Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Aula uniwersytecka i Collegium Minus | |
Data założenia | 4 kwietnia 1919 |
---|---|
Typ | |
Patron | |
Państwo | |
Adres | ul. Wieniawskiego 1 |
Liczba pracowników • naukowych | |
Liczba studentów | 32 100[1] (2021) |
Rektor | prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska |
Członkostwo | |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
52°24′27″N 16°54′56″E/52,407500 16,915556 | |
Strona internetowa |
Historia powstania Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu 11 listopada 2018 | |
Problem z odtwarzaniem tego pliku? Zobacz strony pomocy. |
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (łac. Universitas Studiorum Mickiewicziana Posnaniensis lub Alma Mater Posnaniensis, skr. UAM) – polski publiczny uniwersytet z siedzibą w Poznaniu, jeden z najstarszych funkcjonujących uniwersytetów w Polsce. Od 2019 jest jedną z dziesięciu polskich uczelni posiadających status uczelni badawczej[2][3].
Poznański uniwersytet powstał 4 kwietnia 1919 roku dzięki staraniom członków Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk[4], lecz jego historia sięga XVII wieku i jest utożsamiana z działalnością Akademii Lubrańskiego oraz posiadającego status uniwersytetu Kolegium Jezuickiego, które utworzono na mocy przywileju królewskiego Zygmunta III Wazy z 28 października 1611 roku[5]. W czasie okupacji niemieckiej studenci i wykładowcy Uniwersytetu Poznańskiego współtworzyli podziemny Uniwersytet Ziem Zachodnich z siedzibą w Warszawie[6].
Struktura uniwersytetu składa się z pięciu szkół dziedzinowych, w ramach których funkcjonuje dwadzieścia wydziałów, szkoły doktorskiej oraz czterech filii w Słubicach (współprowadzona z Europejskim Uniwersytetem Viadrina), Gnieźnie, Pile i Kaliszu[7]. Na osiemdziesięciu dostępnych kierunkach studiów i ponad dwustu specjalnościach studiuje ponad 37 tys. studentów[3]. Uniwersytet posiada i wykorzystuje do celów naukowo-dydaktycznych szereg budynków, które są zlokalizowane na terenie Poznania, głównie w obrębie historycznego Starego Miasta, Moraska oraz Ogrodów, stanowiących trzy podstawowe kampusy. Główną biblioteką jest Biblioteka Uniwersytecka – jedna z największych bibliotek w Polsce, posiadająca w swoich zbiorach największą w Europie kolekcję masoników, w tym pierwsze wydanie tzw. Konstytucji Andersona[8][9]. W 2016 roku rozpoczęto tworzenie Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza jest członkiem wielu stowarzyszeń zrzeszających uniwersytety, w tym SGroup – Universities in Europe[10], Compostela Group of Universities[11] oraz EPICUR, European University Alliance[12].
Nazwa
Pierwszą nazwą uczelni pojawiającą się w dokumentach jest Uniwersytet Polski w Poznaniu, użytą w obwieszczeniu Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z dnia 30 stycznia 1919, powołującym z dniem 1 kwietnia 1919 Wydział Filozoficzny jako zaczątek Uniwersytetu[13]. Rozporządzeniem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z dnia 10 maja 1919 uczelnia otrzymała nazwę Wszechnica Piastowska[14]. Na wniosek senatu uczelni minister byłej dzielnicy pruskiej, Władysław Seyda, rozporządzeniem z dnia 10 kwietnia 1920 postanowił, że urzędowa nazwa uczelni brzmieć będzie Uniwersytet Poznański[14]. Podczas II wojny światowej, w latach 1940–1944, Uniwersytet Poznański działał w Warszawie jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich[15]. 24 grudnia 1955 patronem uniwersytetu został Adam Mickiewicz – uczelnia otrzymała nazwę w brzmieniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu[16]. Oficjalnie stosowano jednak nazwę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, która uchwałą senatu uczelni w dniu 25 stycznia 2010 uzupełniona została o słowa w Poznaniu[17].
Historia
Szkoła Lubrańskiego (1519–1780)
Początki akademickości w Poznaniu sięgają Szkoły Lubrańskiego (nazywanej także Akademią lub Collegium). Była to druga w kraju, obok krakowskiej, uczelnia o charakterze akademickim. Starania o powstanie Akademii podjął biskup poznański Jan Lubrański. 29 lipca 1519 roku biskup uzyskał przywilej królewski od króla Zygmunta Starego na powołanie akademii kształcącej na poziomie uczelni wyższej. Akademia nie miała jednak prawa nadawania stopni naukowych – w tym względzie Akademia Krakowska posiadała monopol. Szkoła Lubrańskiego nie przetrwała jednak próby czasu – zamknięto ją w 1780 roku w wyniku reform Komisji Edukacji Narodowej.
Starania o odrodzenie akademickości (1780–1861)
Poznaniacy protestowali przeciwko działaniom KEN pozbawiającym miasto oprócz Akademii, także Kolegium Jezuickiego. W miejsce zamkniętych ośrodków otwarto sześcioklasową Szkołę Wydziałową podlegającą krakowskiej Szkole Głównej Koronnej. Mieszkańcy Poznania domagali się utworzenia trzeciej w kraju Szkoły Głównej (oprócz krakowskiej jednostki Szkoła Główna działała także w Wilnie). W wyniku buntu poznaniaków otwarto tzw. szkołę narodową, czyli wojewódzką.
Okres zaborów nie sprzyjał zabiegom o powrót akademickości do Poznania. Ponieważ zaborca pruski potrzebował dobrze wykształconych urzędników, postawiono na rozwój uniwersytetów w Królewcu i Frankfurcie nad Odrą. W ten sposób narzucano Polakom kulturę niemiecką oraz sprzyjano asymilacji społeczeństwa. Składane przez deputowanych polskich petycje w sprawie utworzenia uniwersytetu były odrzucane na sejmach krajowych: w 1827 wniosek złożył Hieronim Zakrzewski z powiatu śremskiego, w 1843 ziemianin Wojciech Lipski. W 1851 August Cieszkowski podjął starania w sejmie pruskim w Berlinie – nadal bezskutecznie. Hrabia wniosek ponowił kilkukrotnie, po raz ostatni w 1861 – za każdym razem otrzymując decyzję odmowną z różnych przyczyn, od stałej niechęci rządu pruskiego począwszy, a kończąc na braku zrozumienia u innych posłów konieczności walki o polska edukację.
Jako kompromis, w odpowiedzi na konieczność kształcenia w ośrodkach niemieckich oraz brak możliwości utworzenia uniwersytetu w Poznaniu, powstał pomysł utworzenia tzw. uniwersytetu krajowego o charakterze niemiecko-polskim. Pomimo entuzjazmu jaki wzbudzał, projekt zakończył się fiaskiem. Tym samym upadły starania o odrodzenie akademickości w Poznaniu w okresie zaborów.
Akademia Królewska (1903–1918)
4 listopada 1903 roku powstała w Poznaniu uczelnia wyższego typu – Akademia Królewska, choć nie przyznano jej uprawnień do nadawania stopni i dyplomów naukowych. Na potrzeby jednostki wybudowano gmach dzisiejszego Collegium Minus oraz budynek obecnej Biblioteki Uniwersyteckiej UAM.
Początki Uniwersytetu Polskiego (1919–1939)
Akademia działała do 1918, w którym rozpoczęto przygotowania do powołania polskiego uniwersytetu. Powołano „Komisję Organizacyjną Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu”, w skład której weszli dr Heliodor Święcicki, ks. dr Stanisław Kozierowski, dr hab. Józef Kostrzewski oraz dr hab. Michał Sobeski. Owocem prac Komisji było powołanie, dekretem Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z dnia 30 stycznia 1919 roku, Wydziału Filozoficznego. W połowie maja 1919 roku rozpoczął działalność Wydział Prawa pod przewodnictwem prof. Antoniego Peretiatkowicza. Jesienią 1920 roku powołano Wydział Lekarski, nad którym pieczę sprawował prof. Adam Wrzosek.
Uniwersytet sięgnął do tradycji z XIX wieku i organizował Powszechne Wykłady Uniwersyteckie. Służyły one promowaniu uczelni i nauki. Inicjatorem akcji był Józef Kostrzewski. W Poznaniu i okolicach prowadzono otwarte wykłady przez uniwersyteckich profesorów oraz specjalistów reprezentujących poszczególne dziedziny nauki.
7 maja 1919 roku Wszechnica Piastowska rozpoczęła działalność, a w czerwcu 1919 roku dokonano wyboru pierwszego senatu uniwersyteckiego. Pierwszym rektorem został „ojciec-założyciel” prof. Heliodor Święcicki, który do sprawowania tej funkcji został wybrany aż sześciokrotnie. 10 kwietnia 1920 roku zmieniono nazwę Wszechnicy na Uniwersytet Poznański.
Uniwersytet był jednym z sześciu działających w kraju w Drugiej Rzeczypospolitej. Od początku był ośrodkiem polskiej myśli zachodniej oraz badań niemcoznawczych. Poza prężnie działającą kadrą naukową, sam Uniwersytet przeszedł zmiany strukturalne: w 1921 roku Wydział Prawa i Nauk Ekonomiczno – Politycznych zmieniono na Wydział Prawno – Ekonomiczny, 6 sierpnia 1919 roku utworzono Wydział Rolniczo – Leśny, a 25 kwietnia 1920 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Wydziału Lekarskiego[18]. W listopadzie 1925 roku przemianę przeszedł Wydział Filozoficzny – został przekształcony w Wydział Matematyczno – Przyrodniczy oraz Wydział Humanistyczny. Wydział Lekarski pozostawiono w formie niezmienionej.
Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich/Uniwersytet Rzeszy w Poznaniu (1940–1945)
W okresie II Wojny Światowej w Poznaniu, w miejsce Uniwersytetu Poznańskiego, otwarto Reichsuniversität Posen. Uniwersytet Rzeszy w Poznaniu nie był kontynuatorem Uniwersytetu Poznańskiego. Była to jednostka prowadzona głównie przez Niemców, której celem była likwidacja polskiej nauki i propagowanie ideologii nazistowskiej. W związku ze zdewastowaniem przez Niemców w 1939 budynków i laboratoriów badawczych oraz brakiem kadry naukowej, jednostka nie rozwijała się tak jak zakładano.
Pod koniec wojny Uniwersytet Rzeszy przestał działać.
W czasie okupacji niemieckiej wykładowcy Uniwersytetu Poznańskiego współtworzyli tzw. tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich[6], działający w Warszawie do wybuchu powstania warszawskiego.
Uniwersytet w okresie PRL (1945–1989)
Uniwersytet Poznański wznowił działalność w kwietniu 1945 roku. Nowe władze podjęły decyzję o dezintegracji Uniwersytetu poprzez zmiany w strukturze organizacyjnej:
- w styczniu 1950 roku powstała Akademia Medyczna utworzona z Wydziału Lekarskiego, Studium Stomatologicznego oraz Wydziału Farmaceutycznego, a Studium Wychowania Fizycznego przekształcono w Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego,
- w styczniu 1952 roku powstała Wyższa Szkoła Rolnicza z Wydziału Rolniczego, Studium Ogrodniczego oraz Wydziału Leśnego.
Poza zmianami organizacyjnymi, nastąpiły również zmiany strukturalne:
- we wrześniu 1951 roku wydział Matematyczno – Przyrodniczy przekształcono w Wydział Biologii i Nauk o Ziemi oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii,
- z Wydziału Humanistycznego również w 1951 wyodrębniono Wydział Filologiczny, a w 1952 Wydział Filozoficzno – Historyczny, który
- w 1976 przekształcono w Wydziały Historyczny i Nauk Społecznych,
- w 1984 utworzono Wydział Biologii i Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, w wyniku przekształcenia Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi,
- w 1988 z Wydziału Filologicznego wydzielono Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej (wydzielenie go z Wydziału Filologicznego) oraz Wydziału Neofilologii.
31 grudnia 1955 roku zmieniono nazwę z Uniwersytetu Poznańskiego na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, a w 1977 rozpoczęto budowę Kampusu Morasko w północnej części miasta, będącego siedzibą m.in. siedmiu wydziałów UAM.
W 1978 zawarto umowę o współpracy naukowej ze strasburskim Université des Sciences Humaines (ob. Uniwersytet im. Marca Blocha).
Uniwersytet dzisiaj (od 1989)
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do czołówki polskich uniwersytetów.
W 2016 roku Komisja Europejska przyznała Uniwersytetowi wyróżnienie „HR Excellence in Research”[19] w ramach strategii Human Resources Strategy for Researchers, która skupia się na podnoszeniu atrakcyjności warunków pracy i rozwoju kariery naukowców w krajach Unii Europejskiej.
Od czerwca 2019 roku UAM należy do europejskiego konsorcjum uniwersytetów EPICUR[20][21], który ma status uniwersytetu europejskiego w konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską[22]. Partnerami UAM są:
- Uniwersytet Strasburski (lider projektu), (Francja);
- Uniwersytet Amsterdamski (Holandia);
- Karlsruher Institut für Technologie (Niemcy);
- Uniwersytet w Miluzie (Francja);
- Uniwersytet Przyrodniczy w Wiedniu (Austria);
- Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (Grecja).
W październiku 2019 roku UAM wygrał konkurs w programie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co oznacza realizację dodatkowych zadań, silnie zorientowanych na rozwój badań naukowych oraz ich umiędzynarodowienie.
Uniwersytet stanowi centrum wiedzy, w którym badania i nauczanie wzajemnie się przenikają, a nauka zgłębiana jest zarówno w wymiarze międzynarodowym, jak i krajowym oraz regionalnym. Uczelnia stale aktualizuje i poszerza swoje programy badawcze i treści nauczania, kładąc szczególny nacisk na ich interdyscyplinarny charakter.
Aktualnie na 80 kierunkach i ponad dwustu specjalnościach studiuje blisko 37 tys. studentów studiów I i II stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich. Na studiach doktoranckich i w Szkole Doktorskiej UAM kształci się ponad 1300 doktorantów. Coraz więcej osób podejmuje studia podyplomowe i kursy dokształcające. Dyplom uczelni staje się coraz bardziej poszukiwanym atutem na rynku pracy.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest otwarty na wymianę akademicką, współpracę międzyuczelnianą oraz upowszechnianie nauki. UAM oferuje swoim studentom możliwość wymiany akademickiej w ramach projektu MOST[23] oraz Erasmus+[24] – w ramach tego drugiego z wymiany korzystać może także kadra naukowa i administracyjna. Mieszkańcom Poznania natomiast, jako „Uniwersytet Zaangażowany”[25] oferuje szeroki wachlarz zajęć w ramach Uniwersytetu Kolorowego[26], którego adresatami są dzieci. Istotną inicjatywą było również uruchomienie Uniwersytetu Otwartego[27].
Dla wzmocnienia aspektu praktycznego kształcenia, komercjalizacji badań oraz wspierania przedsiębiorczości akademickiej uczelnia współrealizuje projekt Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej, powołała Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz Radę Gospodarczą przy Rektorze UAM.
Rok akademicki 2018/2019 był rokiem jubileuszowym – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu świętował stulecie istnienia Uniwersytetu Poznańskiego, a także w wymiarze symbolicznym pięć wieków tradycji akademickiej[28][29].
W 1992 r. jako kontynuację procesu umiędzynarodowienia UAM rozpoczął współpracę z Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, której efektem jest utworzenie Collegium Polonicum w Słubicach. Uniwersytet podpisał umowy o współpracy m.in. z Amirkabir University of Technology(ang.) w Teheranie, Uniwersytetem im. Christiana Alberta w Kilonii czy University of Law and Political Science of Bamako. Od 2012 roku UAM jest także członkiem EUPRIO[30], Stowarzyszenia Pracowników Public Relations i Komunikacji Uniwersytetów Europejskich.
W 2013 r. uczelnia została wyróżniona statuetką Dobosz Powstania Wielkopolskiego, przyznawaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919[31].
Kształcenie
Proces kształcenia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) odbywa się na dwudziestu dwóch wydziałach, obejmując swym zasięgiem najważniejsze dziedziny nauki: humanistyczne, społeczne, ścisłe, przyrodnicze, a także te związane ze sztuką. Studia prowadzone są w trybach: stacjonarnym i niestacjonarnym, na trzech poziomach: I, II i III stopnia. Strategia Rozwoju UAM na lata 2020–2030 zakłada, że w przypadku studiów pierwszego stopnia UAM dążyć będzie do jak największego otwarcia na wszystkich, którzy chcą studiować, postrzegając studia jako klucz do osobistego rozwoju i do sukcesu zawodowego. Natomiast w przypadku studiów drugiego i trzeciego stopnia Uniwersytet im. Adama Mickiewicza będzie podnosić wymagania stawiane kandydatom na studia.
Troska o najwyższą jakość procesu dydaktycznego jest fundamentalnym zadaniem UAM. Uniwersytet dba o jakość kształcenia poprzez wierność zasadzie jedności badań i kształcenia oraz stałe uatrakcyjnianie i modernizację oferty dydaktycznej w celu zapewnienia studentom i absolwentom kompetencji potrzebnych na wymagającym rynku pracy.
Informacje dotyczące jednostek organizacyjnych, opisy efektów kształcenia możliwych do uzyskania na kierunkach/specjalnościach oraz przedmiotach, a także zasad punktacji ECTS i liczby punktów przypisanych poszczególnym przedmiotom można znaleźć w Katalogu ECTS, i na uczelnianej stronie USOSweb.
Studenci i absolwenci zainteresowani formułą uczenia się przez całe życie mogą korzystać z licznych form kształcenia, jakie oferuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Wśród nich są:
- Studia podyplomowe, umożliwiające zdobycie dodatkowych kwalifikacji zawodowych,
- Akademia „Artes Liberales” (AAL) i Międzykierunkowe Indywidualne Studia Humanistyczne (MISH), dające okazję łączenia różnych specjalności humanistycznych,
- Uniwersyteckie Centrum Edukacji Międzynarodowej (AMU-PIE), dzięki któremu studenci mogą uczęszczać na zajęcia prowadzone w językach obcych,
- Programy MOST i LLP Erasmus, ułatwiające mobilność studentów uczelni zarówno w kraju, jak i za granicą,
- Centrum Studiów Otwartych, oferujące mieszkańcom Wielkopolski możliwość udziału w życiu akademickim i uczestnictwa w wykładach z różnych dziedzin nauki.
Z oferty kształcenia mogą korzystać również najmłodsi uczniowie szkół podstawowych korzystając z zajęć Kolorowego Uniwersytetu UAM[32] oraz osoby dorosłe nie będące absolwentami UAM w ramach oferty dydaktycznej Uniwersytetu Otwartego[33].
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza działają Parlament Studentów i Parlament Doktorantów. Ponadto z inicjatywy studentów, powstało na UAM Stowarzyszenie Studentów Niepełnosprawnych „Ad Astra”.
Rankingi i statystyki
W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022 uniwersytet zajął 4 miejsce[34]. Według Times Higher Education World University Rankings 2022 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest drugą uczelnią wyższą w Polsce[35].
W światowym rankingu uniwersytetów (szanghajskim) z 2021 uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 901–1000[36]. Według webometrycznego rankingu uniwersytetów świata z lipca 2021, pokazującego zaangażowanie instytucji akademickich w Internecie, uczelnia zajmuje 5 miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 626 pośród wszystkich typów uczelni[37].
Struktura
Zmiany strukturalne po 1989 roku:
- w 1993 r. utworzono Wydział Matematyki i Informatyki oraz Wydział Fizyki, w miejsce Wydziału Matematyki i Fizyki, Wydział Studiów Edukacyjnych w wyniku przekształcenia Instytutu Pedagogiki, istniejącego w ramach Wydziału Nauk Społecznych,
- w 1998 r. powstał Wydział Teologiczny,
- w 2002 r. utworzono Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu w wyniku przekształcenia tamtejszego Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego,
- w 2008 r. utworzono Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa w wyniku przekształcenia Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, istniejącego w ramach Wydziału Nauk Społecznych,
- w 2012 r. utworzono Wydział Anglistyki w wyniku przekształcenia Instytutu Filologii Angielskiej, istniejącego w ramach Wydziału Neofilologii,
- w 2019 r. dokonano podziału na szkoły dziedzinowe oraz wyodrębniono nowe wydziały: Wydział Archeologii, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Filozoficzny, Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Historii, Wydział Nauk o Sztuce, Wydział Psychologii i Kognitywistyki oraz Wydział Socjologii.
Szkoły dziedzinowe i wydziały
Szkoły i wydziały[38]
Szkoła Nauk o Języku i Literaturze UAM
Szkoła Nauk Humanistycznych UAM
- Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa
- Wydział Archeologii
- Wydział Filozoficzny
- Wydział Historii
- Wydział Nauk o Sztuce
- Wydział Teologiczny
Szkoła Nauk Społecznych UAM
- Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
- Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
- Wydział Prawa i Administracji
- Wydział Psychologii i Kognitywistyki
- Wydział Socjologii
- Wydział Studiów Edukacyjnych
Szkoła Nauk Ścisłych UAM
Szkoła Nauk Przyrodniczych UAM
Szkoła Doktorska UAM
Ponadto UAM sprawuje opiekę naukowo-dydaktyczną nad Nauczycielskimi Kolegiami Języków Obcych w Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Lesznie, Wrześni oraz w Złotowie.
Filie
- Collegium Polonicum w Słubicach
- Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie
- Nadnotecki Instytut UAM w Pile
- Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu
Jednostki ogólnouczelniane
- Archiwum UAM – powstało 7 października 1957 jako jednostka ogólnouczelniana, w celu gromadzenia, przechowywania i udostępniania dokumentów wytworzonych przez uczelnię. Od 1977 roku do końca lat 80. za prowadzenie sekretariatu odpowiedzialny był Instytut Historii UAM, następnie była to jednostka międzywydziałowa, od lat 90. ponownie ogólnouczelniana. W przeszłości jednostką kierowali: kierownik (1957–1958), a następnie jako kurator Zdzisław Grot (1958–1969), Jerzy Marczewski (1958–1964) Franciszek Paprocki (1965–1969 i 1973–1978), Maria Banasiewicz (1969–1973), kurator Irena Radtke (1978–1988), Anna Ryfa (1980–1988), Ilona Czamańska (1988–1989) i Grzegorz Łukomski (1991-2005). Obecnym (od 2005) kierownikiem jest Anna Domalanus.
- Biblioteka Uniwersytecka
- Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii
- Centrum Zarządzania Infrastrukturą i Projektami Informatycznymi
- Ogród Botaniczny
- Uczelniane Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM
- Wydawnictwo Naukowe UAM
- Studium Językowe
- Studium WF i Sportu
Jednostki wspólne i międzyuczelniane
- Polsko-Niemiecki Instytut Badawczy w Collegium Polonicum
- Centrum NanoBioMedyczne
- Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji (MUCI)
Zamiejscowe jednostki organizacyjne
- Stacja Ekologiczna w Jeziorach
- Stacja Monitoringu Środowiska Przyrodniczego w Białej Górze
- Stacja Geoekologiczna w Storkowie
- Stacja Polarna „Petuniabukta”
- Stacja Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego „Poznań-Morasko”
Centra Uniwersyteckie[39]
- Centrum Badań im. Edyty Stein
- Centrum Humanistyki Otwartej
- Centrum Integracji Europejskiej
- Polski Instytut Archeologiczny w Atenach
- Centrum Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego
- Centrum Badań Migracyjnych
- Centrum Badań Metropolitalnych
- Laboratorium 14C AMS
- Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej
Władze uczelni
W kadencji 2020–2024:
Rektorskie[40] | Kanclerskie |
---|---|
rektor: prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska | kanclerz: dr Marcin Wysocki |
prorektor ds. cyfryzacji i współpracy z gospodarką (dyrektor Szkoły Nauk Ścisłych): prof. dr hab. Michał Banaszak | zastępca kanclerza – kwestor: Agnieszka Palacz |
prorektor ds. nauki (dyrektor Szkoły Nauk o Języku i Literaturze): prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk | zastępca kanclerza ds. logistyczno-administracyjnych: Maria Buzińska |
prorektor ds. relacji z otoczeniem społecznym (dyrektor Szkoły Nauk Społecznych): prof. dr hab. Zbyszko Melosik | zastępca kanclerza ds. logistyczno-administracyjnych: Maria Buzińska |
prorektor ds. kadr i rozwoju: prof. dr hab. Tadeusz Wallas | zastępca kanclerza ds. inwestycji infrastrukturalnych: Włodzimierz Płotkowiak |
prorektor ds. współpracy międzynarodowej (dyrektor Szkoły Nauk Humanistycznych): dr hab. Rafał Witkowski | zastępca kanclerza ds. obsługi eksploatacyjnej: Marek Sobczak |
prorektor ds. projektów badawczych i doktorantów (dyrektor Szkoły Nauk Przyrodniczych i Szkoły Doktorskiej): prof. dr hab. Przemysław Wojtaszek | |
prorektor ds. studenckich i kształcenia: prof. dr hab. Joanna Wójcik |
Rektorzy
- 1919–1923: Heliodor Święcicki (1854–1923) – lekarz i społecznik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1923–1924: Zygmunt Lisowski (1880–1955) – prawnik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1924–1925: Stanisław Dobrzycki (1875–1931) – slawista, językoznawca, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1925–1926: Ludwik Sitowski (1880–1947) – zoolog, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1926–1928: Jan Gabriel Grochmalicki (1883–1936) – zoolog, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1928–1929: Edward Lubicz–Niezabitowski (1875–1946) – lekarz, zoolog, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1929–1931: Stanisław Wincenty Kasznica (1874–1958) – prawnik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1931–1932: Jan Sajdak (1882–1967) – filolog klasyczny, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1932–1933: Stanisław Pawłowski (1882–1940) – geograf, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1933–1936: Stanisław Runge (1888–1953) – lekarz weterynarii, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1936–1939: Antoni Peretiatkowicz (1884–1956) – prawnik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1939: Bronisław Niklewski (1879–1961) – fizjolog roślin, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1941–1943: Ludwik Jaxa-Bykowski (1881–1948) – pedagog, dydaktyk nauk przyrodniczych, rektor tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich
- 1943–1945: Roman Pollak (1886–1972) – historyk literatury polskiej, rektor tajnego Uniwersytetu Ziem Zachodnich
- 1945–1946: Stefan Tytus Dąbrowski (1877–1947) – lekarz, fizjolog, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1946–1948: Stefan Błachowski (1889–1962) – psycholog, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1948–1952: Kazimierz Ajdukiewicz (1890–1963) – filozof, logik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1952–1956: Jerzy Suszko (1889–1972) – chemik, rektor Uniwersytetu Poznańskiego
- 1956–1962: Alfons Klafkowski (1912–1992) – prawnik, rektor UAM
- 1962–1965: Gerard Labuda (1916–2010) – historyk, rektor UAM
- 1965–1972: Czesław Łuczak (1922–2002) – historyk, rektor UAM
- 1972–1981: Benon Miśkiewicz (1930–2008) – historyk, rektor UAM
- 1981–1982: Janusz Ziółkowski (1924–2000) – ekonomista, socjolog, rektor UAM
- 1982–1984: Zbigniew Radwański (1924–2012) – prawnik, rektor UAM
- 1984–1985: Franciszek Kaczmarek (1928–2015) – fizyk, matematyk, rektor UAM
- 1985–1988: Jacek Fisiak (1936-2019) – filolog, anglista, rektor UAM
- 1988–1990: Bogdan Marciniec (ur. 1941) – chemik, rektor UAM
- 1990–1996: Jerzy Fedorowski (ur. 1934) – geolog, rektor UAM
- 1996–2002: Stefan Jurga (1946–2022) – fizyk, rektor UAM
- 2002–2008: Stanisław Lorenc (1943–2020) – geolog, rektor UAM
- 2008–2016: Bronisław Marciniak (ur. 1950) – chemik, rektor UAM
- 2016–2020: Andrzej Lesicki (ur. 1950) – biolog, rektor UAM
- od 2020: Bogumiła Kaniewska (ur. 1964) – literaturoznawczyni i polonistka, rektor UAM
Wykładowcy
Studenci i absolwenci
Ludzie nauki i kultury
- Filip Bajon
- prof. Monika Gruchmanowa
- prof. Stefan Jurga
- Renata Borowska-Juszczyńska
- Jan A.P. Kaczmarek
- prof. Hanna Kóčka-Krenz
- Grażyna Kulczyk
- prof. Andrzej Legocki
- prof. Bronisław Marciniak
- Wojciech Nentwig
- prof. Irena Obuchowska
- Sławomir Pietras
- Lech Raczak
- Marian Rejewski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Jerzy Różycki (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Jadwiga Sobieska
- Stefan Stuligrosz
- prof. Zofia Trojanowiczowa
- Henryk Zygalski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
Laureaci Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej[41]
- prof. Józef Barnaś
- prof. Tomasz Goslar
- prof. Mariusz Jaskólski
- prof. Włodzimierz J. Krzyżosiak
- prof. Tomasz Łuczak
- prof. Bogdan Marciniec
- prof. Jacek Radwan
- prof. Jerzy Strzelczyk
- prof. Andrzej Wiśniewski
Literaci
- Stanisław Barańczak
- Piotr Bojarski
- Franciszek Fenikowski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Joanna Jodełka
- Piotr Michałowski (poeta)
- Egon Naganowski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Włodzimierz Odojewski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Leszek Prorok (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Wincenty Różański
Politycy
- Jan Nowak-Jeziorański
- Wojciech Szczęsny Kaczmarek
- Stefan Korboński
- Benon Miśkiewicz
- Jadwiga Rotnicka
- Krzysztof Skubiszewski (absolwent Uniwersytetu Poznańskiego)
- Andrzej Stelmachowski
- Hanna Suchocka
- Marek Woźniak
Dziennikarze
Kampusy
W północnej części miasta, w dzielnicy Morasko powstał kampus uniwersytecki, na terenie którego znajdują się nowe budynki wydziałowe. Obecnie swoją siedzibę mają tam: Wydział Fizyki, Wydział Biologii, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydział Chemii, Wydział Historii, Wydział Archeologii oraz Wydział Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej.
W skład Kampusu Śródmiejskiego wchodzą: Wydział Neofilologii, Wydział Anglistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Nauk o Sztuce oraz Wydział Teologiczny.
W Kampusie Ogrody zlokalizowane są: Wydział Studiów Edukacyjnych, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Filozoficzny, Wydział Socjologii oraz Wydział Psychologii i Kognitywistyki[42].
Galeria
Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie (Collegium Europaeum Gnesnense)
Zobacz też
- Akademia Lubrańskiego
- Akademia Królewska w Poznaniu
- Reichsuniversität Posen
- Medal Homini Vere Academico
- Doktorzy honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
- Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
- ławeczka Heliodora Święcickiego w Poznaniu
- lapidarium UAM w Poznaniu
- Życie Uniwersyteckie
Przypisy
- ↑ a b c Stan zatrudnienia i liczba studiujących w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, bip.amu.edu.pl [dostęp 2022-10-03] (pol.).
- ↑ Resort nauki ogłosił listę 10 uczelni badawczych, Nauka w Polsce [dostęp 2020-07-07] (pol.).
- ↑ a b Administrator strony UAM , O Uniwersytecie – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2020-07-07] (pol.).
- ↑ Historia – Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk [dostęp 2020-07-07] (pol.).
- ↑ Administrator strony UAM , Historia – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2020-07-07] (pol.).
- ↑ a b Grzegorz Łukomski , Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich 1940–1945, 2018 [dostęp 2018-12-19] .
- ↑ Administrator strony UAM , Wydziały UAM – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2020-07-08] (pol.).
- ↑ Administrator strony UAM , Największy w Europie zbiór masoników – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2020-07-07] (pol.).
- ↑ Europe’s largest collection of Masonic prints in Polish city of Poznań, www.thefirstnews.com [dostęp 2020-07-07] (ang.).
- ↑ List of Members. SGroup. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
- ↑ Member universities. Compostela Group of Universities. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
- ↑ University partners. EPICUR. [dostęp 2021-08-23]. (ang.).
- ↑ Obwieszczenie Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej z dnia 30 stycznia 1919 roku powołujące Wydział Filozoficzny jako zaczątek Uniwersytetu Polskiego w Poznaniu z dniem 1 kwietnia 1919 roku.
- ↑ a b Rozporządzenie o zmianie nazwy uniwersytetu w Poznaniu z dnia 10 kwietnia 1920 r. (Dziennik Urzędowy Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej z dnia 26 maja 2019 r., nr 24, poz. 219).
- ↑ Grzegorz Łukomski , Tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich 1940–1945, 2018 [dostęp 2018-11-21] .
- ↑ Uchwała nr 1037 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie nadania Uniwersytetowi Poznańskiemu nazwy „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu”.
- ↑ § 2 ust. 1 uchwały nr 125/2010 Senatu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 25 stycznia 2010 r. o zmianie uchwały Senatu UAM nr 59/2006 z dnia 19 czerwca 2006 r. w sprawie statutu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- ↑ Grzegorz Łukomski , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pięć wieków tradycji., amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] .
- ↑ Administrator strony UAM , HR Excellence in Research – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] (pol.).
- ↑ Administrator strony UAM , UAM w konsorcjum EPICUR ubiega się o status Uniwersytetu Europejskiego – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2019-10-07] (pol.).
- ↑ UAM w konsorcjum EPICUR ubiega się o status Uniwersytetu Europejskiego, Nauka w Polsce [dostęp 2019-10-10] (pol.).
- ↑ Uniwersytety Europejskie to ponadnarodowe sojusze instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE, które podzielają długoterminową strategię i promują europejskie wartości i tożsamość. Idea ich utworzenia ma na celu znaczne zwiększenie mobilności studentów i pracowników oraz wspieranie jakości, integracji i konkurencyjności europejskiego szkolnictwa wyższego.
- ↑ STRONA GŁÓWNA, most.amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] .
- ↑ Erasmus+ – Strona główna, erasmus.amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] .
- ↑ Administrator strony UAM , Relacje z otoczeniem – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] (pol.).
- ↑ Kolorowy Uniwersytet, kolorowyuniwersytet.amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] .
- ↑ Rafał Piechocki (PrometSoft), Aktualności Uniwersytetu Otwartego UAM – Uniwersytet Otwarty UAM, uo.amu.edu.pl [dostęp 2018-12-19] (pol.).
- ↑ Administrator strony UAM , Inauguracja na cztery berła – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2019-10-07] (pol.).
- ↑ Administrator strony UAM , 100 lat Uniwersytetu Poznańskiego – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2019-10-07] (pol.).
- ↑ Euprio subscription, Communicators network higher education, EUPRIO [dostęp 2018-12-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-19] (ang.).
- ↑ Dobosz – Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 [dostęp 2022-11-26] (pol.).
- ↑ Strona główna, Kolorowy Uniwersytet – UAM Poznań [dostęp 2021-12-17] (pol.).
- ↑ Rafał Piechocki (PrometSoft), Oferta kursów – Uniwersytet Otwarty UAM, uo.amu.edu.pl [dostęp 2021-12-17] (pol.).
- ↑ Ranking Uniwersytetów 2022 .
- ↑ World University Rankings, „Times Higher Education (THE)”, 2022 [dostęp 2022-06-24] (ang.).
- ↑ 2021 Academic Ranking of World Universities, www.shanghairanking.com [dostęp 2021-12-17] [zarchiwizowane z adresu 2021-12-17] .
- ↑ Poland | Ranking Web of Universities, www.webometrics.info [dostęp 2018-07-03] .
- ↑ Wydziały Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. [dostęp 2019-10-01].
- ↑ Administrator strony UAM , Centra badawcze i ośrodki uniwersyteckie – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2021-12-17] (pol.).
- ↑ Władze UAM. [dostęp 2020-09-01].
- ↑ LAUREACI NAGRODY FNP, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej [dostęp 2022-06-24] (pol.).
- ↑ Administrator strony UAM , Kampusy – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, amu.edu.pl [dostęp 2020-02-28] (pol.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor:
Oskarro. © użytkownicy OpenStreetMap.
Copyright użytkownicy UMP-pcPL., Licencja: CC BY-SA 2.0Mapa lokalizacyjna Poznania
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Greater Poland Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 53.70 N
- S: 51.05 N
- W: 15.68 E
- E: 19.19 E
Autor: Radomil, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Collegium Historicum of Adam Mickiewicz University in Poznań (former seat of Poznań Voivodship Committee of Polish United Workers' Party)
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zmierzch na Kampusie Morasko w Poznaniu. Collegium Historicum.
Autor: Original uploader was Palladinus at pl.wikipedia, Licencja: GFDL 1.2
pl:Aleksander Kwaśniewski na inauguracji roku akademickiego UAM 2005/2006 w Poznaniu
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Collegium Znanieckiego, UAM Poznań. Szamarzewo.
Autor: Krzysztof Duda, Licencja: CC BY 3.0
AMU Collegium Heliodori Święcicki, Poznan, Poland
Autor: MOs810, Licencja: CC BY-SA 4.0
Collegium Chemicum Novum - Campus Morasko, Poznań (UAM).
Autor: Klapi, Licencja: CC BY 2.5 pl
Wydział Biologii oraz Wydział Matematyki i Informatyki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza,Poznań
Autor: Krzysztof Duda, Licencja: CC BY-SA 3.0
Budynek Collegium Minus w Poznaniu.
Autor: Wojtekskalski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Collegium_Europaeum_Gnesnense
Autor: SchiDD, Licencja: CC BY-SA 4.0
Collegium Maius in Poznań (Universität) in Posen - Poznań, ul. Fredry 10
Logo Miasta Poznań
Autor: Krzysztof Duda, Licencja: CC BY-SA 3.0
AMU Faculty of Geographical and Geological Sciences
Autor: Lvova Anastasiya (Львова Анастасия, Lvova), Licencja: CC BY-SA 3.0
Adam Mickiewicz University
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
University building «Collegium Minus» in Poznań, Greater Poland
Autor: Borys Kozielski, Licencja: CC BY 4.0
Strona projektu "Podkasty dla Wikipedii: https://pl.wikiradio.org/wiki/Podkasty_dla_Wikipedii
Lektura uzupełniająca "W hołdzie naszym Antenatom. 85 lat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza".
Muzyka w sygnałówce Katarzyna KesslingAutor: Chancellary of the President of Poland, Licencja: GFDL 1.2
Chór Poznańskie Słowiki
Autor: A.Savin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Building of the University Library in Poznań, Greater Poland