Una voce poco fa

Una voce poco fa
Ilustracja
Geltrude Righetti-Giorgi, pierwsza Rozyna (Victoria & Albert Museum)
Gatunekopera
TwórcaGioacchino Rossini
Wykonanie: Awrielija-Cecilija Josifowna Dobrowolskaja, 1914
Plik z kolekcji Gottfrieda Rubena (instrumentalna wersja arii)

Una voce poco famezzosopranowa aria (dokładniej: kawatina) Rozyny, późniejszej żony Hrabiego Almavivy, z pierwszego aktu opery Cyrulik sewilski, z muzyką Gioacchina Rossiniego i tekstem w języku włoskim autorstwa Cesarego Sterbiniego[1].

Rozyna jest wychowanicą leciwego doktora Bartola. Ten pragnie ją mieć tylko dla siebie i aby zrealizować swój zamysł, dąży do ślubu. Kiedy przed ich domem zjawia się młody chłopiec (hrabia Almaviva incognito, w przebraniu biednego studenta o imieniu Lindoro) śpiewający serenady w towarzystwie ulicznych muzykusów, serce młodej kobiety bije mocniej, czemu chce dać wyraz całą sobą. Dziewczyna jest gotowa na wszystko, byle móc wyrwać się z rąk starego doktora i bliżej poznać z nowym adoratorem[2].

Bohaterka ukazana jest jako młoda, lecz niepłocha, świadoma własnych wdzięków dziewczyna, o swoją przyszłość i miłość zdolna walczyć przeciwko każdemu, kto tylko stanie jej na wyznaczonej drodze, co kompozytor zasugerował zwłaszcza w jej wokalizach. Chce ona brać sprawy we własne ręce, czym zdecydowanie różni się od wcześniejszego typu sentymentalnych panienek wykreowanego przez operę buffa[2].

Światowa prapremiera Cyrulika sewilskiego miała miejsce w Rzymie w Teatro Argentina 20 lutego 1816. Rolę Rozyny i tym samym arię śpiewała wówczas Geltrude Righetti-Giorgi[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. Il barbiere di Siviglia (wł.). librettidopera.it. [dostęp 2017-09-04].
  2. a b c Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. 1. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), 2008. ISBN 978-83-224-0901-5.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Dobrovolskaya Kavatina Rozini The Barber of Seville 1914.ogg
Kawatyna Una voce poco fa z opery Cyrulik sewilski w wykonaniu Aurelii Dobrowolskiej zarejestrowana w 1914 roku.
97,1 Una voce poco fa spillet på kornet.flac
Autor: Gottfried Ruben, Ruben-samlingen, Statsbiblioteket, Licencja: CC0
Sound file from Ruben collection