 071 m2, wewnętrzna – 664 m2, rezerwa – 8 299 m2; suma: 19 034 m2
(drogi: gminne – 10 075 m2, wewnętrzna – 664 m2, rezerwa – 8 298 m2; suma: 19 037 m2)

Zabudowa i zagospodarowanie

Układ urbanistyczny

Przedmieście Oławskie, skwer J. Słowackiego i ulica
Szalet
Przystanek "skwer Krasińskiego"
Przejście pomiędzy skwerem a blokiem zabudowy do ul. Podwale
Przed nr 29 i dalej nr 27
Studio Plac Dominikański

Ulica Zygmunta Krasińskiego przebiega przez obszar zabudowy śródmiejskiej[70][118][119], w strefie centralnej[120], gęsto wypełniony tkanką miejską[121], charakteryzującej się przemieszaniem zabudowy o podstawowej funkcji mieszkaniowej z zabudową także o innym przeznaczeniu[122], przede wszystkim zabudową mieszkalno-usługową[70][123].

Obszar zabudowy, przez który przebiega ulica Zygmunta Krasińskiego, uznawany jest za teren o zdefiniowanym układzie kompozycyjnym, z liniowymi i kwartałowymi elementami go tworzącymi[124][125]. W układzie urbanistycznym dominuje ukształtowanie bloków urbanistycznych w postaci kwartałów zabudowy, w ramach których umiejscowiono funkcje reprezentacyjne na zewnątrz kwartału, a funkcje użytkowe do wewnątrz. Dominuje tu pierzejowa, zwarta zabudowa wzdłuż ulic[70][122][125], ale z występującymi zaburzeniami w postaci luk w zabudowie[70]. Wskazuje się ponadto na gęstą sieć uliczną i linii transportu publicznego[67][126]. Ulica przebiega przez obszar zabudowy średniowysokiej do 25 m, przy czym w ramach tej strefy wyznaczono tu śródmiejski obszar podwyższenia wysokości zabudowy[127].

Znaczenie przestrzeni

Ulica Zygmunta Krasińskiego określana jest jako publiczna przestrzeń o charakterze ogólnomiejskim. Na północy łączy się z dwiema przestrzeniami stanowiącymi ogólnomiejski rdzeń przestrzeni publicznych, jaki stanowią zarówno aleja Juliusza Słowackiego jak i ulica gen. Romualda Traugutta[128]. Ponadto przewiduje się wykreowanie tu po wschodniej stronie placu o takim charakterze i znaczeniu, z połączeniem ulicy z tym placem poprzez nową przecznicę[69][108][128]. Sam Park Juliusza Słowackiego z promenadą stanowi połączenie obszarowej zieleni wypoczynkowej z ogólnomiejskim bulwarem. Z kolei południowy kraniec ulicy łączy się z ulicą lokalną — ulica Komuny Paryskiej (w kierunku wschodnim) oraz ogólnomiejską — ulica Komuny Paryskiej (w kierunku zachodnim) i dalej bulwarem ogólnomiejskim – ulica Podwale[128]. Obszarową formą zieleni wypoczynkowej jest tu położony Skwer Zygmunta Krasińskiego[56][128].

Zabudowa

Północny odcinek ulicy od alei Juliusza Słowackiego do ulicy gen. Romualda Traugutta przebiega przez obszar o zróżnicowanym zagospodarowaniu. Strona zachodnia ulicy to zagospodarowany kwartał zabudowy z zabytkowym budynkiem poczty i muzeum pod numerem 1-9 tworzącym zachodnią pierzeję[17], za którym powstał współczesny budynek Ovo Wrocław[129]. Natomiast wschodnia strona tego odcinka ulicy to z kolei obszar niezagospodarowany, a dalej silnie przekształcony w wyniku działań inwestycyjnych polegających na budowie węzła komunikacyjnego Placu Społecznego[64][65][130].

Południowy odcinek ulicy od ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy Komuny Paryskiej przebiega przez obszar z zabudowanymi kwartałami o pierzowym położeniu budynków z funkcją reprezentacyjną na zewnątrz kwartału. Dominują zachowane budynki przedwojenne, uzupełnione nową zabudową pochodzącą zarówno z XX wieku, jak i XXI wieku. Budynki mają wysokość od czterech o ośmiu kondygnacji nadziemnych. Przy południowym odcinku ulicy po stronie zachodniej położony jest obszar zieleni rekreacyjnej nazwany Skwerem Zygmunta Krasińskiego[17][70][122][131]. W ramach skweru przy ulicy położony jest szalet miejski[132].

Wybrane obiekty współczesne

Wybrane obiekty współczesne (powstałe po 1945 r.):

Budynek biurowy
ulica Zygmunta Krasińskiego 27, położony w pierzei zachodniej ulicy Zygmunta Krasińskiego; podstawowa funkcja biurowa, budynek o sześciu kondygnacjach nadziemnych, powierzchni zabudowy wynoszącej 381 m2[133], położony jest na działce o polu powierzchni wynoszącym 564 m2[134].
Budynek mieszkalny
ulica Zygmunta Krasińskiego 36[135] oraz ulica gen. Józefa Haukego-Bosaka nr nr 2[136][137], 4[138][139], 6[140][141], 8[142][143], 10[144][145], 12[146][147], 14[148][149]; położony częściowo w pierzei wschodniej ulicy Zygmunta Krasińskiego; podstawowa funkcja mieszkalna, budynek o pięciu kondygnacjach nadziemnych[135].
Budynek mieszkalny
ulica Zygmunta Krasińskiego 48, 50, 52 oraz ulica Stanisława Worcella 1, położony w pierzei wschodniej ulicy Zygmunta Krasińskiego; podstawowa funkcja mieszkalna, budynek o siedmiu kondygnacjach nadziemnych, powierzchnia zabudowy wynosi 713 m2[150], położony jest na działce o powierzchni 1 108 m2[151].
Budynek opieki zdrowotnej
ulica Zygmunta Krasińskiego 29, położony w pierzei zachodniej ulicy Zygmunta Krasińskiego; podstawowa funkcja to zakłady opieki medycznej, budynek o siedmiu kondygnacjach nadziemnych, powierzchni zabudowy wynoszącej 521 m2[152], położony jest na działce o powierzchni 993 m2[153].
Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
ulica gen. Romualda Traugutta 19-21 położony częściowo w pierzei wschodniej ulicy Zygmunta Krasińskiego; budynek niski o czterech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej, z funkcją główną kultury i rozrywki, powierzchnia całkowita wynosi 18 611 m2, powierzchnia użytkowa wynosi 13 464 m2, powierzchnia zabudowy 2 301 m2, kubatura zaś wynosi 56 564 m3; w budynku znajdują się między innymi pracownie, warsztaty i laboratoria[50].
Studio Plac Dominikański
ulica gen. Romualda Traugutta 9-11 i Zygmunta Krasińskiego 13a, położony częściowo w pierzei zachodniej ulicy Zygmunta Krasińskiego oraz jako oficyna; budynek średniowysoki o ośmiu kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej, z funkcją główną hotelarską i dodatkową handlowo-usługową, powierzchnia użytkowa wynosi około 3 800 m2, w tym powierzchnia handlowo-usługowa 356 m2, w części hotelowej znajduje się 138 pokoi hotelowych, ponadto w budynku urządzono 20 miejsc parkingowych[51].

Zieleń

Zieleń przy al. Słowackiego przy Poczcie
Skwer Zygmunta Krasińskiego

W najbliższym otoczeniu ulicy znajdują się następujące tereny zieleni:

Park Juliusza Słowackiego z Promenadą Staromiejską
położony na zamknięciu osi widokowej w kierunku północnym, przy początku ulicy, za aleją Juliusza Słowackiego, z przebiegającą przez niego Promenadą Staromiejską do fosy miejskiej do Zatoki Gondol[17][32][33][56][154][155][156][157][158], powierzchnia parku wynosi około 5,74 ha[155], przez co stanowi jeden z większych kompleksów zieleni w ścisłym centrum miasta[158].
Zieleń przy al. Słowackiego przy Poczcie
wolny, niezabudowany teren przy północnym odcinku po wschodniej stronie ulicy pomiędzy ulicą Zygmunta Krasińskiego, aleją Juliusza Słowackiego i placem Społecznym[56] o powierzchni 9 121 m2[h][i][159][160][161][162], docelowo jednak przeznaczony pod zabudowę śródmiejską[69] i drogi (jako rezerwa przypisana do ulicy Zygmunta Krasińskiego)[76].
Zieleniec przy ul. Dobrzyńskiej - Traugutta
położony za skrzyżowaniem ulicy Zygmunta Krasińskiego z ulicą gen. Romualda Traugutta i placem Społecznym, pomiędzy rozwidleniem tych dwóch dróg[56], o powierzchni 3 087 m2[h][j][163][164][165][166].
Skwer Zygmunta Krasińskiego
położony przy końcowym odcinku ulicy po stronie zachodniej pomiędzy ulicą Zygmunta Krasińskiego, ulicą Podwale, ulicą Komuny Paryskiej oraz na północny blokiem zabudowy sięgającym ulicy gen. Romualda Traugutta[17][20][21][56][167] o powierzchni 12 721 m2[h][168].

Ochrona i zabytki

Ulica przebiega na terenie Przedmieścia Oławskiego wpisanego jako obszar do rejestru zabytków dnia 20.06.2005 r. decyzją o wpisie nr 538/A/05[169][170][171][172][173]. W ramach wskazanego obszaru ochronie podlega przede wszystkim układ przestrzenny kształtowany od XIII do XIX wieku[172][174][175].

Przy ulicy i w najbliższym sąsiedztwie znajdują się następujące zabytki ujęte w gminnej ewidencji zabytków (według stanu na kwiecień 2022 r.)[17]:

Obiekty zabytkowe
obiekt[k], położeniepowstanie, rodzaj ochrony[l]fotografia
zamknięcie osi widokowej w kierunku północnym
Park im. Juliusza Słowackiego
Aleja Juliusza Słowackiego[17][176][177]
lata 20. XIX wieku, lata 1878-1884, po 1945 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Promenada Staromiejska (wzdłuż Fosy Miejskiej, w miejscu dawnych fortyfikacji obronnych)
Aleja Juliusza Słowackiego[17][178][179]
po 1807 r., projekt 1813 r. (projekt: Johann Friedrich Knorr)
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
strona zachodnia
Distinctive emblem for cultural property.svg Gmach Poczty Czekowej Rzeszy, obecnie Gmach Poczty oraz Muzeum Poczty i Telekomunikacji
ulica Zygmunta Krasińskiego 1-9[17][180][181][182][183][184]
lata 1926-1929 (projekt: Lothar Neumann)
rodzaj ochrony: rejestr zabytków nr A/2487/360/Wm z dnia 06.10.1977 r.[17][180][181][182][183][184]
Post and Telecommunications Museum in Wrocław 2.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 13[17][185][186]
1905 r., 2012 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 086.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 15[17][187][188]
lata 1906-1907
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 096.jpg
Oficyna mieszkalna, obecnie apartamenty
ulica Zygmunta Krasińskiego 15a[17][189][190]
około 1895 r., około 2013 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 17[17][191][192]
około 1895 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 098.jpg
Oficyna mieszkalna, obecnie nieużytkowana
ulica Zygmunta Krasińskiego 17a[17][193][194]
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 19[17][195][196]
około 1895 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 107.jpg
Distinctive emblem for cultural property.svg Kamienica z oficynami, obecnie budynek mieszkalny z usługowym parterem
ulica Zygmunta Krasińskiego 21-23[17][182][197][198][199][200]
1899 r. (projekt: W. Heller)
rodzaj ochrony: rejestr zabytków nr A/1305 z dnia 14.05.2010 r.[17][182][197][198][199][200]
Wrocław - Przedmieście Oławskie 43.jpg
Kamienica, obecnie nieużytkowana
ulica Zygmunta Krasińskiego 25[17][201][202][202]
około 1900 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław - Przedmieście Oławskie 41.jpg
Oficyna mieszkalna, obecnie nieużytkowana
ulica Zygmunta Krasińskiego 25a[17][203][204]
około 1870 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Oficyna z powozownią przy willi rodziny Hasse, obecnie budynek nieużytkowany
ulica Zygmunta Krasińskiego 29a[17][205] (ulica Podwale 76/77[206])
około 1897 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Cmentarze: świętych Bernarda, Krzysztofa, Salwadora i Doroty, obecnie skwer Zygmunta Krasińskiego[17][207][208][209]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 121.jpg
strona wschodnia
Kamienica, obecnie budynek mieszkalny z usługowym parterem
ulica Zygmunta Krasińskiego 24[17][210][211]
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 26[17][212][213]
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 078.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 28[17][214][215]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 077.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 30[17][216][217]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 076.jpg
Główny budynek szkolny Seminarium Nauczycielskiego "Bethanien", obecnie budynek mieszkalny
ulica Zygmunta Krasińskiego 30a[17][218][217]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wyższa Szkoła dla Dziewcząt i Ewangelickie Seminarium dla Nauczycielek, obecnie budynek Akademii Sztuk Pięknych
ulica Zygmunta Krasińskiego 30b[17][219][220]
około 1895 r., lata 1902-1903 (rozbudowa)
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 32[17][195][221]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 069.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 40[17][222][223]
(oraz ulica gen. Józefa Haukego-Bosaka 1[224])
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław - Przedmieście Oławskie 26.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 42[17][225][226]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 44[17][227][228]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 46[17][229][229][230]
około 1870-1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 54[17][231][232]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław - Przedmieście Oławskie 17.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 56[17][233][234]
około 1880 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 014.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 58[17][235][236]
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 004.jpg
Kamienica
ulica Zygmunta Krasińskiego 60[17][237][238]
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 001.jpg
zamknięcie osi widokowej w kierunku południowym
Kamienica
ulica Komuny Paryskiej 5[17][239][240]
około 1890 r.
rodzaj ochrony: gez, mpzp[17]
Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 2022-08-06 14.jpg

Demografia

Ulica przebiega przez pięć rejonów statystycznych o wykazanej w poniższej tabeli gęstości zaludnienia i ilości zameldowanych osób, przy czym dane pochodzą z 31.12.2021 r.[241]

Demografia[241]
Rejon statystyczny nrLiczba osób zameldowanychGęstość zaludnienia [lud./km2]Położenienumery adresowe
931070130585obie strony
od alei Juniusza Słowackiego do ulicy gen. Romualda Traugutta
od 1 do 9
93108045910 427strona zachodnia
od ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy Komuny Paryskiej
od 13 do 29, 29a
9310905198 535strona wschodnia
od ulicy gen. Romualda Traugutta do ulicy gen. Józefa Haukego-Bosaka
od nr 24 do 36
93110070317 788strona wschodnia
od ulicy gen. Józefa Haukego-Bosaka do ulicy Stanisława Worcella
od nr 40 do 46
93111078621 503strona wschodnia
od ulicy Stanisława Worcella do ulicy Komuny Paryskiej
od nr 48 do 60

Baza TERYT

Przed skrzyżowaniem z ul. gen. R. Traugutta

Dane Głównego Urzędu Statystycznego z bazy TERYT, spis ulic (ULIC)[242]:

  • województwo: DOLNOŚLĄSKIE (02)
  • powiat: Wrocław (0264)
  • gmina/dzielnica/delegatura: Wrocław (0264011) gmina miejska; Wrocław-Krzyki (0264039) delegatura
  • Miejscowość podstawowa: Wrocław (0986283) miasto; Wrocław-Krzyki (0986544) delegatura
  • kategoria/rodzaj: ulica
  • Nazwa ulicy: ul. Zygmunta Krasińskiego (09848)[74][243].

Zobacz też

Uwagi

  1. Informacja, że do ulicy Zygmunta Krasińskiego w latach 1945-1946 stosowano nazwę ulicy Polnej[10] stoi w pewnej sprzeczności z informacją, że Zarząd Miejski nadał ulicy imię Zygmunta Krasińskiego w dniu 15.11.1945 r.[76], chyba że chodzi tu o nazwę potoczną, nieoficjalną, czego źródło jednak nie precyzuje.
  2. Podany tu przebieg ulicy Zygmunta Krasińskiego, jako łączący aleję Juliusza Słowackiego z ulicą Komuny Paryskiej, zgody jest z numeracją adresową położonych przy ulicy posesji, która zarówno po stronie zachodniej (numery nieparzyste) jak i wschodniej (numery parzyste) rozpoczyna się niskimi numerami przy alei Juliusza Słowackiego, a kolejne numery nadano rosnąco w kierunku południowym; najwyższe numery adresowe przypisane do ulicy Zygmunta Krasińskiego znajdują się w rejonie ulicy Komuny Paryskiej[4][74]. Inaczej jednak określono przebieg tej ulicy w zestawieniu udostępnianym przez zarządcę drogi – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM) – a mianowicie wskazano jej przebieg od ulicy Komuny Paryskiej do alei Juliusza Słowackiego[76]. Można w tym kontekście także wspomnieć, iż podany w niniejszym artykule przebieg ulicy niezgody jest z dopuszczalnym kierunkiem ruchu pojazdów na zasadniczej części ulicy jako ulicy jednokierunkowej, gdyż ruch na tej dopuszczalny jest w kierunku przeciwnym, tj. od ulicy Komuny Paryskiej do ulicy gen. Romualda Traugutta i placu Społecznego[c]. Na pozostałym odcinku ulica jest dwukierunkowym sięgaczem[66].
  3. a b Nazwa Plac Społeczny w czerwcu 2022 r., dla miasta Wrocławia, nie występowała ani w Ewidencji Miejscowości, Ulic i Adresów, ani w bazie TERYT, spis ULIC. Istnieje zatem dość prawdopodobne domniemanie, że nazwa ta została zniesiona[242][244]. Pozostaje jednak nadal w użyciu, np. w odniesieniu do spisu dróg udostępnianego przez zarządcę – Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta[82], czy w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru[245].
  4. Nadanie ulicy Zygmunta Krasińskiego kategorii drogi gminnej nastąpiło uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z 13.09.2012 r. nr XXXI/685/12[76][246].
  5. Nadanie numeru drodze gminnej, ulicy Zygmunta Krasińskiego, nastąpiło uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 5.09.2006 r. nr 4041/II/06[76].
  6. a b Powierzchnia terenu przypisana do ulicy określona jest na podstawie powierzchni działek ewidencyjnych przypisanych do tej ulicy w zestawieniu udostępnianym przez zarządcę drogi: Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM), odczytana z zapodanych w przypisach geoportalach. W każdym przypadku teren samego skrzyżowania z inną ulicą może być przypisany do jednej z ulic, a tym samym powierzchnia terenu samego skrzyżowania może być przypisana do tej ulicy lub być pominięta jako uwzględniona w innej ulicy. Dotyczy to prawdopodobnie także długości ulicy podawanej przez zarządcę drogi, który nie opisuje w jaki sposób jest ona określana. Najprawdopodobniej, lecz jest to domniemanie niezweryfikowane, jest ona określana jako suma długości drogi w obrębie działek ewidencyjnych przypisanych do danej drogi, co oznacza, że długość odcinka w obrębie skrzyżowania jest przypisana tylko jednej z krzyżujących się ulic, tej do której ulicy przypisano daną działkę ewidencyjną.
  7. Pole powierzchni określono na podstawie powierzchni działki/działek ewidencyjnych odczytanych ze wskazanych w przypisach portali/geoportali.
  8. a b c Pole powierzchni określono na podstawie powierzchni działki/działek ewidencyjnych odczytanych ze wskazanych w przypisach portali/geoportali. W przypadku terenów zieleni może nie obejmować przyległej zieleni położonej w ramach działek, na których przebiegają ulice lub na przyległych działkach prywatnych.
  9. Na powierzchnię wynoszącą 9 121 m2 Zieleńca przy al. Słowackiego przy Poczcie składają się działki ewidencyjne o następujących polach powierzchni: 158 m2[159] 7 192 m2[160] 664 m2[161] 1 107 m2[162].
  10. Na powierzchnię wynoszącą 3 087 m2 Zieleńca przy ul. Dobrzyńskiej - Traugutta składają się działki ewidencyjne o następujących polach powierzchni: 991 m2[163], 128 m2[164] 1 962 m2[165] 6 m2[166].
  11. Uwaga, część informacji o aktualnym stanie budynku i sposobie jego użytkowania zapodana na wrocławskim geoportalu, mapie gminnej ewidencji zabytków, a uwidoczniona w niniejszym zestawieniu zabytków, może być nieaktualna.
  12. Rodzaj ochrony: gez – gminna ewidencja zabytków, mpzp – miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, inny lub rejestr zabytków.

Przypisy

  1. Harasimowicz 2006 ↓, s. 723 (Przedmieście Świdnickie.
  2. a b c d e f Harasimowicz 2006 ↓, s. 722 (Przedmieście Oławskie).
  3. UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1807.
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x Antkowiak 1970 ↓, s. 121-122 (Krasińskiego).
  5. Harasimowicz 2006 ↓, s. 918-919 (Traugutta Romualda).
  6. Heyduk 2012 ↓, s. 84 (Klosestr.).
  7. Harasimowicz 2006 ↓, s. 590 (Nowa).
  8. a b c d Antkowiak 1970 ↓, s. 271-274 (Traugutta).
  9. a b Antkowiak 1970 ↓, s. 213-214 (Pułaskiego).
  10. a b c d e f g Heyduk 2012 ↓, s. 44 (Feldstr.).
  11. Heyduk 2012 ↓, s. 29 (Brüderstr.).
  12. a b c Antkowiak 1970 ↓, s. 287 (Worcella).
  13. Heyduk 2012 ↓, s. 112 (Paradiesstr.).
  14. Harasimowicz 2006 ↓, s. 393 (Komuny Paryskiej).
  15. a b c Harasimowicz 2006 ↓, s. 681 (Poczta Czekowa).
  16. a b c d Eysymontt i in. 2008 ↓, s. 44-45 (poz. 38).
  17. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw ax ay az ba bb bc bd be bf bg bh bi bj bk bl bm bn bo bp bq br UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Gminna Ewidencja Zabytków.
  18. Harasimowicz 2006 ↓, s. 585 (Heumann Lothar).
  19. a b Antkowiak 1970 ↓, s. 240 (Słowackiego).
  20. a b c d Bińkowska 2013 ↓, s. 564 (poz. 497).
  21. a b c d Bińkowska 2013 ↓, s. 728-729 (poz. 720).
  22. a b Harasimowicz 2006 ↓, s. 812 (Słowackiego Juliusza).
  23. a b c d Antkowiak 1970 ↓, s. 66-67 (Haukego-Bosaka).
  24. Heyduk 2012 ↓, s. 31 (Clausewitzstr.).
  25. Heyduk 2012 ↓, s. 29 Brüderstr.).
  26. Heyduk 2012 ↓, s. 78 (Karlowskystr.).
  27. a b c d Antkowiak 1970 ↓, s. 229 (Sandomierska).
  28. a b c Heyduk 2012 ↓, s. 3 (Alexanderstr.).
  29. a b c Eysymontt i in. 2008 ↓, s. 45 (poz. 39).
  30. a b c d e f g UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1866.
  31. a b Bakuliński i in., Zabytki techniki ŚWW 2007 ↓, 37.
  32. a b Bińkowska 2013 ↓, s. 95 (poz. 2).
  33. a b Bińkowska 2013 ↓, s. 150-159 (poz. 103).
  34. a b c d e f UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1901.
  35. a b c d e f g h UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1926-37.
  36. a b UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1948.
  37. UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1932.
  38. a b Harasimowicz 2006 ↓, s. 530 (Miejska Szkoła Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego).
  39. a b Harasimowicz 2006 ↓, s. 25-26 (Akademia Sztuk Pięknych).
  40. Antkowiak 1970 ↓, s. 123-124 (Krawiecka).
  41. Harasimowicz 2006 ↓, s. 441 (Krawiecka).
  42. Antkowiak 1970 ↓, s. 46-49 (Pl. Dzierżyńskiego).
  43. Harasimowicz 2006 ↓, s. 157 (Dominikański).
  44. Harasimowicz 2006 ↓, s. 962 (Wita Stwosza).
  45. Harasimowicz 2006 ↓, s. 681 (Poczta Główna).
  46. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 7520 (ul. Zygmunta Krasińskiego 36).
  47. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 59502 (ul. Zygmunta Krasińskiego 34).
  48. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.27/2.1_BUD.
  49. a b urbanity.pl 2022 ↓, Krasińskiego 13.
  50. a b c urbanity.pl 2022 ↓, Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności.
  51. a b urbanity.pl 2022 ↓, Studio Plac Dominikański.
  52. a b UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 786 (ul. gen. Romualda Traugutta 21).
  53. a b UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, POI nr 2192 (Akademia Sztuk Pięknych).
  54. a b ASP 2022 ↓, Uczelnia / Mapy budynków.
  55. a b ASP 2022 ↓, Uczelnia / O ASP / Kontakt.
  56. a b c d e f UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa przyrodnicza.
  57. RMWr 2004 ↓, § 15.
  58. POSTEOR 1985 ↓.
  59. Piekarz 1965 ↓.
  60. Piekarz 1967 ↓.
  61. Milczyński 1971 ↓.
  62. Milczyński 1977 ↓.
  63. Milczyński 1978 ↓.
  64. a b Tarczyński 1985 ↓, s. 180-184.
  65. a b Harasimowicz 2006 ↓, s. 821 (Społeczny plac).
  66. a b c d e f g h UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Komunikacja i transport.
  67. a b c d UMWr SKM 2022 ↓.
  68. SARP 1996 ↓, s. 66, 68-69.
  69. a b c d RMWr XLV 2010 ↓, Zał. graficzny.
  70. a b c d e f UMWr SIP Studium 2018 ↓, s. Karta jednostki urbanistycznej A8.
  71. UMWr SIP Studium 2018 ↓, s. 279, 328.
  72. a b c UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Inwestycje Miejskie, ID: 08704.
  73. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa rowerowa.
  74. a b c d e f g h i UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 1416 (ul. Zygmunta Krasińskiego).
  75. UMWD 2022 ↓, Mapy historyczne: 1926-1937.
  76. a b c d e f g h i j k l m n o ZDiUM drogi 2022 ↓, 2560-2564 (Krasińskiego Zygmunta).
  77. PWN 2022 ↓, ID: 3927076 (Zygmunt Krasiński).
  78. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 695 (al. Juliusza Słowackiego).
  79. a b ZDiUM drogi 2022 ↓, 5257-5259 (Słowackiego aleja).
  80. a b RMWr XLV 2010 ↓, § 39 ust. 2 pkt 1.
  81. ZDiUM sygnalizacja 2022 ↓, s. 1 (poz. 10).
  82. a b c ZDiUM drogi 2022 ↓, 5398 (Społeczny plac).
  83. a b RMWr XLV 2010 ↓, § 35 ust. 2 pkt 2.
  84. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium archiwalne, Studium 2010, Rys. 6.
  85. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 1414 (al. gen. Romualda Traugutta).
  86. a b ZDiUM drogi 2022 ↓, 6156-6158 (Traugutta Romualda).
  87. RMWr XLV 2010 ↓, § 35 ust. 2 pkt 1.
  88. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 1417 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka).
  89. a b ZDiUM drogi 2022 ↓, 1600 (Haukego-Bosaka Józefa).
  90. RMWr 2004 ↓, § 52 ust. 1.
  91. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 1527 (ul. Stanisława Worcella).
  92. a b ZDiUM drogi 2022 ↓, 6635 (Worcella Stanisława).
  93. RMWr 2004 ↓, § 53 ust. 1.
  94. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 1834 (ul. Komuny Paryskiej).
  95. a b ZDiUM drogi 2022 ↓, 2316-2317 (Komuny Paryskiej).
  96. RMWr 2004 ↓, § 50 ust. 1.
  97. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Osiedla Wrocławia.
  98. UMWD 2022 ↓, BDOT10k.
  99. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.66.
  100. RMWr 2012 ↓, § 1, zał. poz. 90.
  101. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa wysokościowa.
  102. a b c GUGiK 2022 ↓, Geoportal krajowy, obiekty topograficzne.
  103. a b RMWr 2004 ↓, § 49 ust. 1.
  104. ZGKiKM 2022 ↓, BDOT500.
  105. RMWr XLV 2010 ↓, § 39 ust. 2 pkt 3.
  106. RMWr 2004 ↓, § 49 ust. 2 pkt 2.
  107. RMWr XLV 2010 ↓, § 39 ust. 2 pkt 2.
  108. a b RMWr XLV 2010 ↓, § 41 ust. 1 pkt 1.
  109. SIP 2021 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 4.
  110. ZGKiKM 2021 ↓, EGiB 026401_1.0022.AR_1.4.
  111. a b SIP 2021 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_5, 25.
  112. ZGKiKM 2021 ↓, EGiB 026401_1.0022.AR_5.25.
  113. ZGKiKM 2021 ↓, EGiB 026401_1.0022.AR_1.8/2.
  114. SIP 2021 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 6/2.
  115. ZGKiKM 2021 ↓, EGiB 026401_1.0022.AR_1.6/2.
  116. SIP 2021 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 9.
  117. ZGKiKM 2021 ↓, EGiB 026401_1.0022.AR_1.9.
  118. Mironowicz 2016 ↓, s. 33 (Ryc. 13).
  119. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 8.
  120. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 14.
  121. Mironowicz 2016 ↓, s. 32.
  122. a b c Mironowicz 2016 ↓, s. 34.
  123. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 6.
  124. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 4.
  125. a b RMWr LIV 2010 ↓, § 8 ust. 3, 4.
  126. UMWr SIP Studium 2018 ↓, s. 25-26.
  127. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 7a.
  128. a b c d UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 11.
  129. urbanity.pl 2022 ↓, Ovo Wrocław.
  130. UMWr SIP Studium 2010 ↓, s. 61.
  131. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5.
  132. UMWr Toalety 2020 ↓.
  133. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.21/1.1_BUD.
  134. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.21/1.
  135. a b ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.32.1_BUD.
  136. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 56126 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 2).
  137. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.33.1_BUD.
  138. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 23611 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 4).
  139. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.34.1_BUD.
  140. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 20646 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 6).
  141. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.35.1_BUD.
  142. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 31105 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 8).
  143. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.36.1_BUD.
  144. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 27743 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 10).
  145. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.27/4.1_BUD.
  146. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 24977 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 12).
  147. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.37.1_BUD.
  148. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 11426 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 14).
  149. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.38.1_BUD.
  150. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.95.1_BUD.
  151. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.95.
  152. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.21/2.1_BUD.
  153. ZGKiKM 2022 ↓, EGiB: G5 026401_1.0022.AR_5.21/2.
  154. Harasimowicz 2006 ↓, s. 718-719 (Promenada Staromiejska).
  155. a b Wrocław Nasze Miasto 2009 ↓.
  156. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, POI nr 5752 (Park Słowackiego).
  157. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, POI nr 5911 (Promenada Staromiejska).
  158. a b Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju 2002 ↓, s. 81.
  159. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 6/1.
  160. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 6/2.
  161. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 8/2.
  162. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 9.
  163. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 14/6.
  164. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 14/5.
  165. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 15/2.
  166. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_1, 15/1.
  167. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 2530 (skwer Zygmunta Krasińskiego).
  168. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa własności, dz. Południe, AR_5, 24.
  169. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 51.
  170. WUOZ 2022 ↓, poz. 10411.
  171. NID geoportal 2022 ↓, Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_02_UU.11798.
  172. a b NID 2022 ↓, s. 210.
  173. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Studium 2018, Rys. 12.
  174. RMWr 2010 LIV ↓, § 8 ust. 3, 4.
  175. NID zabytek.pl 2022 ↓, Przedmieście Oławskie.
  176. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 8016.
  177. WUOZ 2022 ↓, poz. 7633.
  178. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 6536.
  179. WUOZ 2022 ↓, poz. 6241.
  180. a b UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3776.
  181. a b WUOZ 2022 ↓, poz. 3609.
  182. a b c d NID 2022 ↓, s. 226.
  183. a b NID geoportal 2022 ↓, Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_02_BK.94977.
  184. a b NID zabytek.pl 2022 ↓, poczta, ID g-259458.
  185. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3777.
  186. WUOZ 2022 ↓, poz. 3610.
  187. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3778.
  188. WUOZ 2022 ↓, poz. 3611.
  189. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3779.
  190. WUOZ 2022 ↓, poz. 3612.
  191. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3780.
  192. WUOZ 2022 ↓, poz. 3613.
  193. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3781.
  194. WUOZ 2022 ↓, poz. 3614.
  195. a b UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3782.
  196. WUOZ 2022 ↓, poz. 3615.
  197. a b UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3783.
  198. a b WUOZ 2022 ↓, poz. 3616.
  199. a b NID geoportal 2022 ↓, Inspire id: PL.1.9.ZIPOZ.NID_N_02_BK.109035.
  200. a b NID zabytek.pl 2022 ↓, wroclaw-kamienica-258723.
  201. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3785.
  202. a b WUOZ 2022 ↓, poz. 3618.
  203. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3786.
  204. WUOZ 2022 ↓, poz. 3619.
  205. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 6582.
  206. WUOZ 2022 ↓, poz. 6235.
  207. UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Mapa Przyrodnicza.
  208. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 6537.
  209. WUOZ 2022 ↓, poz. 6243.
  210. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3784.
  211. WUOZ 2022 ↓, poz. 3617.
  212. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3787.
  213. WUOZ 2022 ↓, poz. 3620.
  214. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3788.
  215. WUOZ 2022 ↓, poz. 3621.
  216. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3789.
  217. a b WUOZ 2022 ↓, poz. 3622.
  218. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3790.
  219. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3791.
  220. WUOZ 2022 ↓, poz. 3623.
  221. WUOZ 2022 ↓, poz. 3624.
  222. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3793.
  223. WUOZ 2022 ↓, poz. 3625.
  224. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓, UiA nr 13553 (ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka 1).
  225. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3794.
  226. WUOZ 2022 ↓, poz. 3626.
  227. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3795.
  228. WUOZ 2022 ↓, poz. 3627.
  229. a b UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3796.
  230. WUOZ 2022 ↓, poz. 3628.
  231. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3797.
  232. WUOZ 2022 ↓, poz. 3629.
  233. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3798.
  234. WUOZ 2022 ↓, poz. 3630.
  235. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3799.
  236. WUOZ 2022 ↓, poz. 3631.
  237. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3800.
  238. WUOZ 2022 ↓, poz. 3632.
  239. UMWr ZW 2021 ↓, GEZ poz. 3348.
  240. WUOZ 2022 ↓, poz. 3203.
  241. a b UMWr SIP Mapy 2022 ↓, Demografia.
  242. a b GUS 2022 ↓, ULIC.
  243. GUS 2022 ↓, ULIC: 09848.
  244. UMWr SIP EMUiA 2022 ↓.
  245. RMWr XLV 2010 ↓, tytuł planu, § 1 ust. 1.
  246. RMWr 2012 ↓, § 2, zał. poz. 90.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wrocław location map2.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Wrocławia, Polska
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Ikona ulica z lewej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z lewej
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 121.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Zygmunta Krasińskiego we Wrocławiu, skwer
Wrocław, Krasińskiego 46 - fotopolska.eu (272226).jpg
(c) vorwerk / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Kamienica na rogu ul. Krasińskiego nr 46 i ul. Worcella.
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 088.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego, skrzyżowanie z ul. gen. Romualda Traugutta, w tle budynek Poczty Głównej
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 119.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 21-23 (od prawej) i dalej 27 i 29, na pierwszym planie po prawej przystanek autobusowy
Wrocław - Przedmieście Oławskie 26.jpg
Autor: Yarl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, układ urbanistyczny Przedmieścia Oławskiego
Ikona koniec ulicy początek deptaku.svg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ikona skrzyżowania
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 034.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego, przejście pomiędzy skwerem a numerem 29 w kierunku ul. Podwale
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 077.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 28 i w lewo 26
Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 2022-08-06 14.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Komuny Paryskiej 5, dalej ul. Aleksandra Hercena
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 107.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 19
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 065.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 34
Wrocław - Przedmieście Oławskie 43.jpg
Autor: Yarl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, układ urbanistyczny Przedmieścia Oławskiego
Poczta Główna - widok północny fot BMaliszewska.jpg
Autor: Barbara Maliszewska, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Budynek Poczty Na działce geodezyjnej Nr 3, AM-1, obręb Południe Krasińskiego 2, Miasto Wrocław - Śródmieście
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 001.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 58 (po lewej) i 60 (po prawej)
Architektura, Wrocław - Przedmieście Oławskie 19.jpg
Autor: Klarqa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, układ urbanistyczny Przedmieścia Oławskiego
Wrocław, Dzielnica Przedmieście Oławskie - fotopolska.eu (247334).jpg
(c) Danuta B. / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Przedmieście Oławskie, dalej Most Grunwaldzki aż po akademiki Kredka i Ołówek. Widok z dachu Sky Tower`a.
Wrocław - fotopolska.eu (165792).jpg
(c) Neo[EZN] / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0
Ulica Krasińskiego przy skrzyżowaniu z ulicą Komuny Paryskiej. To skrzyżowanie zostało przebudowane w latach 60. - zamiast dwóch ostrych łuków zrobili łagodny przejazd z ulicy Dąbrowskiego do Krasińskiego - łącząc te ulice ze sobą (wcześniej nie były połączone).
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 005.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego; skrzyżowanie z ul. Komuny Paryskiej, dalej ul. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Ikona ulica koniec T.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - zakończenie skrzyżowaniem
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 086.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 13
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 035.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego przy nr 29 i dalej 27
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 014.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 56 i po prawej 54
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 078.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 26
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 069.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 32
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 010.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, skwer Zygmunta Krasińskiego
Wrocław - Przedmieście Oławskie 17.jpg
Autor: Yarl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, układ urbanistyczny Przedmieścia Oławskiego
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wroclawiu.jpg
Autor: Goryl008, Licencja: CC BY-SA 4.0
widok na Poczte Glowna z lotu ptaka
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 004.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 54-60
Plac Spoleczny i budynek Urzedu Pocztowego we Wroclawiu. ok. 1970 (121198801).jpg
Tytuł: Plac Społeczny i budynek Urzędu Pocztowego we Wrocławiu.
Adres wydawniczy: [ok. 1970]
Gatunek: fotografia krajoznawcza; odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym
Forma i typ: fotografie
Opis fizyczny: 1 fotografia : odbitka na papierze srebrowo-żelatynowym ; 12,7x18,2 cm
Tytuł nadanyprzez katalogującego.
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 057.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
ul. Zygmunta Krasińskiego, skrzyżowanie z ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka
Ulica Haukego-Bosaka i Krasinskiego.jpg
Zabudowa mieszkaniowa na narożniku ul. Haukego-Bosaka i Krasińskiego we Wrocławiu.
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 098.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 17
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 060.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
ul. Zygmunta Krasińskiego od ul. gen. Józefa Haukego-Bosaka w kierunku ul. Komuny Paryskiej (południowym), po lewej nr 40, 42, 44
Wrocław - Przedmieście Oławskie 41.jpg
Autor: Yarl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, układ urbanistyczny Przedmieścia Oławskiego
PL road sign A-21.svg
Znak drogowy A-21: Uwaga na tramwaj
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 076.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 30
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 122.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ulica Zygmunta Krasińskiego we Wrocławiu, skwer
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 024.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego, autobus, po prawej nr 48-52
Wrocław - Przedmieście Oławskie 20.jpg
Autor: Yarl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, układ urbanistyczny Przedmieścia Oławskiego
Ikona ulica plac.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona placu
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 084.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego, skrzyżowanie z ul. gen. Romualda Traugutta; budynek ul. gen. Romualda Traugutta 9-19 widziany od strony ul. Zygmunta Krasińskiego
Wrocław, ul. Krasińskiego 2022-08-06 096.jpg
Autor: Joee, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wrocław, ul. Zygmunta Krasińskiego 15
AlSlowackiego (2015-12-28) Fotopolska 809866.jpg
Autor: Neo[EZN] (Piotr Herba), Licencja: CC BY 3.0
Wrocław: skrzyżowanie al. Słowackiego (na wprost) z ul. Krasińskiego (w lewo). Widoczny gmach Poczty Głównej.
Ikona ulica w lewo L z dochodzacym deptakiem.svg
Autor: Lechoo.net, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona deptaku dochodzącego od ulicy skręcającej w lewo
Ikona ulica początek T.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - początek skrzyżowanie T