Uranienborg
Uranienborg (szw. Uraniborg) – obserwatorium astronomiczne znajdujące się na szwedzkiej wyspie Ven[1], w cieśninie Sund między Zelandią (Dania) a Skanią, wzniesione w latach 1576–1580 przez astronoma Tychona Brahe.
Uranienborg było pierwszym publicznym obserwatorium i ostatnim, które zostało zbudowane bez teleskopu jako podstawowego narzędzia obserwacyjnego. Było podarunkiem dla astronoma od króla Fryderyka II.
Opis budowli
Budowla została zbudowana na planie kwadratu o 15 metrowych bokach. Po obu stronach, północnej i południowej, znajdowały się dwie wieże. Obserwatorium zostało zbudowane z czerwonej cegły. Główne piętro składało się z czterech pokoi, z których jeden zajmował Tycho Brahe, a pozostałe były udostępnione dla astronomów. W północnej wieży znajdowała się kuchnia, a w południowej biblioteka. Drugie piętro zostało podzielone na trzy pokoje, dwa o tej samej powierzchni i jeden większy. Duży pokój był przeznaczony dla odwiedzających gości. W wieżach na tym samym poziomie znajdowały się przyrządy astronomiczne dostępne zarówno z wnętrza budynku, jak i z zewnątrz. Na trzecim piętrze znajdowało się osiem pomieszczeń przeznaczonych dla studentów. Na szczyt wieży prowadziły kręcone schody. W piwnicy obserwatorium znajdowały się laboratorium chemiczne i pomieszczenia do przechowywania produktów spożywczych.
Wkrótce po otwarciu obserwatorium stwierdzono, iż przyrządy pomiarowe znajdujące się na wieży nie były wystarczająco stabilnie zamontowane, poruszane przez wiatr. Tycho zdecydował się przenieść przyrządy w bardziej stabilne miejsce, tworząc obserwatorium naziemne Stjerneborg. Po utracie dofinansowania od króla Chrystiana IV Oldenburga, w 1597 Tycho porzucił wyspę i oba obserwatoria zostały zniszczone.
W 1950 Stjerneborg stał się przedmiotem badań archeologicznych, obecnie znajduje się w tym miejscu budynek z pokazami multimedialnymi.
Na podstawie badań i pomiarów pozycji ciał niebieskich przeprowadzanych w obserwatorium Jan Kepler sformułował swoje trzy prawa dotyczące ruchu planet.
Przypisy
- ↑ W XVI wieku wyspa należała do Duńczyków
Bibliografia
- Historia Obserwatorium Uranienborg. tychobrahe.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-17)].
Media użyte na tej stronie
Tycho Brahe's Stjerneborg from Joan Blaeu's Atlas Maior, Amsterdam 1662, vol. 1
This image is a hand-colored copper-plate engraving by Willem Blaeu of the Stjerneborg observatory circa 1595. It is taken from an Atlas by his son, Joan Blaeu, published in 1662 in Amsterdam. It is based on a woodcut originally published in Brahe's own Astronomiæ instauratæ mechanica (1598)
This is a picture of an archaeological site or a monument in Sweden, number Sankt Ibb 30:1 in the RAÄ Fornsök database. |