Ulice i place osiedla Kortowo w Olsztynie
Ulice i place osiedla Kortowo w Olsztynie – alfabetyczny opis ulic i placów osiedla Kortowo.
Astronomów
Ulica znajduje się w południowej części Kortowa. Z obu stron łączy się z ulicą Promienistą. Przy ulicy znajdują się głównie domy mieszkalne.
Cieszyński plac
Plac znajduje się w środkowej części Kortowa. Na południe, po przejściu przez ulicę Licznerskiego, znajduje się plac Łódzki. Do końca drugiej wojny światowej, plac znajdował się w środku oddziału niemieckiej służby zdrowia - lazaretu wojennego. Dzisiaj wokół placu znajdują się budynki należące do uniwersytetu, m.in. Wydział Nauki o Żywności.
Dybowskiego Benedykta
Ulica położona jest w południowej części Kortowa. Łączy aleję Warszawską (na wschodzie) z ulicą Słoneczną (na zachodzie). Przy ulicy znajduje się Kościół pw. Św. Franciszka z Asyżu oraz niektóre budynki UWMu.
Ulicą przebiegały trasy linii autobusów miejskich nr 3, 9, 15, 22, 30, 32, 33 i 101.
Nazwę ulica zawdzięcza Benedyktowi Dybowskiemu, polskiemu przyrodnikowi i podróżnikowi.
Gwiezdna
Ulica Gwiezdna znajduje się w południowej części Kortowa. Przy ulicy znajdują się domy mieszkalne.
Heweliusza Jana
Ulica znajduje się w środkowej części Kortowa. Na wschodzie łączy się z aleją Warszawską. Przy ul. Heweliusza znajduje się przystań Kortowska.
Nazwę ulica zawdzięcza Janowi Heweliuszowi, gdańskiemu astronomowi.
Kalinowskiego Kazimierza
Ulica znajduje się w południowo-wschodniej części Kortowa. Na zachodzie łączy się z aleję Warszawską. Przy ulicy znajdują się głównie budynki mieszkalne. W ciągu ul. Kalinowskiego znajduje się most nad Łyną.
Nazwę ulica zawdzięcza Kazimierzowi Kalinowskiemu, profesorowi UWM.
Kanafojskiego Czesława
Ulica znajduje się w środkowej części Kortowa. Łączy ulicę Słoneczną (na zachodzie) z ulicą Oczapowskiego (na wschodzie). Przy ulicy znajdują się m.in. budynki należące do UWM.
Nazwę ulica zawdzięcza Czesławowi Kanafajskiemu, profesorowi.
Licznerskiego Jana
Zlokalizowana na wschodzie Kortowa. Łączy ulicę Prawocheńskiego i plac Cieszyński. Przy ulicy znajdują się niektóre budynki UWM.
Nazwę ulica zawdzięcza Janowi Licznerskiemu.
Łódzki plac
Plac znajduje się w środkowej części Kortowa. Na północ, po przejściu przez ulicę Licznerskiego, znajduje się plac Cieszyński. Do zakończenia drugiej wojny światowej, plac znajdował się w środku oddziału niemieckiej służby zdrowia - lazaretu wojennego. Przy placu znajdują się budynki UWM, dawniej znajdowało się też Kino Student.
Księżycowa
Ulica znajduje się w południowo-zachodniej części Kortowa. Na wschodzie łączy się z ulicą Słoneczną. Przy ulicy znajdują się domy mieszkalne.
Obitza Kurta
Ulica znajduje się w południowej części Kortowa. Łączy ulicę Dybowskiego (na północy) z ulicą Słoneczną (na południu). Przy ulicy znajdują się budynki należące do UWM m.in. Wydział Humanistyczny.
Nazwę ulica zawdzięcza Kurtowi Obitzowi, lekarzowi weterynarii, działaczowi mazurskiemu i więźniowi obozu koncentracyjnego w Dachau.
Oczapowskiego Michała
Ulica łączy okolice placu Cieszyńskiego (na północy) z ulicą Obitza (na południu). Znajduje się przy niej wiele budynków i wydziałów UWM, m.in. Rektorat, Biblioteka Główna UWM oraz wydziały: Bioinżynerii Zwierząt, Biologii, Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Medycyny Weterynarnej, Nauk Technicznych, Ochrony Środowiska i Rybactwa, budynek AZSu oraz hotel "Żak". W ciągu ulicy znajduje się most nad Kortówką.
Nazwę ulica zawdzięcza Michałowi Oczapowskiemu, profesorowi Uniwersytetu Wileńskiego.
Prawocheńskiego Romana
Ulica zlokalizowana jest w środkowej części Kortowa. Łączy aleję Warszawską i ulicę Tuwima (na wschodzie) z ul. Heweliusza (na północy). Przy ulicy znajdują się budynki UWM, m.in. Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz hala sportowa.
Nazwę ulica zawdzięcza zootechnikowi prof. Romanowi Prawocheńskiemu.
Promienista
Ulica znajduje się w zachodniej części Kortowa. Przy ulicy znajdują się budynki mieszkalne.
Słoneczna
Znajduje się w środkowej i południowej części Kortowa. Łączy aleję Warszawską (na południu) z ulicą Kanafojskiego (na północy). Przy Słonecznej znajdują się budynki mieszkalne oraz budynki użytkowe. W ciągu ulicy znajduje się most nad Kortówką. Przy ulicy zlokalizowana jest także pętla autobusów miejskich Stary Dwór, z której korzystają linie 103, 130, 302, 303, 305 i 309, a także pętla Słoneczny Stok, do której dojeżdżają linie 109 i nocna N02.
Świetlista
Ulica znajduje się w południowej części Kortowa. Łączy się z ulicą Dybowskiego (na południu).
Tęczowa
Zlokalizowana w zachodniej części Kortowa.
Tuwima Juliana
Ulica istniejąca od XX wieku, jako droga o nawierzchni nieutwardzonej, łączyła Kortowo z Nagórkami. Dziś ulica jest częścią drogi krajowej nr 51. Ulica przebiega równolegle do alei Obrońców Tobruku. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Warszawską i ulicą prof. Prawocheńskiego do skrzyżowania z aleją Sikorskiego i ulicą Synów Pułku.
W ciągu ulicy Tuwima znajduje się most na Łynie.
Aleja Warszawska
Dawna Hohensteinerstraße[1]. Aleja jest jedną z ważniejszych arterii komunikacyjnych Olsztyna. Główna część alei zaczyna się przy skrzyżowaniu z ulicami Śliwy, Barczewskiego, Polnej i Kazimierza Jagiellończyka i biegnie aż do granic administracyjnych miasta, jest także częścią drogi krajowej nr 51. Przy alei, na terenie Kortowa, znajdują się koszary wojskowe i niektóre budynki UWM, m.in. Wydział Prawa i Administracji.
Zodiakalna
Ulica znajduje się w południowej części Kortowa. Łączy ulicę Słoneczną (na północy) z ulicą Gwiezdną (na południu).
Bibliografia
- Dzieje olsztyńskich ulic, Stanisław Piechocki, (1995, 1998) Agencja Wyd. Remix, ISBN 83-900155-6-0
- Czyściec zwany Kortau, Stanisław Piechocki, (1993) Książnica Polska, Olsztyn 1993. ISBN 83-85702-02-4
Przypisy
- ↑ Battek, Marek, Szczepankiewicz - Battek Joanna: Słownik nazewnictwa krajoznawczego polsko-niemiecki i niemiecko-polski; Śląsk, Ziemia Lubuska, Pomorze Zachodnie, Warmia i Mazury, Silesia sc., Wrocław 2002
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Umix (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Nauk Humanistycznych)
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Umix (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Umix (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie