Uralski Uniwersytet Federalny
Główny gmach Uralskiego Uniwersytetu Federalnego | |
Data założenia | |
---|---|
Typ | Uniwersytet federalny |
Patron | |
Państwo | |
Adres | |
Liczba pracowników • naukowych | |
Liczba studentów | 57 000[1] |
Rektor | Wiktor Kokszarow (Виктор Кокшаров)[2]. |
56°50′38,52″N 60°39′16,94″E/56,844033 60,654706 | |
Strona internetowa |
Uralski Uniwersytet Federalny, właściwie Uralski Uniwersytet Federalny im. pierwszego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna (ros. Уральский федеральный университет имени первого Президента России Б. Н. Ельцина) – jeden z największych uniwersytetów w Federacji Rosyjskiej, utworzony w 2009 roku w Jekaterynburgu. Powstał z połączenia dwóch jekaterynburskich uczelni: Uralskiego Państwowego Technicznego Uniwersytetu im. Borysa Jelcyna i Uralskiego Państwowego Uniwersytetu im. Maksyma Gorkiego.
Status uniwersytetu federalnego
W dniu 21 października 2009 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie tworzące w Jekaterynburgu nowy uniwersytet, Uralski Uniwersytet Federalny[3]. Miał on zostać utworzony na bazie już istniejącego Uralskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego. Stało się to zgodnie z nową polityką władz w Moskwie, mającej na celu utworzenie nowoczesnych uniwersytetów poza tradycyjnymi ośrodkami akademickimi w Moskwie (Uniwersytet Moskiewski) i Petersburgu (Petersburski Uniwersytet Państwowy)[4]. Uczelniom tym nadano nazwę uniwersytetów federalnych i oprócz Jekaterynburga utworzono jeszcze: Arktyczny Uniwersytet Federalny w Archangielsku, Kazański Uniwersytet Federalny w Kazaniu, Północno-Wschodni Uniwersytet Federalny w Jakucku i Dalekowschodni Uniwersytet Federalny we Władywostoku. Rząd rosyjski na rozwój programu uniwersytetów federalnych przygotował budżet sięgający 12 miliardów rubli.
Historia
Początki
Historia szkolnictwa wyższego w Jekaterynburgu rozpoczyna się jeszcze w czasach Imperium Rosyjskiego, przed wybuchem I wojny światowej. Zabiegi o powołanie uniwersytetu na Uralu trwały od końca XIX wieku. W 1911 Ministerstwo Edukacji Imperium zadecydowało o utworzeniu w Jekaterynburgu uniwersytetu. W dniu 3 czerwca 1914 roku decyzję tą zatwierdził imperator Mikołaj II[5]. Wybuch wojny uniemożliwił jednak rozpoczęcie prac uniwersytetu. 19 października 1920 roku z polecenia Włodzimierza Lenina utworzono w mieście Uralski Uniwersytet Państwowy[6]. Z uwagi na rosyjską wojnę domową oraz niestabilność władzy bolszewików początki młodej uralskiej uczelni nie były łatwe. Wkrótce doszło do jej rozbicia na dwa oddzielne wyższe uczelnie: mniejszy Uralski Państwowy Uniwersytet, który miał kształcić studentów w zakresie nauk humanistycznych i nauk przyrodniczych i większy Uralski Państwowy Techniczny Uniwersytet, który miał kształcić inżynierów.
Uralski Państwowy Uniwersytet
W roku 1936 jego patronem został Maksym Gorki. Oficjalnym mottem uczelni była sentencja zaczerpnięta od św. Tomasza z Akwinu - Homo unius libri timeo (Strzeż się człowieka jednej książki). Uniwersytet był podzielony na czternaście wydziałów: biologii, dziennikarstwa, kulturoznawstwa i sztuki, historii, matematyki i mechaniki, politologii i socjologii, psychologii, fizyki, filologii, filozofii, public relations, chemii, stosunków międzynarodowych i ekonomii. W 2004 został sklasyfikowany wśród dwudziestu pięciu najlepszych uniwersytetów w Rosji przez Rosyjskie Ministerstwo Nauki[7]. W 2007 w rankingu Webometric został uznany za siódmy najlepszy rosyjski uniwersytet[8]. Do znanych absolwentów uniwersytetu należą m.in. Władysław Krapiwin i Ilja Kormilcew. W 2010 roku zakończono proces łączenia dwóch wiodących uniwersytetów w Jekaterynburgu i Uralski Państwowy Uniwersytet przestał istnieć jako niezależna jednostka[9].
Uralski Państwowy Techniczny Uniwersytet
Uczelnia od samego początku swego istnienia zyskała wielkie znaczenia dla obwodu swierdłowskiego z uwagi na forsowną politykę industrializacji prowadzoną w Związku Radzieckim pod rządami Józefa Stalina. W trakcie trwania wielkiej wojny ojczyźnianej (1941 – 1945) uczelnia przeżywała okres szybkiego rozwoju, podobnie jak całe miasto, z uwagi na ewakuację ważniejszych instytucji gospodarczo-naukowych z Leningradu i Moskwy. Po wojnie wraz z rozwojem miasta, rozwijał się także uniwersytet. Ingenium creatio labor było łacińskim uczelni[10]. W końcowej fazie swej działalności uczelnia zatrudniała 2500 nauczycieli akademickich i 500 pracowników naukowych. Funkcjonowały następujące wydziały: metalurgii, inżynierii chemicznej, budownictwa, inżynierii cywilnej, fizyki, inżynierii radiowej, inżynierii elektrycznej, inżynierii cieplnej, inżynierii mechanicznej, ekonomii i zarządzania, nauk wojskowych i humanistyczny. Kształciło się tam około 43 000 studentów[10]. Najbardziej znanym absolwentem Uniwersytetu Technicznego był Borys Jelcyn, który w 1955 roku ukończył Wydział Budownictwa. Od 2008 uczelnia nosiła jego imię[10]. W roku 2010 na jego bazie stworzono Uralski Uniwersytet Federalny.
Uralski Uniwersytet Federalny
Uniwersytet obecnie
W 2011 zakończono proces łączenia Uralskiego Państwowego Uniwersytetu i Uralskiego Państwowego Technicznego Uniwersytetu. Obecnie kształci się na nim 57 000 studentów. Zatrudnia on około 3500 nauczycieli akademickich i 650 pracowników naukowych. Uczelnia ma oddziały zamiejscowe w 20 miastach, w tym w Republice Kazachstanu i Uzbekistanie[10].
Wybrane instytuty Uralskiego Uniwersytetu Federalnego [11]:
- Instytut Edukacji Wojskowej i Ochrony
- Instytut Nauk Humanistycznych i Sztuki
- Instytut Nauk Przyrodniczych
- Instytut Matematyki i Informatyki
- Instytut Metalurgii
- Instytut Radioelektroniki i Technologii Informacyjnych
- Instytut Nauk Społecznych i Politycznych
- Instytut Zarządzania i Biznesu
- Instytut Kultury Fizycznej
- Instytut Edukacji Podstawowej
- Instytut Mechaniki i Budowy Maszyn
- Instytut Inżynierii Cywilnej
- Instytut Inżynierii Fizycznej
- Instytut Inżynierii Chemicznej.
Przypisy
- ↑ a b c Сайт Центра классического образования УрФУ: Концепция создания Уральского федерального университета. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-02)]. (ros.).
- ↑ Ustu.ru: Ректорат. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-11)]. (ros.).
- ↑ Rusbiznews.com: Ural Federal University Will Be Established In Ekaterinburg. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
- ↑ Universityworldnews.com: RUSSIA: Super league of 'federal' universities. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
- ↑ История. Уральский государственный горный университет: Дают нам Горный Институт!. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-02)]. (ros.).
- ↑ Официальный сайт областной думы законодательного собрания: Екатеринбург. Геральдика Свердловской области. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-08)]. (ros.).
- ↑ Abituru.ru: Рейтинг университетов по итогам 2004 года. [dostęp 2011-08-14]. (ros.).
- ↑ Webometrics.info: University Ranking in Russian Federation: 1 to 100 of 100. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-12)]. (ang.).
- ↑ Bakutoday.net: In Yekaterinburg, completed the merger of the leading universities of the Sverdlovsk. [dostęp 2011-08-14]. (ang.).
- ↑ a b c d Biuletyn Informacyjny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu: Profesorowie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na seminarium w Jekaterynburgu. [dostęp 2011-08-14]. (pol.).
- ↑ Ustu.ru: Институты и факультеты. [dostęp 2011-08-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-15)]. (ros.).
Linki zewnętrzne
- Oficjalna witryna (w języku rosyjskim i angielskim). ustu.ru. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-14)].
Media użyte na tej stronie
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.
EquiDistantConicProjection : Central parallel :
* N: 54.0° N
Central meridian :
* E: 100.0° E
Standard parallels:
* 1: 49.0° N * 2: 59.0° N
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.
Because the southern Kuril islands are claimed by Russia and Japan, they are shown as disputed. For more information about this see: en:Kuril Islands dispute. These islands are since 1945 under the jurisdiction of the Russian Federation.
Map of Sverdlovskaya oblast (Russia), in the Mercator projection.
Autor: A.Savin, Licencja: FAL
Building of Ural Federal University (Mira Street 19) in Ekaterinburg, Russia
Autor: A.Savin, Licencja: FAL
Building of Ural Federal University (Lenina Avenue 51) in Ekaterinburg, Russia
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Official portrait of Boris Yeltsin (Борис Николаевич Ельцин).