Uncharted 2: Pośród złodziei

Uncharted 2: Pośród złodziei
Uncharted 2: Among Thieves
Producent

Naughty Dog
Bluepoint Games[1]

Wydawca

Sony Computer Entertainment

Dystrybutor

Sony Computer Entertainment

Seria gier

Uncharted

Reżyser

Amy Hennig
Bruce Straley[2]

Projektant

Richard Lemarchand
Neil Druckmann[3]

Artysta

Erick Pangilinan
Robh Ruppel[2]

Główny programista

Pål-Kristian Engstad
Travis McIntosh
Dan Liebgold[2]

Scenarzysta

Amy Hennig
Neil Druckmann
Josh Scherr[4]

Kompozytor

Greg Edmonson[5]

Silnik

Naughty Dog Game Engine 2.0[6][7]
Havok (fizyka gry)[8]

Format obrazu

PS3: 720p
PS4: 1080p

Wersja

1.09[9]

Data wydania

PS3:
Am. Płn.: 13 października 2009[10]
AUS: 15 października 2009[11]
JAP: 15 października 2009[10]
EUR: 16 października 2009[10]
PS4:
Am.Płn.: 9 października 2015[12]
EU: 7 października 2015[12]

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

PS3, PS4: gra jednoosobowa
PS3: tryb kooperacji i gra wieloosobowa (PlayStation Network)

Kategorie wiekowe

BBFC: 15[13]
ESRB: Teen[14]
ACB: MA15+[15]
OFLC: R16+[16]
PEGI: 16[17]

Język

m.in.: angielski i polski

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 3, PlayStation 4

Nośniki

Blu-ray, pobranie

Wymagania

1 GB HDD

Kontrolery

Dualshock 3
DualSchock 4
Sixaxis

Poprzednik

Uncharted: Fortuna Drake’a (2007)

Kontynuacja

Uncharted 3: Oszustwo Drake’a (2011)

Uncharted 2: Pośród złodziei (ang. Uncharted 2: Among Thieves) – przygodowa gra akcji przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby, wyprodukowana przez amerykańskie studio Naughty Dog i wydana przez Sony Computer Entertainment na konsolę gier wideo Sony PlayStation 3. Gra ukazała się 13 października 2009 w Ameryce Północnej, 16 października 2009 w Europie i 15 października 2009 w Australii i Japonii. Jest to druga część serii Uncharted. Uncharted 2 była produkowana przez dwa lata i używa autorskiego silnika Naughty Dog Game Engine 2.0.

Akcja gry rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z pierwszej odsłony. Nathan Drake podejmuje się rozwikłania tajemnicy Marco Polo, słynnego weneckiego podróżnika, który w 1292, po dwudziestoletnim pobycie na dworze chińskiego cesarza Kubilaj-chana, zdecydował się powrócić do ojczyzny. Podróżnik dokładnie opisywał swoje wyprawy, jednak o tej nic nie wspomniał, pomimo że z 14 statków i łącznie 600-osobowej załogi powrócił zaledwie jeden okręt i 18 ludzi. Drake z czasem odkrywa, że Polo, na polecenie cesarza, udał się na poszukiwania tajemniczej Shambhali (znanej również jako Shangri-La), aby odnaleźć spełniający życzenia buddyjski szafir Cintamani. Trop prowadzi Drake’a aż do Tybetu, w których rozpoczyna się właściwa akcja.

Gra została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków, uzyskując średnią ocen w agregatorach Metacritic i GameRankings 96/100 i 96.41%. Recenzenci zachwalali każdy aspekt gry, począwszy od grafiki, przez fabułę, a kończąc na rozgrywce. Uncharted 2 zebrała także 41 maksymalnych ocen w recenzjach agregowanych przez serwisy Metacritic i GameRankings oraz ponad 200 nagród dla najlepszej gry roku 2009. 1 listopada 2011 roku został wydany sequel gry zatytułowany Uncharted 3: Oszustwo Drake’a.

Fabuła

  • Źródło: Uncharted 2: Among Thieves Signature Series Guide[18].

Akcja rozgrywa się dwa lata po wydarzeniach z pierwszej części. Zakrwawiony Nathan Drake budzi się w wiszącym nad przepaścią wagonie, w Tybecie. Wykonując karkołomne akrobacje, udaje mu się wydostać z wraku i wdrapać się na skalną półkę, gdzie musi stawić czoła uzbrojonym żołnierzom. W pewnym momencie znajduje w śniegu tybetańską phurbę, po czym traci przytomność.

Akcja cofa się o kilka miesięcy do Turcji. Harry Flynn i Chloe Frazer, starzy znajomi Drake’a, proponują mu udział w brawurowej akcji mającej na celu wykradzenie ze stambulskiego muzeum mongolskiej lampy olejnej z wystawy o Marco Polo. Nate zgadza się, gdy wychodzi na jaw, że lampa może zawierać wskazówki odnośnie do zaginionej floty Marco Polo, który w 1292, po dwudziestoletnim pobycie na dworze chińskiego cesarza Kubilaj-chana, zdecydował się powrócić do ojczyzny. Chociaż dokładnie opisywał w Europie swoje przygody, nigdy nie wyjawił, dlaczego z 14 statków i łącznie 600-osobowej załogi powrócił zaledwie jeden okręt i 18 ludzi.

I did not tell half of what I saw
for I knew I would not be believed...
Nie opowiedziałem nawet połowy tego co widziałem
Gdyż nikt i tak by mi nie uwierzył...

Marco Polo on his deathbed, 1324
Marco Polo na łożu śmierci, rok 1324

Gdy Drake i Flynn włamują się do sali z lampą, okazuje się, że jest pełna błękitnej żywicy i zawiera mapę wskazującą na to, że statki Marco Polo z legendarnym kamieniem Cintamani zostały wyrzucone na brzeg Borneo przez tsunami. Chwilę potem Flynn zdradza Drake’a i ucieka z mapą. Nate po nieudanej ucieczce przez kanały trafia do więzienia, skąd po trzech miesiącach uwalniają go Victor Sullivan i Chloe. Przynoszą także wieści o odnalezieniu floty przez Flynna i jego nowym pracodawcy – radzieckim zbrodniarzu wojennym Zoranie Lazareviciu. Następnie ruszają na Borneo.

Na miejscu okazuje się, że Marco Polo rzeczywiście zabrał „coś przeklętego” z Shambhali, jednak nie był to kamień Cintamani. Drake, Sully i Chloe wnioskują, że Lazarević chce odtworzyć przebieg wyprawy od tyłu. Następnie w górach odnajdują jaskinię pełną szkieletów załogi posiadających czarne zęby. Ponadto znajdują też tybetańską phurbę i wskazówkę, że poprzednim etapem wędrówki było miasto w Nepalu. Nate i Chloe udają się tam, natomiast Victor uważa, że jest za stary na przygody. W mieście szaleje wywołana przez Lazarevicia wojna domowa, jednak mimo niej bohaterowie odnajdują świątynię z takim samym symbolem jak na sztylecie. Po drodze spotykają się z Eleną Fisher i jej kamerzystę Jeffem. Następnie Nate i Chloe wchodzą do świątyni, gdzie odnajdują kolejną wskazówkę.

Świątynię atakują ludzie Lazarevicia i Jeff zostaje poważnie ranny. Podczas ucieczki Nate pomaga Jeffowi, jednak bohaterowie zostają złapani przez Zorana i jego ludzi. Chwilę potem zbrodniarz zabija kamerzystę, a Chloe udaje, że zdradza Nathanna i przejmuje rysunek z zaznaczoną lokalizacją mitycznej krainy. Nate i Elena jednak uciekają, kierując się w stronę stacji kolejowej, z której wkrótce odjedzie pociąg wiozący oddział wojska i Chloe. Po wielu trudach Drake'owi udaje się do niego wsiąść, lecz Chloe nie wyraża ochoty na ucieczkę. Uciekając przed Flynnem, Nate wykoleja cały skład, następuje akcja znana z początku. Nate decyduje się iść na ślepo w góry.

Nieprzytomnego Drake’a odnajduje tubylec z pobliskiej wioski tybetańskiej – Tenzin. Zabiera Nathanna do wioski, gdzie okazuje się, że przebywa również Elena, a także Karl Schäfer, uczestnik nieudanej niemieckiej ekspedycji sprzed siedemdziesięciu lat. Drake nie ma już sił, aby to ciągnąć i nie wierzy w niszczycielską moc kamienia Cintamani. Schäfer jednak kieruje go i Tenzina, który ma być przewodnikiem, do jaskini, w której odnajdują ciała członków niemieckiej wyprawy – okazuje się, że wszyscy należeli do SS i wszyscy zostali osobiście zastrzeleni przez Schäfera, który nie chciał dopuścić, by kamień wpadł w ręce Hitlera. Po drodze Nate’a i Tenzina atakują wielkie, rogate, niezwykle zwinne, silne i wytrzymałe istoty, przypominające yeti.

Po powrocie okazuje się, że Lazarević zaatakował wioskę i uprowadził Schäfera. Po odparciu ataku Drake i Elena ruszają w brawurową pogoń i docierają do klasztoru położonego dokładnie na wejściu do Shambhali. Tam odnajdują Niemca, który tuż przed śmiercią nakazuje Nate'owi zniszczenie kamienia Cintamani, a także Chloe, która, choć do nich nie dołącza, oddaje im wykradzioną z wioski phurbę, prosząc tylko o zabicie Lazarevicia. Wychodzi na jaw, że jego ludzi dziesiątkują śnieżne bestie, niemniej jednak parze naszych bohaterów udaje się dotrzeć do przejścia. Chwilę potem pojawia się sam Rosjanin, który nakazuje Nate'owi je odblokować, pod groźbą zabicia Eleny i zdemaskowanej już Chloe. Ten zgadza się, lecz mosty stanowiące ostatnią zaporę Shambhali przed zewnętrznym światem muszą zostać przesunięte. Zadania tego podejmuje się Nate, trzymany na muszce przez Flynna. Gdy wypełniają swoje zadanie, atakują ich potwory. Pojawia się Lazarević z odsieczą i wtedy wychodzi na jaw, że bestie to w rzeczywistości niebieskoskórzy, czarnozębni strażnicy Shambhali w kostiumach.

Owi strażnicy ponawiają atak zaraz po wkroczeniu obcych do ich krainy. Korzystając z zamieszania, Drake, Elena i Chloe uciekają, po drodze z najwyższym trudem pokonując napotkanych tubylców. Docierają do świątyni, w której, jak sądzi Nate, ukryty jest kamień. Nagle Drake pojmuje, że legendarny artefakt to nie szafir – którego w świątyni zresztą nie ma – a żywica, z którą mieli do czynienia przez całą podróż, wypływająca z gigantycznego Drzewa Życia. Nate odgaduje zamiary Lazarevicia, właśnie dociera pod drzewo. Chce wraz ze swoimi ludźmi zjeść żywicę, by zyskać nadludzkie cechy mogące pomóc w przejęciu władzy nad światem. Drake uświadamia sobie, że ludzie Marco Polo, którzy zostali uwięzieni w jaskiniach Borneo przez tsunami, zjedli żywicę, a następnie pozabijali się wzajemnie. Nagle pojawia się ranny Flynn, który wyciąga granat i detonuje go, zabijając siebie i poważnie raniąc Elenę. Nate nakazuje Chloe zabranie jej stamtąd, a sam decyduje się w pojedynkę powstrzymać Lazarevicia.

Pod drzewem, radziecki zbrodniarz wypija żywicę, która leczy rany i blizny na jego ciele oraz obdarza go nadludzką siłą. Uważa siebie za nieśmiertelnego. Drake pokonuje go jednak, strzelając w żywicę, która eksploduje. Ranny Lazarević stwierdza, że Nate niczym się od niego nie różni i każe mu go zabić. Drake tego nie robi – zajmują się tym strażnicy Shambhali. Następnie zarówno Nate, jak i Chloe oraz Elena, uciekają ze skazanej na zagładę krainy. Reporterka po pewnym czasie dochodzi do sprawności w wiosce tybetańskiej, gdzie odbywa się pochówek Schäfera. Chloe pyta Drake’a, czy kocha on dziennikarkę, a gdy nie zaprzecza, nakazuje mu to jej powiedzieć. Sama zaś odchodzi, a za nią podąża Sully. Tymczasem Elena i Nate całują się, a następnie, przekomarzając się, obserwują zachodzące nad górami słońce.

Obsada głosowa

PostaćAngielski dubbing[19]Polski dubbing[20]
Nathan DrakeNolan NorthJarosław Boberek
Chloe FrazerClaudia BlackAnna Gajewska
Elena FisherEmily RoseIzabella Bukowska
Victor „Sully” SullivanRichard McGonagleAndrzej Blumenfeld
Karl SchäferRené AuberjonoisKrzysztof Zakrzewski
Harry FlynnSteve ValentineWojciech Paszkowski
Zoran LazarevićGraham McTavishPiotr Bąk

Poza angielską (oryginalną) i polską wersją językową gra została wydana z dubbingiem także w językach: francuskim[21], hiszpańskim[22], japońskim[23], niemieckim[24], portugalskim, rosyjskim[22]. W kinowej wersji językowej (z napisami) została wydana w powyższych językach oraz w: czeskim, duńskim, fińskim, greckim, norweskim i szwedzkim[25].

Rozgrywka

Rozgrywka w Uncharted 2: Among Thieves nie różni się znacząco od tej przedstawionej w pierwszej części serii. Nadal jest to przygodowa gra akcji przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby, w której gracz wciela się w postać podróżnika Nathana Drake’a. Nathan walczy za pomocą broni palnej, granatów bądź gołych pięści. Jest w stanie nosić jednocześnie jeden egzemplarz broni długiej i jeden krótkiej, zarazem trzymając w kieszeni do czterech granatów. W grze występuje system osłon (ang. cover system). Odpowiednio płaskie kamienie, ściany lub skrzynie mogą służyć za osłony. Z tej pozycji bohater może strzelać na oślep, tylko lekko się wychylając. Gra korzysta z samoregenerującego się paska zdrowia – wraz z kolejnymi ranami ekran coraz bardziej blaknie, a po kilkunastu sekundach spokoju wraca do normy. Rozbudowie uległa także sztuczna inteligencja naszych przeciwników. W trakcie gry gracz może znaleźć niespotykaną dotąd w serii broń, a bronie znane z poprzedniej części mają bardziej realistyczne zachowanie (zmieniono odrzut broni w trakcie strzelania, pojemność magazynków itp.)[26]. W grze występuje także etap, podczas którego bohater dostaje się na pociąg jadący do Tybetu, gdzie m.in. ostrzeliwany jest przez śmigłowiec oraz etap gdzie przeskakuje pomiędzy ciężarówkami jadącymi górską drogą i rozprawia się z przeciwnikami. W grze występuje interakcja z przedmiotami, główny bohater może otworzyć drzwi, przesunąć przeszkodę, pociągnąć dźwignię lub uruchomić inny mechanizm. Ponadto występuje też wiele elementów zręcznościowych, polegających na wspinaniu się, skakaniu, połączonych np. z ucieczką przed czołgiem, lub ostrzeliwującym helikopterem. Ostatnim aspektem rozgrywki jest rozwiązywanie zagadek, najczęściej opartych na rysunkach zawartych w dzienniku głównego bohatera[27].

W lokacjach kampanii dla pojedynczego gracza w Uncharted 2 ukrytych jest 100 skarbów i jeden relikt, które gracz może odnaleźć i kolekcjonować[18].

Tryby gry wieloosobowej

Nowością w porównaniu do poprzedniej części jest tryb gry wieloosobowej, dostępny zarówno w wariantach współpracy, jak i współzawodnictwa. W wariantach współzawodnictwa gracze dzieleni są na dwie drużyny po pięciu graczy, a w trybach opartych na współpracy troje graczy wykonuje różnego rodzaju zadania, w czym przeszkadzają im komputerowi przeciwnicy[28].

W trybach rozgrywki wieloosobowej gracz mogą zdobywać poziomy doświadczenia, dzięki czemu mogą odblokować skórki bohaterów, dopalacze i ulepszenia broni do trybów opartych na kooperacji, a następnie je zakupić za zdobyte w grze pieniądze[28].

Tryb rozgrywkiCelDodatkowy opis
Starcie drużyn50 zabójstw graczy z drużyny przeciwnej.
GrabieżWłożenie pięciu skarbów do skrzyni.
Król wzgórzaZdobycie 250 punktówNa mapie generowany jest losowo obszar (tzw. wzgórze) które każda z drużyny musi przejąć i później jak najdłużej utrzymać.
Wojna o terytoriaZdobycie 250 punktówNa mapie generowane są trzy obszary, które każda z drużyna musi przejąć i jak najdłużej utrzymać.
Reakcja łańcuchowaZdobycie 5 wzgórzKażda z drużyn musi przejmować wzgórza w odpowiedniej kolejności.
LikwidacjaWygranie 3 rund.Zabity gracz może odrodzić się dopiero w następnej rundzie.
Laboratorium50 zabójstw graczy z drużyny przeciwnej, lub włożenie pięciu skarbów do skrzyni (zależą od trwającej w tym czasie akcji)W trybie tym pojawiają się różnego rodzaju wariacje trybów Starcie Drużyn i Grabież.

Kooperacja

W grze występuje tryb kooperacji dla dwóch, lub trzech graczy, który dzieli się na dwa rodzaje: kooperacji opartej na zadaniach, oraz misje. W pierwszym rodzaju występują 3 tryby: Gorączka Złota (Gold Rush), Przetrwanie (Survival), oraz Oblężenie (Siege). Ostatni z tych trybów nie był dostępny od początku, został wydany w jednym z dodatków DLC. Drugi rodzaj stanowią trzy misje rozgrywające się w lokacjach z kampanii dla pojedynczego gracza, ale nie związane z główną fabułą gry[28].

Tworzenie

O produkcji gry Uncharted 2 poinformował Christopher Balestra, wiceprezes studia Naughty Dog na łamach francuskiego magazynu PlayStation 3 Magazine we wrześniu 2008 roku[29]. Natomiast w grudniu 2008 roku ujawniono podtytuł gry – Among Thieves – oraz oficjalnie potwierdzono produkcję, publikując krótki zwiastun[30].

Naughty Dog twierdzi, że Uncharted 2: Among Thieves wykorzystuje 100% mocy konsoli PlayStation 3[31] oraz zajmuje 25 GB na pojedynczym dysku Blu-ray[32]. Główny nacisk w grze położony jest na zróżnicowaną budowę terenu i mnóstwo elementów mogących służyć jako osłona dla strzelającego Drake’a. Naughty Dog Engine 2.0 pozwala generować ruchome obiekty tj. pociągi, które podlegają prawom fizyki, czy ciężarówki biorące udział w pościgach, podczas których Drake przeskakuje pomiędzy pojazdami[33]. Autorzy gry wiernie odwzorowali opady śniegu, wiatr oraz sposób, w jaki Drake zostawia ślady, podróżując przez zaspy śnieżne na stokach Himalajów. Gdy bohater stoi na zewnątrz, padający na niego śnieg pokrywa jego głowę i ramiona, natomiast po wejściu do wnętrza pomieszczenia powoli topnieje i znika. Ponadto lód w grze, odbija światło i migocze w bardzo realistyczny sposób[34].

Uncharted 2: Among Thieves nie wymaga instalacji[35].

4 czerwca 2015 roku oficjalnie zapowiedziano Uncharted: The Nathan Drake Collection na konsolę PlayStation 4, za które odpowiedzialne jest studio Bluepoint Games. W skład zbiorczego wydania trzech pierwszych części serii Uncharted wchodzi m.in. gra Uncharted 2: Among Thieves, która otrzymała polski podtytuł Pośród złodziei[36]. Gra zawiera tylko kampanie dla pojedynczego gracza i została pozbawiona trybów rozgrywki wieloosobowej. Jest wyświetlana w 60 kl./s w rozdzielczości 1080p (w pierwotnej wersji na PlayStation 3 gra była wyświetlana w 30 kl./s w rozdzielczości 720p), ma zaimplementowane nowe trofea oraz oferuje lepsze oświetlenie, tekstury, modele i ulepszenia w rozgrywce[12].

Ścieżka dźwiękowa

Uncharted 2: Among Thieves Soundtrack
Ścieżka dźwiękowa Grega Edmonsona
Wydany

13 października 2009 (iTunes)
9 lutego 2010 (CD)

Gatunek

soundtrack

Długość

63:08

Wydawnictwo

Sony Computer Entertainment America LLC

Producent

Naughty Dog

Album po albumie
Uncharted: Fortuna Drake’a Soundtrack
(2007)
Uncharted 2: Among Thieves Soundtrack
(2009)
Uncharted 3:Oszustwo Drake’a Soundtrack
(2011)

Ścieżkę dźwiękową do Uncharted 3: Oszustwo Drake’a skomponował amerykański kompozytor Greg Edmonson. Została wydana wraz z amerykańską premierą gry, czyli 13 października 2009 roku w formie cyfrowej[37] oraz 9 lutego 2010 przez Sony Computer Entertainment America LLC w Ameryce Północnej na jednej płycie CD[38][39].


Beta testy

Beta testy Uncharted 2: Among Thieves rozpoczęły się 3 czerwca 2009 roku dla graczy korzystających z amerykańskiego PlayStation Network. Gracze mogli w nich przetestować tryby rozgrywek wieloosobowych – zarówno te oparte na kooperacji, jak na współzawodnictwie. Do trybów kooperacji udostępniono lokację Nepal przeznaczoną dla dwóch, lub trzech graczy. Natomiast do współzawodnictwa przeznaczono dwie mapy oraz dwa tryby: deathmatch (pol. starcie drużyn) oraz plunder (pol. grabież)[40].

Wydanie gry

Uncharted 2: Among Thieves miała premierę 13 października 2009 roku w Ameryce Północnej[10], 15 października 2009 roku w Australii[11] i Japonii oraz 16 października 2009 roku w Europie[10]. 7 października 2015 roku w Europie oraz 9 października w Ameryce Północnej swoją premierę będzie miał pakiet trzech pierwszych części serii Uncharetd na PlayStation 4[12].

Edycje gry

Gra została wydana w edycji podstawowej, specjalnej oraz kolekcjonerskiej o nazwie Fortune Hunter Edition. Ta ostatnia została wydana tylko w 200 sztukach i można było ją wygrać w konkursach organizowanych przez Naughty Dog i Sony. Edycja zawiera replikę sztyletu z gry, stojak do niego, książkę z rysunkami, cyfrowe dodatki do ściągnięcia przez PlayStation Network oraz opakowanie w edycji kolekcjonerskiej podpisane przez Naughty Dog[41].

6 września 2011 roku Uncharted 2: Pośród złodziei oraz Uncharted: Fortuna Drake’a zostały wydane w zestawie Uncharted Greatest Hits Dual Pack zawierającym obie gry[42]. 12 października 2010 roku wydano Uncharted 2: Among Thieves w edycji Game of the year, która oprócz samej gry zawierała także wszystkie dodatki DLC, w trybie rozgrywek wieloosobowych: mnożnik podwajający zdobywane doświadczenie do 10 poziomu, opcję złotych broni dla AK-47 i pistoletu 92FS 9mm, wcześniejszy dostęp do dopalacza zemsta; zestaw czterech komiksów Uncharted: Eye of Indra oraz dwie skórki z komiksów (Rika Raja i Daniel Pinkerton), cztery zestawy avatarów dla konta PlayStation Network oraz Pinball Heroes na konsolę PlayStation Portable[6]. Natomiast w listopadzie 2011 roku, po premierze trzeciej części serii, został wydany zestaw Uncharted: Trylogia[43], zawierający wszystkie z trzech części serii Uncharted.

Dodatki

  • PlayStation Heroes Skin Pack – pierwszy dodatek DLC wydany 28 stycznia 2010 roku. Zawiera siedem postaci do trybów wieloosobowych: Sev, Helghast z gry Killzone 2, Nathan Hale, Chimera z gry Resistance, dobry Cole, zły Cole, Zeke z gry inFamous[44].
  • Uncharted: Drake's Fortune Multiplayer Pack – drugi dodatek DLC wydany 25 lutego 2010. Zawiera sześć postaci do trybów wieloosobowych i dwie nowe mapy z pierwszej części serii o nazwie Sub Facility, Flooded Ruins. Dodatek zawiera także jedenaście brązowych i jedno srebrne trofeum[44].
  • Sidekick Skin Pack – trzeci dodatek DLC wydany 17 sierpnia 2010. Zawiera osiem dodatkowych postaci do trybów wieloosobowych[44].
  • Uncharted 2: Among Thieves Siege Expansion – czwarty dodatek DLC do gry Uncharted 2: Among Thieves studia Naughty Dog wydany 22 kwietnia 2010 roku na PlayStation 3 do pobrania tylko z PlayStation Network. Dodatek zawiera sześć skórek: Wetsuit Drake, Baseball Shirt Drake, Prakoso, Platzor, Glowzor i Dead Explorer, dwie mapy: The Highrise i The Museum oraz tryb kooperacji zwany Siege polegający na tym, że dwóch lub trzech graczy musi utrzymać pewien obszar przed kolejnymi falazmi wrogów. Dodatek oferuje również dziesięć brązowych oraz jedno srebrne trofeum[44].

Oficjalny poradnik

Przed premierą gry, 8 października 2009 roku, wydano do niej oficjalny poradnik Uncharted 2: Among Thieves Signature Series Guide. Poradnik ma 208 stron i został wydany po angielsku przez wydawnictwo Brady Games. Zawiera on dokładny opis przejścia gry, trofeów, techniki gry i map w trybie wieloosobowym, oraz miejsc ukrycia skarbów i reliktu[45][46].

Odbiór gry

 
Recenzje
PublikacjaOcena
1UP.comA+[47]
CD-Action9+/10[48]
Edge9/10[47]
Eurogamer10/10[49]
Famitsū37/40[50]
Game Informer10/10[47]
GamePro5/5 gwiazdek[47]
Game RevolutionA[51]
GamesMaster92/100[47]
Gry-Online9,5/10[52]
GameSpot9,5/10[53]
GameSpy4.5/5 gwiazdek[54]
GamesTM9/10[47]
GamesRadar5/5 gwiazdek[55]
GameTrailers9,3/10[47]
GameZone9/10[47]
IGN9,5/10[28]
Official U.S. PlayStation Magazine5/5 gwiazdek[47]
PlayStation Official Magazine – UK10/10[47]
Official PlayStation Magazine – Australia10/10[47]
Play Magazine96/100[47]
PSM395/100[47]
VideoGamer.com9/10[56]
Oceny z agregatorów
AgregatorOcena
GameRankings

96,41%[47]
(78 recenzji)

Metacritic

96/100[57]
(105 recenzji)

Nagrody
OrganizacjaNagroda
PSX ExtremeGra roku 2009 – miejsce I Gold medal with cup.svg[58]

Recenzje

Gra została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków, uzyskując średnią ocen w agregatorach Metacritic i GameRankings 96/100[57] i 96,41%[47]. Recenzenci zachwalali każdy aspekt gry począwszy od grafiki, muzyki, fabuły, a kończąc na rozgrywce. Uncharted 2 zebrała także 41 maksymalnych ocen w recenzjach agregowanych przez serwisy Metacritic i GameRankings[7][57].

Pierwsza recenzja Uncharted 2: Among Thieves została opublikowana na łamach angielskiego miesięcznika PSM3. Krytyk wystawił grze ocenę 21/20, twierdząc, że został osiągnięty nowy kamień milowy w historii gier komputerowych[59].

Piotr Gnyp z serwisu Polygamia.pl wystawił grze najwyższą możliwą ocenę i zachwalał każdy aspekt gry, począwszy od oprawy audiowizualnej, poprzez rozgrywkę, a kończąc na fabule[26]. Tom Bramwell z serwisu Eurogamer stwierdził, że Uncharted 2 jest arcydziełem[49]. Natomiast recenzent Game Revolution pochwalił grę za tryb rozgrywek wieloosobowych, który według niego, pomimo że wzorowany jest na sprawdzonych schematach, to umiejętnie je łączy i dostarcza graczowi nowych, niesamowitych wrażeń[51]. Krytyk serwisu GameSpot – Tom Mc Shea, zachwalał kampanię dla pojedynczego gracza, która według niego daje niesamowitą radość od początku do końca. Według niego rozgrywka w Uncharted 2 jest niesamowicie satysfakcjonująca[53]. Recenzent serwisu IGN stwierdził, że Uncharted 2 posiada najlepszą oprawę graficzną jaką kiedykolwiek ujrzał w grze wideo[28]. Oprawą wizualną zachwycał się także krytyk serwisu „Video Gamers”. Ponadto zachwalał także tryby rozgrywek wieloosobowych – stwierdził, że są świetne[56]. Anthony Gallegos z GameSpy stwierdził, że historia opowiedziana w grze jest niezapomniana. Krytyk chwalił także voice acting oraz wykreowane w grze postaci[54]. Łukasz Berliński z serwisu gram.pl stwierdził, że gra jest rewelacyjna. Według niego Naughty Dog zatraca granicę pomiędzy filmikiem przerywnikowym a właściwą rozgrywką[60]. Natomiast recenzent serwisu Gamezilla.pl zachwalał polską wersję językową. Według niego, aktorzy podkładający głos głównym bohaterom świetnie wczuli się w role i stworzyli przekonujące kreacje. Stwierdził także, że gra jest lepsza od wszelkich produkcji z gatunku przygodowych gier akcji z podróżnikiem i archeologiem jako głównym bohaterem wliczając w to gry o Larze Croft, jak i nawet o Indianie Jonesie[61]. Mimo że Michał Kuszewski z pisma „CD-Action” narzekał na sztampowy i liniowy scenariusz, niepowalające starcie z ostatnim bossem oraz drobne błędy w polskim przekładzie, to zachwalał wszystkie pozostałe aspekty gry, nazywając Uncharted 2 jedną z najlepszych gier akcji w historii wszechświata[48].

Sprzedaż

Uncharted 2: Among Thieves sprzedała się w nakładzie miliona egzemplarzy do 13 listopada 2009 roku (w tym 537 tysięcy egzemplarzy w Stanach Zjednoczonych)[62], natomiast do końca 2009 roku w nakładzie 3 mln egzemplarzy[63]. 21 lutego 2010 roku, Scott Rhode z amerykańskiego oddziału Sony Computer Entertainment ogłosił, że gra sprzedała się w nakładzie 3,5 mln egzemplarzy[64].

W dniu premiery w Japonii sprzedano 47 tysięcy egzemplarzy Uncharted 2[65], natomiast w ciągu tygodnia 54 tysiące dzięki czemu gra osiągnęła piąte miejsce na liście najlepiej sprzedających się gier tygodnia w tym kraju[66].

Do grudnia 2011 roku Sony Computer Entertainment sprzedało 4,9 miliona egzemplarzy gry[67].

Nagrody

Uncharted 2: Among Thieves zdobyła ponad 300 nagród, w tym ponad 200 tytułów Gry Roku 2009 w prestiżowych magazynach i portalach o grach komputerowych[7].

31 sierpnia 2011 roku serwis IGN opublikował listę 25 najlepszych gier na PlayStation 3 (The Top 25 PlayStation 3 Games), na której Uncharted 2 znajdowała się na pierwszym miejscu[68]. Produkcja znajduje się także na 7 miejscu w rankingu Top 100 Modern Video Games, który klasyfikuje gry z siódmej generacji gier komputerowych[69].

KategoriaNagrodaPrzyznana przezData
Najlepszy pokazBest Games of E3 2009[70]1UP.com5 czerwca 2009
Gra E3 na PlayStation 3
Gra pokazówBest of E3 2009[71]X-Play8 czerwca 2009
Najlepsza gra na PlayStation 3
Najlepsza grafikaBest of E3 2009 Awards[72][73]GameTrailers8 czerwca 2009
Najlepszy third-person shooter
Najbardziej zaskakująco niesamowite demoE3 2009 Awards[74]GamesRadar8 czerwca 2009
Gra pokazów na PlayStation 3Best of E3 2009 Awards[75][76]IGN10 czerwca 2009
Najlepsza technologia graficzna (wszystkie platformy)
Najlepsza technologia graficzna na PlayStation 3
Najlepsza gra akcji na PlayStation 3
Najlepsze doświadczenie w rozgrywce wieloosobowej na PlayStation 3
Wybitne osiągnięcie w technologii na PlayStation 3
Najlepsza gra na PlayStation 3E3 2009 Editors' Choice Awards[77][78]GameSpot10 czerwca 2009
Najlepsza grafika
Najlepszy pokaz na PlayStation 3Best of E3 2009[79]GameSpy10 czerwca 2010
Najlepszy pokazBest of E3 2009[80]Game Critics Awards23 czerwca 2009
Najlepsza gra na konsole
Najlepsza przygodowa gra akcji
Najlepsza gra na konsoleGamescom Awards 2009[81]Gamescom29 sierpnia 2009
Najlepsza gra wideo (wszystkie platformy)Game of the Year 2009[82]Yahoo! Games9 grudnia 2009
Gra roku2009 Video Game Awards[83]Spike Video Game Awards12 grudnia 2009
Najlepsza gra na PlayStation 3
Najlepsza grafika
Gra rokuBest of 2009 Awards[84]X-Play15 grudnia 2009
Najlepsza przygodowa gra akcji
Najlepsza animacja
Najlepszy scenariusz
Gra roku na PlayStation 3Best Games of 2009[85]GameSpy21 grudnia 2009
The Pay Attention, Nagroda Hollywood
Gra roku 2009Game of the Year 2009[86]Destructoid21 grudnia 2009
Najlepsza linia fabularnaBest Games of 2009[87]GamePro22 grudnia 2009
Najlepsza przygodowa gra akcjiBest Games of 2009[88]GameSpot25 grudnia 2009
Najlepsza grafika, technicznie
Najlepszy voice acting
Najlepszy Third-person shooterGame of the Year Awards 2009[89]GameTrailers28 grudnia 2009
Najlepsza kampania dla pojedynczego gracza
Najlepsza grafika
Najlepsza historia
Gra rokuEnd of the Year Awards 2009[90]Eurogamer31 grudnia 2009
Gra roku według czytelników
Najlepsza gra na PlayStation 3 2009Best Games of 2009[91]PakGamers31 grudnia 2009
Najlepsza przygodowa gra akcji 2009
Numer 1Top 10 of 2009[92]Joystiq1 stycznia 2010
Gra rokuGame of the Year Awards 2009[93]Giant Bomb1 stycznia 2010
Gra roku Community Edition
Gra roku na wyłączność PlayStation 3
Najlepsza nowa niegrywalna postać (Tenzin)
The Northies – najlepszy występ Nolan North
Najlepsza grafika
Gra roku (wszystkie platformy)Best of 2009[94]IGN13 stycznia 2010
Najlepsza gra akcji (wszystkie platformy)
Nagroda za wizualną doskonałość (wszystkie platformy)
Nagroda za doskonałość w dźwięku (wszystkie platformy)
Najlepsza historia (wszystkie platformy)
Gra roku na PlayStation 3
Najlepsza gra akcji na PlayStation 3
Nagroda za wizualną doskonałość na PlayStation 3
Nagroda za doskonałość w dźwięku na PlayStation 3
Najlepsza rozgrywka wieloosobowa na PlayStation 3
Gra roku (wszystkie platformy)2009 Readers' Choice Awards[95]1UP14 stycznia 2010
Najlepsza przygodowa gra akcji
Najlepsza gra na PlayStation 3
The „GPU Gods” Award for Most Impressive Visuals
Gra rokuGame of the Year Awards[96]Kotaku25 stycznia 2010
Gra roku (wybór czytelników)
Gra roku13th Annual Interactive Achievement Awards[97]Academy of Interactive Arts & Sciences18 lutego 2010
Wybitne osiągnięcie w reżyserii gry komputerowej
Przygodowa gra roku
Wybitne osiągnięcie w animacji
Wybitne osiągnięcie w inżynierii wizualnej
Wybitne osiągnięcie w dyrekcji artystycznej
Wybitne osiągnięcie w fabule – oryginalna
Wybitne osiągnięcie w oryginalnej kompozycji muzycznej
Wybitne osiągnięcie w inżynierii rozgrywki
Wybitne osiągnięcie w projekcie dźwięku
Najlepszy montaż dźwięku – rozrywka komputerowa2009 Golden Reel Awards[98]MPSE20 lutego 2010
Scenariusz gry wideoWriters Guild of America Awards 2009[99]Writers Guild of America20 lutego 2010
Wybitny sequel gry przygodowej9th Annual NAViGaTR Awards[100]National Academy of Video Game Testers and Reviewers Corp.26 lutego 2010
Animacja 3D
Art Direction
Reżyseria kamery w silniku gry komputerowej
Reżyseria w cut scenkach
Grafika/technicznie
Oświetlenie/teksturowania
Oryginalna partytura muzyczna
Scenariusz dramatyczny
Główna rola w dziele dramatycznym (Nolan North)
Gra roku10th Annual Game Developers Choice Awards[101]International Game Developers Association11 marca 2010
Najlepszy scenariusz
Najlepsza technologia
Najlepsza oprawa wizualna
Najlepsza oprawa audio
Oprawa audio roku8th Annual Game Audio Network Guild Awards[102]Game Audio Network Guild15 marca 2010
Muzyka roku
Projekt dźwiękowy roku
Najlepsze gra filmowa/audio w cut scenkach
Najlepsze dialogi
Najlepsza oryginalna instrumentacja
Fabuła2010 British Academy Video Games Awards[103]British Academy of Film and Television Arts19 marca 2010
Akcja
Użycie audio
Najlepsza muzyka
Gra rokuGamers Choice Awards 2010[104]AT&T through Spike TV8 czerwca 2010
Ulubiona muzyka
Favorite Video Game Vixen (Chloe Frazer)

Przypisy

  1. Przemek Zamęcki: Recenzja gry Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a – remaster na medal (pol.). Gry-Online, 2015-10-05. [dostęp 2015-10-05].
  2. a b c IndustryGamers' 2009 Persons of the Year (ang.). mobygames.com. [dostęp 2013-04-17].
  3. James Brightman: IndustryGamers' 2009 Persons of the Year (ang.). industrygamers.com, 2009-12-17. [dostęp 2012-08-02].
  4. 10th Annual Game Developers Choice Awards (ang.). gamechoiceawards.com. [dostęp 2012-08-02].
  5. Uncharted 2: Among Thieves PlayStation 3 Details & Credits (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-08-02].
  6. a b UNCHARTED 2: Among Thieves – Game of The Year Edition (ang.). amazon.com. [dostęp 2012-07-25].
  7. a b c UNCHARTED™ Greatest Hits Dual Pack (ang.). us.playstation.com. [dostęp 2012-07-29].
  8. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). havok.com. [dostęp 2012-08-01].
  9. Łatka 1.09 do Uncharted 3 w drodze (pol.). ps3site.pl. [dostęp 2012-07-25].
  10. a b c d e Uncharted 2: Among Thieves (ang.). vgchartz.com. [dostęp 2012-08-02].
  11. a b Uncharted 2: Among Thieves (ang.). uk.ps3.gamespy.com. [dostęp 2012-08-02].
  12. a b c d Luke Karmali: Uncharted: The Nathan Drake Collection confirmed with relase date (ang.). IGN, 2015-06-04. [dostęp 2015-05-04].
  13. UNCHARTED 2 – AMONG THIEVES (ang.). bbfc.co.uk, 2010-01-22. [dostęp 2012-08-01].
  14. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). esrb.org. [dostęp 2012-08-01].
  15. UNCHARTED 2 – AMONG THIEVES (ang.). classification.gov.au, 2009-09-04. [dostęp 2012-08-01].
  16. Games Classification Update October 2009 (ang.). censorship.govt.nz. [dostęp 2012-08-01].
  17. Uncharted 2: Among Thieves (ang.). pegi.info. [dostęp 2012-07-30].
  18. a b Uncharted 2: Among Thieves Signature Series Guide. Brady Games, 2009-10-08. ISBN 0-7440-1116-7. (ang.)
  19. Uncharted 2: Among Thieves Details & Credits (ang.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
  20. Beniamin Durski: Uncharted 2 również w polskiej wersji językowej (pol.). polygamia.pl, 2009-08-26. [dostęp 2012-07-24].
  21. Uncharted 2: Among Thieves (fr.). jeuxvideo.com. [dostęp 2012-07-25].
  22. a b Naughty Dog, Uncharted 3: Among Thieves. Sony Computer Entertainment, 2012-07-25. PlayStation 3 (wersja 1.09). Poziom/obszar: Opcje – Mowa (pol.). Cytat: „english, español, polski, português, русский”
  23. Uncharted 2: Among Thieves E3 09: Japanese Trailer (ang.). gametrailers.com, 2009-03-08. [dostęp 2012-08-02].
  24. Uncharted 2: Among Thieves (niem.). amazon.de. [dostęp 2012-07-25].
  25. Naughty Dog, Uncharted 3: Among Thieves. Sony Computer Entertainment, 2012-07-25. PlayStation 3 (wersja 1.09). Poziom/obszar: Opcje – Napisy (pol.). Cytat: „čeština, dansk, deutsch, english, español, ελληνικά, français, italiano, nederlands, norsk, polski, português, русский, suomi, svenska, türkçe”
  26. a b Piotr Gnyp: Uncharted 2: Among Thieves – recenzja (pol.). polygamia.pl, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-24].
  27. Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24].
  28. a b c d e Chris Roper: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.ign.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-24].
  29. Jiker: Francuski PlayStation 3 Magazine donosi – Uncharted 2 nadciąga (pol.). gry-online.pl, 2008-09-30. [dostęp 2012-07-25].
  30. Szymon Liebert: Nathan Drake podąży śladami Marco Polo w Uncharted 2 (pol.). gry-online.pl, 2008-12-02. [dostęp 2012-07-25].
  31. Jiker: Uncharted 2: Among Thieves na zrzutach w jakości HD (pol.). gry-online.pl, 2008-12-16. [dostęp 2012-07-25].
  32. Ben Kuchera: Uncharted 2 makes PS3 shine; couldn't happen on 360 (ang.). arstechnica.com, 2009-08-27. [dostęp 2012-07-30].
  33. fsm: Uncharted 2: Among Thieves w akcji (pol.). gry-online.pl, 2009-02-04. [dostęp 2012-07-30].
  34. Szymon Liebert: Efekty pogodowe w Uncharted 2: Among Thieves (pol.). gry-online.pl, 2009-03-19. [dostęp 2012-07-30].
  35. Magi: Uncharted 2: Among Thieves bez instalacji. ŁAŁ! Gra na konsolę bez instalacji... (pol.). cdaction.pl, 2009-07-29. [dostęp 2012-07-30].
  36. Kamil Zwijacz: Uncharted: Drake's Fortune po polsku w Uncharted: Kolekcja Nathana Drake’a (pol.). Gry-Online, 2015-06-09. [dostęp 2015-06-09].
  37. Uncharted 2: Among Thieves (Original Soundtrack from the Video Game) Greg Edmonson (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2012-07-24].
  38. Greg Edmonson – Uncharted 2: Among Thieves – Official Soundtrack (ang.). discogs.com. [dostęp 2012-08-01].
  39. Meyer Arne: UNCHARTED 2 Soundtrack in Stores Today (ang.). blog.us.playstation.com, 2009-02-09. [dostęp 2012-08-02].
  40. Szymon Liebert: Amerykańska beta Uncharted 2 rusza już jutro (pol.). gry-online.pl, 2009-06-02. [dostęp 2012-07-30].
  41. Beniamin Durski: Naprawdę kolekcjonerska edycja Uncharted 2 (pol.). polygamia.pl. [dostęp 2012-07-24].
  42. Arne Meyer: UNCHARTED Greatest Hits DualPack in Stores September 6th (ang.). blog.us.playstation.com, 2011-08-31. [dostęp 2012-08-02].
  43. Uncharted Trilogy Edition (Uncharted: Drake's Schicksal + Uncharted 2: Among Thieves + Uncharted 3: Drake's Deception) (niem.). amazon.de. [dostęp 2012-07-01].
  44. a b c d Dodatki i DLC do gry Uncharted 2: Among Thieves (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-07-24].
  45. Uncharted 2: Among Thieves Signature Series Guide [Paperback] (ang.). amazon.ca. [dostęp 2012-07-24].
  46. Uncharted 2: Among Thieves Signature Series Strategy Guide (ang.). bradygames.com. [dostęp 2012-08-02].
  47. a b c d e f g h i j k l m n o Uncharted 2: Among Thieves (ang.). gamerankings.com. [dostęp 2012-07-25].
  48. a b Michał Kuszewski. Uncharted 2: Among Thieves. „CD-Action”, s. 90-91, 2009-11-24. Jerzy Poprawa – redaktor naczelny. Wydawnictwo Bauer Sp. z o.o.. ISSN 1426-2916 (pol.). 
  49. a b Tom Bramwell: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). eurogamer.net, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-25].
  50. Kevin Gifford: They Like Uncharted 2 in Japan, Too. Famitsu's take on Naughty Dog's latest. (ang.). 1up.com, 2009-10-06. [dostęp 2012-07-25].
  51. a b Jesse Costantino: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). gamesradar.com, 2009-10-19. [dostęp 2012-07-25].
  52. Maciej Makuła: Uncharted 2: Among Thieves – recenzja gry (pol.). gry-online.pl. [dostęp 2012-07-25].Sprawdź autora:1.
  53. a b Tom Mc Shea: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). gamespot.com, 2009-10-07. [dostęp 2012-07-25].
  54. a b Anthony Gallegos: The Consensus: Uncharted 2: Among Thieves Review (ang.). uk.ps3.gamespy.com, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-25].
  55. Nathan Irvine: Uncharted 2: Among Thieves Bigger! Better! Beautiful-er! Nathan Drake returns to blow away the competition (ang.). gamesradar.com, 2009-09-18. [dostęp 2012-07-25].
  56. a b Tom Orry: Uncharted 2 Review (ang.). videogamer.com, 2009-09-29. [dostęp 2012-07-25].
  57. a b c Uncharted 2: Among Thieves (pol.). metacritic.com. [dostęp 2012-07-25].
  58. Redakcja PSX Extreme. Top 10 gier 2009 według redakcji PSX Extreme. „PSX Extreme”. 2/2010, s. 48-49. Katowice: Grupa 69. ISSN 1429-172X (pol.). Sprawdź autora:1.
  59. Mike Jackson: Uncharted 2 gets 21/20 in French PSM3 (ang.). Computer and Video Games, 2009-09-15. [dostęp 2012-08-04].
  60. Łukasz Berliński: Uncharted 2: Among Thieves – recenzja (pol.). gram.pl, 2009-10-27. [dostęp 2012-08-01].
  61. Tadeusz Zieliński: Uncharted 2: Among Thieves – Recenzja (pol.). gamezilla.komputerswiat.pl, 2009-09-29. [dostęp 2012-08-01].
  62. Szymon Liebert: Uncharted 2 sprzedany w nakładzie miliona egzemplarzy (pol.). gry-online.pl, 2009-11-13. [dostęp 2012-07-25].
  63. Marcin Lewandowski: Sprzedano 3 mln egzemplarzy Uncharted 2 (pol.). polygamia.pl, 2010-02-12. [dostęp 2012-07-24].
  64. Jiker: 3,5 miliona egzemplarzy Uncharted 2: Among Thieves (pol.). gry-online.pl, 2010-02-21. [dostęp 2012-07-25].
  65. Griffin McElroy: Uncharted 2 sells well in Japan despite unsightly handicap (ang.). joystiq.com, 2009-10-16. [dostęp 2012-08-02].
  66. Tom Ivan: Uncharted 2 Cracks Japanese Top Five (ang.). edge-online.com, 2009-10-23. [dostęp 2012-08-02].
  67. PlayStation®3専用ソフトウェア『アンチャーテッド –砂漠に眠るアトラ ティス-』PR企画 “ゲームをドラマにする!?”『アンチャTV~超冒険的新感覚テレビ』 テレビ東京にて本日10月3日より放送開始! (jap.). jp.playstation.com. [dostęp 2012-08-02].
  68. Greg Miller, Colin Moriarty: The Top 25 PlayStation 3 Games (ang.). uk.ps3.ign.com, 2011-08-31. [dostęp 2012-08-02].
  69. Top 100 Modern Video Games (ang.). uk.ign.com. [dostęp 2012-08-02].
  70. 1UP's Best Games of E3 2009. 1UP.com. [dostęp 2009-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-05)].
  71. Andrew Pfister: X-Play's Best of E3 2009. G4TV, 2009-06-08. [dostęp 2009-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-17)].
  72. GameTrailersStaff: GameTrailer's Best of E3 2009 Awards. GameTrailers, 2009-06-08. [dostęp 2009-07-29].
  73. GameTrailersStaff: GameTrailer's Best of E3 2009 Awards. GameTrailers, 2009-06-08. [dostęp 2009-07-29].
  74. GamesRadarStaff: GamesRadar's E3 2009 Awards. GamesRadar, 2009-06-08. [dostęp 2009-07-29].
  75. IGNEditorialStaff: IGN's Overal Best of E3 2009. IGN, 2009-06-10. s. 2. [dostęp 2009-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-23)].
  76. IGNPlaystationTeam: IGN's PlayStation 3 Best of E3 2009. IGN, 2009-06-10. s. 2. [dostęp 2009-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-15)].
  77. GameSpotEditorialStaff: GameSpot's E3 Awards Best Graphics. GameSpot, 2009-06-10. s. 1. [dostęp 2009-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-08)].
  78. GameSpotEditorialStaff: GameSpot's E3 Awards Best PS3 Game. GameSpot, 2009-06-10. s. 1. [dostęp 2009-07-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-16)].
  79. GameSpyStaff: GameSpy's Best of E3 2009 Awards. GameSpy, 2009-06-08. [dostęp 2009-07-29].
  80. Game Critics Awards: Best of E3 2009. Game Critics Awards. [dostęp 2009-07-29].
  81. Arne Meyer: Uncharted 2: gamescom’s Best Console Game!. PlayStation Blog, 2009-08-31. [dostęp 2009-08-31].
  82. Game of the Year 2009. Yahoo, 2009-12-09. [dostęp 2010-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-17)].
  83. Spike Video Game Awards 2009. Spike TV. [dostęp 2010-01-12].
  84. Jake Gaskill: X-Play's Best of 2009 Winners Announced!. G4TV, 2009-12-15. [dostęp 2009-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-31)].
  85. Best Games of 2009. GameSpy, 2009-12-21. [dostęp 2010-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-26)].
  86. Chad Concelmo: The winner of Destructoid Game of the Year 2009. Destructoid, 2009-12-21. [dostęp 2010-01-31].
  87. GamePro Staff: GamePro's Best Games of 2009. GamePro, 2009-12-22. [dostęp 2010-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-26)].
  88. Gamespot's Best Games of 2009. GameSpot, 2009-12-25. [dostęp 2010-01-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-05)].
  89. GameTrailers Game of the Year Awards 2009. GameTrailers, 2009-12-28. [dostęp 2009-12-28].
  90. Eurogamer's Game of the Year 2009. 2009-12-31. [dostęp 2010-01-04].
  91. PakGamers: Top 5 PS3 Games of 2009 (ang.). pakgamers.com. [dostęp 2012-07-30].
  92. Ludwig Kietzmann: Joystiq's Top 10 of 2009: Uncharted 2: Among Thieves. Joystiq, 2010-01-01. [dostęp 2010-01-31].
  93. Giant Bomb Staff: Giant Bomb's Game of the Year, 2009. Giant Bomb, 2010-01-01. [dostęp 2010-01-01].
  94. IGN Awards the Best of 2009. IGN. [dostęp 2010-01-16].
  95. 1UP's 2009 Readers' Choice Awards. 1UP.com. [dostęp 2010-01-24].
  96. Kotaku's Game of the Year 2009. Kotaku, 2010-01-25. [dostęp 2010-01-26].
  97. Uncharted 2: Among Thieves Breaks Away And Flees With 10 Awards During The 13th Annual Interactive Achievement Awards. Academy of Interactive Arts & Sciences, 2010-02-18. [dostęp 2010-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-31)].
  98. 2010 Golden Reel Award Nominees: Other. mpse.org. [dostęp 2010-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-15)].
  99. Writers Guild Awards. Writers Guild of America, West. [dostęp 2010-02-21].
  100. Winners Announced for 9th Annual NAViGaTR Awards of the National Academy of Video Game Testers and Reviewers Corp.. PRWeb, 2010-02-26. [dostęp 2010-02-27].
  101. GDC: Uncharted 2 Wins Big At 10th Annual Game Developers Choice Awards. Gamasutra, 2010-03-12. [dostęp 2010-03-12].
  102. Game Audio Network Guild Announces Winners of the 8th Annual G.A.N.G. Awards. IGN, 2010-03-15. [dostęp 2010-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-16)].
  103. 2010 BAFTA Award Winners. BAFTA. [dostęp 2010-03-19].
  104. Gamers Choice Awards 2010. GameTrailers. [dostęp 2010-06-11].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Behnam N, Licencja: CC BY 2.5
5/5 stars used for ratings on en.wikipedia
4.5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4.5/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.